Extraprívlač.sk https://extraprivlac.sk Naučíme Vás ako chytať viac rýb! Fri, 15 Mar 2024 08:31:14 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.2 https://extraprivlac.sk/wp-content/uploads/2023/03/cropped-Favicon-Extraprivlac.sk_-32x32.png Extraprívlač.sk https://extraprivlac.sk 32 32 Lov na prívlač v roku 2024. Od kedy je povolený lov dravcov? https://extraprivlac.sk/lov-na-privlac-v-roku-2024-od-kedy-je-povoleny-lov-dravcov/ https://extraprivlac.sk/lov-na-privlac-v-roku-2024-od-kedy-je-povoleny-lov-dravcov/#comments Wed, 10 Jan 2024 09:45:39 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=77895 Lov na prívlač v roku 2024. Od kedy je povolený lov na prívlač? Ktoré dravce a od kedy ich môžem loviť? Od kedy platí všeobecný zákaz lovu rýb?

The post Lov na prívlač v roku 2024. Od kedy je povolený lov dravcov? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Lov na prívlač v roku 2024 – Prívlačová sezóna 2023 skončila a na dvere klope sezóna 2024. Je január a mnoho z Vás si kladie otázky: Od kedy je povolený lov na prívlač? Ktoré dravce a od kedy ich môžem loviť? Od kedy platí všeobecný zákaz lovu rýb? V tomto článku si napíšeme základné body, ktoré Vám pomôžu v orientácii, kedy a kde môžeme počas roka loviť na prívlač.

Pri pstruhových vodách verím, že to je pre každého jasné. Jasne stanovený termín začiatku pstruhovej sezóny je 16.4 a koniec 30.9. O tomto nie je potrebné viac diskutovať. To isté platí aj pri love hlavátky, kde je dátum pevne stanovený.

Nástrahy na zubáče

Čo ale kaprové vody, na ktorých loví drvivá väčšina prívlačiarov?

Na kaprových vodách platí Všeobecný zákaz lovu rýb od 15.3 do 31.5.

Môžem teda loviť na prívlač do 15.3? Potešíme ťa, ÁNO môžeš! ALE!

Aj keď je prívlač na kaprových vodách povolená až do 15.3, stále platí že je nutné dodržať individuálnu ochranu dravých rýb, ktoré sú v tejto dobe hájené.

Doba hájenia najčastejšie lovených dravých rýb:

  • Šťuka severná: 1.1 – 31.5
  • Ostriež zelenkavý: nehájený
  • Zubáč: 1.1 – 15.6
  • Sumec veľký: 1.1 – 15.6
  • Jalec: 15.3 – 31.5

Z uvedenej doby hájenia vyplýva, že na prívlač od 1.1 môžeme loviť iba ostrieža a jalca, prípadne iné nedravé druhy rýb ktoré je možné uloviť na prívlač. Kalendár lovu rýb

Je ale doba hájenia dravcov určená správne? Ak ulovím zubáča v tomto období môžem mu ublížiť? Ako všetci vieme doba sa mení. Z dlhodobého hľadiska prichádza globálne otepľovanie a tieto termíny sa môžu posúvať.

Ryby nepozerajú do kalendára, kedy môžu začať radovánky. Za nás je napríklad doba hájenia niektorých dravcov zbytočne dlhá a k nočnému zákazu lovu sa radšej nevyjadrujeme – nakoľko nedáva zmysel. Nebudeme sa tejto téme kvôli jej citlivosti viac venovať, no určite je na zamyslenie či by ‘‘tvorcovia zákonov‘‘, nemali prehodnotiť niektoré nastavenia, ktoré sú už neaktuálne.

Ryba si ale nevyberá!

Poďme sa trochu zamyslieť. Loviť na prívlač môžem. Vyberiem sa na lov ostriežov, ktorý je povolený. Samozrejme cielim na tie väčšie kúsky teda používam nástrahy vo veľkosti napríklad 8-12cm. Samozrejme že o takúto nástrahu prejavia záujem aj iné dravce, ale nevadí! Ak ulovíte hájenú rybu, šetrne jej vyberte háčik a okamžite pustite naspäť do jej domáceho prostredia 🙂

Ako mám vedieť či mi neskočí zubáč, šťuka či sumec? A čo v prípade že tieto dravce ulovím? Porušujem zákon?

Lov na prívlač
Ostriež ulovený na 12cm wobler

Práve v tomto bode nastáva diskutabilná časť. Názory sa líšia a niekto radšej nechodí na ryby. Za nás je ale neísť na ryby chyba.

Ak sa stane že neulovíme vytúženého ostrieža, ale zubáča, potešíme sa a jednoducho ho šetrne odopneme, ideálne ešte vo vode a pustíme. To platí aj pre všetky ostatné hájené dravce. V tomto bode celá dilema končí. Nikto Vás za to nemôže stíhať a ukameňovať.

Preto ak váhate či ísť na ryby alebo nie, za nás určite neváhajte! Užime si Prívlačové prúty a navijaky – lacné, stredná trieda alebo najvyššia kvalita?tú vymoženosť že na prívlač môžeme loviť až do 15.3, nakoľko naši bratia Česi o tomto zatiaľ iba snívajú. Po tomto dátume nasleduje už len kratučká pauza do pstruhovej sezóny 🙂

Tomáš

Extraprívlač

The post Lov na prívlač v roku 2024. Od kedy je povolený lov dravcov? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/lov-na-privlac-v-roku-2024-od-kedy-je-povoleny-lov-dravcov/feed/ 2
Nástrahy na zubáče https://extraprivlac.sk/nastrahy-na-zubace/ https://extraprivlac.sk/nastrahy-na-zubace/#respond Thu, 28 Sep 2023 09:35:37 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=76420 V tomto článku sa budem venovať vyslovene gumeným nástrahám značky Keitech. Túto značku som si obľúbil okamžite keď sa na našom trhu objavila

The post Nástrahy na zubáče appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
V tomto článku sa budem venovať vyslovene gumeným nástrahám značky Keitech. Túto značku som si obľúbil okamžite keď sa na našom trhu objavila a lovím s ňou doteraz. Osobne ju považujem za najlepšiu nástrahu na zubáče. Navyše sme ako obchod Extraprívlač získali výhradné zastúpenie pre Slovensko a tým sa mi ako majiteľovi obchodu splnil sen. Ponuka pozostáva z najlepších dostupných modelov, ktoré postupom času rozšírim aj o ďalšie veľmi schopné nástrahy tejto značky.

Nástrahy na zubáče

Prečo práve Keitech?

  • Keitech založil v roku 1996 Kei Hayashi, jeden z najlepších basových rybárov v krajine. Keitech je popredný výrobca nástrah v Japonsku, ktorý vyrába vysoko účinné návnady pre každú situáciu.
  • Táto značka navrhuje kvalitné návnady založené na bohatých rybárskych znalostiach a pokročilej výrobnej technológii.
  • Vyznačuje sa hlavne použitím super mäkkého SR-40 ultra jemného silikónu a dvojito vstrekovanej plastovej zmesi, čo pozdvihuje existujúce dizajny a účinnosť na novú úroveň.
  • Navyše je obohatený o kryštáliky soli, ktoré milujú najmä zubáče
  • Samozrejmosťou je aj silná kalamárová aróma, ktorá zaručí nie len viac záberov, ale aj to, že keď ryba zaberie nástrahu drží dlhšie v tlame a vy tak máte viac času na úspešný zásek!
  • Sú plávajúce, teda po dopade na dno je nástraha nadnášaná, a často ryba zaberie aj keď nástraha leží na dne

Ktoré sú najlepšie nástrahy na zubáče v našich končinách?

Za roky skúseností s týmito nástrahami a štatisticky z hľadiska predajnosti patria medzi gro hlavne Keitech Easy Shiner a Keitech Fat Swing Impact. Často platí, že ak ryby nemajú záujem o jeden model tak o druhý áno. Preto so sebou na ryby nikdy nezabúdam zobrať oba modely. Oba modely je možné nastražiť rôznymi spôsobmi, či už na klasický jig, offsetový háčik s čeburaškou a mnoho ďalších.

Keitech Easy Shiner

Bez okolkov u nás najchytanejšia nástraha. Úzke telíčko s jemným prechodom do kopýtka, vytvára krásny a prirodzený pohyb nástrahy. To zaručuje vysokú zvedavosť dravcov, čo sa odráža aj na vysokom počte zdolaných rýb. Tento model je väčšinou mojou prvou voľbou na rybách. Nástrah je na svete neskutočné množstvo a keď zubáče žerú, ulovíte ich na hocijakú inú nástrahu. Problém nastáva práve v dobe keď sú ryby apatické a o nástrahy nejavia záujem. Práve v tejto dobe je nevyhnutné použiť tú správnu nástrahu, správnu farbu a v neposlednom rade štýl, akým nástrahu vedieme. Tu je zásadný rozdiel od iných výrobcov ktorý majú nástrahy bez arómy, soli, sú tvršie( napríklad gumy z aliexpress, wish a podobne) Keď si neviete rady pri výbere tej správnej nástrahy, v závere článku Vám napíšem vybraný ripper, ktorý funguje celoročne a nič s nim nepokazíte. 

Najlepšia nástraha na zubáče - Keitech Easy Shiner

Keitech Fat Swing Impact

Druhý model, nie menej účinný je práve Fat Swing Impact. Vyznačuje sa okrúhlim prierezom telíčka, ktorý má na sebe vrúbky. Tieto vrúbky zaručujú zvýšené vibrácie nástrahy, ktoré pôsobia na bočnú čiaru ryby priam magicky! Navyše tento tvar telíčka spôsobuje aj vyššiu frekvenciu kmitania chvostíka, čo u zubáčov vyvoláva dojem unikajúcej rybky – práve preto patrí medzi najlepšie nástrahy na zubáče! Tento model používam hlavne v čase, keď ryby nejavia záujem o ležérnejší chod Easy Shinera. V 99% prípadoch mi táto zmena prinesie zábery. Nie je to spôsobené tým, žeby Easy Shiner nebol dobrá nástraha ale skôr tým, že v tej dobe zubáče lovia rybky, ktoré sa jednoducho správajú inak. Stále je dôležité napodobniť nie len veľkosťou ale aj pohybom rybky o ktoré zubáče aktuálne javia záujem. To zistíme len zmenou nástrahy. 

Nástrahy na zubáče  - zubáč ulovený na Fat Swing Impact

Aké farby sú na zubáče najlepšie?

Otázka, s ktorou sa stretávam od zákazníkov takmer na dennej báze. Moja odpoveď je – všetky. Záleží na veľa faktoroch, ktoré je potrebné sledovať a následne vybrať tú správnu farbu nástrahy. 

Záleží od vody kde lovíte. Je tečúca? Stojatá? Lovíte ráno alebo večer keď je vo vode menej svetla? Je zamračené? Voda je kalná alebo čistá ako kryštál? Či na obed keď je vonku v lete 35 stupňov? Či v zime keď je voda studená? Na tieto otázky Vám zodpoviem nižšie. Keď skombinujete všetky tieto faktory, zistíte že, možností je naozaj veľa. Preto sa Vás pokúsim aspoň približne navigovať v tabuľke, ktorá by Vám mohla pomôcť pri výbere tej správnej farby. Tabuľka je len orientačná a môžete si farby prispôsobiť podľa znalosti vody, kde lovíte

Najlepšie nástrahy na zubáče
podľa podmienok
1. Polovica sezóny2. Polovica sezóny
Ráno a večer (menej svetla vo vode)Electric Chart Shad
Lime/Chartreuse
Chartreuse Red Flake 
Bubblegum Shiner
Green Pumpkin Chartreuse
Cotton Candy Blue FLK 
Čistá vodaGreen Pumpkin Chartreuse
Bluegill Flash
Crystal Shad 
Violet Chart Red FLK
Motor Oil Red Flake
Wakasagi 
Kalná vodaElectric Chart Shad
Cotton Candy Blue FLK
Chartreuse Red Flake 
Bubblegum Shiner
UA Limited
Lime Chartreuse Glow 
Studená vodaWatermelon PP
Green Pumpkin PP. Shad
Motor Oil Red Flake 
Violet Chart Red FLK
Pro Blue Red Pearl
Electric Shad 
Teplá vodaGreen Pumpkin Chartreuse
Violet Chart Red FLK
Chartreuse Red Flake 
Green Pumpkin Chartreuse
Violet Chart Red FLK
UA Limited 

Veľkosť najlepších nástrah na zubáče

V zásade platí že veľkosť sa snažíme čo najviac priblížiť veľkosti koristi dravcov v priebehu sezóny.

Na začiatku sezóny je poter maličký, vyberáme menšie gumičky veľkosť od 3,3 inch do 4 inch ( cca od 7-10cm).

Neskôr na veľkosti pridávame, na konci leta od 3,8 inch do 4,5 inch a v jeseni a zime 4,5 inch až 5 inch a kľudne aj väčšie. V zime zubáče ležia a na lov vynakladajú len minimum energie, preto ak majú vyštartovať za rybkou, premýšľajú tak aby sa im to vyplatilo – aby ich rybka zasýtila na dlhšiu dobu. Preto lovíme na väčšie nástrahy.

Štýl vedenia nástrah a voľba gramáže jigovej hlavy

Toto sa dá určiť len veľmi obšírne. Počas skorej sezóny vyberáme ťažšie jigové hlavy aby sa nástraha pohybovala rýchlejšie – dravce sú aktívne a lovia aj menší unikajúci poter. Čím je voda chladnejšia gramáže jigov znižujeme. Pomalý prepad s väčšou gumou je práve technika, ktorá nám môže zaistiť viac záberov. Nakoľko sa presný návod nedá určiť a zubáče sú nevyspytateľné, pokiaľ ryby na toto pravidlo nereagujú je potrebné skúšať aj iné gramáže, ktoré im práve v tejto dobe vyhovujú. Neraz sa stalo, že v zime keď ryby chcú pomalší prepad nástrahy a naň nereagovali, dal som tam 25g jigovú hlavu a zábery sa okamžite dostavili!

Samozrejmosťou ktorú väčšina z Vás už vie je, že lovíme pri dne skokmi, väčšími, či menšími. Spravíme 1-3 otočky kľučkou navijaku, čakám na záber počas prepadu gumy a keď sa nedostaví opakujem. 99% záberov príde práve v dobe, keď nástraha klesá ku dnu.

Ktorá je najuniverzálnejšia nástraha keď si neviete vybrať?

Top farba nástrahy na zubáče - Green pumpkin chartreuse

Jednoznačne Easy Shiner – Green Pumpkin Chartreuse

Je to ripper fungúci celý rok, nástraha ktorú vyzdvihujem nad všetky ostatné. Či je slnko, dážď, vietor je to jedno. Na tento model a farbu vo veľkosti od 4-4,5 viete rybu uloviť celoročne!!!

Ďakujem za prečítanie článku 🙂

Tomáš

Extraprívlač

The post Nástrahy na zubáče appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/nastrahy-na-zubace/feed/ 0
Prívlač z lode – voľba stratégie lovu za rôznych podmienok https://extraprivlac.sk/privlac-z-lode-volba-strategie-lovu-za-roznych-podmienok/ https://extraprivlac.sk/privlac-z-lode-volba-strategie-lovu-za-roznych-podmienok/#respond Wed, 02 Aug 2023 12:04:49 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=75484 Ahojte rybári, tento blog som sa rozhodol napísať na základe Vašich podnetov ako sú – ako, kedy, kde loviť z lode

The post Prívlač z lode – voľba stratégie lovu za rôznych podmienok appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Ahojte rybári, tento blog som sa rozhodol napísať na základe Vašich podnetov ako sú – ako, kedy, kde loviť z lode a podobne. V nasledujúcich riadkoch Vám zhrniem základnú stratégiu za rôznych podmienok pri vode. Prívlač z lode nám otvára nové, možno až nekonečné možnosti lovu v porovnaní s lovom z brehu. Prečítajte si krátky úvod čo sa týka cieľovej ryby

Lov podľa cieľovej ryby

Cieľová ryba – šťuka, sumec

Pri love šťúk a sumcov sa dostaneme aj na zarastené miesta, zátoky, móla, piliere a rôzne prekážky na ktoré nemáme dosah z brehu. Práve toto je naša najväčšia výhoda. V zásade sa lov šťuky či sumcov čo sa týka vybavenia pri love z lode od lovu z brehu príliš nelíši. Z lode stačia kratšie prúty. Môžeme použiť šťukový wobler, gumu, streamre a mnoho ďalších šťukových nástrah. Pokiaľ si neviete rady s výberom nástrah použitím nášho filtra na e-shope nájdete všetky šťukové alebo sumcové návnady

Cieľová ryba – boleň

Samostatná kategória je lov boleňov. V podstate ich lovíme rovnako ako z brehu, v 90% lovíme s hladinovými alebo plytko potapavými nástrahami. Loď je len náš prepravný prostriedok, ktorý nám umožňuje presunúť sa bližšie k loviacim boleňom. Veľa krát sa stane, že bolene lovia v húfe až príliš ďaleko od brehu – v tomto prípade je čln ideálny pomocník!

Cieľová ryba – zubáč, ostriež

Pri zubáčoch a ostriežoch sa lov z lode už od lovu z brehu líši oveľa viac. Zatiaľ čo pri love z brehu sa používajú rôzne nástrahy vrátane woblerov, kopýt, cikád, pri love z lode prechádzame takmer výlučne na gumené nástrahy a prechytávame dno. Úspešnosť takéhoto lovu výrazne stúpa, najmä počas dňa, keď sa ryby stiahnú ďalej od brehu do väčších hĺbok.

Príprava a prvé kroky pri love z lode

Samotná príprava na rybačku z lode začína už pár dní pred tým ako plánujeme na ryby vyraziť. Ako prvé si pár dni vopred pozriem počasie. Sledujem najmä vietor, ktorý je pri love z lode najväčší ovplyvňovač rybačky. Je to z dôvodu že pri silnom vetre sú veľké vlny, pri náhodoch sa nám vytvára na šnúre oblúk a celkovo takýto lov nie je príliš príjemný. Ideálne podmienky sú keď má vietor rýchlosť cca do 10km/h.

Ďalej sledujem dážď a búrky. Ak máte oblečenie do dažďa, neváhajte a na ryby choďte, s dažďom prichádza aj ochladenie a obloha je zatiahnutá, čo sú ideálne podmienky pre aktívne dravce. V prípade búrky by len blázon ostával na vode 

Spln mesiaca je ďalší ukazovateľ, na ktorý ma mnoho rybárov rozdielne názory. Z naších skúseností vyplýva že keď je blízko splnu, ryby sú oveľa aktívnejšie. Síce si neplánujem rybačky podľa toho kedy je spln, ale keď sa takto podarí zladiť tieto podmienky na ryby sa veľmi teším.

Príchod k vode

Už pri skladaní člna do vody sledujem aktuálne podmienky. Smer vetra môže určiť kde sa ryby zdržiavajú. Je to väčšinou na náveternej strane. Aj keď to nebýva pravidlom, oplatí sa tento faktor preveriť.

Miesta na ktorých začínam lov z veľkej časti určuje ročné obdobie. V lete sa pohybujem po plytších miestach a s pribúdajúcimi mesiacmi a ochladzujúcou vodou sa postupne presúvam do väčších hĺbok. Miesta o ktorých hovorím nie sú samozrejme náhodne. Mám ich všetky uložené v GPS sonare. Tieto miesta som našiel počas rokov praxe na rybačkách a od dobrých kamarátov, no musím povedať, že toto je asi najzákladnejší kľúč k úspechu.

Ak máte lovné miesto to ešte neznamená že budete na rybačke úspešný. Ako isto viete, ryby sa presúvajú a na konkrétnych miestach sa zdržiavajú len v určitých časoch. Preto je nevyhnutné poznať správanie rýb a v kombinácii s vyššie uvedenými faktormi vytipovať kde by sa mohli ryby nachádzať.

Zapnem sonar a prechádzam uložené miesta. Na sonare sledujem tvar dna, prekážky, teplotu vody a samozrejme ryby. Každú rybu na sonare vykresľuje inak. Na klasickom sonare vidíte rybu v tvare oblúčika a keď takýchto oblúčikov nájdete viac a ešte aj pri prekážke, je takmer isté že ide o dravé ryby. Tam sa oplatí zakotviť a takéto miesto preloviť.

Ukážka rýb pri prekážke

Sonar – Ukážka rýb pri prekážke

Som zakotvený – čo ďalej?

Na rad prichádza výber nástrahy. V priebehu dňa používam rôzne nástrahy podľa aktuálnych podmienok. Skoro ráno keď je vo vode menej slnka vyberám svetlejšie a pestré farby. V prípade že svieti slnko naopak prírodné a tmavšie farby nástrah. Keď je zamračené môže fungovať všetko – vtedy je potrebné mať so sebou dostatok nástrah a skúšať čo funguje najlepšie.

Čo sa týka veľkosti nástrah tie vyberám na základe ročného obdobia a druhu lovenej ryby. Pri love zubáčov v lete fungujú menšie gumené nástrahy od 7-10cm v jeseni a zime aj nástrahy nad 13cm. Toto nie je výmysel ale je to určené prírodou. Na začiatku sezóny je poter ešte maličký, ku koncu už vyrástol a belice dosahujú už aj väčšie rozmery – logické však?

Presuny počas rybačky

Počas lovu z člna je niekedy potrebné časté presúvanie medzi miestami. Ako som vyššie spomínal, skoro ráno sú dravce na love a bližšie brehu. Tomu aj prispôsobujem miesta, ktoré počas dňa prelovím. Jednoducho povedané z rána lovím na miestach blízko brehu a v priebehu dňa aj ďalej.

Na záver chcem ale povedať, že každá rybačka je iná. Aj keď máte dostatok skúseností a praxe, stáva sa že neulovíte nič. V niektorých obdobiach jednoducho ryby nejavia záujem o žiadne naše nástrahy  – z pravidla sa to stáva v lete, keď je voda príliš teplá.

Preto Vám prajem aby ste pri vode strávili čo najviac času, a tieto ‘‘hluché‘‘ obdobia keď ryby neberú prekonali a aby Vás to neodradilo od ďalšej rybačky, lebo práve ta môže byť vaša najlepšia!

Súvisiace blogy:

Lov zubáčov na prívlač od A po Z

Prívlač v lete. Kedy, kde a aké ryby loviť?

Sonary a ich základné nastavenie, funkcie a potrebná výbava

5 najlepších nástrah na prívlač

Lov zubáčov z člna

Tomáš

Extraprívlač

The post Prívlač z lode – voľba stratégie lovu za rôznych podmienok appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/privlac-z-lode-volba-strategie-lovu-za-roznych-podmienok/feed/ 0
Zalovíme uvidíme 0. ročník – Hornadský potočák 2023 https://extraprivlac.sk/zalovime-uvidime-0-rocnik-hornadsky-potocak-2023/ https://extraprivlac.sk/zalovime-uvidime-0-rocnik-hornadsky-potocak-2023/#respond Tue, 30 May 2023 12:41:15 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=72968 Ahojte rybári, v tomto článku Vám prinášam zhodnotenie preteku Hornadský potočák a pokúsim sa Vás vtiahnuť do skvelej atmosféry, ktorá

The post Zalovíme uvidíme 0. ročník – Hornadský potočák 2023 appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Ahojte rybári, v tomto článku Vám prinášam zhodnotenie preteku Hornadský potočák a pokúsim sa Vás vtiahnuť do skvelej atmosféry, ktorá na ňom panovala. Nakoľko pretek tohto typu sme organizovali prvý krát, obavy boli na mieste, predsa mi záležalo aby všetko bolo 100%-né. Miestna organizácia SRZ Košice nám udelila povolenie a hosťovačky pre nečlenov Košických vôd a mohlo sa začať plánovať. V deň, keď som spustil registráciu bola kapacita obsadená na 99%, čo ma veľmi milo prekvapilo a presvedčilo, že organizácia takéhoto preteku je na mieste nakoľko si to rybári vyslovene žiadali. Pretek prebiehal bez komplikácii a v spolupráci s mojou rodinou, rozhodcom Peťom Brckom, kamarátmi a sponzorom Shimano sme ho dotiahli na solídnu úroveň, aj keď to bol 0. ročník.

Zachytali si začiatočníci, aj ligový pretekári. Tretie miesto obsadil Peter Bača, druhé Rišo Hatala a celkovým víťazom sa stal už ostrieľaný pretekár Dávid Drančák. Dávid si dal tú námahu a sám od seba mi poslal spätnú väzbu na pretek, ktorá ma nesmierne potešila a nakopla ma napísať tento článok. Veď usúďte sami na základe Dávidových slov, ktoré Vás vtiahnu do skvelého dňa ktorý sme spolu na Hornáde prežili.

Čo hovorí víťaz preteku Dávid Drančák a aká bola jeho taktika?

DSC01177

Prešlo už pekných pár rokov od môjho posledného preteku na rieke. Pretekov na stojákoch sa zúčastňujem pravidelne, ale rieka, to je úplne iná disciplína. Prúdy, tíšiny, stromy, kamene, riasy, brodenie, pády, sušenie, trhanie, čítanie vody, krmenie veveričiek (nástraha v konároch), to všetko je veľký bonus, ktorý zažijete iba na tečúcej vode.

Preto som s povďakom uvítal možnosť zúčastniť sa na preteku Hornadský potočák pod taktovkou Extraprívlače.
Je to moja domáca voda, navyše v nádhernom prostredí, preto je hanba, že som za posledné 2 roky na nej bol iba raz. Jar a jeseň je u mňa v znamení trout area, v lete naháňam bolene a ostrieže, tak na pstruhovku nezostáva toľko priestoru, koľko by si vzhľadom na svoju atraktivitu zaslúžila.


Takže je ráno, mám vyžrebované, okolo mňa, okrem iných, podupávajú ligoví pretekári z Vranova a Humenného. Bude ťažké v takej konkurencii uhrať slušný výsledok. Všetci sú namotivovaní, pretekov, kde je šanca si siahnuť na živú Stellu moc teda nie je.

Som rád, že som B-éčko, aspoň pri rozhodovaní v prvom kole niečo odkukám. Môj pretekár ide na flek rovno pod štáb, vraj tu pred časom pekne zachytal. Kolo odchytal na plandu, vobler, gumu a skončil s 3 rybami. Čo je však pre mňa dôležitá informácia, mal relatívne dosť záberov, ktoré nepremenil. Keďže som mal v prvom kole skorý výbeh, tak som nešpekuloval a išiel na ten istý flek. Nabil som striebornočiernu xd rotačku vo veľkosti 0, ktorú som do konca preteku nevymenil a začal prechytávať perejky. Potočáky na rotačku reagovali výborne, určite som mal vyše 20 záberov, ale podarilo sa mi úspešne premeniť iba 8. Prejavila sa absencia riečnych pretekov, práca s podberákom bola tristná, žiadne letované haky, nepresné nahadzovanie, pomalý naviják pri rotačke sťahovanej dole prúdom, necitlivé zdolávanie. Paradoxne tých 8 rýb na sektorovú jednotku Hornadského potočáka stačilo.

Rozhodovanie v druhom kole ukázalo, že viac rýb sa chytá v spodných sektoroch. Keďže som mal veľmi neskorý výbeh, tak som dole ani nešiel, bol som si istý, že budú všetky miesta obsadené. Takže smer hore prúdom a prvý flek, ktorý bol voľný. Vraj sa cez neho dalo prebrodiť ku druhemu brehu (prietok bol vysoko nad priemerom). Skúsil som prebrodiť, nebolo to až také strašné. Čo ale bolo strašné, bol moj výsledok. Na udici som mal 7 rýb, zdolal som iba 2. Takže sektorová 5-ka. Zaujímavá na tomto preteku bolá veľká tabuľa, na ktorú po každom kole hlavný rozhodca zapisoval priebežné výsledky. Takže prežúvajúc výborný, fakt, že výborný guláš sme si mohli všetko prerátavať, kalkulovať a plánovať. Mne z toho vyšlo, že šanca adoptovať spomenutú Stellu stále žije, že je 5 pretakárov, ktorí sú na tom tesne lepšie ako ja, že keď chcem vyhrať musím mať sektorovú jedničku a že na to budem potrebovať 5 a viac rýb.

DSC00857

Ešte cez prestávku som si bol pozrieť spodné fleky, kde by to asi stálo za pokus. Môj výber padol na úplne posledné miesto, bolo široké, v strede celkom silný prúd ale za ním, pod druhým brehom pekná kamenistá plánička. Bol som si istý, že nikto nebol taký blázon, že by to brodil, takže miesto bude neprechytané.
Vyštartoval som niekde okolo stredu. Väčšina išla dole ale postupne sa vytrácali, keď našli svoje vytúžené miesta. Zostal predo mnou posledný pretekár. Pohľadom som ho tlačil, nech už zabočí, ale poslúchol až na predposlednom fleku. Mentálne ovládanie druhých je tiež niečo, na čom musím popracovať.


Takže som na vytúženom mieste. Dal som pár rýchlych hodov z nástupného brehu, odložil pud sebazáchovy a zabrodil. Bolo to tesné, bolo to o držku, ale prebrodil som. Odmenou bolo asi 10 padnutých ale našťastie aj 7 zdolaných pstruhov. Ukázalo sa, že som lepší matematik ako pretekár, tých 7ks podľa predpokladu stačilo na sektorovú a teda aj celkovú jedničku. Stella mohla isť do svojej novej rodiny.
Výborný pretek, výborná organizácia, výborná atmosféra, krásne prostredie. Na budúcom ročníku budete vítaní.

Dávid Drančák

Po takýchto slovách,a spätnej väzbe od mnohých účastníkov som zhodnotil, že tá námaha a organizácia preteku Hornadský potočák stála za to. Preto v týchto aktivitách budem pokračovať aj naďalej a budem pre rybárov vymýšľať podobné akcie aj v budúcnosti.

Video z preteku Zalovíme uvidíme – Hornadský potočák

Všetkým zúčastneným ďakujeme za super náladu a víťazom ešte raz gratulujem!

Petrov zdar!

Tomáš, EXTRAPRÍVLAČ

The post Zalovíme uvidíme 0. ročník – Hornadský potočák 2023 appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/zalovime-uvidime-0-rocnik-hornadsky-potocak-2023/feed/ 0
Zahájenie pstruhovej sezóny 2024 – príprava a najlepšie nástrahy https://extraprivlac.sk/zahajenie-pstruhovej-sezony-lov-pstruhov-na-rieke/ https://extraprivlac.sk/zahajenie-pstruhovej-sezony-lov-pstruhov-na-rieke/#respond Thu, 13 Apr 2023 09:21:04 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=70729 Zahájenie pstruhovej sezóny 2024 – A je to tu opäť, magický dátum na ktorý čaká takmer každý prívlačiar. 16. Apríl

The post Zahájenie pstruhovej sezóny 2024 – príprava a najlepšie nástrahy appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Zahájenie pstruhovej sezóny 2024 – A je to tu opäť, magický dátum na ktorý čaká takmer každý prívlačiar. 16. Apríl a zahájenie pstruhovej sezóny. V tomto článku sa budem viac venovať lovu pstruhov na riekach, teda si preberieme kde pstruhy hľadať, čo na nich v tomto období funguje a aká výbava a nástrahy sú najlepšie. 

IMG 6231
Potočák ulovený na wobler 3STAN SS45

Kde pstruhy hľadať?

V tomto období je zvykom že sa pstruhy držia pri dne. Platí to takmer stále, výnimkou snáď môže byť len ak by bolo extrémne teplé počasie, čo by spôsobilo oteplenie vody a zvýšenú aktivitu pstruhov. 

Prečo hľadať pstruhy pri dne?

Odpoveď je jednoduchá a aj logická. Ryby sú v studenej vode menej aktívne, šetria energiu, teda sa zdržiavajú v miestach, kde nemusia vynakladať zvýšenú námahu na boj so silným prúdom rieky. To platí dvojnásobne pri love pstruhov potočných. Často býva potvrdením tejto teórie aj to, že na tele pstruhov potočných nájdeme vo zvýšenom množstve prisaté pijavice. Pri čerstvo vysadených pstruhoch dúhových je to skôr výnimka. Našou cieľovou rybou je však pstruh potočný.

Kde teda presne hľadať pstruhy potočné?

Ak ste si to už nedomysleli na základe toho čo som písal vyššie, ideálne stanoviská pstruhov a naše lovné miesta sú v jamách, za kameňmi kde sa výri voda, v spádoch a kotlinách. Častým stanoviskom najmä väčších potočákov môže byť aj úsek rieky so silným prúdom pod ktorým je jama a pri dne prúdenie nie je až také silné. Pstruh tam len vyčkáva na svoju korisť, bez námahy si uchmatne čo mu splaví prúd nad hlavou a rýchlo sa vráti späť do hĺbky – ‘‘do svojho bezpečia‘‘. Tieto miesta sú pre rybárov najviac problematické, lebo je problém dostať našu nástrahu v tak silnom prúde do väčšej hĺbky. Ale ako na to?

Nástrahy a ich využitie

Medzi najúspešnejšie nástrahy na začiatku sezóny patria jednoznačne woblery – je to spôsobené práve tým, že pstruh si vyberá to, čo ho dokáže zasýtiť najlepšie. Medzi moje obľúbené woblery patria najmä woblery DUO Sperhead Ryuki, ktoré sú ťažké a ľahko sa popasujú so silnejším prúdom. Do najhlbších miest je správnou voľbou použiť wobler, ktorý je viac potápavý, no tu je dôležité využitie našej šikovnosti. Nie každý rybár dokáže wobler dostať do takejto hĺbky. Z brehu to často nie je možné nakoľko sa takéto jamy môžu nachádzať pri protiľahlom brehu alebo v strede rieky. V tom prípade je ideálne zabrodiť sa čo najďalej povyše jamy a následne hlboko potápavý wobler držať v prúde kým nevyklesá do požadovanej hĺblky.

IMG 9493
Farby, ktoré potešia každého rybára snáď najviac

Funkčnou alternatívou do hlbokých miest je použitie gumených nástrah s ťažšou jigovou alebo tungstenovou hlavou. Gumenú nástrahu nahodíme dostatočne vysoko nad jamu, do ktorej ju chceme dostať. Následne ju musíme splaviť a vo vytipovanom úseku očakávať záber. Odporúčam udržiavať napnutý silón, a seknúť aj najjemnejší ťukanec. Aj keď sa to nezdá, lov s gumenými nástrahami je niekedy veľkou vedou aj pre skúsených prívlačiarov, pretože v každom úseku rieky si vyžaduje iný spôsob vedenia. Často sa tak stane že metódou pokus – omyl, si prívlačiar ‘‘rozbije‘‘ vytipované lovné miesto a neuloví tam už nič. Veď ako vieme, veľký pstruh potočný je ryba 1-2 náhodov.

Výber TOP nástrah na pstruhy

IMG 6543
https://extraprivlac.sk/kategoria-produktu/nastrahy-na-privlac/gumene-nastrahy/?filter_znacka=libra-lures

Do miest, kde voda neprúdi príliš rýchlo, môžeme využiť aj rotačku. Stále však platí, že pstruhy sa držia pri dne, preto odporúčam používať ťažké rotačky určené do silnejších prúdov. Ja osobne rotačky na zahájení pstruhovej sezóny nepoužívam vôbec, no sú prívlačiari, ktorí sú práve s touto nástrahou najúspešnejší.

Aké farby nástrah na pstruhy použiť?

Ako som vyššie spomínal, ryby sú v tomto období menej aktívne, to však neznamená, že nežerú. Ideálne je použitie nástrah, ktoré majú na sebe farebný spúšťač. Pri wobleroch to môže byť napríklad oranžové bruško, pri gumách reflexná tungstenová hlava a pri rotačkách zakomponovaná farebná gulička, či pliešok s farebným vzorom. Často voľbu nástrahy ovplyvňuje aj počasie a aká voda v rieke tečie. Pri prikalenej vode môžeme použiť viac reflexné a UV farby, pri slnečnom počasí a čistej vode naopak prírodnejšie nástrahy, či nástrahy s kovovým odleskom.

Aké veľkosti nástrah použiť?

Práve zahájenie pstruhovej sezóny je obdobie, kedy je najväčšia šanca na úlovok kapitálneho pstruha. Preto sa netreba báť použitia woblerov a iných väčších nástrah. Je to však každého osobná preferencia a pokiaľ ste zameraný na množstvo ulovených rýb, aj za cenu že niektoré nebudú mať ani mieru použijete menšie nástrahy. Ja preferujem práve tie väčšie a selektujem malé pstruhy, lebo ani veľké sústo v podobe 6cm woblera nerobí problém pstruhovi 30cm+, cieľom sú však potočáky o veľkosti 50cm+.

Moje vlastné skúsenosti s veľkými pstruhmi som nazbieral práve 16. apríla. Prvý veľký pstruh prišiel pred 3 rokmi keď sa mi podarilo zdolať krásneho pstruha potočného o veľkosti neskutočných 70cm! Od tej doby na každom zahájení ulovím minimálne 1ks potočáka nad 50cm a 1-2 ryby nad 60cm mi žiaľ spadnú-utrhnú a podobne. O tom je ale rybačka, a preto je veľká ryba trofejou lebo je ťažké ju dostať na háčik a ešte ťažšie zdolať!

IMG 1318
Môj najväčší pstruh potočný

Tip od Šogyho na záver: Cievku s vlascom neplňte do plna, nechajte aspoň 1-2mm priestoru na cievke v prípade že použijete gumené nástrahy s ľahšou váhou. Zabránite tak vytáčaniu a uzleniu vlasca!

Ak hľadáte najlepšie nástrahy na pstruhy nájdete ich na linkoch nižšie

V tomto stručnom článku som Vám zhrnul najzákladnejšie princípy a tipy pre lov pstruhov. Verím že Vám bol článok nápomocný a dopomôže Vám k Vášmu trofejnému pstruhovi! Ale pamätaj! Len rybu ktorú pustíš, Môžeš uloviť znovu!

Tomáš

www.extraprivlac.sk

The post Zahájenie pstruhovej sezóny 2024 – príprava a najlepšie nástrahy appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/zahajenie-pstruhovej-sezony-lov-pstruhov-na-rieke/feed/ 0
Kedy a kde môžem začať prívlačovú sezónu? https://extraprivlac.sk/kedy-a-kde-mozem-zacat-privlacovu-sezonu/ https://extraprivlac.sk/kedy-a-kde-mozem-zacat-privlacovu-sezonu/#comments Thu, 09 Feb 2023 16:41:33 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59466 Aj tento rok čaká každého pravého prívlačiara takzvaný čierny deň, a tým je 15 marec.  Týmto dňom už od roku

The post Kedy a kde môžem začať prívlačovú sezónu? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Aj tento rok čaká každého pravého prívlačiara takzvaný čierny deň, a tým je 15 marec.  Týmto dňom už od roku 2019 začína všeobecný zákaz lovu prívlačou, či už muškárením použitím streamera alebo akejkoľvek napodobeniny rybky. Keďže tento zákaz končí až 31. mája, tak oficiálne začína lov prívlačou 1.júna. Tento dátum u mnohých symbolizuje malý prívlačiarsky sviatok. Nájde sa však mnoho milovníkov prívlače, ktorí nevedie, že skutočne môžu začať oveľa skôr.

Jarnú sezónu lovu prívlačou môžeme začať už 1.apríla! Tento dátum platí pre niektoré hraničné kaprové vody. Jedná sa o revíry ako – 4-0071-1-1 Berecký prívodný kanál, 4-0140-1-1 Bodrog č. 1a, 4-0630-1-1 Hornád č. 1a, 4-2800-1-1 Tisa, 4-3880-1-1 Karcsa. Veľkou nevýhodou však je, že v zozname výnimiek sa nenachádza hraničný Dunaj a Morava, ktoré sú pre prívlačiarou veľmi populárne.  

Stále je však potrebné mať na mysli dôležitú vec, a to že prvých päť mesiacov každého roka je zákaz lovenia z člna. To znamená všeobecný zákaz lovenia na kaprovitých vodách práve z rybárskeho člna na vodných nádržiach presne od 1.janurára do 31.mája. Po tomto dátume prichádza spomínaný malý sviatok – 1.jún, kedy je už tento druh lovu oficiálne povolený. 

Druhým dôležitým dátumom je 16. apríl, odkedy sa môže začať lov prívlačou na všetkých pstruhových revíroch a hraničných lipňových vodách. Dôležitá výnimka je na rieke Poprad v tomto období od 16. apríla do 31. augusta, kde je povolená prívlač iba na blyskáč do veľkosti č. 3 a wobler má výnimku tiež, s telom do 8 cm. 

Lipňové revíry majú v apríli dennú dobu lovu od 05:00 hod do 20:00 hodiny, a to na revíroch – 4-1940-6-1 Poprad č. 1, 4-1950-6-1 Poprad č. 2a, 4-0430-6-1 Dunajec č. 2. Doba lovu na pstruhových revíroch v apríli je od 06:00 hodiny do 20:00 hodiny. Musíme však mať stále na mysli doby hájenia jednotlivých druhov rýb. Aby sme na rybách minimalizovali škody, musíme vždy šetrne odstrániť nástrahy z ryby a následne ich vrátiť do vody.

The post Kedy a kde môžem začať prívlačovú sezónu? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/kedy-a-kde-mozem-zacat-privlacovu-sezonu/feed/ 1
Rybačka vo februári: Čo a kde loviť? https://extraprivlac.sk/rybacka-vo-februari-co-a-kde-lovit/ https://extraprivlac.sk/rybacka-vo-februari-co-a-kde-lovit/#respond Thu, 09 Feb 2023 16:35:46 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59463 Mesiac február je charakteristický mrazivým počasím, ktoré je striedané miernymi otepleniami, ktoré však zväčša netrvajú dlho. Aj napriek mrazivému počasiu

The post Rybačka vo februári: Čo a kde loviť? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Mesiac február je charakteristický mrazivým počasím, ktoré je striedané miernymi otepleniami, ktoré však zväčša netrvajú dlho. Aj napriek mrazivému počasiu však pribúda stále viac rybárov, ktorí túžia po zimnom úlovku. Ak sa však chystáte na rybačku v tomto poslednom zimnom mesiaci, mali by ste poznať nariadenia, ktoré rybárčenie vo februári obmedzujú.

mceclip0 34

Zákaz lovu rýb platí v tomto období pre pstruhové a lipňové vody. Možno loviť v kaprových vodách ryby, ktoré nemajú stanovenú individuálnu ochranu. Jalec hlavatý a Mrena Severná sa v tomto období ukrývajú v mierne tečúcich prúdoch vôd a v úsekoch, kde prúd prechádza do tíšin. Nedostatok potravy, ktorú ryby majú v tomto období, Vám môže pri love pomôcť. Zamerať sa pri love môžete práve na tieto druhy rýb.

V hlbokých zátokách sa ukrývajú ostrieže, kde sa zdržujú často vo väčšom množstve. V nezamrznutých úsekoch vôd, kde má voda väčšiu teplotu. Ideálne podmienky na zimný lov sú pri hmlistom počasí či snežení, kedy teploty trochu stúpnu, aj keď trávenie času v takomto počasí môže byť nepríjemné.

Pri februárovom love si dávajte pozor na to, aby ste nezavítali do zimoviska rýb. Tie sú označené tabuľami a ich zoznam nájdete aj v rybárskych poriadkoch.

Medzi ryby, na ktoré sa v tomto období vzťahuje individuálna ochrana patria napríklad šťuka severná, sumec veľký, zubáč veľkoústy a volžský, pstruh potočný a jazerný.

Obmedzenia sa týkajú aj spôsobu lovu. Povolené spôsoby sú lov na prívlač, plávanú, položenú alebo lov muškárením. Loviť na rybku alebo prívlač je zakázané v období od 15. marca do 16. apríla v resp. do 1./15 júna.

The post Rybačka vo februári: Čo a kde loviť? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/rybacka-vo-februari-co-a-kde-lovit/feed/ 0
Pripravte sa na rybársku sezónu s novým navijakom https://extraprivlac.sk/pripravte-sa-na-rybarsku-sezonu-s-novym-navijakom/ https://extraprivlac.sk/pripravte-sa-na-rybarsku-sezonu-s-novym-navijakom/#respond Thu, 09 Feb 2023 16:34:45 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59459 Prívlač je v dnešnej dobe stále populárnejšia a na trhu existuje mnoho ponúk vybavenia. Pri prívlači však treba vyberať vybavenie

The post Pripravte sa na rybársku sezónu s novým navijakom appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Prívlač je v dnešnej dobe stále populárnejšia a na trhu existuje mnoho ponúk vybavenia. Pri prívlači však treba vyberať vybavenie opatrne. Platí to aj pri navijakoch, keďže tie pri rybačke odvedú veľkú časť práce. Poďme sa preto pozrieť na to, ako vybrať správny navijak, ktorý Vás pri rybačke podrží.

mceclip0 34

Pri ultraľahkej prívlači je potrebné voliť navijak s čo najnižšou váhou, keďže v tomto prípade vyberáme nástrahy väčšinou do 5 až 8 gramov. Použité nástrahy pri ultraľahkej prívlači niekedy nedosahujú ani dva gramy. Pri tomto type prívlače by mal mať zvolený navijak len prednú brzdu a veľkosť od 1000 do 2500. Požiadavkou je tiež pomalší prevod.

Ako sme spomínali v úvode, trh je bohatý na navijaky a nachádzajú sa tam aj kúsky pre ozajstných gurmánov. Medzi kúsky, ktoré sú spoľahlivé, kvalitné a potešia aj svojím dizajnom, patrí napríklad navijak Shimano Stella FJ. Radí sa medzi absolútnu špičku v tejto kategórii, a to aj vďaka svojej milimetrovej presnosti a hladkému chodu.

Pri ľahkej a strednej prívlači musíte vyberať navijak, ktorý si poradí aj s ťažšími hlavičkami a väčšími nástrahami. Plastové komponenty sa zničia rýchlejšie než kov alebo zliatina. Pri výbere je potrebné prihliadať aj na to, do akých vôd sa na rybačku vydáte. Výber sa líši pri love v jazerách, riekach či menších rybníkoch.

Ak volíte navijak pre ťažkú prívlač, myslite na to, že dostane naozaj zabrať. Pri navíjaní ťažkých nástrah sú namáhané predovšetkým vnútorné prevody navijaku, ktoré sa pri menej kvalitných navijakoch rýchlejšie opotrebujú. V takomto prípade sa Vám vyššia investícia do navijaku rýchlo vráti. Pri lacnejšom a menej kvalitnom kúsku je možné, že budete musieť navijak meniť častejšie.

Ak patríte medzi rybárov náročných na vybavenie, vyskúšajte napríklad navijaky Shimano Twin Power. Tieto navijaky môžete dokonca využiť aj pri morskom rybolove. O spoľahlivosť sa stará celokovové telo a prevody. Pohodlie a oporu pri zdolávaní veľkých úlovkov zaisťuje veľký grip na kľučke. Je vybavený ochranou pred vniknutím vody do vnútra navijaku. Vyniká maximálnou možnou brzdnou silou, vďaka karbónovým podložkám.

The post Pripravte sa na rybársku sezónu s novým navijakom appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/pripravte-sa-na-rybarsku-sezonu-s-novym-navijakom/feed/ 0
Kam na ryby počas vianočných sviatkov https://extraprivlac.sk/kam-na-ryby-pocas-vianocnych-sviatkov/ https://extraprivlac.sk/kam-na-ryby-pocas-vianocnych-sviatkov/#respond Thu, 09 Feb 2023 16:33:38 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59456 V decembri a období vianočných sviatkov už spravidla prevláda chladné a sychravé počasie, často spojené aj so snežením. K vode

The post Kam na ryby počas vianočných sviatkov appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
V decembri a období vianočných sviatkov už spravidla prevláda chladné a sychravé počasie, často spojené aj so snežením. K vode chodí stále menej rybárov, keďže počasie je nepredvídateľné.

Aktivita rýb, kedy je šanca na úlovok, sa presunula do častí dňa, v ktorých je vyššia teplota. Ide predovšetkým o čas medzi 9:00 a 16:00. V týchto časoch sa ryby vydávajú na lov aj do plytších častí vôd a dokonca sa približujú aj k hladine, kde prúd hromadí drobný hmyz, rastliny či časti stromov. Ideálny lov v tomto období záleží aj od počasia. Najlepší čas na rybačku je v dňoch keď sneží a vzduch sa mierne oteplí. Aj keď tráviť čas pri vode, keď sneží, môže byť nepríjemné. Šanca na úlovok sa však v tomto čase zvyšuje.

Aby sme sa priblížili k úspechu počas vianočnej rybačky, veľmi záleží na výbere správneho miesta. Ryby sa v tomto období sústreďujú na najhlbších miestach vôd, čo je pre ne typické v nízkych teplotách.  Môžeme sa však sústrediť aj na teplejšie miesta vodných plôch, na mosty, či miesta, kde je teplejší prúd a schováva sa tam potenciálna potrava, napríklad medzi spadnutými stromami.

V zimnom aj vianočnom období je najväčšia istota pri love zamerať sa na dravé ryby. Medzi najobľúbenejšie dravce v zime patria napríklad šťuky či zubáče. Nástrahu, s ktorou sa však vydáte na lov musíte voliť podľa miesta a podľa toho, kde sa ryby v tomto období zdržujú. V prípade, že sa rozhodnete vybrať na dravce, úspešné sú napríklad gumené nástrahy vedené veľmi pomaly v spodnej časti vodných plôch.

Na lov zubáčov Vám odporúčame skúsiť napríklad gumené nástrahy Ripper Keitech, ktoré sú tvorené pretiahnutým telom s jemným kopýtkom, ktoré vytvára vibrácie a láka zubáčov k záberom. Ak sú Vaším cieľom aj šťuky, vyskúšajte napríklad woblery 3STAN, ktoré majú dokonalý a dráždivý chod. Sú ideálne na lov šťúk, no lákajú aj iné dravce, napríklad zubáče, ktoré môžu byť počas vianočnej rybačky vďačným cieľom.

Zima najmä v minulosti mnoho rybárov odlákala, kvôli nepríjemným, chladným a sychravým podmienkam. V súčasnosti však existuje teplé a oveľa kvalitnejšie oblečenie, ktoré Vás pred chladom ochráni. Ak ste vášnivým rybárom, určite Vám odporúčame sa tieto Vianoce vydať na ryby a objaviť čaro zimnej rybačky.

The post Kam na ryby počas vianočných sviatkov appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/kam-na-ryby-pocas-vianocnych-sviatkov/feed/ 0
Rybolov v zime – všetko, čo potrebujete vedieť https://extraprivlac.sk/rybolov-v-zime-vsetko-co-potrebujete-vediet/ https://extraprivlac.sk/rybolov-v-zime-vsetko-co-potrebujete-vediet/#respond Thu, 09 Feb 2023 16:32:33 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59451 Väčšina ľudí má tendenciu loviť počas teplejších mesiacov namiesto zimy, no rybolov v chladnom období má svoje čaro. Konkurencia v

The post Rybolov v zime – všetko, čo potrebujete vedieť appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Väčšina ľudí má tendenciu loviť počas teplejších mesiacov namiesto zimy, no rybolov v chladnom období má svoje čaro. Konkurencia v zime je oveľa nižšia, pretože mnohí príležitostní rybári nemajú chuť tráviť hodiny vonku v mraze. To samozrejme zvyšuje Vaše šance na kapitálny úlovok. Rybolov v zime si však vyžaduje aj inú stratégiu rybolovu. Ryby sú v tomto období pomalšie, pretože majú menej energie, to znamená, že sa na takúto rybačku musíte dobre pripraviť. Je potrebné, aby ste vedeli kde loviť, na aké ryby sa počas zimnej rybačky zamerať a tomu prispôsobiť aj svoju rybársku výstroj a predovšetkým nástrahy. Všetky potrebné otázky Vám zodpovieme v tomto článku.

1. Kde sa ryby v zime zdržujú?

V zime, kedy sú teploty nižšie, lovia ryby na dne vodných plôch, kde je voda teplejšia a zdržuje sa tam aj ich korisť. Keďže hladina energie rýb je nižšia, pohybujú sa pomaly a striehnu na väčšie úlovky. Tomuto faktu by ste mali prispôsobiť aj výber nástrahy, s ktorou sa na zimnú rybačku vyberiete. Na lov v blízkosti dna sú ideálne napríklad koguty, ktoré svojou farebnosťou prilákajú dravca. Na kogutoch je pripevnený silný trojháčik, z ktorého sa ryba len veľmi ťažko zošmykne.

Dravce počas zimných mesiacov neútočia na každú korisť práve kvôli nedostatku energie. Preto je dôležité zvoliť nástrahu, ktorá bude stáť za to, aby vyplávali z úkrytu. Dôležitú úlohu zohráva aj veľkosť, preto by ste pri výbere mali zvážiť napríklad woblery, kvôli ich farebnej rozmanitosti a dostupnosti väčších rozmerov.

Ideálnou korisťou pre dravce v zimnom období môžu byť aj gumené nástrahy, ktoré imitujú ladný a prirodzený pohyb, no predovšetkým sa dajú natierať rôznymi pastami či rybími olejmi, vďaka čomu pravdepodobne skôr prilákate pozornosť dravca.

Existujú však ryby, ako napríklad pstruh, ktoré aj počas zimy uprednostňujú chladnejšie vody a počas zimných mesiacov zistíte, že sa plavia aj cez rýchlo tečúce toky, zatiaľ čo iné ryby sa počas sezóny schovávajú. Pri týchto rybách Vám budú užitočné aj nástrahy, ktoré sa hodia na lov do plytších vôd, medzi ne patria niektoré druhy woblerov aj gumených nástrah, ale aj rotačky, ktoré sa hodia napríklad do zarastených vôd a vyznačujú sa skvelým chodom v prúde aj protiprúde.

2. Ktoré ryby sú v zime najaktívnejšie? 

Najobľúbenejším cieľom mnohých rybárov počas zimných mesiacov sú práve dravce. Ako sme už vyššie spomenuli, napríklad pstruhy sú aktívne aj počas zimy. Rovnako ostrieže zostávajú agresívnymi lovcami aj počas mrazivých teplôt. Možno ich nájsť napríklad na dne jazier. Ďalším skvelým úlovkom je počas zimy šťuka. Tieto ryby sú dokonale prispôsobené chladným podmienkam a sú ochotné útočiť na nástrahy aj v zime. Aj keď sa ich aktivita v zime znižuje a útočia len na korisť, ktorá za to naozaj stojí, stále je veľká šanca, že nejakú z nich ulovíte. Je potrebné len nájsť správne miesto a vybrať správnu nástrahu. Ďalším druhom rýb, ktorým sa darí aj v chladných podmienkach, je sumec. Sú to agresívne ryby aj v chladnejších obdobiach a na rozdiel od mnohých iných rýb aktívne lovia aj keď ortuť klesne pod bod mrazu.

3. Na polohe záleží 

Miesto! Miesto! Miesto! Je veľmi dôležité počas zimnej rybačky a od jeho výberu do veľkej miery závisí Váš úspech. Ryby majú tendenciu sa počas zimných mesiacov zhlukovať a nie sú tak aktívne, pokiaľ ide o plávanie. Spravidla platí predovšetkým to, že najväčší úspech Vás čaká vo vodách, kde nie je silný prúd. Ryby sa zväčša zdržujú v hlbokých častiach toku, kde je minimálny prúd a množstvo úkrytu.

Počas dňa sú ryby väčšinou schované v hlbokých úsekoch riek, vo vetvách padnutých stromov a iných skrýšach. Ich aktivita sa často mení na nočnú, kedy sú aktívnejšie a vydávajú sa na lov.

Keďže kvalita zimného úlovku záleží od nástrahy, odporúčame Vám pribaliť si do Vašej výbavy streamery, ktoré sú zdobené lákavými vzormi a ostrými háčikmi, z ktorých sa dravec tak ľahko nezošmykne. Tiež svojou farebnosťou a prevedením lákajú dravce, ktorých aktivita je počas zimy nižšia. Na ceste za poriadnym úlovkom by Vám vo výbave nemala chýbať ani plandavka, ktorá patrí medzi veľmi univerzálne nástrahy a môže sa zísť, predovšetkým, ak sa vydávate do neznámejšieho prostredia a neviete, na akú vodu sa pripraviť.

The post Rybolov v zime – všetko, čo potrebujete vedieť appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/rybolov-v-zime-vsetko-co-potrebujete-vediet/feed/ 0