Blog

Zalovíme uvidíme 0. ročník – Hornadský potočák 2023

lazy

Ahojte rybári, v tomto článku Vám prinášam zhodnotenie preteku Hornadský potočák a pokúsim sa Vás vtiahnuť do skvelej atmosféry, ktorá na ňom panovala. Nakoľko pretek tohto typu sme organizovali prvý krát, obavy boli na mieste, predsa mi záležalo aby všetko bolo 100%-né. Miestna organizácia SRZ Košice nám udelila povolenie a hosťovačky pre nečlenov Košických vôd a mohlo sa začať plánovať. V deň, keď som spustil registráciu bola kapacita obsadená na 99%, čo ma veľmi milo prekvapilo a presvedčilo, že organizácia takéhoto preteku je na mieste nakoľko si to rybári vyslovene žiadali. Pretek prebiehal bez komplikácii a v spolupráci s mojou rodinou, rozhodcom Peťom Brckom, kamarátmi a sponzorom Shimano sme ho dotiahli na solídnu úroveň, aj keď to bol 0. ročník.

Zachytali si začiatočníci, aj ligový pretekári. Tretie miesto obsadil Peter Bača, druhé Rišo Hatala a celkovým víťazom sa stal už ostrieľaný pretekár Dávid Drančák. Dávid si dal tú námahu a sám od seba mi poslal spätnú väzbu na pretek, ktorá ma nesmierne potešila a nakopla ma napísať tento článok. Veď usúďte sami na základe Dávidových slov, ktoré Vás vtiahnu do skvelého dňa ktorý sme spolu na Hornáde prežili.

Čo hovorí víťaz preteku Dávid Drančák a aká bola jeho taktika?

DSC01177

Prešlo už pekných pár rokov od môjho posledného preteku na rieke. Pretekov na stojákoch sa zúčastňujem pravidelne, ale rieka, to je úplne iná disciplína. Prúdy, tíšiny, stromy, kamene, riasy, brodenie, pády, sušenie, trhanie, čítanie vody, krmenie veveričiek (nástraha v konároch), to všetko je veľký bonus, ktorý zažijete iba na tečúcej vode.

Preto som s povďakom uvítal možnosť zúčastniť sa na preteku Hornadský potočák pod taktovkou Extraprívlače.
Je to moja domáca voda, navyše v nádhernom prostredí, preto je hanba, že som za posledné 2 roky na nej bol iba raz. Jar a jeseň je u mňa v znamení trout area, v lete naháňam bolene a ostrieže, tak na pstruhovku nezostáva toľko priestoru, koľko by si vzhľadom na svoju atraktivitu zaslúžila.


Takže je ráno, mám vyžrebované, okolo mňa, okrem iných, podupávajú ligoví pretekári z Vranova a Humenného. Bude ťažké v takej konkurencii uhrať slušný výsledok. Všetci sú namotivovaní, pretekov, kde je šanca si siahnuť na živú Stellu moc teda nie je.

Som rád, že som B-éčko, aspoň pri rozhodovaní v prvom kole niečo odkukám. Môj pretekár ide na flek rovno pod štáb, vraj tu pred časom pekne zachytal. Kolo odchytal na plandu, vobler, gumu a skončil s 3 rybami. Čo je však pre mňa dôležitá informácia, mal relatívne dosť záberov, ktoré nepremenil. Keďže som mal v prvom kole skorý výbeh, tak som nešpekuloval a išiel na ten istý flek. Nabil som striebornočiernu xd rotačku vo veľkosti 0, ktorú som do konca preteku nevymenil a začal prechytávať perejky. Potočáky na rotačku reagovali výborne, určite som mal vyše 20 záberov, ale podarilo sa mi úspešne premeniť iba 8. Prejavila sa absencia riečnych pretekov, práca s podberákom bola tristná, žiadne letované haky, nepresné nahadzovanie, pomalý naviják pri rotačke sťahovanej dole prúdom, necitlivé zdolávanie. Paradoxne tých 8 rýb na sektorovú jednotku Hornadského potočáka stačilo.

Rozhodovanie v druhom kole ukázalo, že viac rýb sa chytá v spodných sektoroch. Keďže som mal veľmi neskorý výbeh, tak som dole ani nešiel, bol som si istý, že budú všetky miesta obsadené. Takže smer hore prúdom a prvý flek, ktorý bol voľný. Vraj sa cez neho dalo prebrodiť ku druhemu brehu (prietok bol vysoko nad priemerom). Skúsil som prebrodiť, nebolo to až také strašné. Čo ale bolo strašné, bol moj výsledok. Na udici som mal 7 rýb, zdolal som iba 2. Takže sektorová 5-ka. Zaujímavá na tomto preteku bolá veľká tabuľa, na ktorú po každom kole hlavný rozhodca zapisoval priebežné výsledky. Takže prežúvajúc výborný, fakt, že výborný guláš sme si mohli všetko prerátavať, kalkulovať a plánovať. Mne z toho vyšlo, že šanca adoptovať spomenutú Stellu stále žije, že je 5 pretakárov, ktorí sú na tom tesne lepšie ako ja, že keď chcem vyhrať musím mať sektorovú jedničku a že na to budem potrebovať 5 a viac rýb.

DSC00857

Ešte cez prestávku som si bol pozrieť spodné fleky, kde by to asi stálo za pokus. Môj výber padol na úplne posledné miesto, bolo široké, v strede celkom silný prúd ale za ním, pod druhým brehom pekná kamenistá plánička. Bol som si istý, že nikto nebol taký blázon, že by to brodil, takže miesto bude neprechytané.
Vyštartoval som niekde okolo stredu. Väčšina išla dole ale postupne sa vytrácali, keď našli svoje vytúžené miesta. Zostal predo mnou posledný pretekár. Pohľadom som ho tlačil, nech už zabočí, ale poslúchol až na predposlednom fleku. Mentálne ovládanie druhých je tiež niečo, na čom musím popracovať.


Takže som na vytúženom mieste. Dal som pár rýchlych hodov z nástupného brehu, odložil pud sebazáchovy a zabrodil. Bolo to tesné, bolo to o držku, ale prebrodil som. Odmenou bolo asi 10 padnutých ale našťastie aj 7 zdolaných pstruhov. Ukázalo sa, že som lepší matematik ako pretekár, tých 7ks podľa predpokladu stačilo na sektorovú a teda aj celkovú jedničku. Stella mohla isť do svojej novej rodiny.
Výborný pretek, výborná organizácia, výborná atmosféra, krásne prostredie. Na budúcom ročníku budete vítaní.

Dávid Drančák

Po takýchto slovách,a spätnej väzbe od mnohých účastníkov som zhodnotil, že tá námaha a organizácia preteku Hornadský potočák stála za to. Preto v týchto aktivitách budem pokračovať aj naďalej a budem pre rybárov vymýšľať podobné akcie aj v budúcnosti.

Video z preteku Zalovíme uvidíme – Hornadský potočák

Všetkým zúčastneným ďakujeme za super náladu a víťazom ešte raz gratulujem!

Petrov zdar!

Tomáš, EXTRAPRÍVLAČ

Pridaj komentár