Blog

Nástrahy na zubáče

lazy

V tomto článku sa budem venovať vyslovene gumeným nástrahám značky Keitech. Túto značku som si obľúbil okamžite keď sa na našom trhu objavila a lovím s ňou doteraz. Osobne ju považujem za najlepšiu nástrahu na zubáče. Navyše sme ako obchod Extraprívlač získali výhradné zastúpenie pre Slovensko a tým sa mi ako majiteľovi obchodu splnil sen. Ponuka pozostáva z najlepších dostupných modelov, ktoré postupom času rozšírim aj o ďalšie veľmi schopné nástrahy tejto značky.

Nástrahy na zubáče

Prečo práve Keitech?

  • Keitech založil v roku 1996 Kei Hayashi, jeden z najlepších basových rybárov v krajine. Keitech je popredný výrobca nástrah v Japonsku, ktorý vyrába vysoko účinné návnady pre každú situáciu.
  • Táto značka navrhuje kvalitné návnady založené na bohatých rybárskych znalostiach a pokročilej výrobnej technológii.
  • Vyznačuje sa hlavne použitím super mäkkého SR-40 ultra jemného silikónu a dvojito vstrekovanej plastovej zmesi, čo pozdvihuje existujúce dizajny a účinnosť na novú úroveň.
  • Navyše je obohatený o kryštáliky soli, ktoré milujú najmä zubáče
  • Samozrejmosťou je aj silná kalamárová aróma, ktorá zaručí nie len viac záberov, ale aj to, že keď ryba zaberie nástrahu drží dlhšie v tlame a vy tak máte viac času na úspešný zásek!
  • Sú plávajúce, teda po dopade na dno je nástraha nadnášaná, a často ryba zaberie aj keď nástraha leží na dne

Ktoré sú najlepšie nástrahy na zubáče v našich končinách?

Za roky skúseností s týmito nástrahami a štatisticky z hľadiska predajnosti patria medzi gro hlavne Keitech Easy Shiner a Keitech Fat Swing Impact. Často platí, že ak ryby nemajú záujem o jeden model tak o druhý áno. Preto so sebou na ryby nikdy nezabúdam zobrať oba modely. Oba modely je možné nastražiť rôznymi spôsobmi, či už na klasický jig, offsetový háčik s čeburaškou a mnoho ďalších.

Keitech Easy Shiner

Bez okolkov u nás najchytanejšia nástraha. Úzke telíčko s jemným prechodom do kopýtka, vytvára krásny a prirodzený pohyb nástrahy. To zaručuje vysokú zvedavosť dravcov, čo sa odráža aj na vysokom počte zdolaných rýb. Tento model je väčšinou mojou prvou voľbou na rybách. Nástrah je na svete neskutočné množstvo a keď zubáče žerú, ulovíte ich na hocijakú inú nástrahu. Problém nastáva práve v dobe keď sú ryby apatické a o nástrahy nejavia záujem. Práve v tejto dobe je nevyhnutné použiť tú správnu nástrahu, správnu farbu a v neposlednom rade štýl, akým nástrahu vedieme. Tu je zásadný rozdiel od iných výrobcov ktorý majú nástrahy bez arómy, soli, sú tvršie( napríklad gumy z aliexpress, wish a podobne) Keď si neviete rady pri výbere tej správnej nástrahy, v závere článku Vám napíšem vybraný ripper, ktorý funguje celoročne a nič s nim nepokazíte. 

Najlepšia nástraha na zubáče - Keitech Easy Shiner

Keitech Fat Swing Impact

Druhý model, nie menej účinný je práve Fat Swing Impact. Vyznačuje sa okrúhlim prierezom telíčka, ktorý má na sebe vrúbky. Tieto vrúbky zaručujú zvýšené vibrácie nástrahy, ktoré pôsobia na bočnú čiaru ryby priam magicky! Navyše tento tvar telíčka spôsobuje aj vyššiu frekvenciu kmitania chvostíka, čo u zubáčov vyvoláva dojem unikajúcej rybky – práve preto patrí medzi najlepšie nástrahy na zubáče! Tento model používam hlavne v čase, keď ryby nejavia záujem o ležérnejší chod Easy Shinera. V 99% prípadoch mi táto zmena prinesie zábery. Nie je to spôsobené tým, žeby Easy Shiner nebol dobrá nástraha ale skôr tým, že v tej dobe zubáče lovia rybky, ktoré sa jednoducho správajú inak. Stále je dôležité napodobniť nie len veľkosťou ale aj pohybom rybky o ktoré zubáče aktuálne javia záujem. To zistíme len zmenou nástrahy. 

Nástrahy na zubáče  - zubáč ulovený na Fat Swing Impact

Aké farby sú na zubáče najlepšie?

Otázka, s ktorou sa stretávam od zákazníkov takmer na dennej báze. Moja odpoveď je – všetky. Záleží na veľa faktoroch, ktoré je potrebné sledovať a následne vybrať tú správnu farbu nástrahy. 

Záleží od vody kde lovíte. Je tečúca? Stojatá? Lovíte ráno alebo večer keď je vo vode menej svetla? Je zamračené? Voda je kalná alebo čistá ako kryštál? Či na obed keď je vonku v lete 35 stupňov? Či v zime keď je voda studená? Na tieto otázky Vám zodpoviem nižšie. Keď skombinujete všetky tieto faktory, zistíte že, možností je naozaj veľa. Preto sa Vás pokúsim aspoň približne navigovať v tabuľke, ktorá by Vám mohla pomôcť pri výbere tej správnej farby. Tabuľka je len orientačná a môžete si farby prispôsobiť podľa znalosti vody, kde lovíte

Najlepšie nástrahy na zubáče
podľa podmienok
1. Polovica sezóny2. Polovica sezóny
Ráno a večer (menej svetla vo vode)Electric Chart Shad
Lime/Chartreuse
Chartreuse Red Flake 
Bubblegum Shiner
Green Pumpkin Chartreuse
Cotton Candy Blue FLK 
Čistá vodaGreen Pumpkin Chartreuse
Bluegill Flash
Crystal Shad 
Violet Chart Red FLK
Motor Oil Red Flake
Wakasagi 
Kalná vodaElectric Chart Shad
Cotton Candy Blue FLK
Chartreuse Red Flake 
Bubblegum Shiner
UA Limited
Lime Chartreuse Glow 
Studená vodaWatermelon PP
Green Pumpkin PP. Shad
Motor Oil Red Flake 
Violet Chart Red FLK
Pro Blue Red Pearl
Electric Shad 
Teplá vodaGreen Pumpkin Chartreuse
Violet Chart Red FLK
Chartreuse Red Flake 
Green Pumpkin Chartreuse
Violet Chart Red FLK
UA Limited 

Veľkosť najlepších nástrah na zubáče

V zásade platí že veľkosť sa snažíme čo najviac priblížiť veľkosti koristi dravcov v priebehu sezóny.

Na začiatku sezóny je poter maličký, vyberáme menšie gumičky veľkosť od 3,3 inch do 4 inch ( cca od 7-10cm).

Neskôr na veľkosti pridávame, na konci leta od 3,8 inch do 4,5 inch a v jeseni a zime 4,5 inch až 5 inch a kľudne aj väčšie. V zime zubáče ležia a na lov vynakladajú len minimum energie, preto ak majú vyštartovať za rybkou, premýšľajú tak aby sa im to vyplatilo – aby ich rybka zasýtila na dlhšiu dobu. Preto lovíme na väčšie nástrahy.

Štýl vedenia nástrah a voľba gramáže jigovej hlavy

Toto sa dá určiť len veľmi obšírne. Počas skorej sezóny vyberáme ťažšie jigové hlavy aby sa nástraha pohybovala rýchlejšie – dravce sú aktívne a lovia aj menší unikajúci poter. Čím je voda chladnejšia gramáže jigov znižujeme. Pomalý prepad s väčšou gumou je práve technika, ktorá nám môže zaistiť viac záberov. Nakoľko sa presný návod nedá určiť a zubáče sú nevyspytateľné, pokiaľ ryby na toto pravidlo nereagujú je potrebné skúšať aj iné gramáže, ktoré im práve v tejto dobe vyhovujú. Neraz sa stalo, že v zime keď ryby chcú pomalší prepad nástrahy a naň nereagovali, dal som tam 25g jigovú hlavu a zábery sa okamžite dostavili!

Samozrejmosťou ktorú väčšina z Vás už vie je, že lovíme pri dne skokmi, väčšími, či menšími. Spravíme 1-3 otočky kľučkou navijaku, čakám na záber počas prepadu gumy a keď sa nedostaví opakujem. 99% záberov príde práve v dobe, keď nástraha klesá ku dnu.

Ktorá je najuniverzálnejšia nástraha keď si neviete vybrať?

Top farba nástrahy na zubáče - Green pumpkin chartreuse

Jednoznačne Easy Shiner – Green Pumpkin Chartreuse

Je to ripper fungúci celý rok, nástraha ktorú vyzdvihujem nad všetky ostatné. Či je slnko, dážď, vietor je to jedno. Na tento model a farbu vo veľkosti od 4-4,5 viete rybu uloviť celoročne!!!

Ďakujem za prečítanie článku 🙂

Tomáš

Extraprívlač

Pridaj komentár