Blog

Prívlač v lete. Kedy, kde a aké ryby loviť?

lazy

Stalo sa aj Vám že ste sa vybrali v letných mesiacoch na ryby a nemali ste ani záber? Určite áno. No nebolo to spôsobené len tým, či prívlačovať viete alebo nie, ale hlavne zmenou správania rýb. Voda je v letných mesiacoch prehriatá a má nízky obsah kyslíka. Všetky dravé ryby sa tak nachádzajú v špecifických časoch na rôznych miestach a našou úlohou je tento rébus rozlúsknuť…až tak sa môže dostaviť úspech. Každý druh ryby má ale toto správanie a stanoviská v rôznom čase rozdielne, preto je ideálne pochopiť správanie konkrétneho druhu ryby, ktorý chceme loviť.

Lov zubáča v lete

Zubáč je tak špecifická ryba, že neraz prekvapil svojim správaním aj mňa. Stalo sa mi, že som zubáče chytal aj na obed v najväčšej letnej páľave na wobler pri brehu. Toto správanie je skôr výnimočné, no dokazuje, že ryby sú nevyspytateľné a niekedy treba skúšať aj veci, ktoré sa nám zdajú nelogické.

Kedy a kde na zubáče

Najideálnejší čas na lov zubáčov je hlavne skoro ráno na svitaní a večer pred zotmením. V tomto čase môžeme zubáče úspešne loviť ako z brehu na vodných nádržiach, tak aj na rieke, či z člna. Je to čas v ktorom sa zubáčeaktívne kŕmia. Zubáče sa dajú chytať aj mimo tohto času ‘‘zlatej hodinky‘‘. Kedy? Verte, či nie, zubáče je možné úspešne loviť počas celého dňa! Správnou otázkou je skôr kde? Ak si z denného času odrátame zlatú hodinku na svitaní a pri zotmení, ostáva nám už len deň a noc.

Prívlač v lete. Kedy, kde a aké ryby loviť?

Pokiaľ lovíte z brehu, cez deň je šanca na úlovok najnižšia. V tomto čase sa oplatí loviť hlavne na riekach, kde sa Vám zubáče‘nemajú kde skryť‘‘. Na stojatých vodách je to skôr o náhode, či zubáče nájdete na dohod. Z lode sa však situácia mení, a pokiaľ máte aj sonar značne Vám to náročné hľadanie zubáčov uľahčí. Stačí na dne vyhľadať prekážky a či sa pri nich nachádzajú ryby. Nie je to ale až tak jednoduché ako to vyzerá. Zubáče sa v tomto čase veľmi často v húfoch presúvajú, a niekedy keď ich nájdeme na jednom mieste, o 5 minút tam už nebudú – tu sa začína letná naháňačka za zubáčmi.

Nočný lov zubáča Ideálny je počas celej noci, kedy sa zubáče chodia kŕmiť k brehu na plytčiny. Ak sú zubáče v tomto čase aktívne určite budete počuť špecifické lovenie zubáča, ako si vychutnáva belice ktoré loví aj priamo z hladiny. Stačí použiť tichý wobler s plytkým ponorom, alebo ľahučkú jigovú hlavu a prelovovať len brehy a plytčiny.

Prívlač v lete. Kedy, kde a aké ryby loviť?

Lov ostriežov v lete

Niekedy plevel, dnes vysoko cenná trofej pre prívlačiara hlavne vo veľkostiach 30cm+. Ostriež je veľmi podobná ryba zubáčovi, preto sa môže stať že pekné ostrieže pochytáme priamo pri love zubáčov. Pokiaľ ale cielime len na ostrieža, odporúčam vyraziť s UL zostavou buď skoro ráno alebo pred zotmením k rôznym vodným stavbám ako sú mostné piliere, elektrárne, hrádze, či skalné útesy. Sú to obľúbené stanoviská ostriežov a v tomto čase ich najskôr presvedčíme k záberu.

Výber top nástrah na ostrieže

Lov šťúk v lete

Aj tu platí čo sa týka lovného času že vyrážame v čase zlatej hodinky. Štuky lovíme vyslovene pri brehu, alebo v zarastených plytčinách. Čo sa týka nástrah, pri šťukách sa netreba báť väčších woblerov či gumených nástrah – a to platí po celý rok.

Lov boleňov v lete

Boleň a leto – to je spojenie slov ktoré sa k sebe bezprostredne hodia. Boleň je letný dravec a je možné ho loviť počas celého dňa. Pokiaľ si chcete ale naozaj zachytať, znovu odporúčam vyraziť na ryby pred svitaním alebo stmievaním. V tomto čase sa voda víri vďaka bolením nájazdom do húfov malých rybičiek.

Prívlač v lete. Kedy, kde a aké ryby loviť?
Prívlač v lete. Kedy, kde a aké ryby loviť?

Lov pstruhov v lete

Nezabúdajme ani na naše milované pstruhy. Vychádzka na pstruhy sa nám v tomto období mimoriadne vyplatí. Prečo? Lebo dvojtýždňový pstruholovci k vode už nechodia a my budeme mať skvelý kľud a oddych. Stále platí že je ideálny čas ráno a večer. V tomto období odporúčam cieliť na väčšie pstruhy a to použitím woblerov. Je to skvelý čas na zdvihnutie veľkosti svojho rekordného pstruha!

Výber top nástrah na pstruhy

V tomto článku ste sa dočítali základné ‘‘know how‘‘ ako, kde a kedy na ryby počas najhorúcejších letných dní. Teraz je už len na vás ako tieto informácie zúročíte, no verím že väčšine z Vás pomohli a nebudete mať mokré tričká len od potu, ale aj od vody pri fotení s krásnym úlovkom!

Pridaj komentár