Blog

Zahájenie pstruhovej sezóny 2024 – príprava a najlepšie nástrahy

lazy

Zahájenie pstruhovej sezóny 2024 – A je to tu opäť, magický dátum na ktorý čaká takmer každý prívlačiar. 16. Apríl a zahájenie pstruhovej sezóny. V tomto článku sa budem viac venovať lovu pstruhov na riekach, teda si preberieme kde pstruhy hľadať, čo na nich v tomto období funguje a aká výbava a nástrahy sú najlepšie. 

IMG 6231
Potočák ulovený na wobler 3STAN SS45

Kde pstruhy hľadať?

V tomto období je zvykom že sa pstruhy držia pri dne. Platí to takmer stále, výnimkou snáď môže byť len ak by bolo extrémne teplé počasie, čo by spôsobilo oteplenie vody a zvýšenú aktivitu pstruhov. 

Prečo hľadať pstruhy pri dne?

Odpoveď je jednoduchá a aj logická. Ryby sú v studenej vode menej aktívne, šetria energiu, teda sa zdržiavajú v miestach, kde nemusia vynakladať zvýšenú námahu na boj so silným prúdom rieky. To platí dvojnásobne pri love pstruhov potočných. Často býva potvrdením tejto teórie aj to, že na tele pstruhov potočných nájdeme vo zvýšenom množstve prisaté pijavice. Pri čerstvo vysadených pstruhoch dúhových je to skôr výnimka. Našou cieľovou rybou je však pstruh potočný.

Kde teda presne hľadať pstruhy potočné?

Ak ste si to už nedomysleli na základe toho čo som písal vyššie, ideálne stanoviská pstruhov a naše lovné miesta sú v jamách, za kameňmi kde sa výri voda, v spádoch a kotlinách. Častým stanoviskom najmä väčších potočákov môže byť aj úsek rieky so silným prúdom pod ktorým je jama a pri dne prúdenie nie je až také silné. Pstruh tam len vyčkáva na svoju korisť, bez námahy si uchmatne čo mu splaví prúd nad hlavou a rýchlo sa vráti späť do hĺbky – ‘‘do svojho bezpečia‘‘. Tieto miesta sú pre rybárov najviac problematické, lebo je problém dostať našu nástrahu v tak silnom prúde do väčšej hĺbky. Ale ako na to?

Nástrahy a ich využitie

Medzi najúspešnejšie nástrahy na začiatku sezóny patria jednoznačne woblery – je to spôsobené práve tým, že pstruh si vyberá to, čo ho dokáže zasýtiť najlepšie. Medzi moje obľúbené woblery patria najmä woblery DUO Sperhead Ryuki, ktoré sú ťažké a ľahko sa popasujú so silnejším prúdom. Do najhlbších miest je správnou voľbou použiť wobler, ktorý je viac potápavý, no tu je dôležité využitie našej šikovnosti. Nie každý rybár dokáže wobler dostať do takejto hĺbky. Z brehu to často nie je možné nakoľko sa takéto jamy môžu nachádzať pri protiľahlom brehu alebo v strede rieky. V tom prípade je ideálne zabrodiť sa čo najďalej povyše jamy a následne hlboko potápavý wobler držať v prúde kým nevyklesá do požadovanej hĺblky.

IMG 9493
Farby, ktoré potešia každého rybára snáď najviac

Funkčnou alternatívou do hlbokých miest je použitie gumených nástrah s ťažšou jigovou alebo tungstenovou hlavou. Gumenú nástrahu nahodíme dostatočne vysoko nad jamu, do ktorej ju chceme dostať. Následne ju musíme splaviť a vo vytipovanom úseku očakávať záber. Odporúčam udržiavať napnutý silón, a seknúť aj najjemnejší ťukanec. Aj keď sa to nezdá, lov s gumenými nástrahami je niekedy veľkou vedou aj pre skúsených prívlačiarov, pretože v každom úseku rieky si vyžaduje iný spôsob vedenia. Často sa tak stane že metódou pokus – omyl, si prívlačiar ‘‘rozbije‘‘ vytipované lovné miesto a neuloví tam už nič. Veď ako vieme, veľký pstruh potočný je ryba 1-2 náhodov.

Výber TOP nástrah na pstruhy

IMG 6543
https://extraprivlac.sk/kategoria-produktu/nastrahy-na-privlac/gumene-nastrahy/?filter_znacka=libra-lures

Do miest, kde voda neprúdi príliš rýchlo, môžeme využiť aj rotačku. Stále však platí, že pstruhy sa držia pri dne, preto odporúčam používať ťažké rotačky určené do silnejších prúdov. Ja osobne rotačky na zahájení pstruhovej sezóny nepoužívam vôbec, no sú prívlačiari, ktorí sú práve s touto nástrahou najúspešnejší.

Aké farby nástrah na pstruhy použiť?

Ako som vyššie spomínal, ryby sú v tomto období menej aktívne, to však neznamená, že nežerú. Ideálne je použitie nástrah, ktoré majú na sebe farebný spúšťač. Pri wobleroch to môže byť napríklad oranžové bruško, pri gumách reflexná tungstenová hlava a pri rotačkách zakomponovaná farebná gulička, či pliešok s farebným vzorom. Často voľbu nástrahy ovplyvňuje aj počasie a aká voda v rieke tečie. Pri prikalenej vode môžeme použiť viac reflexné a UV farby, pri slnečnom počasí a čistej vode naopak prírodnejšie nástrahy, či nástrahy s kovovým odleskom.

Aké veľkosti nástrah použiť?

Práve zahájenie pstruhovej sezóny je obdobie, kedy je najväčšia šanca na úlovok kapitálneho pstruha. Preto sa netreba báť použitia woblerov a iných väčších nástrah. Je to však každého osobná preferencia a pokiaľ ste zameraný na množstvo ulovených rýb, aj za cenu že niektoré nebudú mať ani mieru použijete menšie nástrahy. Ja preferujem práve tie väčšie a selektujem malé pstruhy, lebo ani veľké sústo v podobe 6cm woblera nerobí problém pstruhovi 30cm+, cieľom sú však potočáky o veľkosti 50cm+.

Moje vlastné skúsenosti s veľkými pstruhmi som nazbieral práve 16. apríla. Prvý veľký pstruh prišiel pred 3 rokmi keď sa mi podarilo zdolať krásneho pstruha potočného o veľkosti neskutočných 70cm! Od tej doby na každom zahájení ulovím minimálne 1ks potočáka nad 50cm a 1-2 ryby nad 60cm mi žiaľ spadnú-utrhnú a podobne. O tom je ale rybačka, a preto je veľká ryba trofejou lebo je ťažké ju dostať na háčik a ešte ťažšie zdolať!

IMG 1318
Môj najväčší pstruh potočný

Tip od Šogyho na záver: Cievku s vlascom neplňte do plna, nechajte aspoň 1-2mm priestoru na cievke v prípade že použijete gumené nástrahy s ľahšou váhou. Zabránite tak vytáčaniu a uzleniu vlasca!

Ak hľadáte najlepšie nástrahy na pstruhy nájdete ich na linkoch nižšie

V tomto stručnom článku som Vám zhrnul najzákladnejšie princípy a tipy pre lov pstruhov. Verím že Vám bol článok nápomocný a dopomôže Vám k Vášmu trofejnému pstruhovi! Ale pamätaj! Len rybu ktorú pustíš, Môžeš uloviť znovu!

Tomáš

www.extraprivlac.sk

Pridaj komentár