Blog

Kam na ryby počas vianočných sviatkov

lazy

V decembri a období vianočných sviatkov už spravidla prevláda chladné a sychravé počasie, často spojené aj so snežením. K vode chodí stále menej rybárov, keďže počasie je nepredvídateľné.

Aktivita rýb, kedy je šanca na úlovok, sa presunula do častí dňa, v ktorých je vyššia teplota. Ide predovšetkým o čas medzi 9:00 a 16:00. V týchto časoch sa ryby vydávajú na lov aj do plytších častí vôd a dokonca sa približujú aj k hladine, kde prúd hromadí drobný hmyz, rastliny či časti stromov. Ideálny lov v tomto období záleží aj od počasia. Najlepší čas na rybačku je v dňoch keď sneží a vzduch sa mierne oteplí. Aj keď tráviť čas pri vode, keď sneží, môže byť nepríjemné. Šanca na úlovok sa však v tomto čase zvyšuje.

Aby sme sa priblížili k úspechu počas vianočnej rybačky, veľmi záleží na výbere správneho miesta. Ryby sa v tomto období sústreďujú na najhlbších miestach vôd, čo je pre ne typické v nízkych teplotách.  Môžeme sa však sústrediť aj na teplejšie miesta vodných plôch, na mosty, či miesta, kde je teplejší prúd a schováva sa tam potenciálna potrava, napríklad medzi spadnutými stromami.

V zimnom aj vianočnom období je najväčšia istota pri love zamerať sa na dravé ryby. Medzi najobľúbenejšie dravce v zime patria napríklad šťuky či zubáče. Nástrahu, s ktorou sa však vydáte na lov musíte voliť podľa miesta a podľa toho, kde sa ryby v tomto období zdržujú. V prípade, že sa rozhodnete vybrať na dravce, úspešné sú napríklad gumené nástrahy vedené veľmi pomaly v spodnej časti vodných plôch.

Na lov zubáčov Vám odporúčame skúsiť napríklad gumené nástrahy Ripper Keitech, ktoré sú tvorené pretiahnutým telom s jemným kopýtkom, ktoré vytvára vibrácie a láka zubáčov k záberom. Ak sú Vaším cieľom aj šťuky, vyskúšajte napríklad woblery 3STAN, ktoré majú dokonalý a dráždivý chod. Sú ideálne na lov šťúk, no lákajú aj iné dravce, napríklad zubáče, ktoré môžu byť počas vianočnej rybačky vďačným cieľom.

Zima najmä v minulosti mnoho rybárov odlákala, kvôli nepríjemným, chladným a sychravým podmienkam. V súčasnosti však existuje teplé a oveľa kvalitnejšie oblečenie, ktoré Vás pred chladom ochráni. Ak ste vášnivým rybárom, určite Vám odporúčame sa tieto Vianoce vydať na ryby a objaviť čaro zimnej rybačky.

Pridaj komentár