Lov na prívlač v roku 2024 – Prívlačová sezóna 2023 skončila a na dvere klope sezóna 2024. Je január a mnoho z Vás si kladie otázky: Od kedy je povolený lov na prívlač? Ktoré dravce a od kedy ich môžem loviť? Od kedy platí všeobecný zákaz lovu rýb? V tomto článku si napíšeme základné body, ktoré Vám pomôžu v orientácii, kedy a kde môžeme počas roka loviť na prívlač.
Pri pstruhových vodách verím, že to je pre každého jasné. Jasne stanovený termín začiatku pstruhovej sezóny je 16.4 a koniec 30.9. O tomto nie je potrebné viac diskutovať. To isté platí aj pri love hlavátky, kde je dátum pevne stanovený.
Čo ale kaprové vody, na ktorých loví drvivá väčšina prívlačiarov?
Na kaprových vodách platí Všeobecný zákaz lovu rýb od 15.3 do 31.5.
Môžem teda loviť na prívlač do 15.3? Potešíme ťa, ÁNO môžeš! ALE!
Aj keď je prívlač na kaprových vodách povolená až do 15.3, stále platí že je nutné dodržať individuálnu ochranu dravých rýb, ktoré sú v tejto dobe hájené.
Doba hájenia najčastejšie lovených dravých rýb:
- Šťuka severná: 1.1 – 31.5
- Ostriež zelenkavý: nehájený
- Zubáč: 1.1 – 15.6
- Sumec veľký: 1.1 – 15.6
- Jalec: 15.3 – 31.5
Z uvedenej doby hájenia vyplýva, že na prívlač od 1.1 môžeme loviť iba ostrieža a jalca, prípadne iné nedravé druhy rýb ktoré je možné uloviť na prívlač. Kalendár lovu rýb
Je ale doba hájenia dravcov určená správne? Ak ulovím zubáča v tomto období môžem mu ublížiť? Ako všetci vieme doba sa mení. Z dlhodobého hľadiska prichádza globálne otepľovanie a tieto termíny sa môžu posúvať.
Ryby nepozerajú do kalendára, kedy môžu začať radovánky. Za nás je napríklad doba hájenia niektorých dravcov zbytočne dlhá a k nočnému zákazu lovu sa radšej nevyjadrujeme – nakoľko nedáva zmysel. Nebudeme sa tejto téme kvôli jej citlivosti viac venovať, no určite je na zamyslenie či by ‘‘tvorcovia zákonov‘‘, nemali prehodnotiť niektoré nastavenia, ktoré sú už neaktuálne.
Ryba si ale nevyberá!
Poďme sa trochu zamyslieť. Loviť na prívlač môžem. Vyberiem sa na lov ostriežov, ktorý je povolený. Samozrejme cielim na tie väčšie kúsky teda používam nástrahy vo veľkosti napríklad 8-12cm. Samozrejme že o takúto nástrahu prejavia záujem aj iné dravce, ale nevadí! Ak ulovíte hájenú rybu, šetrne jej vyberte háčik a okamžite pustite naspäť do jej domáceho prostredia 🙂
Ako mám vedieť či mi neskočí zubáč, šťuka či sumec? A čo v prípade že tieto dravce ulovím? Porušujem zákon?
Práve v tomto bode nastáva diskutabilná časť. Názory sa líšia a niekto radšej nechodí na ryby. Za nás je ale neísť na ryby chyba.
Ak sa stane že neulovíme vytúženého ostrieža, ale zubáča, potešíme sa a jednoducho ho šetrne odopneme, ideálne ešte vo vode a pustíme. To platí aj pre všetky ostatné hájené dravce. V tomto bode celá dilema končí. Nikto Vás za to nemôže stíhať a ukameňovať.
Preto ak váhate či ísť na ryby alebo nie, za nás určite neváhajte! Užime si Prívlačové prúty a navijaky – lacné, stredná trieda alebo najvyššia kvalita?tú vymoženosť že na prívlač môžeme loviť až do 15.3, nakoľko naši bratia Česi o tomto zatiaľ iba snívajú. Po tomto dátume nasleduje už len kratučká pauza do pstruhovej sezóny 🙂
Tomáš
Extraprívlač
Zdravíčko mňa by zaujímalo čo také kaprové vody tečúce kde sa môže celoročne chytať napr. taký Váh, tým pádom je povolené tiež loviť na prívlač počas celého roka?
Zdravím, nie pre tečúce kaprové vody to platí tak isto. Výnimkou môžu byť hraničné vody.