Blog

Prívlačové prúty a navijaky – lacné, stredná trieda alebo najvyššia kvalita?

lazy

Kupujete si nový prút, navijak či celú zostavu na prívlač a váhate či si máte priplatiť alebo radšej ušetriť? V tomto článku Vám vysvetlíme aký je rozdiel v jednotlivých cenových kategóriách pri prútoch a navijakoch, tak v konečnom dôsledku budete oveľa rozhodnejší, ktorá cesta je pre vás ta správna.

Prívlačový prút

Bez prútu sa loví len ťažko, tak si poďme povedať, ktorý je pre vás tou správnou voľbou. Pri výbere budeme pozerať hlavne na kvalitatívne parametre ako sú blank prútu, použité očká a sedlo navijaku.

Lacný prút na prívlač (do 70€)

Pokiaľ ste úplným začiatočníkom a neviete či Vás prívlač bude baviť, toto by mohla byť správna voľba. Vo všeobecnosti najlacnejšie prúty naším zákazníkom neodporúčame, no pokiaľ naozaj neveríte že vás táto skvelá rybolovná technika začne baviť, rozhodne nesiahajte po drahých prútoch.

Blank prívlačového prútu  Čo je to blank? Opýta sa asi väčšina začínajúcich rybárov. Odpoveď nie je až taká zložitá. Je to samotné torzo prútu, na ktoré sú pripevnené všetky komponenty ako sú očká, sedlo navijaku či úchopy. Blanky pri najlacnejších prútoch sa vyznačujú tým, že sú hrubšie, ťažšie a je na nich použitý menej kvalitný materiál. Následkom toho bude to, že už po chvíľke nahadzovania pocítite únavu a bolesť ruky, čo nie je práve najpozitívnejšia emócia pri začiatkoch. Sústrediť sa je potrebné predsa aj na samotnú techniku prívlače a únava nám ju určite nepomôže vycibriť. Nehovoriac o tom, že tieto blanky sú oveľa náchylnejšie na zlomenie už či pri zdolávaní, alebo nahadzovaní.

 

Očká na prúte – Na týchto prútoch sú zväčša použité klasické kovové očká, ktoré vydržia oveľa menej, môžu sa odlomiť a časom začnú hrdzavieť. Postačujú však na ‘‘vyskúšanie‘‘ a keď budete mať šťastie na prvých rybačkách a podarí sa aj nejaký úlovok, časom takýto prút vymeníte – veď stál tak do 50€ 🙂

Sedlo navijaku – Úchyt do ktorého pripevníte navijak. Je to veľmi dôležitá a podstatná časť prívlačových prútov. V tejto cenovej kategórii natrafíte na kvalitné FUJI sedlo len zriedka, tak sa stáva že úchyt navijaku nedrží na 100%, navijak môže byť vyosený, alebo sa môže mierne pohybovať, čo nie je žiadúce najmä pri zdolávaní väčších úlovkov. Ľahko sa môže stať, že sedlo nevydrží a nie len že prídete o úlovok, ale aj o samotný prút.

Záver: Ako sme vyššie spomínali, toto je cesta pre rybárov ktorý majú nad slovíčkom ‘‘prívlač‘‘ veľký otáznik. Spracovanie týchto prútov je v nižšej kvalite, očká môžu byť vyosené a v sedle navijak nemusí sedieť na 100%.

Pokiaľ zháňate takýto prút, odporúčame výber z týchto prívlačových prútov

Stredná trieda prívlačových prútov (70-200€)

Nečudo, že to je najobľúbenejšia kategória pre väčšinu prívlačiarov. Pri týchto prútoch už môžeme za rozumné ceny očakávať vysoký výkon aj životnosť. Čo sa týka komponentov tak…

Blank prívlačového prútu – Zvyšuje sa hlavne kvalita materiálu, z ktorého je blank vyrobený zväčša . Následkom toho sa však menia parametre samotného blanku. Má lepšiu akciu a je ľahší a tak únava príde oveľa neskôr. Pri niektorých blankoch si zdolávanie peknej ryby dokonca perfektne užijete a na tieto blanky sa môžete spoľahnúť.

Očká na prúte – Kvalita ide hore, často sa používajú očká Fuji Alconite, ktoré sú oveľa odolnejšie a ľahšie, čo má za následok odľahčenie celého prútu. Je to zlatá stredná cesta, ktorou nič nepokazíte.

Sedlo navijaku – V drvivej väčšine už tieto prúty majú lepšie plastové sedlá, zväčša značky FUJI, ktorá je rokmi overená a obľúbená u väčšiny výrobcov prívlačových prútov. Eliminuje sa riziko, zlého úchopu navijaku.

Záver: Ako sa hovorí ‘‘zlatá stredná cesta‘‘. Odporúčame pre rybárov, ktorým sa prívlač veľmi páči a pravdepodobne si túto techniku zamilujú. Vo väčšine prípadov tieto prúty vydržia dlhé roky, čiže nezažijete len kvalitatívny a technologický pokrok od lacnejších prútov, ale aj ekonomický rozdiel nakoľko nebudete musieť kupovať – ďalší lacný prút.

Pokiaľ zháňate takýto prút, odporúčame výber z týchto prívlačových prútov

Top prívlačové prúty (200 a viac €)

Tieto prúty sú dokonalé zladené, naozaj ľahučké, extrémne pevné, majú vysokú citlivosť a skvelú akciu.Vďaka týmto parametrom po nich siahajú profi rybári, alebo rybári, ktorí si od začiatku potrpia na ozajstný pôžitok z lovu a nemajú problém priplatiť si.

Blank prívlačového prútu – Má veľmi rýchlu akciu a neuveriteľnú citlivosť, cítite aj tie najjemnejšie zábery! Tieto blanky sú vyrobené z vysoko kvalitného karbónu a za použitia najnovších rôznych technológií, ktoré sa u jednotlivých výrobcov líšia, no kvalita je zachovaná.

Očká na prúte – Na týchto prútoch nájdete v drvivej väčšine už tie najkvalitnejšie očká Fuji Torzite, ktoré sú vyrobené z titánu. Ten je natoľko odolný, že očká sú ohybné a stále sa vrátia do pôvodnej polohy, teda je takmer nemožné ich zlomiť. Podstatnou informáciou je aj ich extrémne nízka váha, ktorá zase prispieva k celkovej nízkej váhe prútu a dlhým náhodom.

Sedlo navijaku – Najkvalitnejšie sedlá, znovu zväčša značky Fuji, vyrobené z najlepších materiálov a doladené do dokonalosti. V tejto kategórii už môžete nájsť aj sedlá vyrobené z karbónu, alebo je aspoň ich súčasťou, čo zvyšuje citlivosť a prenos informácii z prútu do vašej ruky oveľa rýchlejší. Rýchlosť prenosu informácií od nástrahy je kľúčová pri citlivom love.

Záver: Pokiaľ ste rybár s vysokými nárokmi a chcete aby pre vás bola každá zdolaná ryba zážitkom, určite odporúčame v tomto smere nepozerať na cenu, ale na kvality daného prívlačového prútu.

Najlepšie prívlačové prúty nájdete tu

Navijak na prívlač

Navijak je taktiež základnou výbavou každého prívlačiara. Je ale zásadný rozdiel v cene, aj zásadný rozdiel v kvalite a funkčnosti navijakov? Porovnávať budeme len navijaky značky Shimano, ktorá je overená a z nášho pohľadu aj najkvalitnejšia. Pri navijakoch je ale mnoho faktorov a je oveľa zložitejšie ich takto porovnávať, preto napíšeme len náš všeobecný pohľad na jednotlivé cenové kategórie.

Lacný navijak na prívlač (do 70€)

Shimano je známe vysokou kvalitou navijakov už od najnižšej rady, no stále treba brať do úvahy, že za málo peňazí pri takto komplikovanom zariadení, veľa muziky nebude. Podobne ako pri lacnejších prútoch aj tu sa kladie dôraz na nízku cenu, ktorú výrobcovia dosiahnu lacnejšími a menej kvalitnými materiálmi. To znamená, že sa môže stať že po dvoch rokoch bude takýto navijak škrípať, bude mať uvoľnené skrutkya celkovo lov s ním nebude pôžitkom ale skôr trápením. Tieto navijaky majú aj vyššiu váhu, a menej použitých systémov a technológii, ktoré vylepšujú chod a funkcie navijaku.

Záver: Lacnejší navijak odporúčame taktiež zakúpiť len rybárom, ktorí s lovom na prívlač ešte len začínajú. Navijak síce nemá extrémne dlhú životnosť, no na začiatok postačuje.

Pokiaľ zháňate takýto navijak odporúčame výber z týchto

Stredná trieda navijakov na prívlač (70-250€)

Lepšie materiály = dlhšia životnosť. Pri týchto navijakoch je už bežné, že telo majú z hliníka. Vďaka tomu majú nižšiu váhu a dlhšiu životnosť. Prevody a brzda sú odolnejšie, tak máte možnosť zdolať aj väčšiu rybu. Napríklad Shimano NASCI obsahuje širokú škálu pôsobivých, osvedčených technológií vrátane HAGANE Gear, X-SHIP, Coreprotect on line roller (IPX4), G Free Body (vyrobené z ľahkého CI4+), AR-C Spool a S A-RB ložísk. A to všetko len za 100€!

Záver: Navijakmi so strednej cenovej kategórie sa uspokojí už väčšina prívlačiarov, nakoľko majú naozaj dlhú životnosť a pokiaľ sa o navijak dobre staráte, pravidelne ho mažete aj po rokoch má skvelý chod. Toto platí ale len pri overených značkách ako je Shimano.

Pokiaľ zháňate takýto navijak odporúčame výber z týchto

Top prívlačové navijaky (nad 200€)

Nadupané technológie robia z týchto navijakov miláčikov svojich majiteľov. Navijaky ako Stella, Vanquish či Twin Power sú ozajstnými klenotmi. Najpokročilejšie technológie a najnovšie materiály z nich robia extrémne odolné, ľahké a spoľahlivé navijaky s ktorými je radosť loviť. Môžete očakávať hladký chod, so správnym ukladaním vlasca či šnúry a v neposlednom rade veľmi dlhú životnosť a pôžitok z lovu.

Záver: Pokiaľ máte radi dokonalosť, spoľahlivosť a luxus v jednom, práve pre Vás sú tieto navijaky vyrobené. Odporúčame dať si pozor na takéto navijaky z ‘‘druhej ruky‘‘, nakoľko si tieto navijaky často sami majitelia upravujú a vylepšujú, čo v konečnom dôsledku môže znamenať vysoký výkon pre nich, no pre vás pri najlepšom neplatnú záruku a pri najhoršom nefunkčný a drahý navijak z druhej ruky.

Pokiaľ zháňate takýto navijak odporúčame výber z týchto navijakov

Článok vyzerá rozsiahlo, no dali sme do neho len kľúčové body, na základe ktorých sa budú vedieť orientovať hlavne menej skúsení a začínajúci prívlačiari. Veríme, že sme Vám týmto výberom dopomohli ku správnej kúpe toho pravého prívlačového prútu, navijaku alebo rovno oboch.

Pridaj komentár