Blog

Sonary a ich základné nastavenie, funkcie a potrebná výbava

lazy

Kúpili ste si svoj prvý sonar alebo o tom uvažujete? Obávate sa či ho budete vedieť správne nastaviť a čo k nemu treba dokúpiť? Tak práve pre Vás je tento článok, v ktorom sa dočítate o základných nastaveniach a funkciách sonarov.

Čo všetko budeme potrebovať k samotnému sonaru?

Vo väčšine prípadov pri kúpe sonaru je obsahom balenia len samotný sonar a sonda. V takomto prípade je potrebné dokúpiť ešte pár komponentov, aby bola Vaša sonarová zostava dokonale vyladená.

Držiak sondy sonaru – bez čoho Váš sonar nebude fungovať, alebo minimálne nie správne, je držiak sondy sonaru. Sondu je nevyhnutné bezpečne umiestniť na čln tak, aby nehrozila jej strata a aby sa zabránilo zbytočným pohybom pri sondovaní, nakoľko nám to môže skresliť výsledky a v konečnom dôsledku si budete myslieť že ste na správnom mieste, aj keď pod vami je rovné dno. Pokiaľ sonar využívate na veslovom člne a nepohybujete sa vyššou rýchlosťou, stačí aj lacnejší držiak ktorý svoj účel splní dokonale. Pokiaľ ale sonar využívate na motorovom člne, určite odporúčame siahnuť po pevnom držiaku, ideálne z nereze, ktorý Vám sondu bezpečne ukotví. Zabránite tak možnosti uvoľnenia držiaku pri vibráciach motora, strate sondy, či dokonca aby Vám samotný motor poškodil sondu vrtuľou.

Držiak obrazovky sonaru – držiakov na obrazovku je nespočetné množstvo druhov. Keždému vyhovuje iný a mnoho rybárov dokonca žiadny držiak na obrazovku nepoužíva. Jednoducho si obrazovku sonaru položia do kufríka v loďke, aj keď to nie je ideálne, lebo sonar sa Vám v loďke pohadzuje a šmýka. Môže to viesť k zbytočnému poškodeniu obrazovky sonaru, čo nie je pri cene sonarov najlacnejšia záležitosť.

Batéria k sonaru – bez čoho by ale Váš sonar určite nefungoval je samotný zdroj energie, z ktorého budete sonar napájať. Nezabudnite na batériu! Ideálne sú menšie trakčné batérie s minimálnou kapacitou 7AH a vyššie. Ak používate trakčnú batériu na elektromotor, môžete sonar pripojiť aj k nej. Samozrejme netreba zabudnúť ani na vhodnú nabíjačku, ktorou si batériu doma po rybačke nabijete.

Základné nastavenia a rôzne funkcie sonarov

Pri prvom zapnutí nového sonaru ho ako prvé musíte správne nakonfigurovať. V nastaveniach si zvolíte v akých jednotkách budete sonar využívať, ako hlboko je pod loďou sonda umiestnená, v sonare nastaviť akú sondu ste si k sonaru kúpili aby správne zobrazoval údaje z pod lode. Pri rôznych sonaroch sa tieto nastavenia líšia, preto je ideálne nastaviť ich podľa priloženého návodu. Teraz prejdeme k najpodstatnejším funciám sonaru.

Ako správne odčítať údaje zo sonaru?

Od prvého zapnutia odporúčame využívať sonar s vypnutými symbolmi rýb – je to zbytočná funkcia, ktorú využíva mnoho rybárov, no skresľuje to ich pohľad na reálnu situáciu čo sa pod ich člnom nachádzaNaučíte sa tak správne čítať údaje zo sonaru, rozoznáte aj rôzne druhy rýb. Na obrázku vidíte nerovnosť na dne v hĺbke 6-8 m a blízko nej 3 žlté oblúčiky. Práve takýto záber je cieľom sonaru. Vyhľadať prekážky, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť že sú ryby. V našom prípade práve tieto 3 oblúčiky zobrazujú našu cieľovú rybu. Tak vieme že sme na správnom mieste a môžeme začať loviť.

Sonary a ich základné funkcie, nastavenia a potrebná výbava

Funkcie sonarov Fish Reveal s Tripleshot sondou

Ide o prvé sonary z lacnejšej cenovej kategórie, ktoré majú pokročilé funkcie a detailnejšie zobrazenia. Na fotke nižšie môžete vidieť totožný záber o ktorom sme písali vyššie, no tu je s rozšírenými funkciami tripleshot sondy. Pod klasickým zobrazením sa nachádza zobrazenie s funciou DownScan (vľavo dole) – reálne vykreslenie čo sa pod nami nachádza. Ako je vidieť na obrázku, zobrazenie Down Scan sa zásadne líši od klasického zobrazenia a dáva nám lepšie informácie čo sa pod nami nachádza. Nevidíme už len nejakú nerovnosť, ale vidíme prekážku a jej reálny tvar. V tomto prípade to je zatopený starý most-časť z neho. Práve takéto miesta dravce obľubujú najviac.

Funkcia Side Scan (vpravo dole), nám dáva prehľad čo sa nachádza po bokoch lode, vo veľmi širokom zábere. Vidíme prekážky, vo vzdialenosti dokonca až 40-50 metrov od lode po njašej pravej a ľavej strane. Táto funkcia má najväčší význam ak si mapujeme danú oblasť a potrebujeme rýchly pohľad na veľkú plochu. Vpravo hore vidíme mapu s uloženými GPS bodmi, podľa ktorých sa na vode orientujeme.

V tomto stručnom článku bolo cieľom ukázať Vám len najzákladnejšiu výbavu, ktorú k sonarom potrebujete a ako so sonarmi pracovať. Chce to síce trochu praxe, no časom si sami sonar vyladíte k dokonalosti, a budete jeho funkcie ovládať na jednotku.

Pridaj komentár