Blog

Prívlač z lode – voľba stratégie lovu za rôznych podmienok

lazy

Ahojte rybári, tento blog som sa rozhodol napísať na základe Vašich podnetov ako sú – ako, kedy, kde loviť z lode a podobne. V nasledujúcich riadkoch Vám zhrniem základnú stratégiu za rôznych podmienok pri vode. Prívlač z lode nám otvára nové, možno až nekonečné možnosti lovu v porovnaní s lovom z brehu. Prečítajte si krátky úvod čo sa týka cieľovej ryby

Lov podľa cieľovej ryby

Cieľová ryba – šťuka, sumec

Pri love šťúk a sumcov sa dostaneme aj na zarastené miesta, zátoky, móla, piliere a rôzne prekážky na ktoré nemáme dosah z brehu. Práve toto je naša najväčšia výhoda. V zásade sa lov šťuky či sumcov čo sa týka vybavenia pri love z lode od lovu z brehu príliš nelíši. Z lode stačia kratšie prúty. Môžeme použiť šťukový wobler, gumu, streamre a mnoho ďalších šťukových nástrah. Pokiaľ si neviete rady s výberom nástrah použitím nášho filtra na e-shope nájdete všetky šťukové alebo sumcové návnady

Cieľová ryba – boleň

Samostatná kategória je lov boleňov. V podstate ich lovíme rovnako ako z brehu, v 90% lovíme s hladinovými alebo plytko potapavými nástrahami. Loď je len náš prepravný prostriedok, ktorý nám umožňuje presunúť sa bližšie k loviacim boleňom. Veľa krát sa stane, že bolene lovia v húfe až príliš ďaleko od brehu – v tomto prípade je čln ideálny pomocník!

Cieľová ryba – zubáč, ostriež

Pri zubáčoch a ostriežoch sa lov z lode už od lovu z brehu líši oveľa viac. Zatiaľ čo pri love z brehu sa používajú rôzne nástrahy vrátane woblerov, kopýt, cikád, pri love z lode prechádzame takmer výlučne na gumené nástrahy a prechytávame dno. Úspešnosť takéhoto lovu výrazne stúpa, najmä počas dňa, keď sa ryby stiahnú ďalej od brehu do väčších hĺbok.

Príprava a prvé kroky pri love z lode

Samotná príprava na rybačku z lode začína už pár dní pred tým ako plánujeme na ryby vyraziť. Ako prvé si pár dni vopred pozriem počasie. Sledujem najmä vietor, ktorý je pri love z lode najväčší ovplyvňovač rybačky. Je to z dôvodu že pri silnom vetre sú veľké vlny, pri náhodoch sa nám vytvára na šnúre oblúk a celkovo takýto lov nie je príliš príjemný. Ideálne podmienky sú keď má vietor rýchlosť cca do 10km/h.

Ďalej sledujem dážď a búrky. Ak máte oblečenie do dažďa, neváhajte a na ryby choďte, s dažďom prichádza aj ochladenie a obloha je zatiahnutá, čo sú ideálne podmienky pre aktívne dravce. V prípade búrky by len blázon ostával na vode 

Spln mesiaca je ďalší ukazovateľ, na ktorý ma mnoho rybárov rozdielne názory. Z naších skúseností vyplýva že keď je blízko splnu, ryby sú oveľa aktívnejšie. Síce si neplánujem rybačky podľa toho kedy je spln, ale keď sa takto podarí zladiť tieto podmienky na ryby sa veľmi teším.

Príchod k vode

Už pri skladaní člna do vody sledujem aktuálne podmienky. Smer vetra môže určiť kde sa ryby zdržiavajú. Je to väčšinou na náveternej strane. Aj keď to nebýva pravidlom, oplatí sa tento faktor preveriť.

Miesta na ktorých začínam lov z veľkej časti určuje ročné obdobie. V lete sa pohybujem po plytších miestach a s pribúdajúcimi mesiacmi a ochladzujúcou vodou sa postupne presúvam do väčších hĺbok. Miesta o ktorých hovorím nie sú samozrejme náhodne. Mám ich všetky uložené v GPS sonare. Tieto miesta som našiel počas rokov praxe na rybačkách a od dobrých kamarátov, no musím povedať, že toto je asi najzákladnejší kľúč k úspechu.

Ak máte lovné miesto to ešte neznamená že budete na rybačke úspešný. Ako isto viete, ryby sa presúvajú a na konkrétnych miestach sa zdržiavajú len v určitých časoch. Preto je nevyhnutné poznať správanie rýb a v kombinácii s vyššie uvedenými faktormi vytipovať kde by sa mohli ryby nachádzať.

Zapnem sonar a prechádzam uložené miesta. Na sonare sledujem tvar dna, prekážky, teplotu vody a samozrejme ryby. Každú rybu na sonare vykresľuje inak. Na klasickom sonare vidíte rybu v tvare oblúčika a keď takýchto oblúčikov nájdete viac a ešte aj pri prekážke, je takmer isté že ide o dravé ryby. Tam sa oplatí zakotviť a takéto miesto preloviť.

Ukážka rýb pri prekážke

Sonar – Ukážka rýb pri prekážke

Som zakotvený – čo ďalej?

Na rad prichádza výber nástrahy. V priebehu dňa používam rôzne nástrahy podľa aktuálnych podmienok. Skoro ráno keď je vo vode menej slnka vyberám svetlejšie a pestré farby. V prípade že svieti slnko naopak prírodné a tmavšie farby nástrah. Keď je zamračené môže fungovať všetko – vtedy je potrebné mať so sebou dostatok nástrah a skúšať čo funguje najlepšie.

Čo sa týka veľkosti nástrah tie vyberám na základe ročného obdobia a druhu lovenej ryby. Pri love zubáčov v lete fungujú menšie gumené nástrahy od 7-10cm v jeseni a zime aj nástrahy nad 13cm. Toto nie je výmysel ale je to určené prírodou. Na začiatku sezóny je poter ešte maličký, ku koncu už vyrástol a belice dosahujú už aj väčšie rozmery – logické však?

Presuny počas rybačky

Počas lovu z člna je niekedy potrebné časté presúvanie medzi miestami. Ako som vyššie spomínal, skoro ráno sú dravce na love a bližšie brehu. Tomu aj prispôsobujem miesta, ktoré počas dňa prelovím. Jednoducho povedané z rána lovím na miestach blízko brehu a v priebehu dňa aj ďalej.

Na záver chcem ale povedať, že každá rybačka je iná. Aj keď máte dostatok skúseností a praxe, stáva sa že neulovíte nič. V niektorých obdobiach jednoducho ryby nejavia záujem o žiadne naše nástrahy  – z pravidla sa to stáva v lete, keď je voda príliš teplá.

Preto Vám prajem aby ste pri vode strávili čo najviac času, a tieto ‘‘hluché‘‘ obdobia keď ryby neberú prekonali a aby Vás to neodradilo od ďalšej rybačky, lebo práve ta môže byť vaša najlepšia!

Súvisiace blogy:

Lov zubáčov na prívlač od A po Z

Prívlač v lete. Kedy, kde a aké ryby loviť?

Sonary a ich základné nastavenie, funkcie a potrebná výbava

5 najlepších nástrah na prívlač

Lov zubáčov z člna

Tomáš

Extraprívlač

Pridaj komentár