Blog

ZO SVETA: Aký veľký je pstruh potočný?

lazy

Priemerné a maximálne veľkosti pôvodne európskej ryby, ktorá bola nasadená do celého sveta

Kapitálny úlovok pstruha potočného

Pstruh potočný je jedným z celosvetovo najobľúbenejších druhov pstruhov a rýb celkovo. Môže dosiahnuť úctyhodnú dĺžku a hmotnosť.

Hoci je pôvodom z Európy, bol zavlečený do celého sveta. Dnes sa táto ryba dá chytiť v mnohých krajinách. Ale aký veľký je v skutočnosti pstruh potočný?

Pstruh potočný (Salmo trutta) môže dosiahnuť hmotnosť okolo 20 kg a dĺžku 115 cm. Jeho priemerná veľkosť je medzi 0,5 až 2,5 kg a 25 až 50 cm. Najväčší pstruh potočný na svete sa nachádza v USA a na Novom Zélande.

Pokračujte v čítaní tohto článku, aby ste sa dozvedeli viac o maximálnej veľkosti pstruha potočného, ​​koľko vážil najväčší pstruh potočný, aký bol kedy ulovený, a ako starý môže tento druh pstruha byť. Ak sa rozhodnete vydať na lov pstruha, poradíme vám nástrahy na lov najväčších pstruhov, ale aj prívlačové prúty na lov najväčších úlovkov.

Aká je maximálna veľkosť pstruha potočného?

Môže sa to zdať príliš veľa, aby to bola pravda, ale v priebehu rokov bolo ulovených pomerne veľa pstruhov potočných s hmotnosťou nad 18 kg!

Salmo trutta, čo je latinský názov hnedáka, možno nie je najväčší z rodiny pstruhov, ale určite môže dorásť do úžasnej veľkosti.

Maximálna dĺžka tohto fantastického druhu pstruha je okolo 115 cm, zatiaľ čo jeho maximálna hmotnosť je asi 20 kg.

Vzhľadom na to, že pstruha potočného môžeme v súčasnosti nájsť po celom svete a obýva mnoho vzdialených riek a jazier, som si celkom istý, že niekde tam vonku musí plávať viac ako jeden 23 – kilogramový krásavec!

Čaká sa len na to, kedy ho uloví nejaký šťastný rybár.

VEDELI STE?

Podľa miestnych správ bol v roku 1928 vo švajčiarskom jazere Maggiore ulovený obrovský divý pstruh potočný s hmotnosťou 30,84 kg. Tento úlovok však nie je overený. Ktovie, však?!

Aká je priemerná veľkosť pstruha potočného?

Kapitálny úlovok pstruha Potočného na Slovensku

Samozrejme, že takýto obrovský pstruh potočný zostane snom väčšiny rybárov a väčšina z nás sa bude musieť uspokojiť s priemerne veľkým úlovkom. 

Táto priemerná veľkosť sa pohybuje od 25 do 50 cm a 0,4 až 2,2 kg.

Priemerná veľkosť vášho miestneho pstruha potočného však silne závisí od biotopu a genetiky príslušnej populácie. 

Viem o vodách v Spojených štátoch, kde sa nachádzajú pstruhy potočné s priemernou veľkosťou 20 až 30 cm.

Na druhej strane mnohé populácie pstruha potočného môžu mať oveľa väčšiu priemernú veľkosť. Na Slovensku môže mať pstruh priemernú hmotnosť 0,2 – 0,8 kg kg a priemernú dĺžku 20 – 45 cm.  

Medzi faktory, ktoré môžu ovplyvniť tieto rôzne priemerné veľkosti, patria:

  • teplota vody,
  • hojnosť potravy,
  • množstvo prirodzených predátorov,
  • množstvo rybárov,
  • veľkosť populácie,
  • populačná genetika,
  • veľkosť biotopu.

 Aký najväčší pstruh bol kedy ulovený?

Najväčší pstruh potočný aký bol kedy olovený

Ak ste, rovnako ako ja, vášnivý pstruhár a chytili ste pár pekných úlovkov, viete, že štyri a polkilová ryba je už poriadne monštrum.

Pstruha potočného s hmotnosťou 9 kg možno teda považovať za skutočného obra. Môžeme si len predstaviť, ako sa musel cítiť chlapík, ktorý ulovil svetový rekord pstruha potočného, ​​rybu s neuveriteľnou hmotnosťou 20,10 kg!

Bol to rybár menom Seumas Petrie, ktorý chytil túto obrovskú rybu v kanáli Ohau na Novom Zélande v roku 2020.

Zaujímavosťou je, že ten istý kanál vyprodukoval aj predchádzajúci svetový rekord pstruha potočného, ​​ktorý vážil 19,08 kg a bol ulovený ešte v roku 2013.

Je jasné, že Nový Zéland je to pravé miesto, kam ísť, ak túžite po monster rybe!

Dôležitým aspektom pri love pstruha, okrem miesta a počasia, sú nástrahy na lov pstruhov a kvalitný prívlačový prút vyvinutý pre lov pstruha, no v neposlednom rade je to aj kvalitný prívlačový navijak, keďže sa musíte pripraviť na poriadny boj.

Ak sa rozhodnete vycestovať za poriadnym úlovkom, či už u nás doma na Slovensku, k susedom do Českej republiky, alebo kamkoľvek do sveta, vo vašej výbave nesmie chýbať Rotačka MEPPS Aglia Fluo Chart. Ale nezabudnite! Neexistuje univerzálne najlepšia nástraha, obzvlášť nie pre kapitálny úlovok, na ktorý sa chystáte. Preto si určite pribaľte aj Plandavku Astrar. Ja by som určite zvolil nástrahu na pstruhy Spearhead Ryuki 45S Ayu ND. A do tretice by v mojej výbave nechýbali aspoň 2-3 farby Gumených nástrah Libra Lures.

Na poriadny úlovok potrebujete aj poriadny prút. Prívlačových prútov je na trhu veľmi veľa. V našej ponuke nájdete desiatky otestovaných špičkových prútov pre hobby rybárov a rybárky, tých zanietenejších a aj profi nadšencov. Na rybačku kapitálnych úlovkov si beriem to najlepšie. Preto používam prívlačový prút SPORTEX TiBoron Extend ultra light. K nemu budete potrebovať poriadny navijak. Ja používam navijak Shimano Twin Power FD C5000 XG, ale mám veľmi dobré skúsenosti aj s prívlačovým navijakom Savage Gear SG8 3000H. Ak ste dočítali až sem, tak vám ďakujem za pozornosť aj podporu našej komunity. Za odmenu mám pre vás promo kód: “1022b10” s 10 % zľavou na vašu výbavu. Verím, že sa vám podarí chytiť poriadne monštrum, a budem rád, ak mi pošlete fotku svojho úlovku na info@extraprivlac.sk. Ak vás zaujíma viac takýchto článkov, prihláste sa na odber našich noviniek nižšie.

Pridaj komentár