Blog

5 najlepších miest na lov kapitálnych zubáčov

lazy

Lov kapitálnych zubáčov je veľká výzva – preto zubáč patrí v našej oblasti medzi najobľúbenejšie ryby – niekto zbožňuje ich chuť a rybári zbožňujú ich lov, pretože je to pre mnohých výzva. Mnoho rybárov by potvrdilo, že je náročné ich chytiť, predovšetkým kapitálne úlovky, a práve to je na ich love vzrušujúce. Kde však za takýmito kapitálnymi úlovkami vyraziť na Slovensku a ako si pri ich love pomôcť?

Otázka, kde zubáče loviť, je relevantná, pretože len tam, kde sa vyskytujú v dostatočnom množstve, má zmysel ich vyhľadávať. Je dôležité myslieť na to, že zubáče často menia svoje stanovištia, počas sezóny a dokonca aj počas dňa. To teda znamená, že aj keď na začiatku sezóny môžete byť úspešní na jednom mieste, v strede alebo na konci sezóny to už môže byť úplne inak. A rovnako to môže byť aj v priebehu dňa, tam, kde ulovíte zubáča ráno, už nemusíte večer. Napríklad v noci dokážete uloviť zubáča aj meter od brehu, kde číha na malé rybky.

Zubáče sa často vyskytujú v úsekoch tokov, kde sa voda rýchlejšie zohreje. To je predovšetkým v zákrutách, kde voda prúdi o niečo pomalšie. Na druhej strane, v hlbokých častiach riek, kde je prúd silnejší, je voda podstatne chladnejšia. Aby ste boli pri love zubáčov úspešní, vyhľadávajte vodu, ktorá má maximálnu hĺbku dva metre, pretože je znateľne teplejšia. Tento typ vôd predstavuje napríklad Dunaj a jemu podobné rieky. Keď sa však vydáte do hlbších vôd, na pomoc si môžete vziať niektoré z našich prémiových nástrah ktoré výrazne zvýšia vaše šance na kapitálny úlovok.

  • Vodné nádrže

Takmer vo všetkých priehradách sa nachádzajú kapitálne kusy zubáčov. Mnoho rybárov sa obracia práve na tieto druhy vôd, pretože o prítomnosti zubáčov vo vodných nádržiach vedia. No ich lov tu môže byť náročný, a to najmä počas dňa. Cez deň sa totiž tieto ryby zdržujú pod potopenými konármi, pod balvanmi alebo na miestach, ktoré im poskytujú tieň. Počas noci sa však situácia mení a ak vyhľadávate nočné rybárčenie a zameriavate sa na lov zubáčov. Vodné nádrže sú na to ako stvorené. Počas leta však môže byť vo vodných nádržiach plytšia voda, preto svoje šance na úspech môžete zvýšiť woblermi na zubáča. Vďaka woblerom predídete kontaktu s dnom.

  • Takmer stojace toky – ako loviť kapitálne zubáče

Zubáče zbožňujú tieto typy riek. Sú konkrétne miesta, na ktorých by ste ich v týchto tokoch mali vyhľadávať. Je to v tieni previsnutých stromov a v iných častiach, ktoré rybám poskytujú tieň. Tiež kamenné násypy, mosty či vstupy do prístavov. Ak teda idete na lov zubáča, vodu by ste mali poznať a mali by ste sa vydať do vôd, v ktorých viete, že sa takéto oblasti nachádzajú. V stojatých vodách platí, že v noci sa zubáče približujú k brehu do plytšej vody. Takže sa vám na nočnú rybačku určite oplatí vyraziť.

  • Jazerá s členitými brehmi 

Jazerá s členitými brehmi sú bohaté na vodné rastliny, nachádzajú sa tu štrkové lavice či brehy. Poskytujú zubáčom úkryt počas dňa. Predovšetkým počas dňa tu ryby hľadajú úkryt a tienisté miesta. Pravdepodobnosť úspechu k tomu ešte znásobujú popadané vetvy, zvalené stromy, ktoré sú tiež útočiskom. Tieto miesta ponúkajú potravu pre menšie rybky, za ktorými sa zubáče vydávajú na lov. Jazerá s členitými brehmi sú výhrou pre rybárov, ktorí neobľubujú nočnú rybačku a chcú sa na lov zubáčov vydať počas dňa. Pozor však na to, že tento typ vôd poskytuje zubáčom dostatok potravy, preto vám odporúčame skúsiť rybačku s nástrahou farby firetiger, ktorá je dostatočne jasná, aby upútala pozornosť dravcov.

  • Kanály 

Pokiaľ sa vydáte na lov zubáča do kanála, mali by ste vedieť, že zo svojich úkrytov vychádzajú až za súmraku, kedy sa vydávajú hľadať potravu. Preto sa ku kanálom oplatí vyraziť večer alebo v nočných hodinách. V nočných hodinách je voda pokojnejšia a bez premávky. Preto sa zubáče približujú ku svojej koristi. Ak v kanáli nájdete nejaké stavby, ktoré zubáčom poskytujú tieň, môžete lov vyskúšať aj počas dňa. Avšak úspech je stále menej pravdepodobný. Počas dňa môžete vyskúšať aj mosty, ktoré rybám ponúkajú ideálny tieň. Cez kanály tiež prúdi lodná doprava. Táto tieto toky zbavila väčších prekážok a nečistôt, ako sú popadané stromy a konáre, preto tieto vody prajú lovu na gumené nástrahy.

A ako loviť zubáče? Nájdete v tomto článku

Pridaj komentár