Blog

Lov zubáčov na vertikálnu prívlač, alebo ako na vertikál?

lazy

Už vás nebaví loviť zubáče ‘‘klasicky‘‘? Vyskúšajte vertikál!

Ahojte rybári! Pripravil som si pre Vás ďalšiu zaujímavú tému, ktorou je vertikálny lov zubáčov. Aj keď mnoho z Vás týmto spôsobom už určite loví, väčšina rybárov tento typ lovu nikdy nevyskúšala a odhadujem ,že polovica ani nevie, že sa takto dajú zubáče loviť…A ako úspešne!

Lov zubáčov na vertikálnu prívlač alebo ako na vertikál?

V čom spočíva princíp vertikálneho lovu?

Neverili by ste, ale princíp je jednoduchý ako facka! Stačí Vám loď, kajak či belly boat, spustiť nástrahu ku dnu a vyčkať. Prečo tak ale neloví každý? No lebo ako platí pri všetkom aj tu platí, že teória je jednoduchá, ale prax mnohonásobne zložitejšia a ukrýva za úspechom mnoho hodín/dní na vode, pri ktorých získate základné návyky ako viesť nástrahu, ako sa s člnom pohybovať a vo všeobecnosti ako celú túto techniku dotiahnuť k dokonalosti. Preto som sa rozhodol, že Vám čo najjednoduchšie a najstručnejšie popíšem základné princípy tejto málo používanej techniky.

Nevyhnutné vybavenie pre vertikálny lov

Najdôležitejšie je samozrejme nejaké plavidlo, ktoré Vám vertikálny lov umožní. Ako som vyššie spomínal, použiť môžete akúkoľvek loď, belly boat alebo kajak. V zásade je jedno z čoho loviť budete, rozdiel bude len vo vašom pohodlí a pohode pri love. Treba však prihliadať aj na manévrovatelnosť plavidla, ku ktorej sa vrátim neskôr v článku. Ďalej samozrejme potrebujeme prút, navijak, šnúru, fluorocarbonový nadväzec, ťažké jigové alebo zavrtávacie hlavy a nesmú chýbať ani samotné nástrahy. Čo sa týka prútu, nemal by byť dlhý kvôli manipulácii na lodi prípadne, aby sme ho vedeli držať v blízkosti sondy sonaru – pokiaľ sonar použijeme. Prút by mal byť dostatočne tuhý a citlivý, aby sme nepremárnili záber a dokázali zubáča úspešne zaseknúť. Navijak je v zásade jedno aký použijeme, nakoľko tu ho využívame len na spúšťanie nástrahy ku dnu a následné zdolanie ryby. Zvyšné vybavenie si rozoberieme v nasledujúcich riadkoch, nakoľko ku každému treba napísať bližšie vysvetlenie.

Použiť šnúru alebo vlasec?

Odpoveď je jednoznačná. Určite šnúru! Pri vertikálnom love nie je priestor na chyby a neskoré reakcie, ktoré by sme pri použití silónu určite mali. Silón by kvôli jeho prieťažnosti spôsobil zníženie citlivosti pri záberoch a neumožnil by tak razantný zásek ako pri šnúre. Šnúra vďaka nulovej prieťažnosti, prenáša informácie o tom, čo sa deje pod vodou do prútu a vašej ruky okamžite, vďaka čomu máte priestor na skorú a razantnú odpoveď vo forme úspešného záseku krásneho zubáča. Hrúbka šnúry je taktiež mimoriadne dôležitá. Odporúčam použiť šnúru s priemerom maximálne 0,08mm nakoľko kladie nízky odpor vo vode, vďaka čomu budeme vedieť udržať nástrahu priamo pod člnom.

Lov zubáčov na vertikálnu prívlač alebo ako na vertikál?

Správna gramáž jigovej hlavy

Pokiaľ lovíte v hĺbkach viac ako 3 metre, stačí použiť 30 gramovú hlavu. Slovo ‘‘stačí‘‘ sa vám pri čísle 30 gramov môže zdať prehnané, no nie je. Teraz nelovíme na prepad, ako ste klasicky zvyknutí. Dôvod prečo používam takéto ťažké hlavy je jednoduchý. Pri pohybe člnu nás nástraha nasleduje, no vplyvom odporu šnúry vo vodnom stĺpci, sa nám nástraha dostáva mimo kolmý uhol (mimo loď). Tomu je potrebné zamedziť, lebo nevieme dôsledne kontrolovať hĺbku, v ktorej lovíme a to dosiahneme vďaka ťažkému jigu. Výnimkou sú plytké vody pod 3 metre, kedy môžeme použiť aj 20 gramovú hlavu. Jig uchytíme na nadväzec z fluorocarbónu v hrúbke 0,30-0,50mm – podľa výskytu šťuky.

Aké nástrahy použiť?

Nástrah je nespočetné množstvo. Môžete použiť vertikálne woblery, tie však lepšie fungujú v lete a na riekach. Ja som si zaužíval ako najúčinnejšie gumené nástrahy. Nie však všelijaké. Nástraha nesmie mať veľké kopýtko ako používame pri jigovaní, lebo by nemala správny pohyb pri pomalom vedení, čo vertikál určite je. Medzi najúčinnejšie nástrahy radím nymfy vo veľkosti 10-13cm, fillety LMAB, ktoré imitujú umierajúcu rybku plávajúcu na boku alebo smáčiky 10-15cm, ktoré majú taktiež perfektný prirodzený pohyb pri vertikálnom popoťahovaní.

Ako sa plaviť a ako viesť nástrahy aby bol vertikálny lov úspešný

Tento odsek je kľúčom k úspechu pri tejto technike, preto odporúčam na tomto bode trénovať čo najviac. V prvom rade nástrahu spustíme pod loď. Ideálne ak si s nástrahou klepneme o dno a následne jemne pridvihneme, aby sa nástraha pohybovala nad dnom cca 15-20cm. Toto je hĺbka, z ktorej prichádza najviac záberov! Sem tam si môžeme klepnúť o dno, aby sme vedeli ako vysoko nástrahu máme a potom prichádza práca s nástrahou. Snažíme sa imitovať reálnu potravu zubáčov, teda nerobíme zbesilé skoky, ale jemne trasieme špičkou +- 5cm hore a dole. Tento pohyb dokonale imituje korisť dravcov.

            Po osvojení si správneho vedenia prichádza ale najťažší bod tejto techniky. Ako sa pohybovať s loďou? Gro úspechu je správna rýchlosť, ktorou sa loď po vodnej hladine pohybuje. Ideálna je rýchlosť od 0,5-1 km/h. Jemne rýchlejšia alebo pomalšia rýchlosť je tiež v poriadku. Pokiaľ by sme sa pohybovali rýchlejšie, aj pri použití ťažkého jigu bude komplikované udržať nástrahu tam kde má byť, čo má zásadný vplyv na úspech.

Ideálne je, keď fúka mierny vánok a sú jemné vlny, ktoré nás dostanú do driftu so správnou rýchlosťou. Pokiaľ nám podmienky neprajú, odporúčam použiť elektromotor, pádla na kajaku, či plutvy na belly boate, ktoré nám umožnia prelovovať danú oblasť. Predpokladané stanovisko rýb prelovujem opakovane, a to z rôznych uhlov. Základ k úspechu tu je trpezlivosť, a veriť tejto technike.

Sonar a vertikál. Áno či nie?

Bod, ktorý som doteraz vynechal, no z môjho pohľadu veľmi dôležitý. Aj keď je možné loviť na vertikál aj bez sonaru, nie je to ono a v konečnom dôsledku človek ani nevie o tom, že si jeho nástrahu obzerala nejaká ryba, no nejavila o ňu záujem. Na základe sonaru vieme z vody vyčítať, či ryby našu nástrahu chcú, alebo je čas na zmenu, vieme sledovať samotnú nástrahu a hĺbku v ktorej je, sledujeme aj dno a prekážky, ktoré sú často útočiskom zubáčov a v neposlednom rade je vzrušujúce sledovať a predpokladať kedy by mohol prísť záber! Či nie?

Lov zubáčov na vertikálnu prívlač alebo ako na vertikál?

Tak ako? Láka aj Vás vyskúšať vertikálny lov?

Je to niečo iné a zaujímavé. Za mňa je to neskutočná zmena a určite prajem každému rybárovi zažiť záber od zubáča, priamo pod člnom.

Tento článok som sa snažil napísať tak, aby bol zrozumiteľný aj pre začínajúcich rybárov. Verím, že sa mi to podarilo, no keby mal niekto konkrétnejšie otázky, budem rád, ak ma kontaktujete a rád Vám ich zodpoviem. Presný videonávod nájdete aj na mojom YouTube kanáli Extraprívlač

Pridaj komentár