Blog

Lov s gumenými nástrahami za použitia jigovej hlavy

lazy

Lov s jigovou hlavou – klasika

Ako si vybrať jigovú hlavičku? Jig si môžeme vybrať v závislosti od situácie. Rozhodovacím faktorom na čo musíte pozerať v prvom rade je vrhacia záťaž prívlačového prútu, nechceme si ho predsa zlomiť. To znamená, že ak máme prívlačový prút s vrhacou záťažou 30g, nepreťaźíme ho jigovou hlavou ktorá ma 40g a k tomu ešte váha gumenej nástrahy. Ďalším dôležitým faktorom je miesto lovu. Pri love na vodných plochách volíme závažia ľahšie a naopak v tečúcich vodách móžme na záťaži pridať v závislosti od sily prúdu, nakoľko gumenú nástraha väčšinou potrebujeme dostať až na dno. To isté platí aj pri love z člna, kde budeme loviť vo väčšich hĺbkach, tam volíme väčšie gramáže aj nástrahy.

Ako si vybrať správnu veľkosť jigového háčika?

Veľkosť jifovej hlavičky sa samozrejme odvíja od veľkosti použitej gumenej nástrahy. Veľkosti jigových háčikov sa uvádzajú následovne. 1. údaj je samotná gramáž jigovej hlavy, 2. údaj je veľkosť háčika, ktorý sa najčastejšie uvádza vo veľkostiach napr. 1/0, 2/0, 3/0, atď. Ideálna veľkosť pre gumenú nástrahu pri veľkosti cca 8cm je napr háčik o veľkosti 4/0. Háčik z nástrahy vychádza von tesne pred chvostíkom, čo pri zábere zvyšuje šancu na úspešné zaseknutie dravca.

Možností je naozaj veľa, my preferujeme menšie háčiky aj pri väčšich nástrahách, čo spôsobuje že prívlačová nástraha ma prirodzenejší chod. Týmto spôsobom docielime viac útokov na nástrahu, no vystavujeme sa riziku neúspešného záseku nakoľko je možné že nám dravec odkusí iba chvostik nástrahy, ktorá je tým pádom automaticky znehodnotená a môžme ju vyhodiť. Tomu sa však dá predísť doplnkom a to krátkym nadväzcom, ktorý je ideálne zostrojiť si sám nakoľko v prípade kúpy zbytočne preplatíte a zároveň sa nemusíte trafiť do veľkosti. Tento systém sa využíva hlavne pri love na väčšie gumené nástrahy. Nakrimplujeme si fluorocarbónový vlasec o hrúbke ideálne okolo 0,50 mm, na dĺžku podľa dĺžky gumenej nástrahy, na konci pridáme trojháčik, ktorý zapichneme priamo do nástrahy tesne pred chvostík.

11 3077 2uizaot4rq 16436

Tým docielime prirodzený chod nástrahy a zároveň vysokú šancu na úspešný zásek ryby. Ak to zhrnieme výber správnej jigovej hlavy nieje až taký jednoduchý a že sme zvolili ideálnu veľkosť a dĺžku jigovej hlavy, zistíme priamo na rybách. V skratke Vám uvedieme zopár základných pravidiel:

  1. Do plytkej vody kde nieje potrebné hádzať ďaleko volíme ľahšiu jigovú hlavičku
  2. Do hlbokej vody zvolíme jigovú hlavu podľa veľkosti gumenej nástrahy, z pravidla ide o ťažsie jigy, no keď dravce nereagujú treba ubrať, aby sa prepad cez vodný stĺpec spomalil a výsledkom budete možno prekvapený
  3. Pri love na rieke volíme jigovú hlavu v závislosti od prúdu a hĺbky v ktorej chceme nástrahu viesť. To znamená ak je prúd silný a voda hlboká, volíme naozaj ťažkú hlavu od 40g až do 60g, ak je prúd slabší môžeme použiť aj ľahšiu hlavu. To źe ste zvolili správnu jigovú hlavu zistíte tak, že budete cítiť ako vám jigová hlava dopadá na dno. Ideálny prepad pri skokoch s jigovou hlavou pri dne by nemal byť dlhší ako 3 sekundy, no zároveň nie príliš rýchly aby mal dravec dostatok času na útok.

Ako viesť gumenú nástrahu na jigu?

Spôsobov môže byť viac a každý si osvojí ten svoj ktorý mu funguje napríklad:

  1. Využijeme špičku prútu – po nahodení nástrahy držíme prút vzpriamene v jemnom sklone v smere k vode a nástrahu necháme klesať- je dôležité celý čas udržiavať kontakt s nástrahou, teda vlasec musí byť napnutý. Dopad na dno cítime buť klepnutím ktoré cítime na špičke prútu, alebo zaregistrujete iba povolenie vlasca. Jig necháme prepadávať s odklopeným preklápačom navijaku, nakoľko sa nám tym neskráti dĺžka náhodu. Po dopade na dno využieje špičku prívlačového prútu a šklbeneme ním smerom nahor o zhruba 30 až 50 cm a za dobu dovinutia vlasca vrátime prút do pôvodnej polohy a čakáme na dopad nástrahy na dno. Tento prosces opakujeme v rôznych intervaloch, skoky po dne môžeme robiť väčšie alebo menšie, pauzu medzi jednotlivými skokmi niekedy necháme dlhšiu a niekedy žiadnu. Záber príde vo fáze klesania alebo počas krátkej pauzy čo spozorujete samozrejme vytúženým kopancom do prútu a zubáč je na háčiku!
  2. Využieje navijak – Pri náhode platí to isté ako pri prvej technike. Kopyto, ryper, či twister necháme dopadnúť na dno s napnutým vlascom a odklopenou cievkou navijaka. Často sa stané že záber dravca príde už v tejto fáze, teda buďte pripravený! V tomto prípade prút držime zase v uhle okolo 45 stupňov, no teraz s ním už nebudeme pošklbávať. Všetok pohyb za Vás spraví naviják. Spravíme 1, 2 alebo 3 otočky kľukou navijáku a čakáme na dopad nástrahy na dno. Touto metódou je jednoduchšie udržiavať kontakt s gumenou nástrahou, teda sme schopný reagovať rýchlejšie na prípadny útok zubáča, sumca, či ostrieža. Ak kľučkou navijáku zatočíme rýchlo nástraha spraví prudký skok a vyššie, ak privinieme vlasec pomalšie nástraha robí len ladné oblúčiky nad dnom. Ktorý z týchto spôosobov je účinnejší už záleží len na podmienkach pri vode. V zásade platí že ak lovíme v teplejšej vode, nástrahu vedieme agresívnejšie s ťažšími jigmy a opačne v chladnej vode volíme ľahšie jigy, väčšie gumené nástrahy a pomalší spôsob vedenia nástrahy. Nástrahu môžeme oživiť napríklad aj takzvaným dvojitým skokom, kedy po otočení kľučky nečakáme kým nástraha dopadne na dno, ale práve v dobe kedy začina ku dnu klesať spravíme ďalší prívin kľukou navijaku- tento spôsob. Funguje hlavne keď sú ryby aktívne a je ľahšie ich presvedčiť k záberu.

Veríme že Vám tento článok objasnil spôsob lovu na jigy a gumené nástrahy a budeme radi ak sa s nami podelíte o Vaše prípadne úlovky fotkou 🙂

Keďže sa blíži zima a začina sezóna zubáčov v ďalšom článku sa budeme venovať iným technikám lovu pri dne ako sú lov s čeburaškou, zavrtávacími hlavami a texas či  carolina rig.

Ďakujeme za pozornosť

Pridaj komentár