Blog

Najlepšie tipy na lov šťúk

lazy

S klesajúcou teplotou vody a ovzdušia, prichádza ideálny čas na lov šťúk. So stále nižšími teplotami sa šťuky pripravujú na zimu a zvyšujú svoju aktivitu vo vodných plochách. Pri zvýšenej miere lovu týchto dravcov rastie šanca na kapitálny úlovok. V tomto blogu Vám prinášame niekoľko tipov, ktoré Vám pri love šťúk pomôžu.

1. Hľadajte typické miesta koristi 

Pri love šťúk je potrebné vynaložiť úsilie na to, aby ste našli miesto, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza koriť tohto predátora. V týchto miestach sa pravdepodobne nachádzajú aj šťuky, ktoré číhajú na svoj zdroj potravy. Miesto, kde sa korisť nachádza, závisí od ročného obdobia alebo, čo je dôležitejšie, od teploty vody.

V teplej vode môže byť korisť rozmiestnená, zvyčajne v plytších oblastiach, čo znamená, že šťuka môže byť prakticky kdekoľvek. V tomto období treba myslieť na výber ideálnej nástrahy, ktorá je vhodná aj na lov v plytších vodách. Patria tam napríklad gumené nástrahy na šťuky, ktoré vďaka materiálu, z ktorého sú vyrobené, vytvárajú ladnejší a prirodzenejší pohyb. Dajú sa natierať rôznymi pastami a rybími olejmi, čo môže byť ideálne, pokiaľ potrebujete dravca vyprovokovať k záberu.

Na jeseň a v zime, keď ortuť v teplomeroch klesne, plotice a pleskáče, ktoré sú korisťou šťúk, budú hľadať útočisko v stálejšej teplote v hlbšej vode. V týchto miestach sa zhŕknu, a tak šťuky nebudú ďaleko. V chladnejších mesiacoch, kedy sa šťuky pravdepodobne zdržujú v hlbších vodách, môže byť užitočnou návnadou napríklad plandavka na šťuky, čo sú návnady vhodné aj do hlbokej vody a zároveň na dlhé nahodenia. Plandavka sa prevaľuje zo strany na stranu, čím perfektne imituje zranenú rybku.

2. Kde nájsť šťuku a kam nahodiť návnadu 

Voda, kde sa vyberiete na lov, by mala spĺňať určité vlastnosti, ktoré Vám povedia, kde sa šťuky pravdepodobne zdržujú. Hľadajte napríklad odpadky, ktoré sú známymi záchytnými bodmi pre predátorov, ako sú šťuky, ktoré sa dokážu udržať v hlbšej vode a čakajú na korisť. Hľadajte tiež akýkoľvek druh konštrukcie, napríklad mosty či móla, pretože šťuky majú tendenciu hľadať temné a maskované kúty, kde na svoju korisť čakajú. Na kanáloch a riekach sa oplatí zamerať aj na kotviace člny, najmä tie, ktoré majú svoje využitie aj v zime, pretože aj mierne zvýšenie teploty vody pod člnom priláka rybičky a šťuky ich budú nasledovať.

Počas zimných mesiacov, kedy je voda studená, šťuka šetrí energiu a teda neloví každú korisť, ktorá okolo nej prepláva. V tomto období by teda návnada mala mať dostatočnú veľkosť, ktorá bude pre dravca zaujímavá a kvôli ktorej sa šťuke oplatí vyplávať z úkrytu. Ideálne na lov sú napríklad woblery na šťuky, ktoré by mali dosahovať väčšie rozmery.

3. Vyberte si najlepšiu taktiku lovu šťúk 

Šťuku je možné chytať rôznymi spôsobmi, avšak danú taktiku by ste mali vyberať podľa podmienok, v ktorých aktuálne lovíte. Taktika deadbaiting alebo teda mŕtva návnada, funguje lepšie v zime, keď je voda chladnejšie a metabolizmus šťúk je pomalší, takže je menej pravdepodobné, že budú prenasledovať návnadu. Lure fishing je oveľa aktívnejší prístup, ktorý sa najlepšie hodí do teplých mesiacov a na jeseň, keď šťuka bude prenasledovať návnadu. Dokáže tiež lepšie nájsť ryby, ktoré sú viac rozložené vo vodnej ploche, pretože táto taktika pokrýva väčšiu rozlohu.

4. Výber návnad na šťuku 

Šťuka je lovec, ktorý má však odlišné správanie v ročných obdobiach. Preto by aj nástraha, ktorú aktuálne používame pri love, mala odrážať správanie a obdobie, v ktorom lovíme. Okrem gumených nástrah, plandaviek a woblerov na šťuky, poznáme ešte ďalšie, ktoré sú vhodné a vysoko účinné pri love týchto dravcov.

Rotačka alebo rotačný blinker na šťuky je nástraha, na ktorú predátori veľmi pekne reagujú. Pravdepodobne patrí medzi najrýchlejšie, čo sa ulovenia rýb týka a tiež medzi najľahšie vedené nástrahy v prívlači. Rotačku možno ocenia začínajúci prívlačiari, pretože je s ňou lov jednoduchší a tiež si vytvoria dobré návyky do ďalšieho lovu s nástrahami náročnejšími na obsluhu.

Máloktorá šťuka odolá nástrahám v podobe streamerov. Streamery na šťuky sú tvorené lákavými vzormi precízne spojenými s najsilnejšími a najostrejšími háčikmi. Ich farebnosť a prevedenie pripomína dravcom ich korisť v podobe plotíc, menších ostriežov, ale aj žiab.

Poslednou nástrahou, avšak určite nie najmenej účinnou, sú koguty na šťuky. Vysoko účinná nástraha z peria je určená pre lov dravcov blízko pri dne. Koguty vyrobené z peria sú spojené s ostrým trojháčikom a veľkým 3D okom v časti hlavičky.

Pridaj komentár