Zobrazených 1–12 z 103 výsledkov

Gumené nástrahy

Gumené nástrahy sú na rybárskom trhu už viac ako 30 rokov. Je to vďaka ich vysokej účinnosti. Gumené nástrahy sa vo vode vďaka ich mäkosti správajú ako prirodzená a živá nástraha rýb. Navyše v dnešnej dobe sú obohatené o rôzne arómy, príchute, UV prvky či dokonca v tme svietia. Medzi najznámejšie arómy patria napríklad, kreveta, kalamár, syr, rak, dážďovky, aníz a omoho viac.

Pri výbere gumených nástrah by sme mali zvažovať to, aké dravce ideme loviť.  Pokiaľ cielime na väčšie dravcem ako je zubáč, či šťuka, vyberáme nástrahy typu kopýtko alebo twister s veľkosťou 7-20cm. Tieto gumené nástrahy vedieme aktívnym štýlom. To znamená že s nástrahou pracujeme tak, aby sa vo vode správala čo najprirodzenejšie reálnej koristi dravcov. S nástrahou robíme skoky pri dne alebo pri aktívnom vedení robíme rôzne pauzy alebo twitchové pohyby. Záber sa prejavuje takzvaným kopnutím do prútu, ktoré keď zacítime mali by sme okamžite seknuť.

Naopak pri love menších dravých rýb ako je pstruh, ostriež či jalec, volíme nástrahy do 7cm. Medzi tieto gumené nástrahy patria najmä napodobeniny hmyzu, lariev, dážďoviek a podobne. Štýl vedenia nástrahy môže byť aktívny alebo pasívny. To znamená že prútom pracujeme tak ako pri väčších nástrahách, alebo ich necháme napríklad splavovať dole prúdom, s napnutým vlascom a očakávať záber.

Ako nevyhnutný doplnok pri gumených nástrahách je jigová hlava, bez ktorej by sme nástrahu len ťažko do vody nahodili. Tu treba zvažovať dĺžku a váhu jigovej hlavy tak, aby gumená nástraha ostala dostatočne pohyblivá a zároveň aby padala ku dnu tou správnou rýchlosťou.