Blog

Šnúra alebo vlasec na prívlač. Kedy čo používať?

lazy

Otázka, ktorú si kladú prívlačiari veľmi často. No je rozhodnutie či použijete vlasec alebo šnúru naozaj také zložité? No nie je. Stačí poznať pár základných pravidiel, podľa ktorých je voľba jednoznačná a jasná. Tak kedy použiť šnúru a kedy zase vlasec? Najprv si povieme o základných vlastnostiach jednotlivých materiálov a následne bude rozhodovanie hračkou.

Vlasec, monofil, ‘‘silón‘‘

Ide o umelé priehľadné vlákno, ktoré sa vyrába zväčša zo silónu. Môže mať rôzne prifarbenia. Monofil má okrúhly prierez, s hladkým povrchom, vďaka čomu vôbec nenasáva vodu. Vo vode zvyčajne pomaly klesá. Je dostatočne pružný, čo zaručuje jednoduchšie zdolanie aj väčších rýb. Pri použití monofilného vlasca doporučujeme uzlíky a spoje pri nadväzovaní navlhčiť (nasliniť), vďaka čomu sa uzlík hladko a pevne zatiahne. Medzi nevýhody patrí, že monofilný vlasec jednoducho prerežete o rôzne prekážky na dne, či už ostré kamene, mušle alebo iné prekážky.

Toto je však iba základný popis monofilných vlascov. Vďaka pokročilým technológiám už existujú kmeňové vlasce, ktoré majú úplné iné parametre ako klasický monofil. Ide napríklad o nový typ kmeňového vlasca ester, ktorý má takmer nulovú prieťažnosťa tak zvyšuje citlivosť pri záberoch. Ďalej sa môžu monofilné vlasce odlišovať aj tuhosťou. Vlasce s popisom HARD sú tuhé a vhodné najmä pre lov s woblermi a plandavkami, naopak SOFT sú vhodné pre lov s gumenými nástrahami, kedy ich nechávame voľne prepadávať vodným stĺpcom. Cieľom je dosiahnutie čo najprirodzenejšieho chodu nástrahy.

Výhody monofilu

 • Priehľadný
 • Vysoká pevnosť v uzle
 • Pružnosť je výhodou pri zdolávaní ryby
 • V zime namŕza pomalšie ako šnúra
 • Nízka cena

Nevýhody monofilu

 • Pruženie môže obmedziť citlivosť pri zábere
 • Jednoducho sa prereže o prekážky

Splietané šnúry alebo ‘‘pletenky‘‘

V dnešnej dobe snáď najobľúbenejší materiál, ktorý s obľubou na navijak navinú aj profi rybári. Už samotný názov (splietaná šnúra) prezrádza, že šnúra je spletená z viacerých umelých vlákien. Vďaka tomu majú šnúry oveľa vyššiu nosnosť ako monofil, teda je možné siahnuť aj po menších priemeroch, vďaka čomu dosiahneme dlhšie náhody a vyššiu citlivosť. Pri výbere pletenky odporúčame siahnuť po viac vláknových šnúrach, nakoľko sú oveľa odolnejšie a majú vyššiu nosnosť. Oproti klasickým monofilným vlascom, je cena šnúry aj niekoľko krát vyššia, no jej kvality oceníte až postupom času. Opozitom voči monofilu je šnúra aj v samotnej prieťažnosti. Zatiaľ čo monofil pruží dostatočne, šnúra vôbec. Vďaka nulovej prieťažnosti šnúry, je kontakt s nástrahou dokonalý a je cítiť aj tie najjemnejšie zábery. To ocenia hlavne skúsenejší rybári, ktorý hravo zdolajú ryby aj bez pruženia monofilu.

Medzi najlepšie šnúry patrí určite Momoi Ryujin, ktorá sa vyznačuje neskutočnou pevnosťou, ďalekými náhodmi a dostatočnou oderuvzdornosťou. Práve oderuvzdornosť je pri šnúrach bodom zlomu. Väčšina šnúr je náchylná na oder a prerezanie na ostrých prekážkach na dne. Riešením je nadväzec z fluorocarbonového vlasca.

Výhody splietanej šnúry

 • Vysoká pevnosť
 • Vďaka nulovej prieťažnosti je cítiť aj najjemnejšie zábery
 • Dajú sa použiť aj menšie priemery
 • Ďaleké náhody 

Nevýhody splietanej šnúry

 • Jednoducho sa prederie na ostrých hranách a prekážkach
 • Nulová prieťažnosť neuľahčuje zdolávanie
 • Vysoká cena

Fluorocarbón

Samostatná kapitola. Niekto ho dokonca používa ako kmeňový vlasec, no kvôli jeho vysokej tuhosti nie je na to vhodný. Fluorocarbón je ideálny práve ako nadväzec pre zakončenie najmä šnúry. Nadväzec z fluorocarbónu zamedzuje oderu šnúry a jej následnému prerezaniu. Výhodou fluorocarbónu je aj to, že má podobný lom svetla ako voda. Vďaka tomu je pre ryby takmer neviditeľný! Jeho extrémna pevnosť zamedzuje prekuseniu vlasca šťukou, či iným dravcom. 

Výhody Fluorocarbónu

 • Vysoká pevnosť
 • Pre ryby takmer neviditeľný
 • Zabráni prerezaniu / prehryznutiu vlasca
 • Náhrada rušivého oceľového lanka 

Nevýhody fluorocarbónu

 • Žiadne 

Ako sa rozhodnúť pri výbere šnúry alebo vlasca?

V predošlých odsekoch sme si povedali o základných vlastnostiach, výhodách a nevýhodách jednotlivých materiálov, ale ako si vybrať čo navinúť na navijak? Záleží hlavne na cieľovej rybe.

Pri love pstruhov siahneme skôr na vlasec, monofil, ester. Pri love pstruhov na rieke, či na jazere pri trout area rybolove je monofil správnou voľbou. Je to kvôli jeho vlastnosti vysokého pruženia, ktoré pomáha skrotiť divoké výskoky pstruhov pri ich zdolávaní. Niektorí skúsenejší rybári siahnu aj po šnúre, no tam je to potrebné kompenzovať prútom s veľmi mäkkým prútom s pomalou akciou, čo uberá na samotnom zážitku pri zdolávaní, nakoľko väčšinu práce za nás spraví prút.

Pri love väčších dravcov ako je zubáč, či šťuka je vhodnejšou alternatívou šnúra. Je to práve vďaka jej nulovej prieťažnosti, ktorá zabezpečí dokonalý kontakt s nástrahou a vysokú citlivosť aj pri najjemnejších záberoch. Pokročilí prívlačiari s obľubou používajú šnúru v kombinácii s extra fast prútmi, kedy je dosiahnutá maximálna citlivosť. Začínajúcim rybárom odporúčame siahnuť po prútoch so strednou alebo s fast akciou, nakoľko ešte potrebujú dostať do ruky ten cit pri zdolávaní so šnúrou.

Veríme, že sme každoročné rozhodovanie či použiť šnúru alebo vlasec hlavne začínajúcim rybárom uľahčili a ujasnili kedy je vhodné čo použiť. Teraz už viete čo na navijak navinúť, tak sa vaša úspešnosť zdolaných rýb určite zvýši!

Pridaj komentár