Rybársky slovník

Pstruh

lazy

Výskyt Pstruha Potočného

Pstruh potočný sa vyskytuje takmer v celej Európe a samozrejme aj na iných kontinentoch. Na slovensku je najväčší výskyt v stredných a horných úsekoch riek a potokov, a aj vo veľkých nadmorských výškach (vo Vysokých Tatrách až 1 500 m n. m.). Dôležitým faktorom pre výskyt pstruha potočného je hlavne teplota vody, obsah kyslíka v nej a jej čistota. Pstruha potočného však môžeme nájsť aj v úsekoch pod vodnými nádržami, kde je voda dostatočne okysličená a chladná, teda má ideálne podmienky.

Opis Pstruha Potočného

Pstruh potočný sa vyznačuje vretenovitým, svalnatým telom zo strán mierne sploštené. Veľká hlava a široko rozklieštené ústa. V silných čeľustiach má drobné zúbky. Pre pstruha potočného je typickým znakom tuková plutvička. Vzhľad pstruha potočného môže byt rôznorodý. Existujú pstruhy s vysokým a krátkym telom alebo naopak jedince pstruha s pretiahnutým a nízkym tvarom tela. Chrbtová časť pstruha potočného zvykne byť sfarbená do zelena, až čierna zatiaľ čo brucho je sfarbené do žlta. Na chrbte, plutvách aj bokoch sú výrazné červené bodky, ktoré zvyknú byť na bokoch svetlo olemované. Niekedy tieti škvrny môžu úplne chýbať alebo mať inú farbu. Samce pstruha potočného majú dlhšiu hlavu ako samice a ústa majú až za úroveň oka.

mceclip0 4

Potrava Pstruha potočného

Hlavnou zložkou potravy pstruhov sú najmä larvy vodného hmyzu, hlavne potočníkov, podeniek a pakomárov. Taktiež sa môžu živiť aj náletovým suchozemským hmyzom. Väčšie pstruhy si zaradzujú do jedálmnička už aj menšie rybky, obojživelníky a menšie cicavce. V stojatých vodách je možnou zložkou jeho potravy aj zooplanktón. Väčšinu z jedálnička pstruha vieme verne napodobniť nástrahami, ktoré imitujú už spomínané larvy, rybky, či obojživelníky. Asi najúčinnejšie naśtrahy pre lov pstruha sú gumené imitácie hmyzu.

Pstruh Dúhový

Pstruh dúhový sa vyznačuje podobnou stavbou tela aklo pstruh potočný, no spravidla má zavalitejšie telo. Čo sa týka sfarbenia pstruha dúhového, je sfarbený do striebristra a dúhovým leskom. Po bokoch sa vyskytujú bodky čiernej a červenej farby. Takisto platí že samce pstruha dúhového majú pretiahnutejšie hlavy ako samice. Pstruh dúhový sa na slovensku a v česku teší veľkej obľube, hlavne kvôli jeho chutnému mäsu, no je veľa športových rybárov, ktorý ho lovia hlavne rybolovom Trout Area.

mceclip1 4

Potrava Pstruha Dúhového

V zásade platí že pstruh dúhový sa živí rovnakou stravou ako pstruh potočný. Väčšie jedince sa zameriavajú na rybky, menšie na larvy a iný vodný hmyz.

Čo sa týka lovu pstruha dúhového, ideálne sú imitácie hmyzu, a v trou area sú najúčinnejšou nástrahou rôzne plandavky.

Ďalej si môžete pozrieť nástrahy na pstruhov nižšie.

Woblery

Plandavky

Pridaj komentár