Blog

7 najlepších nástrah na pstruhy

lazy

Pstruhová sezóna 2022 už klope na dvere a my sa na ňu v plnom prúde pripravujeme. Viete ale aké návnady na pstruhy sú tie najlepšie? Ak nie, v tomto článku sa budeme venovať práve konkrétnym nástrahám na pstruhy, ktoré naozaj fungujú.

Najlepšia návnada na pstruhy – Wobler? Blyskáč? Gumené nástrahy?

Presne do týchto kategórii by sme zaradili top nástrahy na pstruhy a ku každej napíšeme pár slov a odporučíme konkrétne nástrahy.

Woblery na pstruhy 

Malé woblery všeobecne patria medzi jedne z najúčinnejších návnad na pstruhy. Je to oprávnené a to hlavne vďaka ich vysokej úspešnosti pri love pstruhov. Použitie woblera pri love pstruhov je výhodné aj kvôli možnej selekcii, kedy môžeme cieliť práve na najväčšie pstruhy na rieke či jazere. Nižšie uvádzame najlepšie woblery podľa našej skúsenosti.

1. DUO Sperhead Ryuki 45S

Ide o skvelý wobler japonskej výroby, ktorý radíme na vrchol nášho rebríčka. Jednoznačne patrí medzi najlepšie pstruhové nástrahy. Je to vďaka jeho skvelému chodu a dokonalej stabilite aj v silných prúdoch. Jednoducho sa twitch-uje, čo ešte viac zvyšuje jeho účinnosť aj na pstruhy, ktoré na iné nástrahy nereagujú. Jeho dokonalosť je podčiarknutá širokým spektrom tých najlepších farieb na lov pstruhov. Na menšie potoky odporúčame verziu 38S. Tento wobler by určite nemal chýbať v krabičke žiadneho lovca pstruhov.

7 najlepších nástrah na pstruhy

Najlepšie farebné variácie

7 najlepších nástrah na pstruhy

2. 3Stan Stream Standard

Dokonalé woblery od slovenského výrobcu. V tejto sérii nájdete woblery od 5,5 cm do 4cm, vďaka čomu ich viete prispôsobiť akémukoľvek toku, či selektovať ryby. Ich kmitavý pohyb dokonale znázorňuje unikajúcu rybku. Výborne pracuje hlavne v miernejších až stredne rýchlych tokoch. Na farbách si výrobca dáva naozaj záležať a v ponuke nájdete mimo 4 rôznych odtieňov pstruha napríklad aj čerebľu alebo lipňa, ktoré sú pre pstruha neodolateľným sústom. Tento wobler má čestné 2. miesto v našom rebríčku návnad na pstruhy. Výhodou je aj skvelá cena, za ktorú ho môžete kúpiť. Nevýhodou zase, že ich kúpite len pred sezónou a po ich vypredaní sú dostupné až o rok.

3. Illex Flat Tricoroll

Tento potápavý wobler z dielne Illex sa vyznačuje agresívnym chodom. Pracuje ihneď po nahodení a to aj pri samotnom prepade nástrahy vodným stĺpcom. Výhodou je jeho váha, teda s ním dohodíte tam, kde to je potrebné. Illex všeobecne patrí cenovo medzi drahšie nástrahy, ale oprávnene. Jeho spracovanie a funkčnosť je na tej najvyššej úrovni a právom sa radí medzi celosvetovú špičku najlepších nástrah na pstruhy. Špecifický chod tohto woblera nám neraz dopomohol ku krásnemu úlovku.

7 najlepších nástrah na pstruhy

Blyskáče na pstruhy

Blyskáče delíme do dvoch skupín. Rotačky a plandavky. Obe majú svoje čaro a vysokú úspešnosť. Medzi najlepšie nástrahy na pstruhy patria už X rokov a to právom.

1. Rotačky MEPPS

Mepps® je francúzska skratka pre Manufacturier D’Engins De Precision Pour Peches Sportives. V slovenčine – Precízne vybavenie pre športový rybolov. Už z názvu vyplýva že táto francúzska firma kladie dôraz na detail a funkčnosť týchto nielen pstruhových nástrah.

Medzi ich najlepšiu nástrahu na pstruhy patrí model Aglia, a to vo všetkých farebných odtieňoch a veľkostiach. Určite stojí za skúšku a nielen tento konkrétny model. Citovali by sme to asi takto – ‘‘kto nechytal na Mepp-sky, vynechal celú kapitolu rybárskej knihy‘‘.

7 najlepších nástrah na pstruhy
7 najlepších nástrah na pstruhy

2. Plandavky ValkeIN

Tieto návnady patria právom medzi najlepšie nástrahy na pstruhy, no nie je plandavka ako plandavka. Rozdiel v cene plandaviek nie je náhodný. Výrobcovia, ktorí dbajú na dokonalý chod plandavky tomu prispôsobujú aj technológiu výroby a dosahujú tak maximálnu možnú kvalitu a efektivitu pri love pstruhov. Japonská firma ValkeIN určite patrí medzi týchto výrobcov. Plandavky sú vo všeobecnosti prioritne používané práve na pstruhových jazerách, no s niektorými modelmi je možný aj lov na riekach. Práve medzi takúto plandavku patrí model Twilight XF. Táto plandavka váži 5,2g, teda ňou dohodíte naozaj ďaleko a navyše skvele pracuje ako na jazere, tak aj v silnom prúde rieky. Neraz sme sa o tom sami presvedčili, kedy táto plandavka presvedčila k záberu tých najväčších riečnych pstruhov.

Gumené nástrahy na pstruhy

Samostatná a snáď najrozsiahlejšia kategória na trhu pstruhových nástrah. Gumených návnad na pstruhy je naozaj nespočetné množstvo. Rôzne tvary, farby a príchute. Tak ako si vybrať? Nie je to až také zložité ako sa na prvý pohľad môže zdať. Gumové nástrahy na pstruhy vo väčšine prípadov imitujú rôzne vývojové štádia hmyzu, malé rybky, či kôrovce. Nástrahu by sme mali prispôsobiť prirodzenej potrave pstruhov, ktorá sa vyskytuje na konkrétnej vode, kde pstruhy lovíme.

Na trhu je táto značka snáď najkratšie so všetkých veľkých firiem ktoré poznáme. No aj za túto krátku dobu sa dostala vďaka vysokej úspešnosti na vrchol rebríčka a určite patrí medzi najlepšie gumené návnady na pstruhy. Libra Lures je prielomom medzi gumenými nástrahami a to hlavne vďaka novému materiálu z ktorého je vyrobená a jedinečne silnej aróme. Nástrahy Libra Lures sú vyrobené z extrémne mäkkej gumy, vďaka čomu sa pri love vo vode správajú naozaj prirodzene a ryba snáď ani nespozná že má v tlame niečo ‘‘neživé‘‘. Guma z ktorej sú vyrobené je tak mäkká, že keď trafíte suchý kameň na brehu, prilepí sa oň. Prekvapivo však vydrží na háčiku aj viac úlovkov po sebe a je použiteľná aj keď je dotrhaná od pstružích zubov. Vyrábajú sa v dvoch arómach. Syr a krill (kreveta), čo nie je náhoda nakoľko tieto arómy dlhodobo patria medzi tie najúspešnejšie pri love pstruhov. Paleta nástrah Libra Lures je naozaj široká čo sa týka druhu, farby aj arómy. Každý si určite vyberie

7 najlepších nástrah na pstruhy

Libra Lures Larva

Najviac predávaný typ nástrahy na pstruhy od značky Libra Lures! Larvy sú najčastejšie konzumovanou potravou pstruhov potočných, dúhových ale aj iných druhov rýb. Verná napodobenina živej larvy so silnou arómou syru alebo krillu je neodolateľným sústom pre každého pstruha.

7 najlepších nástrah na pstruhy

Libra Lures Pro Nymph

Už overený a obľúbený tvar tejto nástrahy je medzi rybármi takmer legendou! No táto nymfa sa posunula na najvyššiu možnú úroveň! Prierez ramien sa zmenil na kruhový, čo zabezpečuje prirodzený pohyb do všetkých smerov. Bočné nožičky sú oveľa tenšie, teda sa lákavo a prirodzené pohybujú už aj pri tom najpomalšom vedení. 

7 najlepších nástrah na pstruhy

Libra Lures Largo

Largo je realistická napodobenina otvorenej osej larvy, ktorú navrhol Tomasz Podkul, úradujúci majster sveta v love na prívlač. Larvy sú najobľúbenejšou potravou pstruhov, jalcov ale aj bielej ryby.

7 najlepších nástrah na pstruhy

Libra Lures Slight Worm

Výborná na lov na vodách s vysokým rybárskym tlakom, kde sú ryby zvyknuté na iné nástrahy.

7 najlepších nástrah na pstruhy

Libra Lures Fatty D’Worm

Ide o jednu z najväčších nástrah od Libra Lures. Fatty D´Worm bol vyvinutý na selektívny lov veľkých pstruhov potočných a dúhových, ako na riekach a potokoch, tak aj na vodných nádržiach!

7 najlepších nástrah na pstruhy

Libra Lures Dying Worm

Ide o gumenú nástrahu, ktorá imituje dážďovku. Každému je jasné že ide o jednu z najviac úspešných nástrah na pstruhy! Je vyrobená z extrémne mäkkej a poddajnej gumy, čo zaručuje prirodzené správanie nástrahy vo vode a ryba si nástrahu drží v tlamke oveľa dlhšie,

7 najlepších nástrah na pstruhy

Libra Lures Kukolka

Najväčšou prednosťou tejto nástrahy na pstruhy je samotný tvar tela, ktorý umožňuje vedenie nástrahy od pomalého vedenia, až po silné šklbnutia.

7 najlepších nástrah na pstruhy

Libra Lures Largo Slim

Štíhlejšia verzia klasického Larga. Ide o napodobeninu osej larvy, ktorá je obľúbená potrava pstruhov

2. Gumené nástrahy FishUP

Taktiež patria medzi najlepšie nástrahy na pstruhy. Sú vyrobené z jemne tuhšej gumy, ktorá však výborne drží na háčiku. Výrazná syrová aróma ešte viac zvyšuje ich účinnosť. V ponuke nájdete len tie najúspešnejšie vzory, medzi ktoré patrí Pupa, Yochu, Baffi Fly, Real Craw, ale radi by sme vyzdvihli najmä model Tanta.

7 najlepších nástrah na pstruhy

FishUP Tanta

Tanta imituje obrúčkavého červa a jej výhodou je krátke, tučné telo, ktoré však dosahuje maximálnu pohyblivosť. Telo tanty sa krásne vlní a vysiela jemné vibrácie, čo je pre pstruhy neodolateľné. Nástraha je obľúbená hlavne pri trout area rybolove (lov pstruhov na jazerách), ale uplatní sa a nenechá pstruhov chladných ani na riekach a potokoch.

Aj keď je výber návnad na pstruhy naozaj široký, my sme ho zúžili na týchto 7 nástrah/kategórii, ktoré určite postačujú na celú pstruhovú sezónu a pokrývajú potreby každého prívlačiara. Vďaka týmto nástrahám viete selektovať veľké pstruhy, použiť ako na potoku, tak aj na veľkej rieke či jazere. Veríme že sme Vám výber zjednodušili a budeme radi ak sa vám pstruhová sezóna 2022 vydarí na 1*.

Pridaj komentár