Blog

Prívlačové prúty: Výber krok za krokom

lazy

Rybárske prúty sú rozsiahlou témou, najmä keď si plánujete zakúpiť ten svoj a na našom trhu ich nájdete nespočetné množstvo. Voľba najlepšieho prívlačového prútu zvykne byť náročná hlavne pre začínajúcich rybárov. Faktorov na základe ktorých sa musíte rozhodnúť je veľa, preto sme sa rozhodli spísať návod, krok za krokom, ako si vybrať ten správny prívlačový prút práve pre vás.

Krok 1. – Kde budeme loviť? Alebo akú dĺžku prívlačového prútu zvoliť?

Výber správneho rybárskeho prútu vám naznačí už aj samotné lovné miesto. No otázka: „Kde?“, je rozsiahlejšia ako sa na prvý pohľad môže zdať. Jeden prút použijeme pri love z brehu na rieke, iný zase na veľkých vodných nádržiach, a iný pri love z lode. V tomto kroku si ujasňujeme jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere prútu – jeho dĺžku. Nakoľko sa na základe len toho kde budeme loviť nedá vybrať najvhodnejší rybársky prút, zistíme aspoň vhodnú dĺžku a následne sa na základe ďalších krokov vaša predstava ujasní a na konci tohto návodu vám bude jasné, ktorý prívlačový prút je pre vás ten pravý.    

Výber prívlačového prútu na rieku, potok

No nie je jedno na akej rieke či potoku chytáte. V zásade platí, že čím je rieka väčšia, tým si zvolíme dlhší prívlačový prút. Na malý potôčik stačí prút dlhý 160-180 cm. Táto dĺžka je dostatočná najmä kvôli tomu, že na malých potokoch a riekach nie sú potrebné dlhé náhody. Druhou výhodou takto krátkeho prívlačového prútu je aj to, že takto malé toky sú často obrastené bujnou vegetáciou. Pohyb s dlhým rybárskym prútom môže byť na zarastených brehoch extrémne náročný a v konečnom dôsledku to má vplyv aj na ryby, ktoré si vyplašíme a náš vysnívaný úlovok o nástrahu neprejaví ani najmenší záujem.

Na stredne veľký potok, či menšiu rieku stále nie sú potrebné dlhé rybárske prúty. S prihliadnutím na to ako ďaleko chceme nahadzovať a koľko na to máme miesta, volíme prút s dĺžkou do 200cm.

Stredne veľká rieka kde to už na druhý breh je možno aj pár desiatok metrov a je potrebné dosiahnuť dlhšie náhody sú už vhodné prúty okolo 220-240cm.

No a najväčšie rieky ako je Dunaj, kľudne siahneme aj po prútoch s dĺžkou do 300cm, nakoľko tým predlžujeme naše náhody a tým pádom aj zvyšujeme šancu úlovku, nakoľko prelovíme oveľa väčšiu plochu.

Výber prívlačového prútu na vodné nádrže a jazerá

Tu budeme stručný. V podstate platí to isté, čo na veľkých riekach. Volíme prúty dlhšie a to minimálne 240cm až po 300cm.

Výber prívlačového prútu pri love z lode

Tu sa už logika pri výbere správnej dĺžky prútu trochu mení. Pri prívlači z lode nie je potrebné dosahovať dlhé náhody, nakoľko nám túto funkciu zastúpi práve loď, pomocou ktorej prelovíme lovné miesto v takom rozsahu, ako to je potrebné. Na loď sú vhodné krátke prívlačové prúty s dĺžkou 180, maximálne však 200-220cm. Krátke rybárske prúty sú tu vhodné najmä kvôli pohodlnej manipulácii hlavne pri zdolávaní nášho úlovku. S dlhým rybárskym prútom sme na lodi nemotorný, ryba je ďaleko od člnu poprípade nezmyselne šermujeme s prútom vysoko nad hlavou, čo nás môže stáť náš životný úlovok ktorý sa nám pred očami stratí v hlbinách.

5qd24suymtzhcf3klhax md

Malé potoky a riečky

Dĺžka prívlačového prútu 160-180cm

wc975zdwig2ceonrdgz3 md

Stredne veľké rieky

Dĺžka prívlačového prútu 180-240cm

ubu9trxjc9gxkh6bu9z6 md

Veľké rieky

Dĺžka prívlačového prútu 220-280cm

t3s43vr32seygwkj6m2g md

Vodné nádrže a jazerá

Dĺžka prívlačového prútu 240-300cm

Krok 2. Aká je Vaša cieľová ryba? Alebo akú akciu rybárskeho prútu vybrať?

Práve na základe našej cieľovej ryby, je najdôležitejší tento parameter – akcia prútu. Každá ryba sa pri zdolávaní správa inak, tomu sú prispôsobené aj jednotlivé akcie rybárskeho prútu. Zväčša sú označované ako SLOW, MEDIUM-SLOW, MEDIUM, MEDIUM FAST, FAST a EXTRA FAST. Ale ako sa akcia rybárskeho prútu prejavuje? Je to vlastne označenie tuhosti blanku a najmä jeho schopnosti, ako rýchlo sa po ohnutí vráti do jeho štandardnej-vyrovnanej polohy.

Čím je prút mäkší, tým má pomalšiu akciu, a opačne- čím je tuhší je rýchlejší.

Logika pri výbere prívlačového prútu a aký rýchly by mal byť nasledovná. Pokiaľ lovíme menšie, energické ryby s častými výskokmi na hladinu vyberáme si pomalšie prúty. Vďaka tomu, že sa do pôvodnej polohy vrátia pomalšie, výrazne pomáhajú pri zdolaní úlovku. Pri love opatrných rýb, kedy je najdôležitejšia citlivosť a rýchlosť záseku sú vhodné práve rýchle rybárske prúty. Vďaka vysokej rýchlosti prútu cítime odozvu okamžite a tak našej pozornosti neuniknú ani tie najjemnejšie zábery. Pokiaľ by sme si volili ale podľa konkrétnej cieľovej ryby tak by sme to rozdelili do dvoch najhlavnejších kategórii.

Prívlačové prúty na pstruhy, jalceostrieže

Ako všetci vieme, pstruh je neskutočne bojovná, energická a krásna ryba. Preto na zdolanie takto divokých rýb vyberáme prúty s pomalšou akciou v rozsahu slow- medium.

Druhým faktorom pri výbere prívlačového prútu na pstruhy je aj osobná preferencia. Niekto má rád tie najmäkšie prúty, niekto zase kvôli vyššej citlivosti siahne po prúte s akciou medium.

Prívlačové prúty na zubáče, šťuky, hlavátky

Aj keď už ide o väčšie ryby, ich lov je zväčša náročnejší. Je to spôsobobené opatrnosťou týchto rýb. Niekedy môžu byť zábery tak nepatrné, že s pomalším prívlačovým prútom by sme ich nemali šancu rozoznať. Preto pri love opatrných zubáčov volíme akciu Fast ideálne však Extra fast, ktorá nám dopomôže cítiť aj tie najjemnejšie ťukance do našej nástrahy. Aj keď je samotné zdolanie ryby s prútom, ktorý má rýchlu akciu náročnejšie ako s pomalou akciu, nie je to nič nezvládnuteľné a po pár zdolaných rybách prídete na to ako tlmiť výpady rýb brzdou navijaku a vlastnou rukou. Pri love opatrných rýb s rybárskymi prútmi s rýchlou akciou je veľmi dôležitý výber šnúry, či vlasca.

d1zhymvcl64hiftcid58 md

Akcia prívlačového prútu z hľadiska rozdielneho ohybu

Chvejivka – ideálna na dropshot, a jemný lov s malými gumami

Špičková akcia – Ideálna na lov prepadom s jigom, možné použiť aj s woblerom

Semiparabolická – Univerzálne použitie, už aj na pstruhy a ostrieže

Parabolická akcia – Ideálna na zdolávanie energických rýb ako sú pstruhy

Krok 3. Voľba správnej gramáže prívlačového prútu

Už viete ako si správne zvoliť dĺžku, či akciu prívlačového prútu. Ostáva posledný dôležitý parameter, ktorým je gramáž. Gramáž je uvedená na každom rybárskom prúte v určitom rozsahu a uvádza sa v gramoch.

Ide o údaj, ktorý nám doporučuje aké nástrahy sú pre lov s konkrétnym prútom vhodné. V drvivej väčšine je toto rozmedzie uvádzané ako pre prácu s nástrahou, tak aj ako vrhacia záťaž. Niekedy však je vrhacia záťaž uvedená aj samostatne, no málokedy.

V tomto kroku je potrebné zjednotiť vyššie spomínané faktory. Gramáž volíme ako na základe našej cieľovej ryby, tak aj dĺžky prútu. No pribúda tu ďalšia veličina, ktorou je hĺbka v ktorej budeme loviť. No ide zväčša už o lov zubáčov, ostriežov, šťúk a iných dravcov.

V jednoduchosti si gramáž zvolíme podľa toho, čo je korisťou našej cieľovej ryby na danom lovnom mieste.

Pre príklad, pokiaľ si vyberáme prívlačový prút na pstruhy, vieme že ich korisťou sú rôzne vývojové štádiá hmyzu a malé rybky. Logicky ide o najmenšie možné nástrahy, preto siahneme po gramáži od 0-10g. Pri trout area rybolove (love pstruhov na vodných plochách) sa bežne používajú aj prúty s gramážou do 3 gramov, čo umožňuje rybárovi dokonale kontrolovať nástrahu. Pri love pstruhov na väčších riekach zase môžeme siahnuť aj po modeloch s gramážou do 10g, nakoľko neraz budeme pstruhy hľadať aj v hlbších tôňach či silnejších prúdoch, kde bude nevyhnutné použiť ťažšiu nástrahu.

Naopak pri výbere gramáže a rybárskeho prútu na zubáče a iné väčšie dravce, musíme myslieť aj na to že ich zväčša lovíme ako vo väčších hĺbkach, tak aj tieto väčšie dravce vyhľadávajú ako korisť už väčšie rybky, hlodavce a dokonca aj vodné vtáctvo. Prívlačový prút musí byť tým pádom tuhší, silnejší a to priamo nadväzuje na jeho gramáž. Neexistuje žiaden univerzálny rybársky prút, no z hľadiska aká je rybia populácia v našich revíroch na tieto väčšie dravce postačuje aj ‘‘univerzálna gramáž‘‘ cca 10-30 gramov, ktorá pohodlne zdolá zubáča, šťuku, boleňa, či menšieho sumca.

Krok 4. Osobné preferencie skúsenejších prívlačiarov

Po osvojení a pochopení predošlých 3 krokov, sa časom dostanete aj k tomuto kroku. Tu už sú mnohé ďalšie faktory na základe ktorých sa skúsený rybári pri voľbe ich prívlačového prútu rozhodujú. Už či ide o samotnú váhu prútu, špecifické sedlo navijaku, z akého materiálu sú očká prútu či samotný blank prívlačového prútu vyrobené, atď. Kombináciou týchto prvkov presne profi rybári vedia aký prívlačový prút chcú, kde a čo s ním budú loviť. Tu sa už aj cena zvykne šplhať na stovky €, no to je taktiež veľmi rozsiahla téma do ktorej sa dostaneme v našich ďalších článkoch.

Rada na záver

Skúsený prívlačiar to už vie, no hlavne pre nováčikov. Ak to myslíte s prívlačou vážne nechajte si poradiť od skúsenejších kolegov, ktorý vedia čo kde a ako funguje. Pokiaľ sa zaseknete na vašom prvom a jedinom prúte ktorý ste si kúpili naraz z povolenkou, vaše rybárske nadšenie vydrží maximálne 2-3 roky a tak prídete o krásny koníček. Treba sa vzdelávať, skúšať nové veci, a hlavne tráviť veľa času pri vode. Tak svoj rybársky talent časom vycibríte k dokonalosti, čo sa prejaví ako na počte krásnych úlovkov, tak aj na nespočetnom množstve nových zážitkov v našej krásnej prírode.

Pridaj komentár