Blog

Zubáč veľkoústy a jeho lov v októbri

lazy

Lov zubáča na prívlač

Ako na zubáča? Zubáč Veľkoústy a Zubáč Volžský sú druhy ktoré sa vyskytujú v našich vodách no viac vyskytujúcim druhom je Zubáč Veľkoústy. Tu si ozrejmime ako loviť zubáča, kedy loviť zubáča a aké nástrahy na zubáče sú najlepšie. Neexistuje ideálna nástraha na zubáča ktorá funguje stále.

K úspešnému lovu zubáčov je potrebné prihliadať stále na viac faktorov ako je počasie, doba lovu, ročné obdobie, hĺbka vody a či ide o lov zubáča na rieke alebo na vodnej nádrži. Zubáč je dravá ryba, ktorá sa živí hlavne menšími rybami, ich zdochlinami. Výnimočne aj inými menšími tvormi vyskytujúcich sa v okolí vody ako sú raky a podobne. Naším cieľom je poradiť Vám ako na lov zubáčov v aktuálnom období. Lov zubáčov v októbri začína byť v porovnaní s letnými mesiacmi omnoho zaujímavejší a to hlavne kvôli stúpajúcej aktivite rýb a ochladeniu vody, kedy sa dravé ryby pripravujú na zimu.

Zubáče výborne reagujú na woblery a začínajú reagovať aj na gumené nástrahy stredných veľkostí od 7 do 11cm. Čo sa týka vedenia nástrah zatiaľ môžme využiť agresívnejší spôsob priťahovania. S woblermi pošklbávať, nechávať kratšie pauzy a rôzne oživovať chod nástrahy a podobne. S použijeme ťažšie závažia aby mala nástraha rýchlejší prepad a bolo možné robiť agresívnejšie skoky po dne v kratších intervaloch. Čo sa týka gramáže tu záleží naozaj od veľkosti použitej nástrahy, hĺbky vody a či lovíme na stojatej vode alebo na rieke. Na vodných plochách na lov zubáča využijeme gramáže od 15g do 30g v závislosti od veľkosti nástrahy a prelovovanej hĺbky. Pri love zubáča na rieke použijeme ťažšie závažie v priemere o cca 5 až 10 gramov podľa sily prúdu.

Prikladáme aj ukážkové video možného vedenia nástrahy

Stále je však potrebné hlavne sledovať na čo ryby reagujú a skúšať rôzne varianty, nakoľko nás ryby vedia mnohokrát prekvapiť a funguje to čo by sme vôbec nečakali. Čo sa týka použitých farieb pri nástrahách, treba reagovať na čistotu vody. Čím je voda čistejšia, tým využijeme viac prírodne farby gumených nástrah. Rolu hrá aj hĺbka v ktorej zubáče lovíme. Čím je voda hlbšia, je potrebné použiť jasnejšie farby nakoľko hĺbkou sa svetlo stráca a viditeľnosť je horšia. Je zbytočne mať v krabičke obrovské množstvo farebných variantov prívlačových nástrah. Každý ma overené svoje farby a my doporučujeme nájsť si maximálne 5 až 6 farieb ktoré budete využívať podľa podmienok pri vode. Áno je to dostatočné množstvo na to aby ste prelovili akékoľvek vody, za rôzneho počasia a ročného obdobia.

Ideálne nástrahy na zubáča nájdete v sekcii Woblery alebo Gumené nástrahy na zubáče.

Do gumenej nástrahy si nezabudnite dokúpiť aj jigové hlavičky ktoré nájdete v sekcii Jigové hlavy.

Ďakujeme za prečítanie tohto stručného článku a dúfame, že pomôže hlavne začínajúcim rybárom, kým sa v danej problematike oťukajú a podobné články už nebudú potrebovať 🙂 Je to naozaj všetko čo pre úspešný lov zubáčov potrebujete!

Pridaj komentár