Aj keď všetci odpoveď na túto otázku dávno poznáme, stále si ju kladieme. Kedy už konečne začne pstruhová sezóna? Lov na prívlač je povolený od 16. apríla, ale čakanie na tento magický dátum je pre každého prívlačiara nekonečne dlhé. Spríjemnime si ho článkom vďaka ktorému bude pre nás lov pstruha potočného, či dúhového pri zahájení pstruhovej sezóny zážitkom a zábavou.
Lov pstruhov na Slovensku a Česku prechádza veľkým BOOM-om hlavne na začiatku pstruhovej sezóny, kedy je pri vode snáď každý prívlačiar. Prvou vecou na ktorú by nemal zabudnúť žiadny prívlačiar je čas lovu pstruhov na pstruhových vodách. V sezóne 2022 môžeme nahodiť prvý krát až o 6:00, pokiaľ teda nechceme hneď na zahájení prísť o povolenku . Denný čas lovu pstruhov sa v priebehu sezóny mení, preto ho je nevyhnutné ustriehnuť!
16. apríl – Zahájenie lovu pstruhov 2022
Je to tu! Vytúžený dátum, čas 5:55 a my už netrpezlivo sledujeme vodnú hladinu a premýšľame či sme zvolili správnu nástrahu. Dôležitejší je ale výber nášho lovného miesta. Lov pstruhov na Slovensku je hitom a preto v tento deň je pri vode obrovské množstvo rybárov. My odporúčame vyberať odľahlejšie miesta, kde nie je tak obrovský tlak na vodu.
Chceme si predsa deň zahájenia pstruhovej sezóny užiť a nie ako pri trout area stáť na brehu pri ostatných rybároch s dvojmetrovým rozostupom. Odmenou bude skvelý pocit z okolitej prírody a budete prekvapený možno aj krásnymi domácimi pstruhmi nie len vysadenými dúhakmi, na ktorých majú namierené po kormoránoch druhý najväčší drancovači našich vôd rybári s mepps v.3 a obrovským trojhákom.
Držte sa pri dne
Aj keď sú pstruhy vyhladované, zväčša platí pravidlo (dvojnásobne na riekach), že sa pstruhy zdržiavajú pri dne. Jednoduchým znakom toho že sa pstruhy zdržiavajú pri dne a čakajú na korisť môžu byť aj pijavice, ktoré sa na nich priživujú. Voda je ešte chladná a pstruhy nie sú aktívne tak aby zbierali potravu z hladiny. Preto musíme voliť nástrahy, ktorými dokážeme preloviť hlbšie partie riek. Niekedy to predstavuje veľký problém, najmä ak v úseku kde lovíme je rýchly prúd a hlbšia voda. Pri love s gumenou nástrahou je potrebné použitie ťažšieho jigu a nahodiť vyššie proti prúdu, aby nástraha stihla klesnúť na predpokladané stanovisko pstruhov. Pri wobleroch je nutné zvoliť potápavé verzie s dlhšou lopatkou a sám prúd nám pomôže pritlačiť wobler ku dnu.
Kde pstruhy hľadať?
Pstruhy, ako všetky ostatné dravé ryby, milujú rôzne prekážky vo vode. Oko skúseného pstruhára už vie predpokladať, kde sa naša cieľová ryba nachádza. Vyhľadávajte napríklad kamene, za ktorými sa pomaly víri voda. Obľúbeným stanoviskom pstruhov sú aj úseky, kde je nad vodou vegetácia z brehu rieky. Pstruhy milujú tieň, od konárov stromov a zdržiavajú sa tam bežne, lebo to pre nich predstavuje extra potravinový bonus vo forme hmyzu, ktorý zo stromov padá do vody. Pstruhy v skorej sezóne nájdete aj pod prudkými perejami, či spadmi a hrádzami. Samozrejmosťou sú brehy a korene v podmytých brehoch.
Niekedy zase nevyhľadávajte len viditeľné prekážky, ale sledujte ako prúdi voda. Pstruhy sa často zdržiavajú aj na prelome kľudnej vodnej hladiny a silného prúdu, v ktorom očakávajú svoju korisť, alebo pri prechode z plytčiny do hlbokej vody a opačne.
Kríza v počte pstruhov na našich vodách
Aj keď neodsudzujeme rybárov ktorí si radi privlastnia pár rýb v sezóne, radi by sme prízvukovali a podnietili rybárov aby preferovali lov metódou chyť a pusť, a to hlavne pri love pstruhov. Situácia je kritická, naše rieky a jazerá zažívajú nálety obrovských húfov kormoránov a v poslednej dobe aj viacnásobné ekologické katastrofy, ktoré zapríčinili nezodpovedné továrne v okolí riek. Ak sa už na CHaP dáte, používajte jednoháčiky bez protihrotu, ktoré minimalizujú šancu na zranenie pstruha, rybu si šetrne odfoťte najlepšie priamo vo vode a v čo najkratšom čase šup s ňou do vody. Odmenou bude možnosť opätovného ulovenia, z ktorého budete mať dvojnásobnú radosť. Pokiaľ si však rybu zobrať musíte, nech to je vysadený pstruh dúhový a nie naše pôvodné ryby, ktoré v našich riekach už takmer nenájdeme.
V tomto článku sme písali o všeobecných radách pri love pstruhov a k začiatku pstruhovej sezóny. V krátkej dobe však vydáme ďalší článok, v ktorom sa budeme podrobnejšie venovať pstruhovým nástrahám a ich použitiu. Preto ak sa Vám článok páčil, sledujte náš blog, na ktorý budeme v priebehu roka stále pridávať aktuálne články k nášmu obľúbenému koníčku – lovu prívlačou.