Blog

Ako si vybrať prívlačový prút?

lazy

Rybárský prút a navijak sú hlavné zbrane každého prívlačiara, aj keď nie stále sa jedná o najlacnejšiu záležitosť. Keď  si vyberáte novú rybársku výbavu, mali by ste si dať pozor na zopár vecí. Na ktoré konrétne by sme sa mali zamerať pri výbere prívlačového prútu?

Najprv si musíme ujasniť zopár základných otázok na základe čoho sa budeme rozhodovať.

  1. Aké ryby chceme loviť? Budú to menšie ryby ako sú pstruhy či ostrieže, alebo chceme loviť zubáče, šťukysumce?
  2. Kde ich chceme loviť? Budeme loviť len na malom potôčiku, veľkej rieke, štrkoviskách alebo na obrovskej vodnej priehrade?
  3. Aký má voda charakter? Lovíme v silne prúdiacej vode alebo na stojáku? Sú vo vodnom stĺpci nejaké prekážky?

Na tieto otázky nájdete odpovede v nasledujúcom texte, čo Vám v konečnom dôsledku ozrejmí ako si vybrať ten správny prívlačový prút.

Prívlačové prúty delíme do kategórií ktoré akosi automaticky vznikli podľa veľkosti cieľovej ryby a to:

UL prívlač (ultraľahká prívlač)

-stredná prívlač (v našich vodách najčastejšia technika rybolovu)

-ťažká prívlač (zameraná hlavne na lov veľkých šťúk, či sumcov)

-prívlačové špeciály – špeciálne prívlačové prúty, ktoré môžu spadať do rôznych kategórii, môžu to byť napríklad baitcastové prúty (v poslednej dobe sa u nás rozmáha trend baitcastových prútov), alebo iné špeciality pre závodných pretekárov

Pre všetky kategórie zároveň platí, že jednou z najkľúčovejších vlastností je rýchlosť a v súvislosti s ňou aj akcia rybárskeho prútu. Je to ďalší z parametrov, na ktorý musíme prihliadať. Odvíja sa hlavne od toho, na aké nástrahy plánujeme chytať.

Rýchlosť prívlačového prútu

Táto vlastnosť je charakteristická hlavne tým, ako rýchlo prívlačový prút reaguje na “informácie” od “nástrahy” a opačne ako rýchlo prenáša pohyb udicou na nástrahu. Keď prútom jemne potriasete “bez montáže”, tak sa pomalý prút bude ešte niekoľko sekúnd triasť, naopak rýchly prút sa okamžite vráti do pôvodnej polohy. Ja osobne najradšej chytám na rýchle prúty, nakoľko cítim každý kontakt s nástrahou, či to už je záber alebo len cítim ako nástraha dopadne na dno. S rýchlym prútom si dokonale presondujete dno, no na druhú stranu sa môže stať, že stratíte pri zdolávaní viac rýb, nakoľko nereaguje tak “ležérne” , ako pomalšie prúty, ktoré dokážu lepšie tlmiť prudké výpady dravcov.

Akcia prívlačového prútu:

A – parabolická akcia celého prútu: Sú to prívlačové udice, ktoré sa ohýbajú až k rukoväti. Horšie sa s nimi nahadzuje, sú nepresné, slabá citlivosť, horšie sa s nimi ovláda nástraha, a čo je najhlavnejšie ťažšie zaregistrujete útok dravca a následne zaseknete. Z môjho pohľadu je jedinou výhodou tejto paraolickej akcie to, že sa pri zdolávaní krásne ohne, a je naozaj malá šanca, že nám ryba z háčika spadne.

B – semi-parabolická akcia: Tieto prívlačové prúty sú zároveň najvyužívanejšie a sú ideálne hlavne pri love s nástrahami, ktoré želaný pohyb imitujúci rybku, vykonávajú sami – Woblery, plandavky, rotačky a iné vibrujúce nástrahy. Pri týchto prútoch sa ohýba hlavne horná polovica, no pri zdolávaní má stále dostatočnú rezervu a pri veľkej rybe sa ohne až k rukoväti.

C – špičková akcia: Prúty s takzvanou špičkovou akciou, ide hlavne o prúty určené na jigovanie, nástrahy sa vodia aj bez navíjania vlasca hlavne trhnutiami špičkou prútu, čo je ideálne aj pre rozoznanie na akom dne lovíme, cítime každé ťuknutie jigu o dno, či aj jemný záber dravca. Špička prútu je jemne ohnutá, aj keď nástraha klesá na dno, čo je výhoda nakoľko rybár vie aj opticky určiť kedy nástraha dopadne na dno tým, že sa špička prívlačovej udice narovná, tak to je cítiť aj v ruke. Pevnejší zvyšok prútu umožňuje nástrahu krásne oživovať, čo je ideálne pre vyprovokavanie dravca k útoku, no zároveň nám umožní kvalitný zásek nakoľko záber je cítiť okamžite. Ten pocit keď zubáč kopne do vášho jigu je neopísateľný.

D – Chvejivá špička: Tieto prívlačové prúty sa podobajú prútom so špičkovou akciou, no ich vlastnosť citlivej špičky je dotiahnutá do maxima. Podobné feedrovým prútom. Tuhé a rýchle, Zvyčajne blank z grafitu je zakončený vlepenou jemnou špičkou, ktorá je niekedy aj z laminátu. Aby takáto špička vydržala náhody a zdolávanie, je na nej zvyčajne viac očiek, čo rozloží záťaž. Podobne ako na feeder. Nevýhodou je že s takýmto prútom sa ťažšie nahadzujú menšie nástrahy a v zime keď mrzne je otázka zamrznutia maličkých očiek otázka sekúnd.

Akcia prívlačového prútu

Čo by ste si mali všimnúť pri výbere prívlačového prútu?

Väčšina hlavne začínajúcich rybárov robí chybu v tom, že pozerá hlavne na farbu, prevedenie či rukoväť prútu. Ide hlavne o dizajn prútu čo je v našom prípade nepodstatné a zbytočné, nemajú žiaden vplyv na kvalitu prívlačového prútu.

Najdôležitejšie parametre ktoré by ste mali sledovať sú:

  • Dĺžka prútu

Dĺžku si volíme podľa okolia, kde ryby lovíme. Krátke prúty najčastejšie využívame pri love na malých potokoch a v zarastených úsekoch kde je málo miesta na manévrovanie. Ide o prívlačové udice s dĺžkou do 2,5 m, ktoré sú zároveň ideálne aj pre lov z lode, kde naopak máme dostatok priestoru na manévrovanie, no rybu pri podoberaní máme zbytočne ďaleko a horšie sa zdoláva. Prívlačové prúty dlhšie ako 2,5m sú ideálne na väčšie toky, či vodné nádrže, čo nám zároveň umožňuje realizovať oveľa dlhšie náhody.

  • Dĺžka rukoväte prívlačového prútu

Rukoväť nám výrazne ovplyvňuje manipuláciu pred samotným telom rybárskeho prútu. Keď je rukoväť veľmi dlhá hrozí, že hlavne v chladných mesiacoch keď sme naobliekaný nám bude zavadzať a zachytávať sa o oblečenie.  Jej výhodou je naopak hlavne to, že nám posúva ťažisko, čo je dôležité pri zdolávaní väčších rýb nakoľko sa máme o čo zaprieť a rukoväť oprieť o seba. Kratšia rukoväť má výhodu v tom že sa lepšie vodia nástrahy napríklad pri twitchovaní, či jerkovaní keďže nám nezavadzia a zároveň sa menej unavíte.

  • Vrhacia záťaž rybárskeho prútu

Prvá otázka ktorú si tu musíme položiť, je s akými nástrahami budeme loviť a kde.

-Pokiaľ ideme cestou UL prívlače , sú to zvyčajne prúty s gramážou maximálne do 10 gramov. Tieto prúty volíme hlavne na lov menšími nástrahami, kde je cieľovou rybou pstruh, ostriež či jalec.

Náš TIP: Prívlačový prút MAJOR CRAFT Trapara

-Pri strednej prívlači- prúty 10 -30 gramov volíme vtedy, keď predpokladáme väčšie dravce ako sú zubáč, boleň, šťuka či sumec.

Náš TIP: Prívlačový prút SPORTEX Nova Twitch

-Pri love na nádržiach a veľkých tokoch, kde je vysoká šanca záberu sumca či kapitálnej šťuky volíme prúty s gramážou nad 40 gramov

Náš TIP: Prívlačový prút SPORTEX Nova Twitch Heavy

  • Vodiace očká na prívlačovom prúte:

V minulosti ste mohli pozorovať na očkách po dlhšom čase zárezy, spôsobené zarezávaním sa vlasca. Hlavne ak plánujete používať splietané vlasce, je dobré sa venovať aj tomuto bodu. Odporúčame siahnuť po prútoch so SIC-očkami, v našej ponuke sú takmer všetky prúty osadené týmito očkami od najznámejšieho výrobcu očiek FUJI. Očká majú hladký a kvalitný povrch, čo Vám zabezpeči ďaleké náhody a zároveň neopotrebávajú vašu šnúru.

Fuji Očká prívlačových prútov

  • Teleskopické alebo delené prívlačové udice?

Na tento bod je potrebné sa zamerať hlavne ak cestujete, kedy odporúčame siahnuť na teleskopické prúty kvôli skladnosti, no z druhej strany teleskopické prúty sú menej citlivé a celkovo menej kvalitné preto preferujeme klasické delené prúty.

  • Značky prívlačových prútov

Áno, značka je pri výbere prívlačového prútu veľmi dôležitá nakoľko reálne odzrkadľuje kvalitu a komfort. Odporúčame siahnuť na overené značky, ktoré zvyknú mať dlhšiu záruku- napríklad prívlačové prúty SPORTEX až 10 rokov! Sú síce drahšie, no pokiaľ ich nezlomíte vo dverách auta vydržia Vám celý život :-). Cenovo dostupnejšie a stále overené a profi prívlačové prúty nájdete v kategórii prívlačové prúty Major Craft a Savage Gear.

Dúfam že tento článok pomol hlavne začínajúcim vášnivým prívlačiarom, a že vďaka výberu správneho prívlačového prútu Vás rybárčenie chytí tak, že na ryby budú chodiť aj Vaše deti, no pamätajte si, že k rybám sa treba správať tak, aby aj tie naše deti mali čo chytať 🙂

Ďakujeme

Pridaj komentár