Blog

Ako vybrať ten správny wobler?

lazy

Woblery sú pre každého prívlačiara jednou s najsilnejších zbraní pri love dravých rýb, preto je nevyhnutné aby sme dokonale poznali aký wobler, kde a kedy ho použiť. Vďaka skúsenostiam a našim znalostiam sa z nás stanú tí najlepší lovci – v tomto článku Vám vysvetlíme ktoré woblery sú vhodné na použitie v rôznych podmienkach.

Plávajúce woblery

green freak small

Logicky sa využívajú hlavne vtedy, keď sa ryby zdvihnú za potravou ktorá sa zdržiava v hornom stĺpci vodnej hladiny. Ide o woblery s maximálnou hĺbkou ponoru cca do 2 m, no vďaka tomu že sú plávajúce vieme navíjanie pozastaviť a počas pauzy znova vystúpajú k hladine. V tomto kroku príde často aj útok na nástrahu! Veľkosť woblerov volíme podľa cieľovej ryby. Pre lov ostrieža, pstruha, či jalca zvolíme menšie veľkosti woblerov a naopak pre lov šťuky, zubáča, či sumca väčšie woblery. Ako prvé doporučujeme využívať farby prírodných vzorov ako sú belička, jalec, ostriež a podobne. Pri správnom vedení tieto woblery takmer dokonale imitujú korisť, na ktorú sa zameriava naša cieľová ryba. Pokiaľ lovíte na tokoch, tak je technika lovu oveľa rozmanitejšia, podľa hĺbky, rýchlosti prúdu a celkovo charakteru danej vody. Na základe toho si zvolíme napríklad farbu woblera podľa čistoty vody, potápavosť podľa hĺbky a rýchlosti prúdenia. čím je voda čistejšia, tým volíme prírodnejšie vzory, no nemusí to byť pravidlom a to hlavne pri love šťúk či ostriežov, čo platí aj pre iné typy woblerov ktoré popisujeme nižšie.

Plávajúce woblery s hlbokopotápavou lopatkou

Ide o woblery ktoré využívame hlavne na lov vo väčších hĺbkach a to aj okolo 6-7m. Pri love z brehu pri plávajúcivh wobleroch s lopatkou takúto hĺbku nedosiahneme, no pri trollingu už áno. Ich výhoda je to že so sklopenou špičkou prívlačového prútu a rýchlym navíjamím viete nástrahu dostať na dno naozaj rýchlo. Tvar lopatiek na týchto wobleroch je rôzny, no hlavný príznak ako rozoznáte že pracujú vo väčších hĺbkach je predĺžená lopatka s nižším sklonom. Rovnako aj pri iných nástrahách čo sa týka ich vedenia vieme ovplyvňovať chod woblera, a to rôznymi pošklbávaniami, pauzami, či prácou prútu tesne nad hladinou alebo vztýčeným prútom. Podobne ako u plávajúcich woblerov, vďaka lopatke vieme dosiahnuť veľmi účinný sínusoidný pohyb, no vďaka hlbokopotápavej lopatke sú kmity oveľa rýchlejšie a s väčším rozpätím. Ak sa cieľová ryba nachádza na dne, snažíme sa wobler udržať pri dne takisto a to čo najdlhšiu dobu. To zaistíme sklonenou špičkou prútu a rýchlejším navíjaním. Pokiaľ nám táto metóda nezaberá zmeníme techniku a občasnými pauzami, počas ktorých wobler vystúpa vyššie do vodného stĺpca, prelovíme aj iné úseky vo vodnom stĺpci. Wobler m§žeme nechať vystúpať až po hladinu a interval opakovať. Táto metóda je veľmi účinná keďže prelovíme celý vodný stĺpec. Stále platí to že kedykoľvek, či už počas navíjania, či počas pauzy kedy nám wobler stúpa k hladine, ho môžeme oživovať róznymi šklbnutiami. Z praxe sa nám osvedčilo, že čím nepredvídateľnejší pohyb nástraha spraví, tým je účinnejši a dravca skôr okabátite. Pri love na riekach je veľkou výhodou aj to, že vďaka prúdu wobler môžete zastaviť a udrží si svoj ponor v robnakej hĺbke. Vtedy môžeme wobler privíjať pošklbnutiami alebo takzvanými jerkovými trhnutiami.

Vznášajúce sa woblery (Supsending)

Tieto woblery pracujú podobne ako predchádzajúce typy prívlačových nástrah v závislosti od typu použitej lopatky, no vyznačujú sa tým, že keď nástrahu prestanete priťahovať, ostane stáť na mieste. Nezačne stúpať k hladine ani klesať ku dnu, jednoducho ostane tam kde ju necháte. Po nahodení tohto woblera zopár otáčkami navijaku, ho dostaneme do požadovanej hĺbky a najväčšou výhodou je to, že si udrží požadovanú hĺbku počas celej doby. S plávajúcimi alebo potapájucimi sa woblermi toto nieje možné, hlavne počas pauzy kedy iné woblery stúpajú či klesajú. Hĺbku suspending woblerov vieme mimo lopatky meniť špičkou prútu, ktorú držíme buť sklopenú či vztýčenú. Doporučujeme meniť tempo priťahovania a nástrahu oživovať šklbnutiami. Suspending woblery nájdete v našej ponuke hlavne v kategórii DUO.

Bezlopatkové (jerkové alebo slider) woblery

Tieto woblery sú aktuálne hitom pri love šťúk. Ide o woblery ktoré sú vo väčšine potápavé a ich hĺbku si volíme podľa toho kde wobler chceme dostať. Zvyknú sa používať hlavne väčšie veľkosti. Tieto woblery priťahujeme takzvaným Jerkovaním- pošklbávanie špičkou prútu (tento spôsob rybolovu si vyžaduje trochu tréningu a skúsenosti, no na výsledky sa oplatí počkať lebo táto metóda je naozaj účinná a dajú sa okabátiť aj kapitálne úlovky), kedy sa wobler správa tak, že robí veľké a tiahle pohyby z prava do ľava. Po nahodení necháme wobler vyklesať do požadovanej hĺbky a začneme priťahovať. Tieto woblery nájdete aj v našej ponuke od poľského výrobcu KENART.

Prikladáme aj zaujímavé video kde je vidno chod slidra a nahnevanú šťuku 🙂

Bezlopatkové hladinové woblery typu pencil a popper

Ide o woblery ktoré pracujú výlučne na vodnej hladine. Imitujú poranenú rybku unikajúcu na na vodnej hladine. Sú určené predovšetkým na lov boleňov a šťúk, no nepohŕdne ani ostriež sumec a ani iné druhy dravých rýb. Woblery tybu pencil vedieme po vodnej hladine viacerými spôsobmi. Niekedy stačí rýchle ťahanie, inokedy sa treba s nástrahou rôzne hrať. Asi najznámejším spôsobom ako woblery typu pencil viesť, je spôsob walk the dog alebo inak zip n ziggy. Ide o prudké a kratké pošklbávanie špičkou prútu, kedy wobler na hladine vytvára rýchle pohyby doprava a doľava, pripominajúce hada. Druhým typom hladinového woblera je popper. Popper sa vyznačuje s ´´preliačenou-rovnou´´ hlavou, čo spôsobuje že wobler tlačí vodu pred sebou. Podľa štýlu vedenia nástraha buď vodu len vodu ´´žblnká´´ pred sebou- monotónne priťahovanie alebo krásne puká- prudké pošklbávanie. Woblery najlepšie pracujú v plytších vodách nakoľko zvukový či vizuálny efekt ktorý vytvárajú sa hĺbkou vytráca. Woblery tohto typu nájdete v sekcii hladinové woblery.

Wobler typu pencil

Popper

Vysvetlili sme Vám fungovanie najzákladnejších typov woblerov a veríme že Vám niektoré rady dopomôžu k úspešnej rybačke. Ostali ešte netypické woblery ako sú napríklad napodobneniny hmyzu alebo iné vodné živočíchy ako sú kačka alebo dokonca potkan, no tieto sú natoľko špecifické že si zaslúžia vlastný článok. Ďakujeme za prečítanie a keď sa Vám náš článok páčil sledujte nás na facebooku nech Vám neunikne ďalší zaujímavý článok 🙂

Pridaj komentár