Blog

Ako rozoznať záber zubáča a ako ho nepremárniť?

lazy

‘‘Chytil som zubáča a ani neviem ako‘‘, ‘‘neviem ako rozoznať záber zubáča‘‘, ‘‘keď zaberie zubáč nič necítim‘‘. Toto je len pár dotazov, ktoré nám bežne chodia hlavne od začínajúcich prívlačiarov. Prívlač cielená na lov nie je vôbec jednoduchá, no ak využijete nasledujúce rady, určite prídete na to, prečo ste záber odzubáča necítili, alebo prečo ste ho premrhali.

Správna voľba prívlačového prútu a šnúry

Prvým a hlavným dôvodom prečo je % premenených záberov pri love zubáča nízke, je nesprávny výber prútavlasca. Pri výbere by ste mali dbať na nasledovné parametre: 

Prívlačový prút

Nič zložité, no treba to vedieť. Pri výbere zubáčového prútu je hlavným ukazovateľom jeho rýchlosť/akcia, ktorá sa bežne pri prútoch uvádza. Prívlačový prút na zubáče by nemal mať akciu pomalšiu ako FAST, ideálna akcia je však EXTRA FAST. Rýchlosť prútu jednoducho povedané uvádza, ako rýchlo sa prút po ohnutí vráti do pôvodnej polohy.

Vďaka extra rýchlej akcii sa prút vráti do pôvodnej polohy takmer okamžite. Vďaka čomu je pripravený prijímať všetky signály z vody priamo do blanku a z blanku prútu priamo do vašej ruky. Pokiaľ je možné, doporučujeme položiť jeden prst na blank prútu, vďaka čomu sa váš cit zvýši. Záber budete cítiť ešte lepšie a hlavne je možné okamžite rybu priseknúť.

Vlasec alebo šnúra?

Toto je otázka, ktorá ma jasnú odpoveď. Pri cielenom love zubáča a love hlavne tzv. jigovaním jednoznačne volíme LEN šnúru – bodka. Šnúra má oproti silónu, monofilu alebo akémukoľvek podobnému materiálu nulovú prieťažnosť, vďaka čomu sú informácie o nástrahe prenášane do blanku prútu okamžite.

V kombinácii šnúry a správneho X-Fast prútu tak dosiahnete dokonalý cit a spojenie s nástrahou. Nielen že budete cítiť záber zubáča a okamžite vedieť reagovať, ale budete cítiť aj ako nástraha prepadáva vodným stĺpcom. Ako dopadne na dno a budete vedieť rozoznať či je podložie tvrdé a skalnaté/štrkovité, alebo mäkké a bahnité. V konečnom dôsledku ďalším ukazovateľom, ktorý vám môže napovedať či to je ideálne stanovisko zubáča alebo nie.

Šnúry odporúčame voliť v hrúbke 0,06 až 0,16 podľa lovného miesta. Na koniec šnúry samozrejme nezabúdame na nadväzec z fluorocarbónu, ktorý eliminuje odieranie šnúry o ostré hrany a prekážky vo vode.

Ako vyzerá záber od zubáča?

Po vyladení vášho vybavenia, môžete mať takmer 100%-nú istotu, že záber budete cítiť, čo však neznamená, že ho na 100% premeníte v úspešný úlovok. Záber od zubáča je tak špecifický, že keď ho zacítite, bude pre vás návykový a to je hlavný dôvod prečo si lov zubáčov určite obľúbite. Keď sa zubáče kŕmia a agresívne lovia, záber budete cítiť ako výrazný kopanec do prútu, ktorý vás prekvapí a následne cítite už tiaž ryby na prúte. Pokiaľ berú opatrne (väčšina prípadov a hlavne v zime), treba zvýšiť pozornosť a maximálne sa sústrediť na čas, kedy vaša nástraha po 2-3 otočkách kľukou navijaku pomaly prepadáva vodným stĺpcom. 95% záberov od zubáča prichádza práve v tomto čase, kedy nástraha klesá ku dnu. Záber zubáča prichádza v podobe opatrného kopanca, ktorý sa zvykne prejaviť len minimálnym ťuknutím ktorécítiť na blanku prútu. V tom okamihu je zásek takmer nevyhnutný. Pri použití prívlačového prútu s pomalou akciou v kombinácii so silónom záber ani neucítite. Percento premenených záberov sa vám rapídne zvyšuje, no chce to prax a hlavne obrovskú trpezlivosť, kým si cit na lov zubáčov vyladíte k dokonalosti. Potom už len žnete vašu investovanú energiu a trpezlivosť v podobe krásnych rýb a nepremárnených záberov.

Pridaj komentár