Prívlačový kalendár.
Rozhodli sme sa vytvoriť prívlačový kalendár, ktorý bude nápomocný hlavne začínajúcim rybárom ktorí si nevedia rady kedy, kde, kam a aké ryby loviť.
Január-Marec začiatok rybárskej sezóny
Denná doba lovu rýb od 6:00-21:00
Rybárska sezóna sa začala a vy neviete kam na ryby? Vonku je možno sneh, mrzne tak si myslíte žeby ste mali ostať doma no to je omyl! Využite voľné chvíle bez kaprárov a celkovo s menšou návštevnosťou pri vode na rybách. Pokiaľ nieje Vaša obľúbená vodná nádrž, jazero či rieka zamrznutá máte možnosť na krásne úlovky! Ideálne sú väčšie nástrahy, hlavne rôzne gumené nástrahy ako sú kopytá, rippery, twistre a iné. Je to kvôli tomu, že ryby sú v zime stiahnuté vo väčších hĺbkach a nakoľko musia vynaložiť väčšiu námahu na úlovok a nechcú zbytočne plytvať energiou, zameriavajú sa na väčšiu korisť. Na vodných nádržiach a priehradách odporúčame používať ľahšie jigové hlavy, či použiť systémy ako sú Texas rig alebo Carolina rig. Je to kvôli tomu, aby nástraha pomalšie prepadávalo vodným stĺpcov a zubáč, ostriež či šťuka mali viac času na záber. Ryby sú v tomto obdobím veľmi opatrné preto je potrebné nájsť správnu techniku, aby ste ich presvedčili k záberu! Na rieke môžete vzhľadom k sile prúdu použiť aj ťažšie jigy no nepreháňajme to. Takisto je možné použiť woblery ktoré môžete pomaly priťahovať pri dne, aj s dlhšími pauzami. Trochu síce pri vode vymrzneme no stojí to zato, veď nie nadarmo Nás oslovujú tichými bláznami 🙂
Apríl – Jún Pstruholovci majú Vianoce!
16. apríla to začina! Pstruhové revíry praskajú vo švíkoch, preto budte ohľaduplný a správajte sa k rybám veľmi šetrne. Aspoň keď ste zástancami metódy chyť a pusť, čo veríme že áno:) . Odporúčame nájsť si odľahlejšie úseky revírov aby ste si 1. rybačku aj užili. Nieje nič príjemné stáť každých 5 metrov od rybárskeho kolegu ktorý sa správa akoby tam bol sám! Postupne tento ošiaľ však utícha a my si môžme užiť rybačku naplno. Nástrahy volíme podľa mesiaca kedy lovíme, začiatkom sezóny to sú hlavne napodobneniny hmyzu vo vývojových štádiách nakoľko sa držia pri dne- to znamená že na nymfy či iné imitácie hmyzu použijeme ťažšie závažia, aby sme nástrahu udržali pri dne. 2. alternatívou je použitie woblerov, čo je rovnako účinná metóda a žiaden pstruhpotočný, či pstruh dúhový neodolá. Čaro UL prívlače je to, že si počas roka vyžaduje len minimálne zmeny v zmene nástrah či štýlu lovu- ten sa odvíja hlavne od cieľovej ryby, no v tomto období to je na 100% pstruh(alebo by aspoň mal byť),lebo ostatné druhy rýb sú poväčšine práve hájené.
Jún – August po 3. mesiacoch konečne pri vode!
Po prívlačových prázdninách sa môžeme zasa vydať na nové rybárske dobrodružstvá! Tak dlho očakávané chvíle pri vode môžu ale priniesť aj sklamanie, tak sa nenechajte odradiť a buďte trpezlivý! Ide totiž o najteplejšie obdobie v roku kedy je aktivita dravcov slabá, no správnou technikou a trpezlivosťou si viete pekne zachytať. V lete volíme menšie nástrahy a ich agresívnejšie vedenie, na lov využívame hlavne ranné alebo večerné hodiny. Je na nezaplatenie v horúcich letných dňoch keď sa Vám podarí natrafiť na húf kŕmiacich sa zubáčov ktoré sa sťahujú za malými rybkami k brehu. Dravce sú aktívne no problém je v tom že väčšinou majú dostatok potravy a o našu nástrahu nemajú záujem. Nevadí, stačí však skúšať a prísť na čo aktuálne reagujú a vtedy si viete zachytať aj desiatky dravcov na jednej rybačke a to už naozaj stojí za to! V nočných hodinách sú aktívne sumce a zubáče. Pri svitaní a západe slnka zubáče, ostrieže, šťuky a bolene. My v letných mesiacoch lovíme buď v prúdivých úsekoch riek a prítokov, alebo s veľkou obľubou bolene na hladinové woblery. Je to krásna športová ryba, a ten pohľad a kopanec do prútu pri zbesilom zábere boleňa je naozaj zážitok!
September – December Vyvrcholenie prívlačovej sezóny
Jeseň je tu! Najlepšie obdobie na lov dravcov v roku. V priebehu týchto mesiacov aktivita dravcov neustále rastie, a to preto že sa pripravujú na chladné zimné mesiace. V jeseni stojí za zmienku hlavne lov šťúk na slidre a jerbaity. Postupne zvyšujú svoju aktivitu aj zubáče a ostrieže a začíname ich loviť aj v hlbších vodách. Najistejší je asi lov na gumené nástrahy a woblery. Pri gumených nástrahách postupom času váhu jigových hlavičiek znižujeme a zväčšujeme veľkosť nástrah. V septembri a októbri stačia nástrahy od 7-11 cm, no v novemberi a decembri aj nástrahy vo veľkosti do 20cm! Hlavne na lov šťúk si môžme dovoliť dokonca aj väčšie a v tomto prípade platí aj čím väčšia nástraha – tým väčšia ryba! Aj keď niekedy nás prekvapí dorastenec, je to výnimočné:) Kľúčom k úspechu je všeobecne byť čo najviac na rybách, a postupne sa dostavia skúsenosti a krásne úlovky!
Toto je však veľmi všeobecný pohľad na lov na prívlač v jednotlivých ročných obdobiach a je určený hlavne pre začínajúcich rybárov, aby mali aký taký rozhľad. Postupne Vám budeme publikovať články z bližšieho pohľadu na techniky prívlače, obdobie lovu a lovu cieľových rýb konkrétne ako sú zubáč, šťuka, sumec a ostatných.
Ďakujeme za pozornosť a dúfame že bol tento článok pre Vás prínosom.