Rybársky slovník

Šťuka

lazy

Šťuka obecná (Esox lucius; Linnaeus, 1758) je dravá ryba z čeľade šťukovitých. Patrí medzi nejznámejšie sladkovodné dravce v Európe. Je vyhľadávaná športovými rybármi.

Popis

Šťuka je výborne prispôsobená dravému spôsobu života. Má pretiahnuté valcovité telo s chrbtovými a ritnými plutvami posunutými až dozadu a široké, predĺžené, bohato ozubené ústa.

Stavba tela šťuke umožňuje rýchly štart k útoku na jej korisť. Zuby sú mierne zahnuté dovnútra, pre lepšiu fixáciu koristi. Po opotrebovaní sa tieto zuby nahradzujú. Telo je z vrchu a na bokoch zeleno hnedé, pokryté svetlými škvrnami, z pravidla usporiadanými do zvislých pruhov, brucho je svetlejšie, zpravidla špinavo biele. Oko je žlté, plutvy tmavšie a priečne pruhované. Šťuka môže dorásť do dĺžky až 1,5 metra a dosahovať hmotnosť aj viac ako 25 kg.

mceclip0 10

Výskyt Šťuky obecnej

Šťuka obecná je nejrozšírenejším z piatich zástupcov ž čeľade šťukovitých. Jej areál prirozeného výskytu zahŕňa Európu, Severnú Áziu a Severnú Ameriku.

Vyskytuje se v hĺbke do 30 m, obvykle však do 5 m.

Šťuka nieje príliš náročná ohľadom typu vody, vyhovuje jej každé vodné prostredie s dostatkom koristi. Vyskytuje sa v pstruhových bystrinách, rybníkoch, riekach aj veľkých nádržiach.

Sbôsob života a potrava šťúk

Šťuka obecná je aktívna hlavne počas dňa, pričom jej potravou sú hlavne menšie ryby napr. ostriež, belice, hrúzy, jalce, plotice a podobne. PObľubuje ale aj rôzne obojživelníky, menšie hlodavce, vtáky ale aj menších jedincom vlastného druhu.

Športový rybolov Šťuky obecnej

Šťuka obecná je považovaná za veľmi cenný úlovok medzi športovými rybármi, nakoľko veľké šťuky chytajú sporadicky aj skúsení rybári. Je možné ju chytať viacerími tipmi rybolovu ako je na ťažko, na plavák, muškarením, no najobľúbenejší je spôsob prívlačou.

Lov šťúk prívlačou sa v poslednej dobe veľmo rozmohol, nakoľko je to veľmi bojovná ryba a len málokedy rybár neuspeje. Ideálne sú väčšie gumené nástrahy, či woblery. Šťuky milujú aj pestré farby ako sú žltá alebo červená, no netreba sa báť siahnuť aj po farbe ich vlastného druhu, nakoľko šťuky sú kanibali.

Top nástrahy na šťuky nájdete nižšie, a nezabúdajte voliť tie najväčšie

Gumené nástrahy na šťuky

Woblery na šťuky

Pridaj komentár