Rybársky slovník

Ostriež

lazy

Ostriež zelenkastý alebo inak ostriež zelenkavý, ostriež obyčajný, ostriež riečny. Ide o rybu ktorá spadá do čeľade ostriežovité a zatiaľ nemá pridelenú najmenšiu lovnú mieru. Aj keď sa v minulosti tento druh bral ako plevelný, v dnešnej dobe sa z ostrieža stala veľmi cenná športová ryba. Veľmi obľúbená hlavne pri love na UL prívlač.

Opis ostrieža

Telo ostrieža je vysoké a na chrbtovej časti sa náchádzajú 2 samostatné plutvy. Všetky plutvy sú zvyčajne sfarbené červenkastým nádychom. Ostriež má drobné a ostré šupiny, ktoré ho veľmi dobre chránia. Po bokoch tela má ostriež výrazné tmavé pruhy. Ostrieže sa dorastajú do veľkosti až 60cm a váhy maximálde do 6kg.

mceclip0 7
Výskyt ostriežov

Ostrieže obývaju ako tečúce, tak aj stojaté vody. Vyskytuje sa už takmer v celom svete. Väčšie jedince vyhľadávajú podobne ako zubáče rôzne prekážky pod vodnoh hladinou ako sú konáre, veľké kamene, zlomy, jamy a podobne.

Obľúbená potrava ostriežov

Ostriež sa v útlom veku živí menšími živočíchmi ako sú napríklad hmyz, dážďovky, rybí poter, larvy, planktón a podobne. Vo vyššom veku sa zameriava hlavne na menšie rybky. Ostrieže zvyknú loviť tak, že utvoria kŕdeľ v ktorom napádajú, menšie, choré či zranené rybky. Preto ideálnou nástrahou na lov ostriežov sú hlavne gumené nástrahy imitujúce hmyz, či rybky alebo woblery. Ide zvyčajne o menšie nástrahy kde si treba zvoliť aj správne náradie k rybolovu nakoľko sa zameriavame hlabne na UL prívlač.

Nástrahy na ostriežov

Gumené nástrahy na ostrieže

Woblery na ostrieže

Pridaj komentár