Rybársky slovník

Jigovanie

lazy

Hovorovo jigovanie alebo lov pomocou jigov- ide o spôsob rybolovu dravých rýb hlavne na gumené nástrahy. Jigovať môžme napríklad z brehu alebo tzv. vertikálnym jigovaním. Gumená nástraha sa nastraží na jig( háčik s jigovou hlavičkou) prevažne z olova v rôznych hmotnostiach. Nástrahu vedieme v blízkosti dna preklepávaním v rôznych intervaloch. Môžme použiť buď naviják kde 1-3 krát otočíme kľukou a necháme nástrahu padnúť na dno a po pauze tento proces opakujeme alebo pracujeme len so špičkou prútu kde si jednotlivé skoky na dne vieme prispôsobiť podľa potreby. V lete keď sú dravé ryby menej aktívne vedieme nástrahu aktívnejšie a všeobecne stačí použiť nástrahy menších veľkostí. Naopak v zimných mesiacoch vedieme nástrahu pomalšie, použijeme menšie jigy a väčšie nástrahy nakoľko zubáče či šťuky nechcú plytvať svojou energiou za malými rybkami, radšej sa zamerajú na väčšiu korisť. Tým že znížime váhu jigov a zvätšíme nástrahu, spomalíme jej chod, teda ryba má viac času na presný útok na nástrahu. Existuje mnoho nástrah a značiek gumených alebo iných nástrah ktoré sa pri jigovaní využívajú napríklad overené značky ako sú KEITECH.

Nástrahu stačí jednoducho napichnúť na jig alebo nižie uvádzame viac možných spôsobov:

Dizajn bez nazvu 3

Telo gúm KEITECH má prstencovú štruktúru čo vytvára mikro vibrácie a dráždi predátora na útok

swing impact fat detail 2

Môžme použiť aj offsetový háčik ktorý sa ukryje do tela nástrahy, tým si zabezpečíme lepšie prelovenie v ťažkých terénoch s rastlinami či prekážkami na dne kedže nástraha nebude viaznuť.

Otvory na bruchu nástrahy pre klinčekové závažia

Na bruchu nástrahy sú vytvorené 2 dierky pre tzv. nipple rig, to znamená, že je možné do brucha nástrahy symetricky vložiť dva klinčekové závažia. Táto metóda sa využíva na vyváženie nástrahy keď potrebujeme preloviť veľké hĺbky.

swing impact fat detail 3

Dva otvory v spodnej časti gumy pre tzv. nipple rig umožňujú vloženie klinčekových závaží v ľubovoľnej váhe.

swing impact fat detail 4

Závažia sa vkladajú špicom napred.

swing impact fat detail 5

Pri tomto nastražení máte zaručené že závažia nevypadnú.

Stredová čiara pod hlavou

Z prednej časti hlavy zapichnite háčik a veďte ho pozdĺž stredovej čiary, ktorá vám pomôže osadiť háčik presne do stredu nástrahy.

swing impact fat detail 6

Stredová čiara je na prvý pohľad triviálna časť nástrahy, ale pomôže Vám k perfektnému osadeniu háčika.

Pridaj komentár