Rybársky slovník

Boleň

lazy

Popis

Telo je dlhé, štíhle, z bokov mierne sploštené. Chrbát je tmavý, kovový, boky strieborné. Plutvy sú sfarbené do červena. Oko zlatisté. Ústa veľké, horné postavenie. Má 3 chrbtové lúče a 3 mäkké lúče: 7-9; Análne lúče: 3; Análne mäkké lúče:12 – 15.

Dožíva sa najviac 15 rokova dorastá až do veľkosti 120cm a hmotnosti 15kg, najbežnejšie úlovky však majú okolo 60 cm a 2 kilogramov.

mceclip0 9

Výskyt boleňa dravého

Vyskytuje sa na otvorenej vode veľkých a stredne veľkých vodných nádrží. Dospelé bolene aj v dolných tokoch a ústiach riek. Uprednostňujú výskyt hlavne pri mostných pilieroch, prítokoch, perejí, hlbokých prúdov a zarastených častí riek.

Potrava boleňov

Boleň je jediný kaprovitý druh, ktorý sa ako jediný živí v dospelosti dravým lovom. V mladosti príjma planktón a drobné bezstavovce. V dospelosti jeho potravu tvoria ryby, obojživelníci a dokonca aj vtáky a drobné cicavce. Vzácne konzumuje aj stravu rastlinného pôvodu.

Lov boleňa dravého

Z hľadiska rybárského práva patrí boleň medzi tzv. ušľachtilé druhy rýb. Je účelovo chovaný a vysadzovaný do športových revírov. Dá sa loviť na vätšinu povolených technik lovu rýb (plavaná, na ťažko, prívlač, muškárenie). V súčasnosti je jeho lovná miera stanovená na 40 cm na vodách mimopstruhových, na vodách pstruhových mieru nemá. Jeho trofeje zvyknú byť pre rybárov veľmi cenné.

Lov boleňa prívlačou a akú nástrahu na bolene vybrať

Pri boleňoch je všeobecne známe že je to veľmi prefíkaná ryba, teda tomu musíme aj prispôsobiť techniku lovu. Najúčinnejšie zvyknú byť povrchové woblery, alebo woblery, gumy, plandavky, blyskáče vedené tesne pod hladinou. My chytáme výlučne na povrchov’w woblery typu pencil alebo popper, a plandavky. Woblery vodíme štýlom walk the dog- teda trhnutiami špičkou prútu vytvárame cik cak pohyb, niekedy však stačí rýchlo priťahovať. Plandavky vedieme strednou rýchlosťou vúčšinou v hĺbke maximálne do 1 metra.

Ukážka ako správne viesť wobler pre účinný lov Boleňa dravého

Pridaj komentár