Rybársky slovník

UL prívlač

lazy

Čo je to vlastne UL prívlač alebo ultraľahká prívlač?

Popis

UL prívlač alebo ultra ľahká prívlač je jemná technika ktorá sa využíva hlavne na lov ostriežov pstruhov, jalcov a iných menších rýb. Ide o najjemnejší spôsob rybolovu prívlačou, kde sa využívajú tie najmenšie a najľahšie nástrahy ako sú gumené nástrahy, woblery, plandavky a podobne.

Kde loviť pomocou UL prívlače?

Dá sa povedať že kdekoľvek. Či je to malý horský potôčik, veľká rieka, či vodná nádrž tento typ prívlače je veľmi účinný všade. Je dôležité hlavne týmto podmienkam prispôsobiť aj prívlačový prút – určiť správnu gramáž, navijak a samozrejme nástrahy.

Aké náradie zvoliť pre konkrétne podmienky?

UL prívlač na horských potokoch

V horských riekach, keďže lovíme väčšinou v plytkých a rýchlo tečúcich vodách, často zarastených bujnou vegetáciou, volíme ultraľahké prívlačové prúty dlhé maximálne 180-200cm. Cieľovou rybou je väčšinou pstruh potočný, jalec, poprípade lipeň. Keďže ide o veľmi výbušné a energické ryby, je potrebné zvoliť správnu akciu prútu. Skúsenejší rybári si môžu dovoliť UL prút s rýchlejšou akciou a mäkšou špičkou, pre dokonalú prezentáciu nástrahy. Pre začínajúcich rybárov odporúčame použiť prúty s parabolickopu akciou, nakoľko Vám dopomôžu k úspešnému zdolaniu ryby oveľa bezpečnejšie. Je to spôsobené tým že udica má mäkší blank, ktorý absorbuje rýchle výpady a výskoky pstruhov, čo znižuje šancu, že nám ryba z háčika spadne. Gramáž prútov odporúčame 3-12 gramov, aj keď niektorí rybári uprednostňujú tie najjemnejšie UL prúty.

mceclip2 2 2

UL prívlač na stredných riekach

Keďže ide už o väčšie rieky kde máme viac priestoeu a možnosť loviť aj z brehu, siahneme po dlhších prútoch a to od 200cm do 270 cm. V týchto riekach môžeme očakávať aj iné úlovky ako pstruha a to hlavne, šťuku, ostrieža, boleňa, zubáča, či v poslednej dobe veľmi obľúbenú športovú rybu mrenu. Ideálny sú aj ul prúty s vlepenou chvejivou špičkou, vďaka ktorej vieme hlavne  gumené nástrahy dokonale prezentovať, a odsledujeme aj ten najjemnejší záber. čo sa týka gramáže odporúčame siahnuť po 3-15 gr, podľa našej cieľovej ryby. My osobne lovíme prevažne na prúty do 7 gramov, no s rýchlejším blankom- čo zároveň zvyšuje jeho silu pri zdolávaní.

mceclip0 5

UL prívlač na veľkých riekach a priehradách

Keďže ide o najväčšie vodné plochy, pri tomto type UL prívlače volíme najdlhšie prúty, cca 2,4m až 3 m, vďaka čomu dokážeme nahodiť oveľa ďalej. Samozrejme uvedená dĺžka prútu nemusí byť pravidlom, nakoľko môžeme loviť aj s lode a tam to platí opačne. Vďaka tomu že sa vieme dopraviť na akékoľvek lovné miesto, je skôr želaná kratšia dĺžka UL prútu, nakoľko si tak uľahčujeme zdolanie z lode, či bellyboatu. Lovíme hlavne na gumené nástrahy nakoľko zvyčajne ide o hlbšie vody, no môžeme použiť aj woblery alebo blyskáče.

Trout area 

Trout area je samostatná kategória ultraľahkej prívlače. Ide o lov na čisto pstruhových vodných priehradách, rybníkoch a podobne. Cieľovou rybou je pstruh, väčšinou dúhak alebo sivoň. Rybári pri tomto love volia špeciálne extrémne jemné UL prúty s gramážami od 0,3-4 gramov. Dĺžka prútov sa pohybuje od 160cm do 220cm, odvíja sa hlavne od veľkosti vodnej plochy na ktorej lovíme.

mceclip1 5

Aké nástrahy zvoliť na UL prívlač?

Podľa predošlého rozdelenia UL prívlače môžeme voliť nástrahy, no stále prihliadame na cieľovú rybu.

Pokiaľ ide o lov Pstruha Potočného ktorého hlavnou potravou je hlavné vodný hmyz, volíme rôzne imitácie. Výbornou nástrahou sú silne aromatizované červy, či nymfy. Na väčšie pstruhy odporúčame použiť wobler, nakoľko tie sa zameriavajú už na menšie rybky.

Na lov pstruha dúhového a v trout aree je v obľube hlavne lov s plandavkami a takisto imitáciami hmyzu.

UL prívlač, kde cielime na väčšie dravce, už môžeme použiť menšie kopýtka, twistre, plandavky či rotačky.

Pokiaľ sme Vám výber uľahčili môžete si prezrieť ideálne nástrahy na UL prívlač podľa nasledovných kategórií:

Plandavky a rotačky

Woblery

Všetky ostatné gumené nástrahy

 

Pridaj komentár