Blog

Najlepšie rybárske uzly

lazy

Každý úspešný úlovok na rybách začína záberom, zásekom a následným zdolaním. No stále platí že naša montáž je tak silná, ako jej najslabší bod, ktorým je určite uzol. Preto Vám v tomto článku popíšem pár uzlov, na ktoré sa môžete spoľahnúť aj pri väčšej rybe.

Spojenie kmeňového vlasca a nadväzca

Ide o veľmi často využívané uzly, nemenej dôležité ako samotné uzly na upevnenie nástrah. Pri týchto uzloch je dôležitá ich pevnosť, ale hlavne veľkosť. Veľkosť je veľmi dôležitá hlavne kvôli bezproblémovému preklzávaniu cez očká prútu. V dnešnej dobe ide už prevažne o spojenie kmeňovej šnúry a fluorocarbonového nadväzca, ale dajú sa použiť aj na spojenie klasického silńu a hrubších koncových nadväzcov z rôznych materiálov.

FG uzol / FG knot

Ide o jeden z najpevnejších uzlov na spojenie šnúry a hrubšieho fluorocarbonového či nylonového nadväzca, ktorý s obľubou využívam pri love zubáča. A aj keď sa môže na prvý pohľad zdať že je komplikovaný, opak je pravdou. Chce to len trochu cviku a pravdepodobne iný uzol nebudete používať. Pozrite si názorné video, ktoré Vám pomôže s naviazaním nadväzca krok po kroku.

Albrightov uzol / Albright knot

Jednoduchý no veľmi pevný uzol na spojenie kmeňovej šnúry a hrubšieho fluorocarbónu.

Postup:

  1. Vytvorte slučku na konci nášho nadväzca a túto slučku držte v prstoch ľavej ruky. Zo zhruba 70cm konca splietanej šnúry vytvorte zdvojený asi 35cm koniec. Pretiahnite ho slučkou kmeňového vlasca/šnúry.
  2. Oviňte šnúru voľne okolo špičky prsta ľavej ruky, v ktorej držíte slučku nadväzca, a potom šnúru ovíjajte smerom k nadväzcu. Ovinutie vykonajte asi 20x alebo 25x. Vinutie vykonávajte od ruky ku koncu slučky, pritom dbajte na to, aby sa jednotlivé otočky šnúry kládli jedna vedľa druhej.
  3. Pretiahnite šnúru slučkou tak, aby vyliezla na rovnakej strane slučky, z ktorej do nej vstupovala.
  4. Navlhčite šnúru. Zatiahnite postupne za pevný a za voľný koniec šnúry tak, že stiahnete ovinuté očká. Posuňte ho na koniec slučky.
  5. Zatiahnite za oba pevné konce šnúry a nadväzca, čím zatiahnete uzol. Buďte opatrní! Pri dotiahnutí použite kliešte s chránenými mäkkými čeľusťami, alebo aspoň silné rukavice. Zatiahnite za oba pevné konce, aby ste sa uistili, že je uzol dôkladne utiahnutý.

Uzáver Albrightového uzla

Slúži na zakončenie Albrightového alebo spätného Albrightového uzla, aby nedošlo k rozviazaniu uzla a jeho skĺznutiu z vlasca.

  1. Vytvorte slučku z voľného konca šnúry okolo natiahnutej šnúry. Potom voľný koniec šnúry trikrát pretiahnite slučkou.
  2. Zatiahnite za voľný koniec, aby ste otočky utiahli. Zvyšok voľného konca odrežte.

Video Albright uzol

Spojovací uzol Grinner

Ideálny uzol na spojenie kmeňového vlasca/šnúry a nadväzca v približne rovankej hrúbke. Veľmi spoľahlivý a pevný uzol.

Postup:

  1. Natiahnite súbežne kmeňovú šnúru a nadväzec tak, aby v každom smere zostal voľný asi 30 cm koniec.
  2. Na voľnom konci nadväzca urobte slučku okolo vlasca aj šnúry, potom prevlečte voľný koniec slučkou a omotajte ju 5 či 6-krát. Akonáhle sa presvedčíte o tom, že vlasec je pravidelne omotaný okolo slučky, zatiahnite za voľný koniec a uzol dotiahnite.
  3. Rovnakým postupom ako v predchádzajúcom kroku (bod 2) vytvorte slučku a voľným koncom šnúry vykonajte omotanie, tentoraz 7 či 8-krát.
  4. Uzly dotiahnite pevne k sebe.
  5. Odrežte zvyšok šnúry a nadväzca tak, aby z voľného konca vždy zostali asi 3 mm.

Vybral som len tieto 3 uzly, ktoré mám overené a dá sa na nich spoľahnúť na 100% hlavne kvôli ich pevnosti a veľmi malej veľkosti a výbornému tvaru, ktorý nebráni preklzávaniu cez očká prútu. Na internete nájdete určite aj omnoho viac rôznych uzlov, no ja sa držím overenej klasiky a to odporúčam aj vám.

Uzly na nástrahy

Aj uzly na nástrahy nemôžeme podceniť a oplatí sa vybrať si ten správny, aby sme neprišli kvôli nesprávnemu alebo nesprávne naviazanému uzlu o svoj životný úlovok zubáča, sumca či šťuky! Uzly na nástrahu sú rôzne podľa použitia. Vo väčšine prípadov robíme uzol na karabínku, do ktorej nástrahu následne pripneme. Často ale používame aj uzol, ktorý sa robí priamo na očko nástrahy napríklad rapala uzol ktorý popíšeme nižšie.

Rapala uzol

Ide o výborný a overený uzol pre použitie hlavne pri love s woblermi. Tento uzol sa viaže priamo na očko nástrahy a schválne sa necháva so slučkou, vďaka ktorej má nástraha oveľa lepší a prirodzenejší pohyb. Pri love s woblerom a spojením s nadväzcom na priamo nedoporučujem používať iný uzol.

Postup je krásne znázornený na obrázku a nieje potrebné ho popisovať. Tento uzol chce trochu cviku kým odhadnete správnu veľkosť slučky, no oplatí sa potrénovať a časom budete mať uzol hotový do pár sekúnd.

Uzol Grinner alebo dvojitý grinner

Tento uzol som si osvojil už roky dozadu a s obľubou ho využívam doteraz. Je výborný na uchytenie karabínky, do ktorej následne uchytíme našu nástrahu ale aj na uchytenie akéhokoľvek obratlíka či priamo háčika.

Postup:

1. Vlasec pretiahneme očkom raz alebo dvakrát, pokiaľ chceme dvojitý grinner

mceclip3 2

2. Háčik so slučkou držíme medzi prstami a okolo zdvojeného vlasca spravíme 6-7 ovinov.

mceclip4 4mceclip5 3

3. Uzol dotiahneme za voľný koniec

mceclip6 1

4. Ťahom za kmeňový vlasec uzol dotiahneme a prebytočný koniec ustrihneme

mceclip7 1

Uzol Clinch / Clinch Knot

Veľmi jednoduchý no pevný a spoľahlivý uzol. Slovný popis nieje potrebný nakoľko obrázok je veľmi prehľadný a uzol naozaj jednoduchý!

mceclip8

Verím že mnoho z vás už tieto uzly využíva, no ak si niekto osvojí nejaký nový uzol ktorý doteraz nepoznal a bude s ním spokojný budem len rád že Vám tento návod pomohol :-).

Vybral som len overené uzly ktoré sám roky používam a myslím, že nieje potrebné skúšať ‘‘komplikované novotiny‘‘ nakoľko overenú klasiku nieje potrebné meniť.

Pridaj komentár