Blog

Ako loviť zubáče v decembri

lazy

Aby sme porozumeli ako loviť zubáče v decembri na začiatok tohto článku si napíšeme krátko o zubáčoch, ich spôsobe života a ako lovia. Predsa bez toho, aby sme poznali návyky tejto krásnej ryby, nemôžeme byť úspešní. V prvom rade je o zubáčoch všeobecne jasné, že je to nevyspytateľná ryba, a žiaden skúsený prívlačiar Vám na 100% nepovie kde a kedy ich loviť. Často sa stáva, že aj keď zubáče nájdeme, vybabrú s nami a o naše nástrahy nejavia záujem.

Telo zubáča je štíhle a valcovité, pokryté malými šupinami striebristej farby. Jeho oči sú charakteristické ich veľkosťou a opálovou farbou, čo im umožňuje lepšie vidieť nástrahu aj vo väčších hĺbkach, preto je nepochybne výber správnej farby veľmi dôležitý! Napriek tomu, že sú šupiny zubáča  natesno naukladané a dobre ho chránia, je to veľmi citlivá a náchylná ryba, preto s nimi prosím manipulujte opatrne (hlavne keď lovíte CHaP, čo veríme že áno). Odporúčame, pokiaľ to je možné rybu odopnúť ešte vo vode, aby ani neprišla do styku so suchou zemou či kameňmi.

Kde zubáče hľadať?

V decembrovom počasí, kedy sa už voda dostatočne ochladila sa situácia mení a korisť zubáčov a samotné zubáče sa stiahli do väčších hĺbok. Lovia takmer výlučne na dne preto je ideálne loviť ich na gumené nástrahy alebo na rýchlo potápavé woblery vyvinuté presne na lov zubáčov a ostriežov( napr. Woblery od DUO Realis Vibration alebo od Savage Gear Fait tail spin) na dne.  Zubáč obľubuje rôzne prekážky pod vodnou hladinou ako sú napríklad spadnuté stromy, skaly, priehlbiny, korytá a podobne. Ide o jeho prirodzený úkryt v blízkosti ktorého sa cíti bezpečne. Pozor lebo je to zároveň aj ideálne miesto na trhanie našich drahocenných nástrah!

Poradiť Vám čo sa týka konkrétnej hĺbky v ktorej zubáče loviť nemôžeme, nakoľko ako sme spomínali je to nevyspytateľná ryba. Môže sa nachádzať v 15 metrovej hĺbke, no neraz sa stalo aj nám že zubáč zaútočil na nástrahu aj v 2 m hlbokej vode. Stále ale platí, že z 90% budeme zubáče loviť z najväčšej hĺbky aká je na nádržiach, štrkoviskách či riekach.

Aké nástrahy na zubáče v decembri použiť?

Ako sme už spomínali, celkovo v zimných mesiacoch zubáče lovíme takmer výlučne na gumené nástrahy, čo je nepochybne tá najlepšia nástraha! Jednoducho sa to hovorí no realita je iná J. Je potrebné ešte zvoliť správnu veľkosť, farbu a gramáž.

Veľkosť nástrahy na zubáče

Do tejto doby sa Nám úspešne darilo loviť zubáče na menšie nástrahy, kedy sa zubáče chystali na zimu a aktívne lovili, hlavne na svitaní a pri stmievaní. V decembri sa ale situácia mení, a zubáče prestávajú reagovať na takto malé nástrahy. Je to kvôli plytvaniu ich energiou. V tejto dobe zubáče už nelovia aktívne a zdržiavajú sa pri prekážkach a číhajú na svoju korisť, ktorú si poctivo vyberajú. Uprednostnia hlavne väčšie rybky, nakoľko sa zasýtia skôr a na dlhšiu dobu. Z toho vyplýva aj veľkosť použitej nástrahy, kde určite odporúčame použiť väčšie nástrahy, a nebáť sa ani 15cm  kopýt.

Gramáž použitých jigov či čeburašiek

Voda je chladná a ako sme spomínali zubáče si svoju korisť vyberajú a šetria energiou, teda volíme pomalšie sa pohybujúce nástrahy.  Úspešnejší budeme hlavne, ak použijeme menšie gramáže. Samozrejme berieme aj ohľad na nástrahu. Ak má použitý ripper telíčko tenké použijeme hlavičky aj od 3-10gr. Ak ale lovíme so zavalitejšími kopytami, ktoré kladú väčší odpor kľudne môžete pridať. My štandardne používame väčšie nástrahy teda gramáže na ktoré lovíme sa pohybujú okolo 14-18 gramov. Nakoľko pri zvolení správnej gramáže musíme dbať na viac faktorov, ktorým sa nebudeme konkrétne venovať, no k výsledku správne zvolenej kombinácie nástrahy a jigovej hlavy či čeburašky sa dopracujete tak, že na prúte budete cítiť ako dlho nástraha prepadáva vodným stĺpcom. Cieľom je dosiahnuť aby prepad nástrahy nebol príliš rýchly, no ani veľmi pomalý. Ideálne ak medzi jednotlivými skokmi gumou po dne, počítame sekundy. Ideálna doba klesania je okolo 3 sekúnd, kedy má zubáč dostatok času k útoku. Z pravidla stačí ak spravíme 2, maximálne 3 otočky kľukou navijaku.

Farba nástrah na zubáče

Tu sa v podstate toho veľa v porovnaní s jesennými mesiacmi nemení. Jediný rozdiel je v tom že sa voda hlavne na stojatých vodách v zime krásne prečistí, teda je ideálne použiť prírodné farby. Ak je voda prikalená doporučujeme použiť krikľavé a svetlé farby, ak je vodá čistá prírodne farby, alebo ako to robí väčšina rybárov univerzálna je biela v kombinácii s čímkoľvek. Biela je síce univerzálna farba, no my ňou lovíme len v kalnej vode. Stále sa snažíme dostať čo najbižšie k reálnym prírodným farbám, čo sa nám zároveň aj najviac osvedčilo.

Ako spoznáme záber zubáča?

V tejto dobe sú zábery naozaj veľmi razantné, budete to cítiť kopancom na špičke prútu. Kopanec od zubáča je natoľko špecifický že sa nedá pomýliť takmer so žiadnou inou rybou. Nie je ale vylúčené že zábery cítiť budete, no nepodarí sa Vám ich premeniť na úspešný zásek a zdolanie ryby. Je to spôsobené veľkosťou použitých nástrah a samozrejme opatrnosťou zubáčov. Tým že používame väčšie nástrahy a zubáč často loví zo zadu, zachytí len chvostík nástrahy no háčika sa ani nedotkne, väčšinou ide o menšie ryby, no neraz sa nám stalo že takto jemne brali aj zubáče okolo 80cm. V takomto prípade doporučujeme použiť pomocné háčiky tkz. Stingre. Stinger je mnohými rybármi odsudzovaný lebo zvyčajne ide o trojháčik naviazaný na fluorocarbóne, či lanku a je zapichnutý čo najbližšie k chvostíku nástrahy, a predpokladajú že tak môže rybu poraniť, čo nieje pravda, nakoľko ryba nemá čas na ´´zažratie´´ ako niektorí z nás pri love na rybku nechávajú. Napokon aj wobler má 2x trojháčik J Tu si možete pozrieť ako stinger vyzerá.

Zubáč ulovený vďaka stingru

Ďakujeme že ste si náš článok prečítali, a veríme že pomôže tým ktorým sa doteraz nedarilo alebo začínajúcim rybárom. Radi sa s Vami podelíme aj o ďalšie rady a tipy, ktoré Vám priebežne budeme v ďalších článkoch publikovať, preto neváhajte a zaregistrujte sa pre odber newslettra 🙂

Pridaj komentár