Blog

Prívlač v zime

lazy

‘‘Prívlač v zime‘‘, fráza ktorá mnohým rybárom rezonuje v hlave hlavne v tomto období. Oplatí sa chodiť na ryby v zime? Aká je aktivita rýb v zime a kedy sa oplatí ísť k vode? Aké ryby loviť a ktoré nástrahy patria medzi najúčinnejšie? Akú taktiku zvoliť? Lov s jigovou hlavou alebo s woblerom?

To sú otázky na ktoré skúsený prívlačiar odpovede už dávno vie, no každý rybár má trochu iné skúsenosti a znalosti od vody. To čo funguje jednému, druhému nemusí a platí to aj opačne. V tomto článku sa pokúsim krátko zhrnúť odpovede na tieto otázky, akú taktiku volím a prečo takmer stále žňem pri vode úspech a pekné úlovky.

Oplatí sa prívlač v zime?

Prívlačiar, ktorý si túto otázku vôbec položí, by mal zvážiť či je prívlač vhodná rybolovná technika, práve pre neho. Každý správny prívlačiar vie, že zima je najideálnejšie obdobie pre lov dravých rýb na čele so zubáčom, ostriežom, šťukou, ale aj iných dravých rýb. Dôvodov prečo je práve zima najvhodnejšie obdobie na lov prívlačou je hneď niekoľko a prvý z nich spočíva v samotnej aktivite rýb v zime, o ktorej sa vyjadríme v odpovedi nižšie.

Aká je aktivita rýb v zime a kedy sa oplatí ísť k vode?

Z teplých jesenných dní pomaly prechádzame do chladnejších zimných, voda sa ochladzuje, dni aj denná doba lovu rýb sa skrátila a väčšina dravcov vykazuje zvýšenú aktivitu. Prečo? Dôvodov je viac, no ten najhlavnejší je, že sa dravce začali pripravovať na zimu a potravu prijímajú vo zvýšenom množstve. Tento trend bude pri mojich najobľúbenejších dravcoch – zubáč, ostriež, šťuka ešte rásť a ryby budú mať pred ich dobou hájenia ešte vyšší a vyšší apetít.

Aktivita rýb – myslím len dravé ryby, v skutočnosti nie je zvýšená, no zábery prichádzajú častejšie ako v lete či jeseni. Ryby sa s ochladením vody postupne stiahnu do hlbších, teplejších partií vôd, kde nájdu aj ich potravu.Všeobecne sú menej aktívne a viac času počas dňa letargicky postávajú na jednom mieste a len číhajú na svoju korisť. Na druhej strane pokiaľ ryby nájdeme a nahodíme našu nástrahu priamo pred ne, šanca záberu je omnoho vyššia! Je to spôsobené úbytkom potravy a žiaden dravec si nenechá újsť chutné sústo priamo zo stola.

Kedy ísť na ryby v zimnom období je otázka, na ktorú stačí klásť menší dôraz. V zime je vysoká šanca na pekné úlovky ako ráno, tak aj večer, či na samý obed. Aktivita rýb je téma, o ktorej by sa dalo rozprávať oveľa viac a preto sa tu nebudem rozpisovať.

Aké ryby v zime loviť a aké nástrahy použiť?

Jeseň a zima je obdobie lovu hlavne šťuky, ostrieža, zubáča, hlavátky a okrajovo ešte aj boleňa. Na iné druhy nemá zmysel sa zameriavať, česť výnimke, dúhovým prasiatkam (pstruhom dúhovým) v trout area rybolove. Nástrahy a technika lovu sa líši pri každej cieľovej rybe.

mceclip1 14

Šťuka

najpočetnejšie úlovky šťuky sú práve v jeseni a na začiatku zimy. Ako už je všeobecne známe, pri šťukách sa nemusíme báť väčších nástrah a pestrých farieb a čím je chladnejšie, tým im na veľkosti pridávame. Šťuky obľubujú veľké jerkové woblery, gumené nástrahy typu swimbait, či obľúbené nymfy. Najúčinnejšia metóda pri love šťúk je twitching (pošklbávanie) nástrahy s občasnými pauzami.

Boleň

Lov boleňa ide v zimných mesiacoch bokom, no dá sa ešte úspešne loviť na hladinové woblery, či blyskáče koncom jesene. Kým sú belice pri brehu, budú tam aj bolene.

Hlavátka

November a december sú mesiace, na ktoré mnohí prívlačiari a ‘‘hlavátkolovci‘‘ už netrpezlivo čakajú. Najlepšie počasie na lov hlavátok je s prvými snehovými vločkami a v zásade platí –  čím horšie počasie, tým vyššia šanca na úlovokkráľovnej našich vôd. Najideálnejší čas na lov hlavátok je od stmievania po koniec dennej doby lovu rýb. Čo sa týka nástrah, ideálne je zvoliť woblery, či gumené nástrahy vo veľkosti od 10 až po 30cm, v imitácii pstruha, jalca, lipňa…toho čo sa v danej rieke vyskytuje najčastejšie.

Zubáčostriež

Moje obľúbené dravce. Čím je zima v pokročilejšom štádiu, tým je šanca na úlovky zubáčovostriežov vyššia. Ako som už spomínal, v akom čase ísť loviť zubáče či ostrieže v zime je viac menej jedno. Ryby môžu byť aktívne kedykoľvek počas dňa. Medzi najúspešnejšie nástrahy patria hlavne gumené nástrahy typu kopyto a veľmi som si obľúbil lov na nymfy. Ideálne sú veľkosti od 9 do 15cm – čím je voda chladnejšia, tým volím väčšie nástrahy a naozaj sa netreba báť ani 15cm gúm. Lovíme buď na prepad/jigovaním, alebo vertikálnou prívlačou z lode. Pri love na prepad volíme jigové hlavičky nižších gramáži, aby sme prepad nástrahy čo najviac spomalili. Ideálne je, keď po návine nástraha klesá aspoň 3 sekundy, doba klesania by nemala presiahnuť 5-7 sekúnd, nakoľko je to zbytočné a zubáče by sme mohli na dne ‘‘preskočiť‘‘. Určite odporúčam vyskúšať RedBASS Nymfy a kopytá od GUNKI či Keitechu.

Veľmi úspešný je aj lov s woblerom, no to platí v zimných mesiacoch už len na riekach, kde sa v zásade lov od iných ročných období vôbec nelíši. Ideálne sú woblery od 9-13cm s ponorom prislúchajúcim hĺbke rieky na ktorej aktuálne lovíme.

Záver

Aj keď môže byť zimné obdobie pre mnohých rybárov odradzujúce. Určite odporúčam každému prívlačiarovi teplo sa obliecť, manželka nech do termosky navarí čaj s rumom, čo vám pobyt v mrazivom počasí určite uľahčí. Základom úspechu pri prívlači v zime je trpezlivosť, ktorú mnoho z rybárov nemá, no vďaka tomu sa prívlačiari delia na úspešných a tých, ktorý tvrdia že neberú alebo že tam ryby nie sú. Ku ktorým sa zaradíte vy je už len na vás.

Pridaj komentár