Blog

Lov zubáčov z člna

lazy

Loviť zubáče v dnešnej dobe je zo dňa na deň zložitejšie a postupom času sa chytá čoraz menej týchto nádherných rýb. Je to spôsobené obrovským rybárskym tlakom, otravami celých úsekov vôd, z veľkej časti aj pytliakmi a nepoctivými rybármi, ktorí nevedia ako správne manipulovať s úlovkom v prípade, že lovia CHaP (Chyť a pusť).

Ako ale zvýšiť naše šance na ulovenie rytiera našich vôd pri love z člna? Na túto otázku existuje pár tipov, ktoré vašu úspešnosť pri love zubáča z člna určite zvýšia.

Správanie a popis zubáča, miesta výskytu a základné tipy

V zásade platí, čím je chladnejšie = šanca na úlovok sa zvyšuje. Áno, môže sa to zdať ako príliš zjednodušené, no naozaj to tak funguje. S ochladením sa zubáče postupne začnú sťahovať do hĺbok a chystajú svoje hladné žalúdky na zimu. V zime sú lenivé, a menej aktívne ako v lete, no keď im správne naservírujeme nástrahu správnej veľkosti pred zubáčiu tlamu, nečakajú ani sekundu a nenechajú svoju jedinú korisť za dlhu dobu uniknúť. Tu sa nám ale otvára otázka: Kde tie ‘‘zubáčie tlamy‘‘ hľadať?

Základná výbava: loď, sonar a dávka trpezlivosti

Vďaka zaobstaraniu člnusonaru sa nám otvárajú nové možnosti v rybačke. Nie sme obmedzení zarastenými brehmi ani diaľkou, kam dokážeme našu nástrahu nahodiť. Celú vodnú nádrž, či rieku máme pre seba. Tak hurá na zubáče! Ale je to naozaj také jednoduché?

Mnoho rybárov si myslí, že mať sonar a loď je istota, a že to nie je žiadna frajerina takto chytať zubáče. No predstavte si, že sadnete na čln bez sonaru, na neznámu, či známu vodu. Len si predstavte tie možnosti kde všade môžete chytať a hlavne, tie možnosti kde všade je rovné dno a po zubáčovi tam nie je ani stopy.  Aj keď viete o nejakej prekážke či hrane, z lode sa na ňu bez sonaru nikdy nedostanete, tak ako keď je ta hrana na brehu.

Sonar – obrovský pomocník pri love hlavne na veľkých vodných plochách. Píšeme len na veľkých, lebo na malých sú naše možnosti obmedzené a tam sa to dá aj bez neho. Stačí nájsť prítok, spadnutý strom pri brehu či skalnaté hrany a tieto miesta preloviť.

Sonar nám pomôže nájsť lovné miesto, no ryby nechytá. A presne o tom to je. Zatiaľ čo z brehu poznáte, kde chytáte z vodnej hladiny to je iné a nikdy neviete čo sa pod vami nachádza. Preto pri prívlači z lode odporúčame investovať aj do tejto skvelej pomôcky. Akonáhle nasadnete na loď a naštartujete motor, zapnite sonar a pomaly sondujte. Hľadajte rôzne nerovnosti na dne. Hrany, zlomy, stromy, kamene, korytá…Zubáče tieto miesta milujú! A keď pri takejto prekážke uvidíte oblúčiky, ktoré znázorňujú našu cieľovú rybu, BINGO! Na obrázku nižšie môžete vidieť takéto miesto, ktoré sa nachádza na Zemplínskej šírave a bez sonaru by ho človek nikdy nenašiel.

Zubáče pri prekážke na sonarovom zázname:

mceclip2 11

Lov zubáčov z člna

Po nájdení, ideálneho miesta sa ukotvíme a skúšame ho preloviť. Tu nasadzujeme dávku trpezlivosti. Zubáče ale nejavia záujem. ‘‘Čo robím zle?‘‘ ‚‘‘Mám loď, sonar aj ideálne miesto‘‘, hovoríme si a nechápeme prečo zábery zubáčov neprichádzajú. Trpezlivosť v tomto momente zohráva zásadnú úlohu a to v tom, akú nástrahu použiť, či sme na rybách v správny čas a či sú vôbec zubáče aktívne.

Voľba správnej nástrahy a taktiky

Pri love z člna lovíme v 90% s gumenými nástrahami a jigovými hlavami. Záleží na ročnom období, hĺbke a čistote vody kde zubáče chytáme. Na mieste, ktoré je znázornené na sonarovom zázname vyššie sme nemali záber pol hodiny. Lovili sme s 16 gramovou jigovou hlavou a nástrahou Keitech Fat Swing Impacto veľkosti asi 10cm. Po zmene jigovej hlavy na 12 gramovú a nástrahu Gunki Tipsy sa ale všetko zmenilo. Pri prvom náhode sa okamžite dostavil vytúžený kopanec od zubáča. Zubáč sa vypol no to vôbec nevadí. Na druhý náhod sa dostavil ďalší kopanec a ukázal sa aj krásny menší zubáč.

Zubáč ulovený na Gunki Tipsy:

mceclip3 5

Preto, aj keď nájdeme zubáče, neznamená to okamžitý úspech. Opačná situácia sa nám stala na rybačke včera na Ružíne. Ideálne miesto sme prelovovali asi hodinu. Aj keď bolo pár kopancov výsledok sa nedostavil. Po zmene nástrahy na ripper DUO Boostar Wake a zvýšení gramáže na 20 gramov sa na prvý náhod dostavil tento krásny zubáč.

mceclip1 13

Keďže v oboch prípadoch bolo evidentné, že nástraha zohrala dôležitú rolu, keďže zábery prišli okamžite, výber tej správnej je kľúčový. Medzi najúčinnejšie nástrahy patria hlavne kopytá, rippery, smáčiky a veľké nymfy. Farebne prispôsobujeme nástrahy okoliu a čase kedy lovíme. Svetlé farby- šero, stmievanie, svitanie, tma a špinavá voda. Tmavšie farby-čistá voda, slnečné či zamračené počasie. Výber nástrah na zubáče  je naozaj rôznorodý a vy máte z čoho vyberať.

Teraz nám už nič nebráni pri úspešnom love zubáčov

Stručne sme zhrnuli naše poznatky z vodnej hladiny pri love zubáčov z lode, až sa to môže zdať smiešne jednoduché. No verte, že vám to zaberie obrovské množstvo času a energie, kým vychytáte všetky muchy (a možno aj zubáče) pri love z lode.

Pridaj komentár