Blog

Ako si vybrať sonar na ryby?

lazy

Sonary na ryby sa stali hlavne v poslednej dobe výborným pomocníkom pre rybárov, či už pri love z lode, ale aj z brehu. Mnoho rybárov túto skvelú pomôcku odsudzuje s tým, že zo sonarom ‘‘vie chytať každý‘‘. Títo rybári sú ale na omyle a pravdepodobne so sonarom na lodi nikdy neboli a nerozumejú účelu a správnemu použitiu sonaru. Preto som sa rozhodol spísať základný účel používania sonarov, ktorý pomôže pochopiť ako sonar používať a ako si vybrať vhodný sonar na ryby.

Členenie sonarov

Pred výberom sonaru musíme mať dopredu jasné kde a ako ho budeme využívať. Tu na výber nie je veľa možností a v zásade by sme ich rozdelili len do dvoch najzákladnejších skupín, a to nahadzovacie sonary klasické sonary so sondou, ktoré montujeme na loď.

Nahadzovacie sonary sú v dnešnej inovatívnej dobe obrovským pomocníkom ako pri prívlači, tak aj pri iných technikách rybolovu. Ich najväčšou výhodou je extrémne rýchle presondovanie lovného miesta, čo je zároveň dôvodom ku kúpe takéhoto sonaru. Nahadzovací sonar využije hlavne rybár, ktorý často mení lovné miesta a nepozná aký je reliéf dna na danom lovnom mieste. Vedieť, čo sa skrýva pod vodnou hladinou pri love dravcov je extrémne dôležitý faktor a práve nahadzovací sonar Vám pomôže pri rýchlom ‘‘skene‘‘ dna. Ako už je rybárom známe, vyhľadávame rôzne prekážky, pri ktorých sa môžu ukrývať dravce, čo je aj hlavným dôvodom pre použitie tohto sonaru. Nesústredime sa na hľadanie rýb, ale spoznanie lovného miesta. Z nahadzovacích sonarov odporúčame siahnuť na sonary značky Deeper, ktorá je na trhu dlho a sú naozaj spoľahlivé.

Klasické sonary so sondou sú určené pre použitie na lodi, belly boate či kajaku. Tu sú, ale možnosti omnoho širšie a výber o dosť komplikovanejší. Je to spôsobené širokou ponukou, ktorú trh ponúka. Medzi najvyužívanejšie sonary patria hlavne značky Lowrance, Humminbird, Garmin a iné. Vo väčšine nie je veľký rozdiel čo sa týka samotnej kvality zobrazovania, líšia sa hlavne užívateľským rozhraním a názvom niektorých funkcií, ktoré sonary majú. Účel použitia týchto sonarov sa v zásade od nahadzovacích veľmi nelíši, no možnosti sú omnoho väčšie vďaka pokročilým technológiám a funkciám, ktoré tieto sonary majú.

Sonary na ryby, ktoré upevňujeme na loď dopĺňame rôznymi sondami, ktoré majú zaujímavé funkcie a veľmi detailné vykresľovanie detailov na dne, či rýb. Tieto funkcie posúvajú rybolov na vyšší level. Odporcovia sonarov si to nemyslia a hlásajú, že športový rybolov týmto stráca svoje čaro, no opak je pravdou. Naučiť sa správne používať sonar a čítať z obrazovky nie je vôbec jednoduché, no keď si to rybár osvojí a začne žať úspechy v podobe krásnych úlovkov, zatiaľ čo ostatní odchádzajú od vody bez záberu lebo ‘‘ryby nenašli‘‘ je skvelý pocit. Predsa zámerom rybára je ryby chytať, nie sledovať ako to robia ostatní.

Zubáče pri prekážke – zobrazenie downscan + Fishreveal a klasické

mceclip0 28

Na základe čoho si vybrať sonar na ryby?

Ako isto viete, sonar nie je najlacnejšia záležitosť, preto kúpu zvažujeme trochu dlhšie ako pri výbere nástrah. Pri výbere z najzákladnejších modelov prihliadame hlavne na sondu akou je daný sonar vybavený, od čoho sa odvíjajú funkcie zobrazovania. Spoľahlivo nám dno a ryby vykresľujú.

Sonda sonaru

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere sondy je frekvencia pri akej sonar pracuje. Niektoré sondy sú vhodné na naše plytké vody, iné zase na morský rybolov do hlbokej vody. Pri sonaroch si môžete v názve produktu všimnúť číselný údaj, ktorý vyjadruje práve frekvenciu sondy napr. 50/200 a 83/200. Pri väčšine sonarov je frekvencia prednastavená na 200kHz frekvenciu, ktorá je vhodná pre lov v našich plytkých vodách – zobrazuje lepšie detaily aj ostrosť zobrazenia. Naopak pri frekvencii 50 kHz má sonda lepší prienik do hĺbky, no strácajú sa detaily a zhoršuje sa zobrazenie.

Medzi najlepšie sondy patria napríklad Active Imaging sonda alebo Tripleshot, ktoré majú rozširujúce funkcie ako je Live prenos do sonaru čo sa deje pod člnom v reálnom čase, Fishreveal, ktorý detekuje ryby peknými oblúčikmi, downscan vďaka, ktorému vidíte detailnú štruktúru objektov na dne, či Sidescan, ktorý umožňuje pohľad do bokov v niekoľkých desiatkách metrov, čo urýchľuje hľadanie správneho lovného miesta. Možností a funkcií je tu nespočetné množstvo, preto si pri výbere detailne naštudujte, ktorá sonda má aké funkcie, aby ste ju vedeli správne využiť.

Displej sonaru

Vo väčšine základných modelov sonarov to je práve displej, ktorý ovplyvňuje výslednú cenu sonaru. Všimnite si, že pri sonaroch s rôznymi cenovkami sú k sonaru ponúkané rovnaké sondy. Zobrazenie a jeho kvalita sa nemení na základe dispeja sonaru, no drahšie sonary majú spravidla väčšie obrazovky, čo umožňuje rybárovi lepšie odčítať údaje zo sonaru. Na väčších obrazovkách je možnosť viacnásobného predelenia obrazovky a súčasné zobrazenie viacerých funkcií, čo umožňuje lepšiu orientáciu na lovnom mieste bez potreby prepínania funkcií na sonare. Obrazovky sonarov sú vybavené rôznymi technickými vylepšeniami, vďaka ktorým sa napríklad menej odráža slnko, na dotykových obrazovkách neostávajú odtlačky prstov a podobne.

Batéria k sonaru

Tu odporúčame použiť batériu, ktorá je uvádzaná ako vhodná od výrobcu. Môžete ale siahnuť aj po batérii, ktorá má vyššiu kapacitu uvádzanú v Ah, čo Vám zaručí dlhšiu výdrž batérie a následne dlhšiu rybačku so sonarom.

Držiak sondy

Nezabúdajte ani na kvalitný držiak sondy, vďaka čomu si sondu bezpečne umiestnite na čln. Pokiaľ sonar plánujete používať na veslových člnoch, či kajakoch, stačia aj lacnejšie držiaky. No pokiaľ sonar používate na benzínovom motorovom člne určite odporúčame siahnuť po kvalitnejších držiakoch, ktoré budú sondu pevne držať aj za chodu motora. Určite doporučujeme použitie kvalitného nerezového držiaku sondy.

Sonary s GPS alebo bez

V ponuke nájdete sonary s GPS, čo je podľa nás snáď jednou z najlepších funkcií sonaru hlavne na veľkých otvorených vodách. Po tom čo si nájdete správne lovné miesto uložíte si GPS súradnice do sonaru, a pri ďalšej rybačke už nehľadáte miesto, ale smerujete priamo tam kde to už poznáte. V prípade že lovíte na menších vodách či menších riekach, zaobídete sa aj bez GPS a pár euro ušetríte.

Uložené GPS body na zemplínskej šírave

mceclip1 7

Toto sú najzákladnejšie parametre na základe, ktorých by ste si mali vyberať sonar, po kúpe už len ostáva naučiť sa so sonarom zaobchádzať a naučiť sa čítať informácie z obrazovky, čomu sa budeme venovať v našom ďalšom článku.

Pridaj komentár