Blog

Rybolov v zime – všetko, čo potrebujete vedieť

Väčšina ľudí má tendenciu loviť počas teplejších mesiacov namiesto zimy, no rybolov v chladnom období má svoje čaro. Konkurencia v zime je oveľa nižšia, pretože mnohí príležitostní rybári nemajú chuť tráviť hodiny vonku v mraze. To samozrejme zvyšuje Vaše šance na kapitálny úlovok. Rybolov v zime si však vyžaduje aj inú stratégiu rybolovu. Ryby sú v tomto období pomalšie, pretože majú menej energie, to znamená, že sa na takúto rybačku musíte dobre pripraviť. Je potrebné, aby ste vedeli kde loviť, na aké ryby sa počas zimnej rybačky zamerať a tomu prispôsobiť aj svoju rybársku výstroj a predovšetkým nástrahy. Všetky potrebné otázky Vám zodpovieme v tomto článku.

1. Kde sa ryby v zime zdržujú?

V zime, kedy sú teploty nižšie, lovia ryby na dne vodných plôch, kde je voda teplejšia a zdržuje sa tam aj ich korisť. Keďže hladina energie rýb je nižšia, pohybujú sa pomaly a striehnu na väčšie úlovky. Tomuto faktu by ste mali prispôsobiť aj výber nástrahy, s ktorou sa na zimnú rybačku vyberiete. Na lov v blízkosti dna sú ideálne napríklad koguty, ktoré svojou farebnosťou prilákajú dravca. Na kogutoch je pripevnený silný trojháčik, z ktorého sa ryba len veľmi ťažko zošmykne.

Dravce počas zimných mesiacov neútočia na každú korisť práve kvôli nedostatku energie. Preto je dôležité zvoliť nástrahu, ktorá bude stáť za to, aby vyplávali z úkrytu. Dôležitú úlohu zohráva aj veľkosť, preto by ste pri výbere mali zvážiť napríklad woblery, kvôli ich farebnej rozmanitosti a dostupnosti väčších rozmerov.

Ideálnou korisťou pre dravce v zimnom období môžu byť aj gumené nástrahy, ktoré imitujú ladný a prirodzený pohyb, no predovšetkým sa dajú natierať rôznymi pastami či rybími olejmi, vďaka čomu pravdepodobne skôr prilákate pozornosť dravca.

Existujú však ryby, ako napríklad pstruh, ktoré aj počas zimy uprednostňujú chladnejšie vody a počas zimných mesiacov zistíte, že sa plavia aj cez rýchlo tečúce toky, zatiaľ čo iné ryby sa počas sezóny schovávajú. Pri týchto rybách Vám budú užitočné aj nástrahy, ktoré sa hodia na lov do plytších vôd, medzi ne patria niektoré druhy woblerov aj gumených nástrah, ale aj rotačky, ktoré sa hodia napríklad do zarastených vôd a vyznačujú sa skvelým chodom v prúde aj protiprúde.

2. Ktoré ryby sú v zime najaktívnejšie? 

Najobľúbenejším cieľom mnohých rybárov počas zimných mesiacov sú práve dravce. Ako sme už vyššie spomenuli, napríklad pstruhy sú aktívne aj počas zimy. Rovnako ostrieže zostávajú agresívnymi lovcami aj počas mrazivých teplôt. Možno ich nájsť napríklad na dne jazier. Ďalším skvelým úlovkom je počas zimy šťuka. Tieto ryby sú dokonale prispôsobené chladným podmienkam a sú ochotné útočiť na nástrahy aj v zime. Aj keď sa ich aktivita v zime znižuje a útočia len na korisť, ktorá za to naozaj stojí, stále je veľká šanca, že nejakú z nich ulovíte. Je potrebné len nájsť správne miesto a vybrať správnu nástrahu. Ďalším druhom rýb, ktorým sa darí aj v chladných podmienkach, je sumec. Sú to agresívne ryby aj v chladnejších obdobiach a na rozdiel od mnohých iných rýb aktívne lovia aj keď ortuť klesne pod bod mrazu.

3. Na polohe záleží 

Miesto! Miesto! Miesto! Je veľmi dôležité počas zimnej rybačky a od jeho výberu do veľkej miery závisí Váš úspech. Ryby majú tendenciu sa počas zimných mesiacov zhlukovať a nie sú tak aktívne, pokiaľ ide o plávanie. Spravidla platí predovšetkým to, že najväčší úspech Vás čaká vo vodách, kde nie je silný prúd. Ryby sa zväčša zdržujú v hlbokých častiach toku, kde je minimálny prúd a množstvo úkrytu.

Počas dňa sú ryby väčšinou schované v hlbokých úsekoch riek, vo vetvách padnutých stromov a iných skrýšach. Ich aktivita sa často mení na nočnú, kedy sú aktívnejšie a vydávajú sa na lov.

Keďže kvalita zimného úlovku záleží od nástrahy, odporúčame Vám pribaliť si do Vašej výbavy streamery, ktoré sú zdobené lákavými vzormi a ostrými háčikmi, z ktorých sa dravec tak ľahko nezošmykne. Tiež svojou farebnosťou a prevedením lákajú dravce, ktorých aktivita je počas zimy nižšia. Na ceste za poriadnym úlovkom by Vám vo výbave nemala chýbať ani plandavka, ktorá patrí medzi veľmi univerzálne nástrahy a môže sa zísť, predovšetkým, ak sa vydávate do neznámejšieho prostredia a neviete, na akú vodu sa pripraviť.

Pridaj komentár