Petrov zdar prívlačiari! S rozbiehajúcou zubáčovou sezónou sa hromadia otázky, ktoré dostávam pravidelne ohľadom lovu týchto krásnych rýb. Niektoré otázky sú od úplných začiatočníkov, niektoré od pokročilejších rybárov. Ide o otázky týkajúce sa nástrah, montáže, čase lovu a o počasí, až po samotnú techniku lovu zubáčov. Preto som sa rozhodol napísať rozsiahlejší, no prehľadný článok, v ktorom sa budete jednoducho orientovať a zároveň nasajete najnevyhnutnejšie info k tejto zložitej téme.
Ak chceme loviť zubáče, mali by sme ich poznať
Nemyslím fyziologicky, ale skôr ich správaním v priebehu roka. A to z dôvodu určenia správneho lovného miesta, ale aj nástrahy či techniky akou chceme zubáče loviť. Najjednoduchšie to bude vysvetliť asi v priebehu ročných období, v ktorých zubáče lovíme.
Leto – jún, júl, august
Začiatok prívlačovej sezóny, obdobie na ktoré sa každý prívlačiar už nevie dočkať. Veľa prívlačiarov by povedalo, že leto nepatrí obdobie na lov týchto dravcov. Samozrejme to nie je pravda. Zubáče sa dajú úspešne loviť aj v najväčšej letnej horúčave počas obeda. Otázkou je skôr kde a v akom čase loviť. Rozdiel je ale aj v tom, či zubáče lovíme z brehu alebo z lode. Pokiaľ obľubujete lov z brehu, ideálnym časom je podvečer, skoro ráno a v noci. V týchto časoch sa zubáče chodia kŕmiť k brehom na vodných nádržiach, kde je najviac ich obľúbenej koristi – malých rybičiek. To isté platí aj na riekach – s príchodom tmy voda ožíva a dravce sa dajú loviť oveľa úspešnejšie.
Pokiaľ ale chcete loviť zubáče počas dňa, v tomto období musíte loviť ich z lode. Cez deň počas letných horúčav, sa zubáče stiahnu do hĺbok, kde do chladnejšej vody alebo do tieňa pod móla, či lode – tieto zubáče sú ale z pravidla letargické a vyprovokovať ich k záberu môže byť extrémne náročné.
Počas dňa je ideálne zamerať sa práve na zubáče ktoré sú v hĺbkach. Veľkým pomocníkom je sonar, vďaka ktorému si viete nájsť rôzne prekážky na dne, ako sú hrany, jamy, stromy, kamene a podobne. Práve to sú miesta na ktorých sa zubáče s obľubou vyskytujú.
Jeseň – september, október, november
Jesenné obdobie naopak praje hlavne rybárom, ktorý s obľubou lovia z brehu. Zubáče sú v tomto čase najaktívnejšie a pripravujú sa na zimu zvýšeným príjmom potravy. Čím je voda chladnejšia, tým je zubáč aktívnejší, odvážnejší, presúva sa a opúšťa svoje obľúbené stanovištia. Preto nie je výnimkou úspešne loviť zubáče aj z brehu, na úplne rovnom dne. Rapídne sa zvyšuje šanca na úlovok počas celého dňa.
Pri love z lode je to práve kvôli správaniu zubáčov, ktoré som vyššie spomenul trochu zložitejšie. Zatiaľ čo v lete sa dá na jednom mieste uloviť aj 10 zubáčov, v jeseni keď sú ryby rozlezené, je nevyhnutné častejšie sa presúvanie a hľadanie. Pre mnoho rybárov loviacich z lode to je odradzujúce, no nemalo by byť lebo práve teraz je zubáč najaktívnejší a je možné uloviť ho naozaj všade.
Zima – december
Vrchol zubáčovej sezóny. Zubáče sú už vyžraté, pripravené na neres. Paradoxom je, že v tomto období je zubáč najmenej aktívny, no je nejednoduchšie ho uloviť. V zime zubáče hľadáme v najhlbších vodách, kde opačne ako v lete, vyhľadávajú teplejšiu vodu, do ktorej sa samozrejme presúva aj ich korisť. Zubáče sa presúvajú už minimálne, ležia pri dne a nevyhľadávajú potravu, ale čakajú kým k nim potrava pripláva sama. Šetria energiu, a to je dôvodom, že sú naozaj vyberavé. Zubáč v tomto období nejaví veľký záujem o maličké rybky, ale radšej svoju energiu vynaloží na väčšie sústo, ktoré ho zasýti na dlhšie – od toho sa samozrejme odvíja aj voľba nástrahy, no k tomu sa dostaneme v nasledujúcich úsekoch článku.
Správna výbava na lov zubáčov
Keďže už vieme ako sa zubáče správajú v priebehu sezóny, je čas pripraviť si správnu výbavu. Lov zubáčov radím medzi kráľovskú disciplínu, preto ho tak obľubujem a som najviac zameraný práve na túto krásnu rybu. Na úspešný lov zubáčov potrebujeme v prvom rade správny prút, navijak a šnúru.
Prívlačový prút na zubáče
Keďže pri úspešnom love zubáčov rozhodujú aj najmenšie detaily, odporúčam klásť vysoký dôraz na výber správneho prútu. Záber zubáča je niekedy extrémne jemný, preto potrebujeme veľmi citlivý prút, aby sme ho ucítili. Po zábere samozrejme nesmie chýbať zásek, ktorý je vo väčšine prípadov rozhodujúci. Pre úspešný zásek zubáča potrebujeme tuhý prút s rýchlou akciou, ktorý nám umožňuje rýchlo a razantne reagovať. Aj keď je pravdou, že mäkšie prúty rybárovi umožňujú jednoduchšie rybu zdolať nakoľko tlmia jej výpady, práve tu to neplatí. Zubáč má tvrdú tlamu, ktorú keď neprebijeme háčikom, jednoducho sa z háčika uvoľní a tak môžeme prísť aj o životný úlovok. Volíme teda tuhý prút s fast, ideálne však s extra-fast akciou. Na dĺžke prútu taktiež záleží, no už nie z dôvodu správneho záseku a zdolania ryby. Dĺžku prútu vyberáme podľa toho, kde lovíme. Pokiaľ lovíme z brehu a potrebujeme nahadzovať ďaleko veľkým pomocníkom sú dlhšie prúty 240-300cm. Pri love z lode môže byť dlhší prút na príťaž kvôli zložitejšej manipulácii pri zdolávaní a podoberaní ryby, preto je ideálna dĺžka 180-240cm.
Prívlačový navijak na zubáče
Dôležitý, no nie rozhodujúci. Najhlavnejším faktorom pri výbere je najmä veľkosť navijaku. Ideálne navijaky na lov zubáčov by mali mať cievku vo veľkosti 3000 alebo 4000. Dostatočne pevnú a citlivú brzdu, ktorá nám nahrádza prácu mäkšieho prútu a pomáha nám tlmiť výpady zubáčov. Nemenej dôležitá je aj váha navijaku. Pokiaľ rybár loví celý deň aj 50 gramový rozdiel vo váhe navijakov sa odzrkadlí na vysilení ruky, čo vo väčšine prípadov prispieva k skoršiemu ukončeniu rybačky.
Šnúra na zubáče
Schválne píšem rovno o šnúre. Jednoducho šnúra má 0-lovú prieťažnosť, čo znamená, že prenáša informácie o nástrahe a aj o tom najjemnejšom zábere do prútu a rybárovej ruky okamžite. To nám samozrejme umožňuje znovu k rýchlej reakcii, ktorá je pri love zubáčov rozhodujúca. Aký je rozdiel medzi silónom a šnúrou som písal v článku Šnúra alebo vlasec na prívlač. Kedy čo používať?
Zamerajme sa hlavne na hrúbku použitej šnúry. Osobne odporúčam vyberať šnúru podľa priemeru, ktorý ma vplyv na samotnú rýchlosť prepadu a vedenia nástrahy. Ideálny priemer šnúry na zubáče je od 0,08 až po 0,12. Medzi moje najobľúbenejšie šnúry patrí Momoi Ryujin, lebo je extrémne pevná a hladká, čo umožňuje použitie nižších priemerov a dlhšie nahodenia. Na koniec šnúry odporúčam použiť fluorocarbónový nadväzec v dĺžke aspoň 30cm. Nie len že je vo vode takmer neviditeľný, ale zabraňuje pretrhnutiu šnúry o prekážky vo vode a v hrubších priemeroch aj prehryznutiu šťukou. Pokiaľ je malá šanca na úlovok šťuky, stačí použiť priemer 0,25 až 0,40. Šnúru s fluorocarbónovým vlascom odporúčam nespájať obratlíkom, ale ‘‘na priamo‘‘ uzlom na to určeným. Uzly na spojenie kmeňovej šnúry a fluorocarbónu nájdete v tomto článku – Najlepšie rybárske uzly
Nástrahy na lov zubáčov
Zubáčové nástrahy by si vyžadovali samostatný článok nakoľko ich je na našom trhu takmer nespočetne, no nakoľko sa prívlači venujem už viac ako 20 rokov mám z vlastnej praxe favoritov, na ktorých nedám dopustiť a považujem ich za absolútnu špičku. Nástrahy by som rozdelil do 3 kategórii.
- Gumené nástrahy
- Woblery
- Jigstreamre
Všetky tieto nástrahy sú na lov zubáčov veľmi účinné, no obzvlášť gumené nástrahy typu ripper/kopýtko.
Gumené nástrahy typu ripper/kopyto
V dnešnej dobe už stará dobrá klasika, o ktorej môžem s čistým svedomím tvrdiť, že ide o najúspešnejšie nástrahy na lov zubáčov. Aj keď je ponuka naozaj široká, princíp pri všetkých nástrahách s kopýtkom je rovnaký. Silné vibrácie, ktoré kopýtko vytvára sú neodolateľné pre každého dravca. Rozdiely sú v tvare tela, kopýtka, v ich veľkosti a samozrejme sa stáva, že niekedy funguje ripper jedného typu inokedy druhého. Kto ma pozná tak vie, ktoré nástrahy považujem za absolútnu špičku a to je aj dôvodom, prečo ich mám v ponuke na mojom e-shope.
Konkrétne ide o nástrahy značky Nays, Gunki a Keitech. Pri nástrahach Nays je top model PRDTR, ktorý má silnú cesnakovú arómu a so zubáčmi v spojení s agresívnym chodom robí naozaj divy. Pri Gunki sú vynikajúce hlavne Peps 9cm a Gbump 8cm, Peps má ležérnejší ale o to lákavejší chod. GBump naopak agresívnejší chod. S istotou tvrdím, že pri týchto dvoch modeloch od Gunki ak nefunguje jeden, druhý funguje na 100%. Keitech snáď ani netreba komentovať, čo funguje si môžete pozrieť aj na videu nižšie.
Woblery na zubáče
Čo sa týka woblerov na zubáče mám taktiež svojich favoritov. Z veľkej časti medzi nich patria woblery 3STAN a to takmer všetky dostupné modely vo veľkosti od 7cm až po 12cm. Ide o woblery slovenskej výroby, sú samostatne testované a tak je zaručený bezchybný a naozaj vábivý a prirodzený chod. Medzi moje najobľúbenejšie wobler patrí ešte DUO Realis Jerkbait 100SP. Ako už názov napovedá ide o wobler jerkového typu a páči sa mi na ňom nie len to, že sa s ním skvele twitchuje, ale ma perfektný chod aj pri monotónnom priťahovaní, ktoré skvelo funguje najmä pri love na riekach a v prúdoch.
Jigstreamer je menej známa nástraha, no nemenej účinná ako woblery či gumy. Práve naopak, keď ryby nereagujú na gumené nástrahy, či woblery je vysoká šanca že práve jigstreamer fungovať bude.
Dôležitejšie, ale ako samotná nástraha, je technika akou samotnú nástrahu používame a hlavne kedy.
Ako pracovať s nástrahou pri love zubáčov
Tu sa riadime podľa správania zubáčov v rôznych ročných obdobiach, o ktorých som písal v článku vyššie.
Lov s woblermi
je najúčinnejší práve v letných mesiacoch pri brehoch vodných nádrží najmä skoro ráno, podvečer a v noci alebo celoročne na riekach. Každý wobler je iný a vyžaduje si trochu inú prácu s prútom, vo väčšine ale platí, že používame woblery s lopatkou, ktorá spraví väčšinu práce za rybára. Stačí aj monotónne ťahať wobler s krátkymi pauzami a výsledky sa určite dostavia.
Lov na jigstreamer,
ako som spomínal ideálny najmä ak ryby nereagujú na iné nástrahy. Jigstreamer nahodíme a necháme vyklesať. Následne súbežne s navíjaním držíme prút cca v 45 stupňovom uhle a jemne ním cukáme hore dole zhruba 5 cm. Stačia 3-4 pomalé otočky kľučkou navijaku a necháme jigstreamer opäť vyklesať na dno. Vo väčšine prípadov zubáč nástrahu prenasleduje počas priťahovania, no záber prichádza práve v dobe, keď klesá ku dnu.
Lov s rippermi/kopytami
však patrí medzi môj najobľúbenejší. A nie je to len tak, pre nič za nič. Osobne si myslím, že ide o najúčinnejší spôsob lovu zubáčov. Dokonca účinnejší ako lov na živú, či mŕtvu rybku. Najjednoduchšia a zároveň najúčinnejšia je technika lovu s gumenými nástrahami, ktorú nazývame lov na prepad. Princíp je naozaj jednoduchý a nenáročný. Po nahodení nástrahu necháme vyklesať na dno a následne začneme robiť skoky na dne. Tie dosiahneme prácou s navijakom, kedy striedame 1-2-3 otočky kľučkou navijaku s pauzami na opätovné vyklesanie nástrahy a toto opakujeme stále dookola a skúšame meniť počet otočiek navijakom s cieľom prísť na to, čo funguje najlepšie. V 95% prípadoch prichádza k záberu práve počas klesania nástrahy. Toto je doba, kedy sa maximálne sústredím na očakávaný záber. Keďže mám rýchly a citlivý prút a šnúru, cítim aj ten najjemnejší záber, tak môžem okamžite sekať a zdolávať krásne zubáče.
Pri love s gumenými nástrahami je často kladenou otázkou aj to, aká je vhodná veľkosť a gramáž jigovej hlavičky.
Veľkosť jigovej hlavy
volíme podľa veľkosti použitej nástrahy. Optimálne nastražená jigová hlava s gumenou nástrahou vyzer, že háčik z nej vychádza von v prvej tretine, maximálne v polovici nástrahy. Pokiaľ by sme použili väčší háčik, ktorý by vychádzal z nástrahy pred jej chvostíkom, zabili by sme celý princíp použitia gumených nástrah, ktorý spočíva práve v ich pohyblivosti. Vďaka správne nastraženému jigu dosiahneme vysokú pohyblivosť a prirodzenosť chodu nástrahy, čo zvyšuje efektivitu lovu ale aj kvantitu záberov.
Nemenej dôležitá je gramáž jigovej hlavy. Tú vyberáme podľa hĺbky v ktorej lovíme. Čím je voda hlbšia, tým ťažšiu jigovú hlavu použijeme.
V jednoduchosti ide o to, aby nástraha klesala ku dnu správnou rýchlosťou. To je taká, aby mal zubáč dostatok času na útok a zároveň, aby mal o našu nástrahu záujem. Aká je ale jeho ideálna rýchlosť a doba prepadu našej nástrahy? Žiaľ taktiež neexistuje správna odpoveď, no mám pár tipov.
Tu sa budeme znovu odrážať od toho, v akom období a ako sa zubáč správa. V letných mesiacoch najlepšie funguje rýchly prepad, teda použijeme ťažšie hlavy a snažíme sa docieliť aby prepad trval 1 sekundu, maximálne 2 sekundy.
V jeseni môže fungovať aj rýchlejší prepad, no ja už na jigových hlavách uberám a prepad predlžujem aj na cca 3 sekundy. No a v zime, keď nástrahu musíme lenivému zubáčovi naservírovať priamo pred tlamu, aby o ňu vôbec prejavil záujem, používam ešte ľahšie jigy, pri ktorých dobu prepadu naťahujem aj na 5 sekúnd. Viac podľa môjho názoru nemá zmysel, nakoľko by sme nástrahu dvíhali zbytočne vysoko od dna.
Tento článok som písal na základe praxe, ktorú som získal v priebehu 20 rokov prívlačovania, pozorovania a učenia sa od lepších rybárov ako som ja. Nevylučujem však že aj amatérsky rybár nemôže byť úspešnejší ako profi pretekár. Pri mojich začiatkoch sa mi veľa krát stalo, že v decembri keď ostatní lovili so 4 gramovým jigom v 3 metrovej vode, ja som použil 20 gramový a okamžite som začal ťahať zubáča za zubáčom. Z toho vyplýva, že sa učíme celý život a nie vždy funguje len to čo si prečítame alebo pozrieme na youtube. Stále hovorím, že rybár sa najviac naučí na rybách, skúšaním overených postupov, ale aj nových vecí a ich vzájomným kombinovaním.
Tomáš
Extraprívlač
Zdravim, super clanok, len by ma zaujimalo ako ich lovit v lete v noci ked su pri dne ci klasickym rychlym prepadom a naopak ked lovia v noci na hladine, co pouzit ako tahat najradsej chytam na gumy, dakujem,
Zdravím, keď sú pri dne tak klasicky ako cez deň jigovať. Ak su pri hladine na love – čo je v noci asi častejšie ako pri dne, tak buď guma s ľahkou hlavičkou a len poamly navíjať pod hladinou-nie pri dne. Alebo plytko potápavý wobler. Chce to trochu cviku lebo technika je trochu iná ako pri love cez deň 🙂