Gumené nástrahy patria snáď do najširšej kategórie prívlačových nástrah. Je to zapríčinené neskutočným množstvom výrobcov, typov a rôznych variantov nástrah. Poďme sa ale pozrieť na tému, ktorá je nevyhnutná pre každého nadšenca prívlačovej techniky – ako nastražiť gumené nástrahy. Možností je veľa, tak sme vybrali len tie najzákladnejšie, ktoré pomôžu hlavne začínajúcim rybárom.
Nastraženie gumenej nástrahy na jigovú hlavu
Najjednoduchšia a najrýchlejšia možnosť ako loviť s gumenými nástrahami. Toto nastraženie je ideálne ako na kopýtka, tak aj na twistre, smáčiky či veľké šťukové nástrahy.
Princíp nastraženia jigovej hlavy je jednoduchý
1. Vyberieme vhodnú veľkosť jigovej hlavy a primeriame k nástrahe. Ideálne je keď hrot háčika vychádza z nástrahy zhruba v jej polovičke, nakoľko si nástraha zachováva jej najdôležitejšiu vlastnosť – pohyblivosť a prirodzenosť. V prípade že by ste zvolili príliš dlhý háčik, nástraha by stratila svoj skvelý pohyb a drasticky by sa znížila jej účinnosť.
2. Háčik vpichneme do nástrahy od hlavy a prejdeme telíčkom až do bodu, kde háčik vychádza z nástrahy podľa primerania v bode č. 1. ( začiatočníci si vymýšľajú kadejaké vylepšováky, trubičky, naznačenia – odporúčame týmto nestrácať čas, tak to dostanete do ruky veľmi rýchlo a nastraženie jigu Vám zaberie maximálne pár sekúnd).
3. Na záver len skontrolujeme či je nástraha správne napichnutá a upravíme ju tak aby teličko nezmenilo tvar. Tip: Ak je nástraha nastražená jemne na krivo, nestrácajte čas jej úpravou, chod nástrahy to samozrejme zmení, no nikdy neviete či k lepšiemu alebo horšiemu.
Nastraženie gumenej nástrahy s čeburaškou a čeburaškovým háčikom
Obľúbený a účinný spôsob nastraženia hlavne nástrah typu kopýtko. Jeho výhodou je to, že spojenie háčika s čeburaškou vytvára kĺbový spoj, vďaka ktorému nástraha nie je limitovaná na pohyb jigovej hlavy, ako v predošlom nastražení na jig. Tento kĺb zaručuje oveľa prirodzenejší pohyb nástrahy vo vode, nakoľko kopíruje vodné prúdy rovnako ako živá korisť dravcov, tým pádom zvyšuje efektivitu pri love.
1. Čeburaškový háčik si rovnako ako pri nastražení jigu priložíme k nástrahe s ktorou chceme loviť.
2. Postupujeme rovnako ako pri jigu, háčik vpichneme do nástrahy od hlavy a vyjdeme s ním v mieste ktoré sme si zapamätali z primerania a nástrahu upravíme tak, aby očko háčika bolo pekne odkryté.
3. Pripravíme si čeburašku a drôtik prevlečieme cez očko háčika tak, aby oblúčik ktorý je drôtiku smeroval hore. Je to z dôvodu, že čeburaška je vyvážená tak, aby sa nástraha pri love nevyvrátila na bok. Preto je nevyhnutné aj samotnú čeburašku na drôtik nasunúť tak, aby ťažisko čeburašky smerovalo nadol, inak nástraha nebude správne pracovať!
4. Ale pozor! Pri takomto nastražení gumenej nástrahy musí byť čeburaška vždy pripnutá do karabínky. Nikdy nenaväzujte vlasec priamo na čeburašku, lebo čeburaška sa buď okamžite zosunie, alebo presekne vlasec.
Nastraženie gumenej nástrahy na offsetový háčik a čeburašku
Toto nastraženie gumenej nástrahy si zachováva rovnaké výhody ako pri love s čeburaškou ako sme už vyššie spomenuli. Má ale ďalšiu výhodu! Lov s offsetovým háčikom je často krát veľkou pomocou, nakoľko je vhodný pre lov v miestach s bujnou vegetáciou pod vodnou hladinou. Už či to sú rastliny, korene stromov, skalnaté úseky, kde často vaša nástraha uviazne a následne ju odtrhnete. Je to vďaka tomu, že háčik je ukrytý v nástrahe, tak sa jeho hrot nezachytáva medzi rôzne prekážky. Ako sa ale zasekne ryba keď je hrot háčika v nástrahe? Jednoducho. Pri zábere sa ryba zahryzne do nástrahy tak, že sa hrot vysunie a vy môžete rybu priseknúť. Pri tomto love je ale samozrejme % úspešnosti zaseknutí ryby nižšie ako v predošlých metódach.
1. Začiatok je ale iný ako pri predošlých nastraženiach. Háčik vpichujeme cez hlavu nástrahy, no smerom k brušku. Do nástrahy vojdeme len tak hlboko, ako končí protihrot háčika, teda len 3-4mm.
2. Následne háčikom vyjdeme z nástrahy von hneď pod hlavičkou v dolnej častinástrahy.
3. Cez nástrahu pretiahmene celý háčik až po jeho očko a následne ho otočíme o 180 stupňov.
4. Primeriame si kde by mal háčik z nástrahy vychádzať
5. A háčikom v primeranom bode vojdeme do nástrahy zospodu smerom hore, tak aby vyšiel von z nástrahy hneď v chrbtovej časti nad bodom vpichu
6. Po stlačení nástrahy sa správne nastražený offsetový háčik vysunie
7. Pridáme čeburašku a môžeme loviť!
Nastraženie gumenej nástrahy za pomoci zavrtávacej hlavy a stingra
Toto nastraženie je výhodné hlavne ak lovíme na väčšie nástrahy. Jeho výhodou je to, že dĺžku stingra si vieme prispôsobiť podľa veľkosti nástrahy. Stingre si je lepšie nachystať doma, aby sme sa na rybách s týmto nezdržiavali. Ak máme stingre pripravené dopredu, pri vode je takéto nastraženie otázkou pár sekúnd. Ďalšími výhodami je napríklad samotný trojháčik, vďaka ktorému premeníme oveľa viac záberov. Jednak ho môžeme vpichnúť bližšie ku chvostíku a tak zvyšujeme šancu, že sa ryba zahryzne do háčika ale aj to že máme o pár hrotov na nástrahe viac.
1. Pripravíme si zavrtávaciu jigovú hlavu, stinger a nástrahu
2. Zavrtávaciu hlavu našrubujeme do nástrahy
3. Vpichneme trojháčik do nástrahy podľa dĺžky stingra, nástrahu pripneme do karabínky a môžeme loviť.
Toto sú najzákladnejšie možnosti nastraženia gumených nástrah a určite sa s nimi počas vašej rybárskej kariéry stretnete. Stretnete sa aj s ich modifikáciami aj inými možnosťami nastraženia, no tieto v 90% prípadov postačujú každému prívlačiarovi.