Video – Extraprívlač.sk https://extraprivlac.sk Naučíme Vás ako chytať viac rýb! Mon, 04 Mar 2024 16:22:24 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.2 https://extraprivlac.sk/wp-content/uploads/2023/03/cropped-Favicon-Extraprivlac.sk_-32x32.png Video – Extraprívlač.sk https://extraprivlac.sk 32 32 Kedy a kde môžem začať prívlačovú sezónu? https://extraprivlac.sk/kedy-a-kde-mozem-zacat-privlacovu-sezonu/ https://extraprivlac.sk/kedy-a-kde-mozem-zacat-privlacovu-sezonu/#comments Thu, 09 Feb 2023 16:41:33 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59466 Aj tento rok čaká každého pravého prívlačiara takzvaný čierny deň, a tým je 15 marec.  Týmto dňom už od roku

The post Kedy a kde môžem začať prívlačovú sezónu? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Aj tento rok čaká každého pravého prívlačiara takzvaný čierny deň, a tým je 15 marec.  Týmto dňom už od roku 2019 začína všeobecný zákaz lovu prívlačou, či už muškárením použitím streamera alebo akejkoľvek napodobeniny rybky. Keďže tento zákaz končí až 31. mája, tak oficiálne začína lov prívlačou 1.júna. Tento dátum u mnohých symbolizuje malý prívlačiarsky sviatok. Nájde sa však mnoho milovníkov prívlače, ktorí nevedie, že skutočne môžu začať oveľa skôr.

Jarnú sezónu lovu prívlačou môžeme začať už 1.apríla! Tento dátum platí pre niektoré hraničné kaprové vody. Jedná sa o revíry ako – 4-0071-1-1 Berecký prívodný kanál, 4-0140-1-1 Bodrog č. 1a, 4-0630-1-1 Hornád č. 1a, 4-2800-1-1 Tisa, 4-3880-1-1 Karcsa. Veľkou nevýhodou však je, že v zozname výnimiek sa nenachádza hraničný Dunaj a Morava, ktoré sú pre prívlačiarou veľmi populárne.  

Stále je však potrebné mať na mysli dôležitú vec, a to že prvých päť mesiacov každého roka je zákaz lovenia z člna. To znamená všeobecný zákaz lovenia na kaprovitých vodách práve z rybárskeho člna na vodných nádržiach presne od 1.janurára do 31.mája. Po tomto dátume prichádza spomínaný malý sviatok – 1.jún, kedy je už tento druh lovu oficiálne povolený. 

Druhým dôležitým dátumom je 16. apríl, odkedy sa môže začať lov prívlačou na všetkých pstruhových revíroch a hraničných lipňových vodách. Dôležitá výnimka je na rieke Poprad v tomto období od 16. apríla do 31. augusta, kde je povolená prívlač iba na blyskáč do veľkosti č. 3 a wobler má výnimku tiež, s telom do 8 cm. 

Lipňové revíry majú v apríli dennú dobu lovu od 05:00 hod do 20:00 hodiny, a to na revíroch – 4-1940-6-1 Poprad č. 1, 4-1950-6-1 Poprad č. 2a, 4-0430-6-1 Dunajec č. 2. Doba lovu na pstruhových revíroch v apríli je od 06:00 hodiny do 20:00 hodiny. Musíme však mať stále na mysli doby hájenia jednotlivých druhov rýb. Aby sme na rybách minimalizovali škody, musíme vždy šetrne odstrániť nástrahy z ryby a následne ich vrátiť do vody.

The post Kedy a kde môžem začať prívlačovú sezónu? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/kedy-a-kde-mozem-zacat-privlacovu-sezonu/feed/ 1
Rybačka vo februári: Čo a kde loviť? https://extraprivlac.sk/rybacka-vo-februari-co-a-kde-lovit/ https://extraprivlac.sk/rybacka-vo-februari-co-a-kde-lovit/#respond Thu, 09 Feb 2023 16:35:46 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59463 Mesiac február je charakteristický mrazivým počasím, ktoré je striedané miernymi otepleniami, ktoré však zväčša netrvajú dlho. Aj napriek mrazivému počasiu

The post Rybačka vo februári: Čo a kde loviť? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Mesiac február je charakteristický mrazivým počasím, ktoré je striedané miernymi otepleniami, ktoré však zväčša netrvajú dlho. Aj napriek mrazivému počasiu však pribúda stále viac rybárov, ktorí túžia po zimnom úlovku. Ak sa však chystáte na rybačku v tomto poslednom zimnom mesiaci, mali by ste poznať nariadenia, ktoré rybárčenie vo februári obmedzujú.

mceclip0 34

Zákaz lovu rýb platí v tomto období pre pstruhové a lipňové vody. Možno loviť v kaprových vodách ryby, ktoré nemajú stanovenú individuálnu ochranu. Jalec hlavatý a Mrena Severná sa v tomto období ukrývajú v mierne tečúcich prúdoch vôd a v úsekoch, kde prúd prechádza do tíšin. Nedostatok potravy, ktorú ryby majú v tomto období, Vám môže pri love pomôcť. Zamerať sa pri love môžete práve na tieto druhy rýb.

V hlbokých zátokách sa ukrývajú ostrieže, kde sa zdržujú často vo väčšom množstve. V nezamrznutých úsekoch vôd, kde má voda väčšiu teplotu. Ideálne podmienky na zimný lov sú pri hmlistom počasí či snežení, kedy teploty trochu stúpnu, aj keď trávenie času v takomto počasí môže byť nepríjemné.

Pri februárovom love si dávajte pozor na to, aby ste nezavítali do zimoviska rýb. Tie sú označené tabuľami a ich zoznam nájdete aj v rybárskych poriadkoch.

Medzi ryby, na ktoré sa v tomto období vzťahuje individuálna ochrana patria napríklad šťuka severná, sumec veľký, zubáč veľkoústy a volžský, pstruh potočný a jazerný.

Obmedzenia sa týkajú aj spôsobu lovu. Povolené spôsoby sú lov na prívlač, plávanú, položenú alebo lov muškárením. Loviť na rybku alebo prívlač je zakázané v období od 15. marca do 16. apríla v resp. do 1./15 júna.

The post Rybačka vo februári: Čo a kde loviť? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/rybacka-vo-februari-co-a-kde-lovit/feed/ 0
Pripravte sa na rybársku sezónu s novým navijakom https://extraprivlac.sk/pripravte-sa-na-rybarsku-sezonu-s-novym-navijakom/ https://extraprivlac.sk/pripravte-sa-na-rybarsku-sezonu-s-novym-navijakom/#respond Thu, 09 Feb 2023 16:34:45 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59459 Prívlač je v dnešnej dobe stále populárnejšia a na trhu existuje mnoho ponúk vybavenia. Pri prívlači však treba vyberať vybavenie

The post Pripravte sa na rybársku sezónu s novým navijakom appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Prívlač je v dnešnej dobe stále populárnejšia a na trhu existuje mnoho ponúk vybavenia. Pri prívlači však treba vyberať vybavenie opatrne. Platí to aj pri navijakoch, keďže tie pri rybačke odvedú veľkú časť práce. Poďme sa preto pozrieť na to, ako vybrať správny navijak, ktorý Vás pri rybačke podrží.

mceclip0 34

Pri ultraľahkej prívlači je potrebné voliť navijak s čo najnižšou váhou, keďže v tomto prípade vyberáme nástrahy väčšinou do 5 až 8 gramov. Použité nástrahy pri ultraľahkej prívlači niekedy nedosahujú ani dva gramy. Pri tomto type prívlače by mal mať zvolený navijak len prednú brzdu a veľkosť od 1000 do 2500. Požiadavkou je tiež pomalší prevod.

Ako sme spomínali v úvode, trh je bohatý na navijaky a nachádzajú sa tam aj kúsky pre ozajstných gurmánov. Medzi kúsky, ktoré sú spoľahlivé, kvalitné a potešia aj svojím dizajnom, patrí napríklad navijak Shimano Stella FJ. Radí sa medzi absolútnu špičku v tejto kategórii, a to aj vďaka svojej milimetrovej presnosti a hladkému chodu.

Pri ľahkej a strednej prívlači musíte vyberať navijak, ktorý si poradí aj s ťažšími hlavičkami a väčšími nástrahami. Plastové komponenty sa zničia rýchlejšie než kov alebo zliatina. Pri výbere je potrebné prihliadať aj na to, do akých vôd sa na rybačku vydáte. Výber sa líši pri love v jazerách, riekach či menších rybníkoch.

Ak volíte navijak pre ťažkú prívlač, myslite na to, že dostane naozaj zabrať. Pri navíjaní ťažkých nástrah sú namáhané predovšetkým vnútorné prevody navijaku, ktoré sa pri menej kvalitných navijakoch rýchlejšie opotrebujú. V takomto prípade sa Vám vyššia investícia do navijaku rýchlo vráti. Pri lacnejšom a menej kvalitnom kúsku je možné, že budete musieť navijak meniť častejšie.

Ak patríte medzi rybárov náročných na vybavenie, vyskúšajte napríklad navijaky Shimano Twin Power. Tieto navijaky môžete dokonca využiť aj pri morskom rybolove. O spoľahlivosť sa stará celokovové telo a prevody. Pohodlie a oporu pri zdolávaní veľkých úlovkov zaisťuje veľký grip na kľučke. Je vybavený ochranou pred vniknutím vody do vnútra navijaku. Vyniká maximálnou možnou brzdnou silou, vďaka karbónovým podložkám.

The post Pripravte sa na rybársku sezónu s novým navijakom appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/pripravte-sa-na-rybarsku-sezonu-s-novym-navijakom/feed/ 0
Kam na ryby počas vianočných sviatkov https://extraprivlac.sk/kam-na-ryby-pocas-vianocnych-sviatkov/ https://extraprivlac.sk/kam-na-ryby-pocas-vianocnych-sviatkov/#respond Thu, 09 Feb 2023 16:33:38 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59456 V decembri a období vianočných sviatkov už spravidla prevláda chladné a sychravé počasie, často spojené aj so snežením. K vode

The post Kam na ryby počas vianočných sviatkov appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
V decembri a období vianočných sviatkov už spravidla prevláda chladné a sychravé počasie, často spojené aj so snežením. K vode chodí stále menej rybárov, keďže počasie je nepredvídateľné.

Aktivita rýb, kedy je šanca na úlovok, sa presunula do častí dňa, v ktorých je vyššia teplota. Ide predovšetkým o čas medzi 9:00 a 16:00. V týchto časoch sa ryby vydávajú na lov aj do plytších častí vôd a dokonca sa približujú aj k hladine, kde prúd hromadí drobný hmyz, rastliny či časti stromov. Ideálny lov v tomto období záleží aj od počasia. Najlepší čas na rybačku je v dňoch keď sneží a vzduch sa mierne oteplí. Aj keď tráviť čas pri vode, keď sneží, môže byť nepríjemné. Šanca na úlovok sa však v tomto čase zvyšuje.

Aby sme sa priblížili k úspechu počas vianočnej rybačky, veľmi záleží na výbere správneho miesta. Ryby sa v tomto období sústreďujú na najhlbších miestach vôd, čo je pre ne typické v nízkych teplotách.  Môžeme sa však sústrediť aj na teplejšie miesta vodných plôch, na mosty, či miesta, kde je teplejší prúd a schováva sa tam potenciálna potrava, napríklad medzi spadnutými stromami.

V zimnom aj vianočnom období je najväčšia istota pri love zamerať sa na dravé ryby. Medzi najobľúbenejšie dravce v zime patria napríklad šťuky či zubáče. Nástrahu, s ktorou sa však vydáte na lov musíte voliť podľa miesta a podľa toho, kde sa ryby v tomto období zdržujú. V prípade, že sa rozhodnete vybrať na dravce, úspešné sú napríklad gumené nástrahy vedené veľmi pomaly v spodnej časti vodných plôch.

Na lov zubáčov Vám odporúčame skúsiť napríklad gumené nástrahy Ripper Keitech, ktoré sú tvorené pretiahnutým telom s jemným kopýtkom, ktoré vytvára vibrácie a láka zubáčov k záberom. Ak sú Vaším cieľom aj šťuky, vyskúšajte napríklad woblery 3STAN, ktoré majú dokonalý a dráždivý chod. Sú ideálne na lov šťúk, no lákajú aj iné dravce, napríklad zubáče, ktoré môžu byť počas vianočnej rybačky vďačným cieľom.

Zima najmä v minulosti mnoho rybárov odlákala, kvôli nepríjemným, chladným a sychravým podmienkam. V súčasnosti však existuje teplé a oveľa kvalitnejšie oblečenie, ktoré Vás pred chladom ochráni. Ak ste vášnivým rybárom, určite Vám odporúčame sa tieto Vianoce vydať na ryby a objaviť čaro zimnej rybačky.

The post Kam na ryby počas vianočných sviatkov appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/kam-na-ryby-pocas-vianocnych-sviatkov/feed/ 0
Rybolov v zime – všetko, čo potrebujete vedieť https://extraprivlac.sk/rybolov-v-zime-vsetko-co-potrebujete-vediet/ https://extraprivlac.sk/rybolov-v-zime-vsetko-co-potrebujete-vediet/#respond Thu, 09 Feb 2023 16:32:33 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59451 Väčšina ľudí má tendenciu loviť počas teplejších mesiacov namiesto zimy, no rybolov v chladnom období má svoje čaro. Konkurencia v

The post Rybolov v zime – všetko, čo potrebujete vedieť appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Väčšina ľudí má tendenciu loviť počas teplejších mesiacov namiesto zimy, no rybolov v chladnom období má svoje čaro. Konkurencia v zime je oveľa nižšia, pretože mnohí príležitostní rybári nemajú chuť tráviť hodiny vonku v mraze. To samozrejme zvyšuje Vaše šance na kapitálny úlovok. Rybolov v zime si však vyžaduje aj inú stratégiu rybolovu. Ryby sú v tomto období pomalšie, pretože majú menej energie, to znamená, že sa na takúto rybačku musíte dobre pripraviť. Je potrebné, aby ste vedeli kde loviť, na aké ryby sa počas zimnej rybačky zamerať a tomu prispôsobiť aj svoju rybársku výstroj a predovšetkým nástrahy. Všetky potrebné otázky Vám zodpovieme v tomto článku.

1. Kde sa ryby v zime zdržujú?

V zime, kedy sú teploty nižšie, lovia ryby na dne vodných plôch, kde je voda teplejšia a zdržuje sa tam aj ich korisť. Keďže hladina energie rýb je nižšia, pohybujú sa pomaly a striehnu na väčšie úlovky. Tomuto faktu by ste mali prispôsobiť aj výber nástrahy, s ktorou sa na zimnú rybačku vyberiete. Na lov v blízkosti dna sú ideálne napríklad koguty, ktoré svojou farebnosťou prilákajú dravca. Na kogutoch je pripevnený silný trojháčik, z ktorého sa ryba len veľmi ťažko zošmykne.

Dravce počas zimných mesiacov neútočia na každú korisť práve kvôli nedostatku energie. Preto je dôležité zvoliť nástrahu, ktorá bude stáť za to, aby vyplávali z úkrytu. Dôležitú úlohu zohráva aj veľkosť, preto by ste pri výbere mali zvážiť napríklad woblery, kvôli ich farebnej rozmanitosti a dostupnosti väčších rozmerov.

Ideálnou korisťou pre dravce v zimnom období môžu byť aj gumené nástrahy, ktoré imitujú ladný a prirodzený pohyb, no predovšetkým sa dajú natierať rôznymi pastami či rybími olejmi, vďaka čomu pravdepodobne skôr prilákate pozornosť dravca.

Existujú však ryby, ako napríklad pstruh, ktoré aj počas zimy uprednostňujú chladnejšie vody a počas zimných mesiacov zistíte, že sa plavia aj cez rýchlo tečúce toky, zatiaľ čo iné ryby sa počas sezóny schovávajú. Pri týchto rybách Vám budú užitočné aj nástrahy, ktoré sa hodia na lov do plytších vôd, medzi ne patria niektoré druhy woblerov aj gumených nástrah, ale aj rotačky, ktoré sa hodia napríklad do zarastených vôd a vyznačujú sa skvelým chodom v prúde aj protiprúde.

2. Ktoré ryby sú v zime najaktívnejšie? 

Najobľúbenejším cieľom mnohých rybárov počas zimných mesiacov sú práve dravce. Ako sme už vyššie spomenuli, napríklad pstruhy sú aktívne aj počas zimy. Rovnako ostrieže zostávajú agresívnymi lovcami aj počas mrazivých teplôt. Možno ich nájsť napríklad na dne jazier. Ďalším skvelým úlovkom je počas zimy šťuka. Tieto ryby sú dokonale prispôsobené chladným podmienkam a sú ochotné útočiť na nástrahy aj v zime. Aj keď sa ich aktivita v zime znižuje a útočia len na korisť, ktorá za to naozaj stojí, stále je veľká šanca, že nejakú z nich ulovíte. Je potrebné len nájsť správne miesto a vybrať správnu nástrahu. Ďalším druhom rýb, ktorým sa darí aj v chladných podmienkach, je sumec. Sú to agresívne ryby aj v chladnejších obdobiach a na rozdiel od mnohých iných rýb aktívne lovia aj keď ortuť klesne pod bod mrazu.

3. Na polohe záleží 

Miesto! Miesto! Miesto! Je veľmi dôležité počas zimnej rybačky a od jeho výberu do veľkej miery závisí Váš úspech. Ryby majú tendenciu sa počas zimných mesiacov zhlukovať a nie sú tak aktívne, pokiaľ ide o plávanie. Spravidla platí predovšetkým to, že najväčší úspech Vás čaká vo vodách, kde nie je silný prúd. Ryby sa zväčša zdržujú v hlbokých častiach toku, kde je minimálny prúd a množstvo úkrytu.

Počas dňa sú ryby väčšinou schované v hlbokých úsekoch riek, vo vetvách padnutých stromov a iných skrýšach. Ich aktivita sa často mení na nočnú, kedy sú aktívnejšie a vydávajú sa na lov.

Keďže kvalita zimného úlovku záleží od nástrahy, odporúčame Vám pribaliť si do Vašej výbavy streamery, ktoré sú zdobené lákavými vzormi a ostrými háčikmi, z ktorých sa dravec tak ľahko nezošmykne. Tiež svojou farebnosťou a prevedením lákajú dravce, ktorých aktivita je počas zimy nižšia. Na ceste za poriadnym úlovkom by Vám vo výbave nemala chýbať ani plandavka, ktorá patrí medzi veľmi univerzálne nástrahy a môže sa zísť, predovšetkým, ak sa vydávate do neznámejšieho prostredia a neviete, na akú vodu sa pripraviť.

The post Rybolov v zime – všetko, čo potrebujete vedieť appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/rybolov-v-zime-vsetko-co-potrebujete-vediet/feed/ 0
Lov zubáčov na prívlač od A po Z https://extraprivlac.sk/lov-zubacov-na-privlac-od-a-po-z/ https://extraprivlac.sk/lov-zubacov-na-privlac-od-a-po-z/#comments Thu, 09 Feb 2023 16:29:07 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59447 Petrov zdar prívlačiari! S rozbiehajúcou zubáčovou sezónou sa hromadia otázky, ktoré dostávam pravidelne ohľadom lovu týchto krásnych rýb. Niektoré otázky

The post Lov zubáčov na prívlač od A po Z appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>

Petrov zdar prívlačiari! S rozbiehajúcou zubáčovou sezónou sa hromadia otázky, ktoré dostávam pravidelne ohľadom lovu týchto krásnych rýb. Niektoré otázky sú od úplných začiatočníkov, niektoré od pokročilejších rybárov. Ide o otázky týkajúce sa nástrah, montáže, čase lovu a o počasí, až po samotnú techniku lovu zubáčov. Preto som sa rozhodol napísať rozsiahlejší, no prehľadný článok, v ktorom sa budete jednoducho orientovať a zároveň nasajete najnevyhnutnejšie info k tejto zložitej téme.

Ak chceme loviť zubáče, mali by sme ich poznať

Nemyslím fyziologicky, ale skôr ich správaním v priebehu roka. A to z dôvodu určenia správneho lovného miesta, ale aj nástrahy či techniky akou chceme zubáče loviť. Najjednoduchšie to bude vysvetliť asi v priebehu ročných období, v ktorých zubáče lovíme.

Leto – jún, júl, august

Začiatok prívlačovej sezóny, obdobie na ktoré sa každý prívlačiar už nevie dočkať. Veľa prívlačiarov by povedalo, že leto nepatrí obdobie na lov týchto dravcov. Samozrejme to nie je pravda. Zubáče sa dajú úspešne loviť aj v najväčšej letnej horúčave počas obeda. Otázkou je skôr kde a v akom čase loviť. Rozdiel je ale aj v tom, či zubáče lovíme z brehu alebo z lode. Pokiaľ obľubujete lov z brehu, ideálnym časom je podvečer, skoro ráno a v noci. V týchto časoch sa zubáče chodia kŕmiť k brehom na vodných nádržiach, kde je najviac ich obľúbenej koristi – malých rybičiek. To isté platí aj na riekach –  s príchodom tmy voda ožíva a dravce sa dajú loviť oveľa úspešnejšie.

Pokiaľ ale chcete loviť zubáče počas dňa, v tomto období musíte loviť ich z lode. Cez deň počas letných horúčav, sa zubáče stiahnu do hĺbok, kde do chladnejšej vody alebo do tieňa pod móla, či lode – tieto zubáče sú ale z pravidla letargické a vyprovokovať ich k záberu môže byť extrémne náročné.

Počas dňa je ideálne zamerať sa práve na zubáče ktoré sú v hĺbkach. Veľkým pomocníkom je sonar, vďaka ktorému si viete nájsť rôzne prekážky na dne, ako sú hrany, jamy, stromy, kamene a podobne. Práve to sú miesta na ktorých sa zubáče s obľubou vyskytujú.

Jeseň – september, október, november

Jesenné obdobie naopak praje hlavne rybárom, ktorý s obľubou lovia z brehu. Zubáče sú v tomto čase najaktívnejšie a pripravujú sa na zimu zvýšeným príjmom potravy. Čím je voda chladnejšia, tým je zubáč aktívnejší, odvážnejší, presúva sa a opúšťa svoje obľúbené stanovištia. Preto nie je výnimkou úspešne loviť zubáče aj z brehu, na úplne rovnom dne. Rapídne sa zvyšuje šanca na úlovok počas celého dňa.

Pri love z lode je to práve kvôli správaniu zubáčov, ktoré som vyššie spomenul trochu zložitejšie. Zatiaľ čo v lete sa dá na jednom mieste uloviť aj 10 zubáčov, v jeseni keď sú ryby rozlezené, je nevyhnutné častejšie sa presúvanie a hľadanie. Pre mnoho rybárov loviacich z lode to je odradzujúce, no nemalo by byť lebo práve teraz je zubáč najaktívnejší a je možné uloviť ho naozaj všade.

Zima – december

Vrchol zubáčovej sezóny. Zubáče sú už vyžraté, pripravené na neres. Paradoxom je, že v tomto období je zubáč najmenej aktívny, no je nejednoduchšie ho uloviť. V zime zubáče hľadáme v najhlbších vodách, kde opačne ako v lete, vyhľadávajú teplejšiu vodu, do ktorej sa samozrejme presúva aj ich korisť. Zubáče sa presúvajú už minimálne, ležia pri dne a nevyhľadávajú potravu, ale čakajú kým k nim potrava pripláva sama. Šetria energiu, a to je dôvodom, že sú naozaj vyberavé. Zubáč v tomto období nejaví veľký záujem o maličké rybky, ale radšej svoju energiu vynaloží na väčšie sústo, ktoré ho zasýti na dlhšie – od toho sa samozrejme odvíja aj voľba nástrahy, no k tomu sa dostaneme v nasledujúcich úsekoch článku.

Správna výbava na lov zubáčov

Keďže už vieme ako sa zubáče správajú v priebehu sezóny, je čas pripraviť si správnu výbavu. Lov zubáčov radím medzi kráľovskú disciplínu, preto ho tak obľubujem a som najviac zameraný práve na túto krásnu rybu. Na úspešný lov zubáčov potrebujeme v prvom rade správny prút, navijak a šnúru.

Lov zubáčov na prívlač od A po Z

Prívlačový prút na zubáče

Keďže pri úspešnom love zubáčov rozhodujú aj najmenšie detaily, odporúčam klásť vysoký dôraz na výber správneho prútu. Záber zubáča je niekedy extrémne jemný, preto potrebujeme veľmi citlivý prút, aby sme ho ucítili. Po zábere samozrejme nesmie chýbať zásek, ktorý je vo väčšine prípadov rozhodujúci. Pre úspešný zásek zubáča potrebujeme tuhý prút s rýchlou akciou, ktorý nám umožňuje rýchlo a razantne reagovať. Aj keď je pravdou, že mäkšie prúty rybárovi umožňujú jednoduchšie rybu zdolať nakoľko tlmia jej výpady, práve tu to neplatí. Zubáč má tvrdú tlamu, ktorú keď neprebijeme háčikom, jednoducho sa z háčika uvoľní a tak môžeme prísť aj o životný úlovok. Volíme teda tuhý prút s fast, ideálne však s extra-fast akciou. Na dĺžke prútu taktiež záleží, no už nie z dôvodu správneho záseku a zdolania ryby. Dĺžku prútu vyberáme podľa toho, kde lovíme. Pokiaľ lovíme z brehu a potrebujeme nahadzovať ďaleko veľkým pomocníkom sú dlhšie prúty 240-300cm. Pri love z lode môže byť dlhší prút na príťaž kvôli zložitejšej manipulácii pri zdolávaní a podoberaní ryby, preto je ideálna dĺžka 180-240cm.

Prívlačový navijak na zubáče

Dôležitý, no nie rozhodujúci. Najhlavnejším faktorom pri výbere je najmä veľkosť navijaku. Ideálne navijaky na lov zubáčov by mali mať cievku vo veľkosti 3000 alebo 4000. Dostatočne pevnú a citlivú brzdu, ktorá nám nahrádza prácu mäkšieho prútu a pomáha nám tlmiť výpady zubáčov. Nemenej dôležitá je aj váha navijaku. Pokiaľ rybár loví celý deň aj 50 gramový rozdiel vo váhe navijakov sa odzrkadlí na vysilení ruky, čo vo väčšine prípadov prispieva k skoršiemu ukončeniu rybačky.

Šnúra na zubáče

Schválne píšem rovno o šnúre. Jednoducho šnúra má 0-lovú prieťažnosť, čo znamená, že prenáša informácie o nástrahe a aj o tom najjemnejšom zábere do prútu a rybárovej ruky okamžite. To nám samozrejme umožňuje znovu k rýchlej reakcii, ktorá je pri love zubáčov rozhodujúca. Aký je rozdiel medzi silónom a šnúrou som písal v článku Šnúra alebo vlasec na prívlač. Kedy čo používať?

Zamerajme sa hlavne na hrúbku použitej šnúry. Osobne odporúčam vyberať šnúru podľa priemeru, ktorý ma vplyv na samotnú rýchlosť prepadu a vedenia nástrahy. Ideálny priemer šnúry na zubáče je od 0,08 až po 0,12. Medzi moje najobľúbenejšie šnúry patrí Momoi Ryujin, lebo je extrémne pevná a hladká, čo umožňuje použitie nižších priemerov a dlhšie nahodenia. Na koniec šnúry odporúčam použiť fluorocarbónový nadväzec v dĺžke aspoň 30cm. Nie len že je vo vode takmer neviditeľný, ale zabraňuje pretrhnutiu šnúry o prekážky vo vode a v hrubších priemeroch aj prehryznutiu šťukou. Pokiaľ je malá šanca na úlovok šťuky, stačí použiť priemer 0,25 až 0,40. Šnúru s fluorocarbónovým vlascom odporúčam nespájať obratlíkom, ale ‘‘na priamo‘‘ uzlom na to určeným. Uzly na spojenie kmeňovej šnúry a fluorocarbónu nájdete v tomto článku – Najlepšie rybárske uzly

Nástrahy na lov zubáčov

Zubáčové nástrahy by si vyžadovali samostatný článok nakoľko ich je na našom trhu takmer nespočetne, no nakoľko sa prívlači venujem už viac ako 20 rokov mám z vlastnej praxe favoritov, na ktorých nedám dopustiť a považujem ich za absolútnu špičku. Nástrahy by som rozdelil do 3 kategórii.

Všetky tieto nástrahy sú na lov zubáčov veľmi účinné, no obzvlášť gumené nástrahy typu ripper/kopýtko.

Gumené nástrahy typu ripper/kopyto

V dnešnej dobe už stará dobrá klasika, o ktorej môžem s čistým svedomím tvrdiť, že ide o najúspešnejšie nástrahy na lov zubáčov. Aj keď je ponuka naozaj široká, princíp pri všetkých nástrahách s kopýtkom je rovnaký. Silné vibrácie, ktoré kopýtko vytvára sú neodolateľné pre každého dravca. Rozdiely sú v tvare tela, kopýtka, v ich veľkosti a samozrejme sa stáva, že niekedy funguje ripper jedného typu inokedy druhého. Kto ma pozná tak vie, ktoré nástrahy považujem za absolútnu špičku a to je aj dôvodom, prečo ich mám v ponuke na mojom e-shope.

Konkrétne ide o nástrahy značky Nays, Gunki a Keitech. Pri nástrahach Nays je top model PRDTR, ktorý má silnú cesnakovú arómu a so zubáčmi v spojení s agresívnym chodom robí naozaj divy. Pri Gunki sú vynikajúce hlavne Peps 9cm a Gbump 8cm, Peps má ležérnejší ale o to lákavejší chod. GBump naopak agresívnejší chod. S istotou tvrdím, že pri týchto dvoch modeloch od Gunki ak nefunguje jeden, druhý funguje na 100%. Keitech snáď ani netreba komentovať, čo funguje si môžete pozrieť aj na videu nižšie.

Woblery na zubáče

Čo sa týka woblerov na zubáče mám taktiež svojich favoritov. Z veľkej časti medzi nich patria woblery 3STAN a to takmer všetky dostupné modely vo veľkosti od 7cm až po 12cm. Ide o woblery slovenskej výroby, sú samostatne testované a tak je zaručený bezchybný a naozaj vábivý a prirodzený chod. Medzi moje najobľúbenejšie wobler patrí ešte DUO Realis Jerkbait 100SP. Ako už názov napovedá ide o wobler jerkového typu a páči sa mi na ňom nie len to, že sa s ním skvele twitchuje, ale ma perfektný chod aj pri monotónnom priťahovaní, ktoré skvelo funguje najmä pri love na riekach a v prúdoch.

Jigstreamer je menej známa nástraha, no nemenej účinná ako woblery či gumy. Práve naopak, keď ryby nereagujú na gumené nástrahy, či woblery je vysoká šanca že práve jigstreamer fungovať bude.

Dôležitejšie, ale ako samotná nástraha, je technika akou samotnú nástrahu používame a hlavne kedy.

Lov zubáčov na prívlač od A po Z

Ako pracovať s nástrahou pri love zubáčov

Tu sa riadime podľa správania zubáčov v rôznych ročných obdobiach, o ktorých som písal v článku vyššie.

Lov s woblermi

je najúčinnejší práve v letných mesiacoch pri brehoch vodných nádrží najmä skoro ráno, podvečer a v noci alebo celoročne na riekach. Každý wobler je iný a vyžaduje si trochu inú prácu s prútom, vo väčšine ale platí, že používame woblery s lopatkou, ktorá spraví väčšinu práce za rybára. Stačí aj monotónne ťahať wobler s krátkymi pauzami a výsledky sa určite dostavia.

Lov na jigstreamer,

 ako som spomínal ideálny najmä ak ryby nereagujú na iné nástrahy. Jigstreamer nahodíme a necháme vyklesať. Následne súbežne s navíjaním držíme prút cca v 45 stupňovom uhle a jemne ním cukáme hore dole zhruba 5 cm. Stačia 3-4 pomalé otočky kľučkou navijaku a necháme jigstreamer opäť vyklesať na dno. Vo väčšine prípadov zubáč nástrahu prenasleduje počas priťahovania, no záber prichádza práve v dobe, keď klesá ku dnu.

Lov s rippermi/kopytami

však patrí medzi môj najobľúbenejší. A nie je to len tak, pre nič za nič. Osobne si myslím, že ide o najúčinnejší spôsob lovu zubáčov. Dokonca účinnejší ako lov na živú, či mŕtvu rybku. Najjednoduchšia a zároveň najúčinnejšia je technika lovu s gumenými nástrahami, ktorú nazývame lov na prepad. Princíp je naozaj jednoduchý a nenáročný. Po nahodení nástrahu necháme vyklesať na dno a následne začneme robiť skoky na dne. Tie dosiahneme prácou s navijakom, kedy striedame 1-2-3 otočky kľučkou navijaku s pauzami na opätovné vyklesanie nástrahy a toto opakujeme stále dookola a skúšame meniť počet otočiek navijakom s cieľom prísť na to, čo funguje najlepšie. V 95% prípadoch prichádza k záberu práve počas klesania nástrahy. Toto je doba, kedy sa maximálne sústredím na očakávaný záber. Keďže mám rýchly a citlivý prút a šnúru, cítim aj ten najjemnejší záber, tak môžem okamžite sekať a zdolávať krásne zubáče.

Pri love s gumenými nástrahami je často kladenou otázkou aj to, aká je vhodná veľkosť a gramáž jigovej hlavičky.

Lov zubáčov na prívlač od A po Z

Veľkosť jigovej hlavy

volíme podľa veľkosti použitej nástrahy. Optimálne nastražená jigová hlava s gumenou nástrahou vyzer, že háčik z nej vychádza von v prvej tretine, maximálne v polovici nástrahy. Pokiaľ by sme použili väčší háčik, ktorý by vychádzal z nástrahy pred jej chvostíkom, zabili by sme celý princíp použitia gumených nástrah, ktorý spočíva práve v ich pohyblivosti. Vďaka správne nastraženému jigu dosiahneme vysokú pohyblivosť a prirodzenosť chodu nástrahy, čo zvyšuje efektivitu lovu ale aj kvantitu záberov.

Nemenej dôležitá je gramáž jigovej hlavy. Tú vyberáme podľa hĺbky v ktorej lovíme. Čím je voda hlbšia, tým ťažšiu jigovú hlavu použijeme.

V jednoduchosti ide o to, aby nástraha klesala ku dnu správnou rýchlosťou. To je taká, aby mal zubáč dostatok času na útok a zároveň, aby mal o našu nástrahu záujem. Aká je ale jeho ideálna rýchlosť a doba prepadu našej nástrahy? Žiaľ taktiež neexistuje správna odpoveď, no mám pár tipov.

Tu sa budeme znovu odrážať od toho, v akom období a ako sa zubáč správa. V letných mesiacoch najlepšie funguje rýchly prepad, teda použijeme ťažšie hlavy a snažíme sa docieliť aby prepad trval 1 sekundu, maximálne 2 sekundy.

V jeseni môže fungovať aj rýchlejší prepad, no ja už na jigových hlavách uberám a prepad predlžujem aj na cca 3 sekundy. No a v zime, keď nástrahu musíme lenivému zubáčovi naservírovať priamo pred tlamu, aby o ňu vôbec prejavil záujem, používam ešte ľahšie jigy, pri ktorých dobu prepadu naťahujem aj na 5 sekúnd. Viac podľa môjho názoru nemá zmysel, nakoľko by sme nástrahu dvíhali zbytočne vysoko od dna.

Tento článok som písal na základe praxe, ktorú som získal v priebehu 20 rokov prívlačovania, pozorovania a učenia sa od lepších rybárov ako som ja. Nevylučujem však že aj amatérsky rybár nemôže byť úspešnejší ako profi pretekár. Pri mojich začiatkoch sa  mi veľa krát stalo, že v decembri keď ostatní lovili so 4 gramovým jigom v 3 metrovej vode, ja som použil 20 gramový a okamžite som začal ťahať zubáča za zubáčom. Z toho vyplýva, že sa učíme celý život a nie vždy funguje len to čo si prečítame alebo pozrieme na youtube. Stále hovorím, že rybár sa najviac naučí na rybách, skúšaním overených postupov, ale aj nových vecí a ich vzájomným kombinovaním.

Tomáš

Extraprívlač

The post Lov zubáčov na prívlač od A po Z appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/lov-zubacov-na-privlac-od-a-po-z/feed/ 2
Najlepšie tipy na lov šťúk https://extraprivlac.sk/najlepsie-tipy-na-lov-stuk/ https://extraprivlac.sk/najlepsie-tipy-na-lov-stuk/#respond Thu, 09 Feb 2023 16:26:30 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59443 S klesajúcou teplotou vody a ovzdušia, prichádza ideálny čas na lov šťúk. So stále nižšími teplotami sa šťuky pripravujú na

The post Najlepšie tipy na lov šťúk appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
S klesajúcou teplotou vody a ovzdušia, prichádza ideálny čas na lov šťúk. So stále nižšími teplotami sa šťuky pripravujú na zimu a zvyšujú svoju aktivitu vo vodných plochách. Pri zvýšenej miere lovu týchto dravcov rastie šanca na kapitálny úlovok. V tomto blogu Vám prinášame niekoľko tipov, ktoré Vám pri love šťúk pomôžu.

1. Hľadajte typické miesta koristi 

Pri love šťúk je potrebné vynaložiť úsilie na to, aby ste našli miesto, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza koriť tohto predátora. V týchto miestach sa pravdepodobne nachádzajú aj šťuky, ktoré číhajú na svoj zdroj potravy. Miesto, kde sa korisť nachádza, závisí od ročného obdobia alebo, čo je dôležitejšie, od teploty vody.

V teplej vode môže byť korisť rozmiestnená, zvyčajne v plytších oblastiach, čo znamená, že šťuka môže byť prakticky kdekoľvek. V tomto období treba myslieť na výber ideálnej nástrahy, ktorá je vhodná aj na lov v plytších vodách. Patria tam napríklad gumené nástrahy na šťuky, ktoré vďaka materiálu, z ktorého sú vyrobené, vytvárajú ladnejší a prirodzenejší pohyb. Dajú sa natierať rôznymi pastami a rybími olejmi, čo môže byť ideálne, pokiaľ potrebujete dravca vyprovokovať k záberu.

Na jeseň a v zime, keď ortuť v teplomeroch klesne, plotice a pleskáče, ktoré sú korisťou šťúk, budú hľadať útočisko v stálejšej teplote v hlbšej vode. V týchto miestach sa zhŕknu, a tak šťuky nebudú ďaleko. V chladnejších mesiacoch, kedy sa šťuky pravdepodobne zdržujú v hlbších vodách, môže byť užitočnou návnadou napríklad plandavka na šťuky, čo sú návnady vhodné aj do hlbokej vody a zároveň na dlhé nahodenia. Plandavka sa prevaľuje zo strany na stranu, čím perfektne imituje zranenú rybku.

2. Kde nájsť šťuku a kam nahodiť návnadu 

Voda, kde sa vyberiete na lov, by mala spĺňať určité vlastnosti, ktoré Vám povedia, kde sa šťuky pravdepodobne zdržujú. Hľadajte napríklad odpadky, ktoré sú známymi záchytnými bodmi pre predátorov, ako sú šťuky, ktoré sa dokážu udržať v hlbšej vode a čakajú na korisť. Hľadajte tiež akýkoľvek druh konštrukcie, napríklad mosty či móla, pretože šťuky majú tendenciu hľadať temné a maskované kúty, kde na svoju korisť čakajú. Na kanáloch a riekach sa oplatí zamerať aj na kotviace člny, najmä tie, ktoré majú svoje využitie aj v zime, pretože aj mierne zvýšenie teploty vody pod člnom priláka rybičky a šťuky ich budú nasledovať.

Počas zimných mesiacov, kedy je voda studená, šťuka šetrí energiu a teda neloví každú korisť, ktorá okolo nej prepláva. V tomto období by teda návnada mala mať dostatočnú veľkosť, ktorá bude pre dravca zaujímavá a kvôli ktorej sa šťuke oplatí vyplávať z úkrytu. Ideálne na lov sú napríklad woblery na šťuky, ktoré by mali dosahovať väčšie rozmery.

3. Vyberte si najlepšiu taktiku lovu šťúk 

Šťuku je možné chytať rôznymi spôsobmi, avšak danú taktiku by ste mali vyberať podľa podmienok, v ktorých aktuálne lovíte. Taktika deadbaiting alebo teda mŕtva návnada, funguje lepšie v zime, keď je voda chladnejšie a metabolizmus šťúk je pomalší, takže je menej pravdepodobné, že budú prenasledovať návnadu. Lure fishing je oveľa aktívnejší prístup, ktorý sa najlepšie hodí do teplých mesiacov a na jeseň, keď šťuka bude prenasledovať návnadu. Dokáže tiež lepšie nájsť ryby, ktoré sú viac rozložené vo vodnej ploche, pretože táto taktika pokrýva väčšiu rozlohu.

4. Výber návnad na šťuku 

Šťuka je lovec, ktorý má však odlišné správanie v ročných obdobiach. Preto by aj nástraha, ktorú aktuálne používame pri love, mala odrážať správanie a obdobie, v ktorom lovíme. Okrem gumených nástrah, plandaviek a woblerov na šťuky, poznáme ešte ďalšie, ktoré sú vhodné a vysoko účinné pri love týchto dravcov.

Rotačka alebo rotačný blinker na šťuky je nástraha, na ktorú predátori veľmi pekne reagujú. Pravdepodobne patrí medzi najrýchlejšie, čo sa ulovenia rýb týka a tiež medzi najľahšie vedené nástrahy v prívlači. Rotačku možno ocenia začínajúci prívlačiari, pretože je s ňou lov jednoduchší a tiež si vytvoria dobré návyky do ďalšieho lovu s nástrahami náročnejšími na obsluhu.

Máloktorá šťuka odolá nástrahám v podobe streamerov. Streamery na šťuky sú tvorené lákavými vzormi precízne spojenými s najsilnejšími a najostrejšími háčikmi. Ich farebnosť a prevedenie pripomína dravcom ich korisť v podobe plotíc, menších ostriežov, ale aj žiab.

Poslednou nástrahou, avšak určite nie najmenej účinnou, sú koguty na šťuky. Vysoko účinná nástraha z peria je určená pre lov dravcov blízko pri dne. Koguty vyrobené z peria sú spojené s ostrým trojháčikom a veľkým 3D okom v časti hlavičky.

The post Najlepšie tipy na lov šťúk appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/najlepsie-tipy-na-lov-stuk/feed/ 0
5 najlepších miest na lov kapitálnych zubáčov https://extraprivlac.sk/5-najlepsich-miest-na-lov-kapitalnych-zubacov/ https://extraprivlac.sk/5-najlepsich-miest-na-lov-kapitalnych-zubacov/#respond Thu, 09 Feb 2023 16:25:10 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59439 Lov kapitálnych zubáčov je veľká výzva – preto zubáč patrí v našej oblasti medzi najobľúbenejšie ryby – niekto zbožňuje ich

The post 5 najlepších miest na lov kapitálnych zubáčov appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
Lov kapitálnych zubáčov je veľká výzva – preto zubáč patrí v našej oblasti medzi najobľúbenejšie ryby – niekto zbožňuje ich chuť a rybári zbožňujú ich lov, pretože je to pre mnohých výzva. Mnoho rybárov by potvrdilo, že je náročné ich chytiť, predovšetkým kapitálne úlovky, a práve to je na ich love vzrušujúce. Kde však za takýmito kapitálnymi úlovkami vyraziť na Slovensku a ako si pri ich love pomôcť?

Otázka, kde zubáče loviť, je relevantná, pretože len tam, kde sa vyskytujú v dostatočnom množstve, má zmysel ich vyhľadávať. Je dôležité myslieť na to, že zubáče často menia svoje stanovištia, počas sezóny a dokonca aj počas dňa. To teda znamená, že aj keď na začiatku sezóny môžete byť úspešní na jednom mieste, v strede alebo na konci sezóny to už môže byť úplne inak. A rovnako to môže byť aj v priebehu dňa, tam, kde ulovíte zubáča ráno, už nemusíte večer. Napríklad v noci dokážete uloviť zubáča aj meter od brehu, kde číha na malé rybky.

Zubáče sa často vyskytujú v úsekoch tokov, kde sa voda rýchlejšie zohreje. To je predovšetkým v zákrutách, kde voda prúdi o niečo pomalšie. Na druhej strane, v hlbokých častiach riek, kde je prúd silnejší, je voda podstatne chladnejšia. Aby ste boli pri love zubáčov úspešní, vyhľadávajte vodu, ktorá má maximálnu hĺbku dva metre, pretože je znateľne teplejšia. Tento typ vôd predstavuje napríklad Dunaj a jemu podobné rieky. Keď sa však vydáte do hlbších vôd, na pomoc si môžete vziať niektoré z našich prémiových nástrah ktoré výrazne zvýšia vaše šance na kapitálny úlovok.

  • Vodné nádrže

Takmer vo všetkých priehradách sa nachádzajú kapitálne kusy zubáčov. Mnoho rybárov sa obracia práve na tieto druhy vôd, pretože o prítomnosti zubáčov vo vodných nádržiach vedia. No ich lov tu môže byť náročný, a to najmä počas dňa. Cez deň sa totiž tieto ryby zdržujú pod potopenými konármi, pod balvanmi alebo na miestach, ktoré im poskytujú tieň. Počas noci sa však situácia mení a ak vyhľadávate nočné rybárčenie a zameriavate sa na lov zubáčov. Vodné nádrže sú na to ako stvorené. Počas leta však môže byť vo vodných nádržiach plytšia voda, preto svoje šance na úspech môžete zvýšiť woblermi na zubáča. Vďaka woblerom predídete kontaktu s dnom.

  • Takmer stojace toky – ako loviť kapitálne zubáče

Zubáče zbožňujú tieto typy riek. Sú konkrétne miesta, na ktorých by ste ich v týchto tokoch mali vyhľadávať. Je to v tieni previsnutých stromov a v iných častiach, ktoré rybám poskytujú tieň. Tiež kamenné násypy, mosty či vstupy do prístavov. Ak teda idete na lov zubáča, vodu by ste mali poznať a mali by ste sa vydať do vôd, v ktorých viete, že sa takéto oblasti nachádzajú. V stojatých vodách platí, že v noci sa zubáče približujú k brehu do plytšej vody. Takže sa vám na nočnú rybačku určite oplatí vyraziť.

  • Jazerá s členitými brehmi 

Jazerá s členitými brehmi sú bohaté na vodné rastliny, nachádzajú sa tu štrkové lavice či brehy. Poskytujú zubáčom úkryt počas dňa. Predovšetkým počas dňa tu ryby hľadajú úkryt a tienisté miesta. Pravdepodobnosť úspechu k tomu ešte znásobujú popadané vetvy, zvalené stromy, ktoré sú tiež útočiskom. Tieto miesta ponúkajú potravu pre menšie rybky, za ktorými sa zubáče vydávajú na lov. Jazerá s členitými brehmi sú výhrou pre rybárov, ktorí neobľubujú nočnú rybačku a chcú sa na lov zubáčov vydať počas dňa. Pozor však na to, že tento typ vôd poskytuje zubáčom dostatok potravy, preto vám odporúčame skúsiť rybačku s nástrahou farby firetiger, ktorá je dostatočne jasná, aby upútala pozornosť dravcov.

  • Kanály 

Pokiaľ sa vydáte na lov zubáča do kanála, mali by ste vedieť, že zo svojich úkrytov vychádzajú až za súmraku, kedy sa vydávajú hľadať potravu. Preto sa ku kanálom oplatí vyraziť večer alebo v nočných hodinách. V nočných hodinách je voda pokojnejšia a bez premávky. Preto sa zubáče približujú ku svojej koristi. Ak v kanáli nájdete nejaké stavby, ktoré zubáčom poskytujú tieň, môžete lov vyskúšať aj počas dňa. Avšak úspech je stále menej pravdepodobný. Počas dňa môžete vyskúšať aj mosty, ktoré rybám ponúkajú ideálny tieň. Cez kanály tiež prúdi lodná doprava. Táto tieto toky zbavila väčších prekážok a nečistôt, ako sú popadané stromy a konáre, preto tieto vody prajú lovu na gumené nástrahy.

A ako loviť zubáče? Nájdete v tomto článku

The post 5 najlepších miest na lov kapitálnych zubáčov appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/5-najlepsich-miest-na-lov-kapitalnych-zubacov/feed/ 0
ZO SVETA: Aký veľký je pstruh potočný? https://extraprivlac.sk/zo-sveta-aky-velky-je-pstruh-potocny/ https://extraprivlac.sk/zo-sveta-aky-velky-je-pstruh-potocny/#respond Thu, 09 Feb 2023 16:23:17 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59435 Priemerné a maximálne veľkosti pôvodne európskej ryby, ktorá bola nasadená do celého sveta Pstruh potočný je jedným z celosvetovo najobľúbenejších

The post ZO SVETA: Aký veľký je pstruh potočný? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>

Priemerné a maximálne veľkosti pôvodne európskej ryby, ktorá bola nasadená do celého sveta

Kapitálny úlovok pstruha potočného

Pstruh potočný je jedným z celosvetovo najobľúbenejších druhov pstruhov a rýb celkovo. Môže dosiahnuť úctyhodnú dĺžku a hmotnosť.

Hoci je pôvodom z Európy, bol zavlečený do celého sveta. Dnes sa táto ryba dá chytiť v mnohých krajinách. Ale aký veľký je v skutočnosti pstruh potočný?

Pstruh potočný (Salmo trutta) môže dosiahnuť hmotnosť okolo 20 kg a dĺžku 115 cm. Jeho priemerná veľkosť je medzi 0,5 až 2,5 kg a 25 až 50 cm. Najväčší pstruh potočný na svete sa nachádza v USA a na Novom Zélande.

Pokračujte v čítaní tohto článku, aby ste sa dozvedeli viac o maximálnej veľkosti pstruha potočného, ​​koľko vážil najväčší pstruh potočný, aký bol kedy ulovený, a ako starý môže tento druh pstruha byť. Ak sa rozhodnete vydať na lov pstruha, poradíme vám nástrahy na lov najväčších pstruhov, ale aj prívlačové prúty na lov najväčších úlovkov.

Aká je maximálna veľkosť pstruha potočného?

Môže sa to zdať príliš veľa, aby to bola pravda, ale v priebehu rokov bolo ulovených pomerne veľa pstruhov potočných s hmotnosťou nad 18 kg!

Salmo trutta, čo je latinský názov hnedáka, možno nie je najväčší z rodiny pstruhov, ale určite môže dorásť do úžasnej veľkosti.

Maximálna dĺžka tohto fantastického druhu pstruha je okolo 115 cm, zatiaľ čo jeho maximálna hmotnosť je asi 20 kg.

Vzhľadom na to, že pstruha potočného môžeme v súčasnosti nájsť po celom svete a obýva mnoho vzdialených riek a jazier, som si celkom istý, že niekde tam vonku musí plávať viac ako jeden 23 – kilogramový krásavec!

Čaká sa len na to, kedy ho uloví nejaký šťastný rybár.

VEDELI STE?

Podľa miestnych správ bol v roku 1928 vo švajčiarskom jazere Maggiore ulovený obrovský divý pstruh potočný s hmotnosťou 30,84 kg. Tento úlovok však nie je overený. Ktovie, však?!

Aká je priemerná veľkosť pstruha potočného?

Kapitálny úlovok pstruha Potočného na Slovensku

Samozrejme, že takýto obrovský pstruh potočný zostane snom väčšiny rybárov a väčšina z nás sa bude musieť uspokojiť s priemerne veľkým úlovkom. 

Táto priemerná veľkosť sa pohybuje od 25 do 50 cm a 0,4 až 2,2 kg.

Priemerná veľkosť vášho miestneho pstruha potočného však silne závisí od biotopu a genetiky príslušnej populácie. 

Viem o vodách v Spojených štátoch, kde sa nachádzajú pstruhy potočné s priemernou veľkosťou 20 až 30 cm.

Na druhej strane mnohé populácie pstruha potočného môžu mať oveľa väčšiu priemernú veľkosť. Na Slovensku môže mať pstruh priemernú hmotnosť 0,2 – 0,8 kg kg a priemernú dĺžku 20 – 45 cm.  

Medzi faktory, ktoré môžu ovplyvniť tieto rôzne priemerné veľkosti, patria:

  • teplota vody,
  • hojnosť potravy,
  • množstvo prirodzených predátorov,
  • množstvo rybárov,
  • veľkosť populácie,
  • populačná genetika,
  • veľkosť biotopu.

 Aký najväčší pstruh bol kedy ulovený?

Najväčší pstruh potočný aký bol kedy olovený

Ak ste, rovnako ako ja, vášnivý pstruhár a chytili ste pár pekných úlovkov, viete, že štyri a polkilová ryba je už poriadne monštrum.

Pstruha potočného s hmotnosťou 9 kg možno teda považovať za skutočného obra. Môžeme si len predstaviť, ako sa musel cítiť chlapík, ktorý ulovil svetový rekord pstruha potočného, ​​rybu s neuveriteľnou hmotnosťou 20,10 kg!

Bol to rybár menom Seumas Petrie, ktorý chytil túto obrovskú rybu v kanáli Ohau na Novom Zélande v roku 2020.

Zaujímavosťou je, že ten istý kanál vyprodukoval aj predchádzajúci svetový rekord pstruha potočného, ​​ktorý vážil 19,08 kg a bol ulovený ešte v roku 2013.

Je jasné, že Nový Zéland je to pravé miesto, kam ísť, ak túžite po monster rybe!

Dôležitým aspektom pri love pstruha, okrem miesta a počasia, sú nástrahy na lov pstruhov a kvalitný prívlačový prút vyvinutý pre lov pstruha, no v neposlednom rade je to aj kvalitný prívlačový navijak, keďže sa musíte pripraviť na poriadny boj.

Ak sa rozhodnete vycestovať za poriadnym úlovkom, či už u nás doma na Slovensku, k susedom do Českej republiky, alebo kamkoľvek do sveta, vo vašej výbave nesmie chýbať Rotačka MEPPS Aglia Fluo Chart. Ale nezabudnite! Neexistuje univerzálne najlepšia nástraha, obzvlášť nie pre kapitálny úlovok, na ktorý sa chystáte. Preto si určite pribaľte aj Plandavku Astrar. Ja by som určite zvolil nástrahu na pstruhy Spearhead Ryuki 45S Ayu ND. A do tretice by v mojej výbave nechýbali aspoň 2-3 farby Gumených nástrah Libra Lures.

Na poriadny úlovok potrebujete aj poriadny prút. Prívlačových prútov je na trhu veľmi veľa. V našej ponuke nájdete desiatky otestovaných špičkových prútov pre hobby rybárov a rybárky, tých zanietenejších a aj profi nadšencov. Na rybačku kapitálnych úlovkov si beriem to najlepšie. Preto používam prívlačový prút SPORTEX TiBoron Extend ultra light. K nemu budete potrebovať poriadny navijak. Ja používam navijak Shimano Twin Power FD C5000 XG, ale mám veľmi dobré skúsenosti aj s prívlačovým navijakom Savage Gear SG8 3000H. Ak ste dočítali až sem, tak vám ďakujem za pozornosť aj podporu našej komunity. Za odmenu mám pre vás promo kód: “1022b10” s 10 % zľavou na vašu výbavu. Verím, že sa vám podarí chytiť poriadne monštrum, a budem rád, ak mi pošlete fotku svojho úlovku na info@extraprivlac.sk. Ak vás zaujíma viac takýchto článkov, prihláste sa na odber našich noviniek nižšie.

The post ZO SVETA: Aký veľký je pstruh potočný? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/zo-sveta-aky-velky-je-pstruh-potocny/feed/ 0
Lov zubáčov na vertikálnu prívlač, alebo ako na vertikál? https://extraprivlac.sk/lov-zubacov-na-vertikalnu-privlac-alebo-ako-na-vertikal/ https://extraprivlac.sk/lov-zubacov-na-vertikalnu-privlac-alebo-ako-na-vertikal/#respond Thu, 09 Feb 2023 16:20:33 +0000 https://extraprivlac.sk/?p=59431 Už vás nebaví loviť zubáče ‘‘klasicky‘‘? Vyskúšajte vertikál! Ahojte rybári! Pripravil som si pre Vás ďalšiu zaujímavú tému, ktorou je

The post Lov zubáčov na vertikálnu prívlač, alebo ako na vertikál? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>

Už vás nebaví loviť zubáče ‘‘klasicky‘‘? Vyskúšajte vertikál!

Ahojte rybári! Pripravil som si pre Vás ďalšiu zaujímavú tému, ktorou je vertikálny lov zubáčov. Aj keď mnoho z Vás týmto spôsobom už určite loví, väčšina rybárov tento typ lovu nikdy nevyskúšala a odhadujem ,že polovica ani nevie, že sa takto dajú zubáče loviť…A ako úspešne!

Lov zubáčov na vertikálnu prívlač alebo ako na vertikál?

V čom spočíva princíp vertikálneho lovu?

Neverili by ste, ale princíp je jednoduchý ako facka! Stačí Vám loď, kajak či belly boat, spustiť nástrahu ku dnu a vyčkať. Prečo tak ale neloví každý? No lebo ako platí pri všetkom aj tu platí, že teória je jednoduchá, ale prax mnohonásobne zložitejšia a ukrýva za úspechom mnoho hodín/dní na vode, pri ktorých získate základné návyky ako viesť nástrahu, ako sa s člnom pohybovať a vo všeobecnosti ako celú túto techniku dotiahnuť k dokonalosti. Preto som sa rozhodol, že Vám čo najjednoduchšie a najstručnejšie popíšem základné princípy tejto málo používanej techniky.

Nevyhnutné vybavenie pre vertikálny lov

Najdôležitejšie je samozrejme nejaké plavidlo, ktoré Vám vertikálny lov umožní. Ako som vyššie spomínal, použiť môžete akúkoľvek loď, belly boat alebo kajak. V zásade je jedno z čoho loviť budete, rozdiel bude len vo vašom pohodlí a pohode pri love. Treba však prihliadať aj na manévrovatelnosť plavidla, ku ktorej sa vrátim neskôr v článku. Ďalej samozrejme potrebujeme prút, navijak, šnúru, fluorocarbonový nadväzec, ťažké jigové alebo zavrtávacie hlavy a nesmú chýbať ani samotné nástrahy. Čo sa týka prútu, nemal by byť dlhý kvôli manipulácii na lodi prípadne, aby sme ho vedeli držať v blízkosti sondy sonaru – pokiaľ sonar použijeme. Prút by mal byť dostatočne tuhý a citlivý, aby sme nepremárnili záber a dokázali zubáča úspešne zaseknúť. Navijak je v zásade jedno aký použijeme, nakoľko tu ho využívame len na spúšťanie nástrahy ku dnu a následné zdolanie ryby. Zvyšné vybavenie si rozoberieme v nasledujúcich riadkoch, nakoľko ku každému treba napísať bližšie vysvetlenie.

Použiť šnúru alebo vlasec?

Odpoveď je jednoznačná. Určite šnúru! Pri vertikálnom love nie je priestor na chyby a neskoré reakcie, ktoré by sme pri použití silónu určite mali. Silón by kvôli jeho prieťažnosti spôsobil zníženie citlivosti pri záberoch a neumožnil by tak razantný zásek ako pri šnúre. Šnúra vďaka nulovej prieťažnosti, prenáša informácie o tom, čo sa deje pod vodou do prútu a vašej ruky okamžite, vďaka čomu máte priestor na skorú a razantnú odpoveď vo forme úspešného záseku krásneho zubáča. Hrúbka šnúry je taktiež mimoriadne dôležitá. Odporúčam použiť šnúru s priemerom maximálne 0,08mm nakoľko kladie nízky odpor vo vode, vďaka čomu budeme vedieť udržať nástrahu priamo pod člnom.

Lov zubáčov na vertikálnu prívlač alebo ako na vertikál?

Správna gramáž jigovej hlavy

Pokiaľ lovíte v hĺbkach viac ako 3 metre, stačí použiť 30 gramovú hlavu. Slovo ‘‘stačí‘‘ sa vám pri čísle 30 gramov môže zdať prehnané, no nie je. Teraz nelovíme na prepad, ako ste klasicky zvyknutí. Dôvod prečo používam takéto ťažké hlavy je jednoduchý. Pri pohybe člnu nás nástraha nasleduje, no vplyvom odporu šnúry vo vodnom stĺpci, sa nám nástraha dostáva mimo kolmý uhol (mimo loď). Tomu je potrebné zamedziť, lebo nevieme dôsledne kontrolovať hĺbku, v ktorej lovíme a to dosiahneme vďaka ťažkému jigu. Výnimkou sú plytké vody pod 3 metre, kedy môžeme použiť aj 20 gramovú hlavu. Jig uchytíme na nadväzec z fluorocarbónu v hrúbke 0,30-0,50mm – podľa výskytu šťuky.

Aké nástrahy použiť?

Nástrah je nespočetné množstvo. Môžete použiť vertikálne woblery, tie však lepšie fungujú v lete a na riekach. Ja som si zaužíval ako najúčinnejšie gumené nástrahy. Nie však všelijaké. Nástraha nesmie mať veľké kopýtko ako používame pri jigovaní, lebo by nemala správny pohyb pri pomalom vedení, čo vertikál určite je. Medzi najúčinnejšie nástrahy radím nymfy vo veľkosti 10-13cm, fillety LMAB, ktoré imitujú umierajúcu rybku plávajúcu na boku alebo smáčiky 10-15cm, ktoré majú taktiež perfektný prirodzený pohyb pri vertikálnom popoťahovaní.

Ako sa plaviť a ako viesť nástrahy aby bol vertikálny lov úspešný

Tento odsek je kľúčom k úspechu pri tejto technike, preto odporúčam na tomto bode trénovať čo najviac. V prvom rade nástrahu spustíme pod loď. Ideálne ak si s nástrahou klepneme o dno a následne jemne pridvihneme, aby sa nástraha pohybovala nad dnom cca 15-20cm. Toto je hĺbka, z ktorej prichádza najviac záberov! Sem tam si môžeme klepnúť o dno, aby sme vedeli ako vysoko nástrahu máme a potom prichádza práca s nástrahou. Snažíme sa imitovať reálnu potravu zubáčov, teda nerobíme zbesilé skoky, ale jemne trasieme špičkou +- 5cm hore a dole. Tento pohyb dokonale imituje korisť dravcov.

            Po osvojení si správneho vedenia prichádza ale najťažší bod tejto techniky. Ako sa pohybovať s loďou? Gro úspechu je správna rýchlosť, ktorou sa loď po vodnej hladine pohybuje. Ideálna je rýchlosť od 0,5-1 km/h. Jemne rýchlejšia alebo pomalšia rýchlosť je tiež v poriadku. Pokiaľ by sme sa pohybovali rýchlejšie, aj pri použití ťažkého jigu bude komplikované udržať nástrahu tam kde má byť, čo má zásadný vplyv na úspech.

Ideálne je, keď fúka mierny vánok a sú jemné vlny, ktoré nás dostanú do driftu so správnou rýchlosťou. Pokiaľ nám podmienky neprajú, odporúčam použiť elektromotor, pádla na kajaku, či plutvy na belly boate, ktoré nám umožnia prelovovať danú oblasť. Predpokladané stanovisko rýb prelovujem opakovane, a to z rôznych uhlov. Základ k úspechu tu je trpezlivosť, a veriť tejto technike.

Sonar a vertikál. Áno či nie?

Bod, ktorý som doteraz vynechal, no z môjho pohľadu veľmi dôležitý. Aj keď je možné loviť na vertikál aj bez sonaru, nie je to ono a v konečnom dôsledku človek ani nevie o tom, že si jeho nástrahu obzerala nejaká ryba, no nejavila o ňu záujem. Na základe sonaru vieme z vody vyčítať, či ryby našu nástrahu chcú, alebo je čas na zmenu, vieme sledovať samotnú nástrahu a hĺbku v ktorej je, sledujeme aj dno a prekážky, ktoré sú často útočiskom zubáčov a v neposlednom rade je vzrušujúce sledovať a predpokladať kedy by mohol prísť záber! Či nie?

Lov zubáčov na vertikálnu prívlač alebo ako na vertikál?

Tak ako? Láka aj Vás vyskúšať vertikálny lov?

Je to niečo iné a zaujímavé. Za mňa je to neskutočná zmena a určite prajem každému rybárovi zažiť záber od zubáča, priamo pod člnom.

Tento článok som sa snažil napísať tak, aby bol zrozumiteľný aj pre začínajúcich rybárov. Verím, že sa mi to podarilo, no keby mal niekto konkrétnejšie otázky, budem rád, ak ma kontaktujete a rád Vám ich zodpoviem. Presný videonávod nájdete aj na mojom YouTube kanáli Extraprívlač

The post Lov zubáčov na vertikálnu prívlač, alebo ako na vertikál? appeared first on Extraprívlač.sk.

]]>
https://extraprivlac.sk/lov-zubacov-na-vertikalnu-privlac-alebo-ako-na-vertikal/feed/ 0