Ako sa pripraviť na pstruhovú sezónu a lov pstruhov
Je to tu! Už sa blíži ten čas, na ktorý všetci skalný prívlačiari a lovci pstruhov čakajú už dlhú dobu. Začiatok pstruhovej sezóny 2021 klope na dvere! Po dlhej a náročnej prestávke kvôli pandémii koronakrízy nám nadšenie na nadchádzajúcu sezónu prudko stúpa, a s tým je spojené aj plánovanie a príprava našej výbavy. Poďme sa pozrieť, na čo by sme určite pri príprave na dlho očakávaný 16. apríl, ale aj celú pstruhovú sezónu nemali zabudnúť…
So začiatkom sezóny určite všetci očakávame, že to bude veľmi dobrá a úspešná rybačka, no opak môže byť pravdou nakoľko sa môžu vyskytnúť situácie, ktoré nám to môžu pokaziť. Napríklad počasie, či vysoký stav vody, no dá sa s tým vysporiadať. Tu je pár mojich rád z minulých sezón.
Aké situácie môžu na začiatku pstruhovej sezóny nastať a ako sa s nimi vysporiadať?
Vysoký stav vody
Pokiaľ nastane takýto stav, ktorý trvá dlhšie a hlavne kvôli topeniu snehu z hôr, nie je to práve ideálny čas na vysoké počty úlovkov. Ryby sú zaľahnuté pri dne a potravu prijímajú len stroho. Zamerať by sme sa mali najmä na kľudnejšie úseky riek, či potokov. Pstruhy sa zdržiavajú za veľkými kameňmi a skalami, alebo v pokojnejších tôňach, kde nemusia vynaložiť toľko námahy na “boj“ s prúdom. Problémom môže byť aj samotná nízka teploty vody, kedy pstruhy takmer vôbec nemenia svoje stanovisko a žerú vyslovene len potravu, ktorá im pripláva pred tlamu. Preto je nevyhnutné, byť na takúto situáciu pripravený a prispôsobiť si tak aj náš sortiment nástrah, ktoré nie je vždy jednoduché dostať na dno k pstruhom. Ďalším indikátorom, že sa pstruhy nachádzajú pri dne sú pijavice. Ak ulovíte pár pstruhov a sú posiate pijavicami, znamená to, že sú pstruhy pri dne a nie sú príliš aktívne.
V tomto momente volíme ťažké woblery, poprípade woblery s dlhou lopatkou, ktorá nám umožní rýchle zanorenie a pomáha nám udržať nástrahu pri dne. Druhou možnosťou je lov s gumenými nástrahami, pri ktorých použijeme ťažšie hlavičky, čeburašky, či iné záťaže. Ideálne je nahodiť, podľa sily prúdu dostatočne vysoko nad lovné miesto, aby nástraha stihla vyklesať k našim želaným úlovkom. Ak sa Vám to nedarí radšej zmeňte úsek kde lovíte, aby ste zbytočne neplytvali svojim časom.
Kalná voda
Tento stav nemusí stále znamenať, že sa môžeme otočiť na päte a ísť domov. Niekedy je to priam ideálny stav, lebo ryby plašíme menej a zvyšuje sa nám šanca uloviť aj opatrnejšie jedince. Samozrejme, ak netečie úplné kakao, dá sa loviť. V tomto prípade volí väčšina z nás pestrejšie farby woblerov, rotačiek, plandaviek či gúm. Čo nie je nesprávny krok, no nemusí fungovať stále, najmä ak chceme loviť väčšie opatrné ryby. Výnimkou sú hladné, nasadené pstruhy dúhové, no tie sa za pár dni vychytajú a úspešnosť s týmito nástrahami prudko klesá. Presvedčil som sa o tom minulý rok, kedy som nezačal s pestrými farbami, no volil som prírodnú sivohnedú farbu nymfy, a po chvíli sa ukázal krásny potočák, ktorý by určite krikľavo žltú rotačku nevzal. Bol to krásny moment.
Nízky stav vody
Toto je opak vyššie opísaných situácií, aj keď sa to nestáva často, táto situácia môže nastať, tak buďme radšej pripravení. Na začiatku sezóny sme pri vode len málokedy sami, a práve v tom je najväčší problém. Vysoký rybársky tlak na čisté vody s minimálnym prietokom ryby rýchlo vyplaší a rybačku naozaj znepríjemňuje. V tomto prípade je lepšie zmeniť naše lovné miesto a nájsť si flek niekde v divokých, málo navštevovaných úsekoch revírov, kde majú kľud ryby, ale aj my. Nástrahy môžeme využiť akékoľvek, no prioritne začíname od prírodných farieb a nižších gramáží.
Dokonalé podmienky na lov pstruhov
Prešli sme si najviac očakávané prekážky s ktorými sa na začiatku pstruhovej sezóny môžeme stretnúť. Ostáva už len stav kedy je všetko ideálne. Neviem či sa dá takýto stav opísať, alebo kedy vlastne je. Jednoducho povedané stav vodnej hladiny nie je ani vysoký, ani nízky, voda je mierne prikalená, počasie príjemné jarné a pri vode sa cítime naozaj dobre. Čo sa týka nástrah tak výber je na nás a každý pstruhár vie, že ak nefunguje jedno treba vyskúšať niečo iné a nakoniec uspeje.
Voľba rybárskej výbavy a nástrah na lov pstruhov
Prívlačový prút na lov pstruhov
Výber prútu na lov pstruhov záleží hlavne od revíru, na ktorom budeme loviť. Na menších zarastených potokoch odporúčame použiť prúty s dĺžkou okolo 1,6-1,8m maximálne, na riekach, či vodných priehradách môžeme siahnuť po prúte s dĺžkou aj okolo 2,3m. Vyberáme teda prúty, ktoré sú určené na UL prívlač a jemný lov. Gramáže sa pohybujú od 0-12 gramov, ktoré si volíme podľa typu nástrah, na ktoré budeme loviť. Akciu prútu si každý rybár obľúbi inú, no ja som si obľúbil prúty s rýchlou a parabolickou akciou prútu, ktorá mi umožňuje rýchlo reagovať na záber pstruha a zároveň ho aj úspešne zdolať. Pre úplných začiatočníkov odporúčam použiť skôr mäkšie prúty so strednou až pomalou akciou, ktorá im pomôže rybu jednoduchšie zdolať a predísť tak sklamaniu zo stratených rýb.
Prívlačový navijak na lov pstruhov
Pri navijaku na UL prívlač, by sme mali pozerať najmä na jeho veľkosť a rýchlosť prevodov. Volíme navijaky s cievkou o veľkosti od 1000 do 2500, aby nám sadol k prútu a lovilo sa nám pohodlne a s radosťou. Neodporúčam siahnuť po najlacnejších navijakoch na trhu, nakoľko môže byť naozaj nepríjemné, ak nám pokazený navijak predčasne pokazí aj rybačku. Je to predsa len časť výbavy, ktorá je najzložitejšia na údržbu a opravu. Rýchlosť prevodov stačí pomalšia, nakoľko nelovíme bolene na veľkých vodných nádržiach.
Aký vlasec alebo šnúru na lov pstruhov použiť?
Pri tomto bode si treba dať naozaj pozor, nakoľko je potrebné myslieť na to, že vlasec, či šnúra musí byť doladený ako k prútu, tak aj k nástrahe s ktorou lovíme nezabúdajúc na to, že lovíme energické pstruhy s častými a divokými výskokmi nad hladinu. Ako prvé upozorním na lov s rotačkami, pri ktorých je lov so splietanou šnúrou vylúčený, nakoľko si ju za veľmi krátky čas zničíme a bude sa motať. V zásade platí, že sa musíme pozerať najmä na prieťažnosť vlasca, ktorá nám musí sedieť k našej zostave. Pokiaľ máme prút s akciou extra fast odporúčam použiť skôr kvalitný nylonový vlasec, ako šnúru, nakoľko je prieťažnejší a pomôže nám lepšie tlmiť výskoky pstruhov. Pokiaľ ale lovíme s mäkším prútom a pomalšou akciou, je ideálne siahnuť aj po šnúre, vďaka ktorej sa nám predsa len citlivosť zvýši a lepšie cítime útoky ryby na nástrahu. Doporučujem použiť aj fluorocarbónový nadväzec, nakoľko je oveľa odolnejší ako nylon, či šnúra. Samostatnou kategóriou je použitie relatívne nového materiálu esteru, ktorý je vlastnosťami podobný šnúre s takmer nulovou prieťažnosťou, tuhosťou a silou flurocarbónu a vzhľadom pripomína nylon. Ideálny je najmä na použitie woblerov, či plandaviek. Tento vlasec je veľmi obľúbený hlavne pri trout area rybolove pstruhov na stojatých vodách. Priemery vlascov, či šnúr volíme čo najjemnejšie, prihliadajúc na naše skúsenosti, použitú zostavu a možnú veľkosť úlovku.
Aké nástrahy na lov pstruhov použiť?
Dostávame sa do bodu, ktorý je asi najrozsiahlejší a zaslúži si vlastný článok, budeme sa mu teda bližšie venovať neskôr. V skratke ale platí, že na lov pstruhov môžeme použiť všetky najmenšie veľkosti woblerov, gumených nástrah imitujúcich hmyz a jeho larválne štádiá, plandavky a rotačky. Odporúčam použiť háčiky bez protihrotu a to hlavne, ak chytáme spôsobom chyť a pusť (som silným zástancom a verím, že nás bude pribúdať čím viac). Ak by som Vám mal odporučiť len jednu nástrahu do ktorej vkladám 100% mojej dôvery, budú to gumené nástrahy od firmy Libra Lures. Tieto nástrahy dokonale imitujú larvy a červy. Sú napustené intenzívnou arómou a extrémne mäkká guma zaručuje prirodzený pohyb, a preto 16. apríla nebudú chýbať v mojej prívlačovej krabičke.
Verím, že bol tento článok pre Vás prínosom, a to hlavne pre začínajúcich rybárov, ktorý pár rád na začiatok potrebujú. Nabudúce sa budeme bližšie venovať už sľúbeným nástrahám na pstruhy.
Prajem pekný deň a veľa rybárskych úspechov 🙂