Ako sme v predchádzajúcom článku sľúbili, stručne Vám opíšeme spôsob lovu s technikou Texas a Carolina rig. Ide o podobné montáže s drobným rozdielom ktoré Vám popíšeme nižšie.
Texas Rig
Ideálna technika rybolovu hlavne tam, kde je dno členité s rôznymi prekážkami. Tým, že sa pri technike lovu s Texas Rig loví väčšinou s ofsetovým háčikom (háčik je ukrytý priamo v nástrahe, teda hrot sa nezachytí o prekážky). Montáž sa skladá z obratlíka pripevneného na kmeňový vlasec, následne fluorocarbon priemer cca 0,25-0,30mm dĺžka podľa potreby 20-70cm (dĺžka nadväzca ovplyvňuje rýchlosť a agresivitu chodu gumenej nástrahy- čím je nadväzec kratší, tým sa pri prepade vodným stĺpcom priebežná záťaž dostane skôr k obratlíku, čo spôsobí rýchlejšie klesanie nástrahy) ,na ktorý navlečieme priebežnú záťaž(Flip´n Sinker) a sklenenú guličku a následne samotnú nástrahu.
Zmyslom tejto montáže je to, že nástraha klesá ku dnu oveľa pomalšie a skôr imituje zranenú rybku, čo vie vydráždiť k záberu aj letargického dravca. Korálka pod záťažou vytvára zvukový efekt, ktorý zubáče či ostrieže milujú! Túto techniku odporúčame využiť hlavne v chladnejších ročných obdobiach kedy dravce reagujú oveľa opatrnejšie, no osvedčila sa nám aj v lete, kedy stačí náväzec skrátiť, čo zvýši chod nástrahy.
Čo potrebujeme k zostaveniu montáže Texas Rig:
-Fluorocarbon s priemerom cca 0,25-0,35 mm
-10-15 g priebežnú záťaž určenú na lov týmto systémom (Flip´n Sinker)
-Sklenenú guličku
Spôsob naviazania montáže texas rig:
Na kmeňový vlasec najprv naviažeme obratlík, na druhú stranu obratlíka fluorocarbon a navlečieme najprv priebežnú zaťaž (Flip´n Sinker), korálku a na záver samotnú nástrahu.
Spôsob lovu:
Lovíme podobne ako pri klasickom jigovaní. Robíme rôzne veľké skoky, pauzy, rýchlosť navíjania, či už rôzne oživovanie nástrahy aj vo vodnom stĺpci.
Ukážka ako by to malo vyzerať:
Ako vyzerá chod nástrahy pod vodou? Pozrite si video, v ktorom použitú konkrétnu nástrahu nájdete v sekcii Keitech
Carolina rig
Veľmi podobná montáž ako texas rig
Ďalšia z veľmi účinných metód na lov zubáčov, ostriežov, sumcov,či šťúk. Vďaka závažiu a sklenej korálke ktoré je umiestnené pred koncovou montážou, tesne pred vašou gumenou nástrahou (táto záťaž sa nazývaˇ Flip´n Sinker), Priebežná záťaž so sklenenou korálkou je umiestnená ešte pred samotným obratlíkom a následne začína koncový náväzec s nástrahou. Najväčšou výhodou lovu so systémom Carolina Rig je pomalý prepad nástrahy vodným stĺpcom, čo využijete hlavne pri love v chladných mesiacoch alebo keď ryby nereagujú na nič iné. Čo je ďalším lákadlom je zvukový efekt, kedy závažie naráža do sklenenej korálky a dokáže zaujať naozaj každú dravú rybu. Pri systéme carolina rig sa často využívajú ofsetové háčiky, ktoré sa schovajú v gumenej nástrahe a tým pádom môžete preloviť aj zarastené oblasti s prekážkami, ktoré sú často útočiskom dravcov.
Čo potrebujeme k zostaveniu montáže Carolina Rig:
-Fluorocarbon s priemerom cca 0,25-0,35 mm
-10-15 g priebežnú záťaž určenú na lov týmto systémom(Flip´n Sinker)
-Sklenenú guličku
Spôsob naviazania montáže carolina rig:
Na kmeňový vlasec navlečieme najprv priebežnú zaťaž Flip´n Sinker, korálku a naviažeme obratlík. Na druhú stranu obratlíka naviažeme už koncový fluorocarbón a na záver samotnú nástrahu.
Spôsob lovu:
Lovíme podobne ako pri klasickom jigovaní. Robíme rôzne veľké skoky, pauzy, rýchlosť navíjania, či už rôzne oživovanie nástrahy aj vo vodnom stĺpci.
Ukážka ako by to malo vyzerať:
Ako vyzerá chod nástrahy metódou Carolina Rig. Konkrétnu nástrahu nájdete v sekcii Keitech
Ďakujeme že ste si tento článok prečítali a dúfame že sme Vám lov týmito metódami aspoň trochu objasnili a že pomocou nich ulovít svoj životný úlovok 🙂