Blog

Akú gramáž jigovej hlavy použiť?

lazy

Otázka, ktorú dostávame od zákazníkov takmer každý deň. Preto som sa rozhodol spísať odporúčané gramáže jigov, podľa konkrétnych podmienok. V prvom rade si treba uvedomiť, že ideálna gramáž neexistuje. Na jednom mieste je ideálny 10 gramový jig a o 5 metrov vedľa to môže byť aj 30 gramový. Tak ako vybrať tú správnu gramáž?

Faktory, ktoré ovplyvňujú voľbu gramáže jigu sú hĺbka vody, či lovíme na rieke alebo na stojatej vode, sila prúdu a samozrejme samotné správanie rýb. Ideálny návod neexistuje, nakoľko všetky tieto faktory je potrebné skombinovať a vybrať správne. Nie vždy je to najjednoduchšie a preto sú tieto body len orientačné a až skúšaním pri vode prídeme na to, čo naozaj funguje.

Voľba jigovej hlavičky podľa hĺbky vody

Hĺbka, je asi najzákladnejšia veličina, na základe ktorej sa rozhodujeme pre správnu gramáž. No netreba sa zameriavať na konkrétnu gramáž podľa hĺbky, ale na dobu klesania jigu. Ideálna doba klesania jigu po 2-3 otáčkach kľučkou navijaku je od 1-7 sekúnd. Čím zvolíme jig ťažší, tým bude klesanie rýchlejšie. Doba 1-7 sekúnd je až príliš dlhé časové rozmedzie, tak podľa čoho zvoliť dĺžku klesania? Podľa aktuálnej aktivity rýb a ročného obdobia. V zásade však platí, že v teplejších mesiacoch v roku sú ryby aktívnejšie a lepší je rýchlejší prepad (1-2 sekundy) v zimných mesiacoch a s väčším ochladením začíname spomaľovať. Čím je chladnejšie, tým volíme ľahšie jigy, čím spomalíme dobu klesania- na čo veľmi dobre reagujú dravce najmä v zimných mesiacoch.

Toto zhrnutie vám určite pomôže, no stále platí že správanie rýb nevieme predpokladať. Preto keď nefunguje prepad pomalší, treba gramáž zvýšiť a skúsiť prelovenie lovného miesta trochu agresívnejším vedením nástrahy alebo opačne. V konečnom dôsledku prídeme na to čo aktuálne funguje.

Pokiaľ by sme sa mali riadiť len podľa hĺbky, kde nie je žiadne prúdenie približná odporúčaná hĺbka by bola ako na nasledovnom obrázku: mceclip0 27

Použitie jigov na tečúcej vode

V zásade sa princíp použitia jigov nemení. Treba ale prihliadať na silu prúdu, ktorá spôsobuje to, že nám nástrahu unáša. Čím je prúd silnejší, volíme vyššiu gramáž jigu. Základom je cítiť, čo sa deje s nástrahou v konkrétnom momente. Musíme cítiť aj ten najjemnejší záber, či dopadnutie jigu na dno. Na základe toho aj zistíme, či sme na správnom lovnom mieste. Pre lepší kontakt určite odporúčam použitie šnúry, nie silónu. Šnúra má nulovú prieťažnosť, vďaka čomu sa informácie od nástrahy do prútu prenášajú okamžite.

Šnúra má taktiež vplyv na rýchlosť klesania jigu. Čím je šnúra hrubšia, klesá kvôli vyššiemu odporu vody oveľa pomalšie. Dá sa to využiť aj pre prispôsobenie prepadu pri love, no odporúčam používať šnúry maximálne do 0,12mm, kedy je s nástrahou dokonalý kontakt a nemá veľký vplyv na spomalenie prepadu.

Ešte raz spomeniem, že toto je len všeobecná rada pri voľbe gramáže jigu, no v zásade to platí a reálne funguje. Základom je trpezlivosť a čas na rybách, kde si techniku postupom času vycibríte k dokonalosti a už bude záležať len na správnej voľbe lovného miesta a vhodného času.

Pridaj komentár