Určite sa zhodneme že vplyv počasia má na aktivitu rýb obrovský vplyv. Je však možné riadiť sa nejakým manuálom na 100%? Žiaľ nie, ale je možné zvýšiť svoje šance na rybačke podľa viacerých faktorov, alebo ich súhry. Na začiatok by som chcel spomenúť, že určite neodporúčam kupovať žiadne aplikácie, rybárske kalendáre či grafy, ktoré sú vraj úplne presné, no opak je pravdou a jediné o čo prídete sú vaše peniaze.
Kedy ísť na ryby? Na túto otázku nikdy nedostanete 100%-nú odpoveď nakoľko sledujeme faktory ako sú ročné obdobie, tlak vzduchu, teplota vody, fáza mesiaca, smer a sila vetra, či svieti slnko alebo je zamračené… Ale správnym odhadom svoje šance môžeme mnohonásobne zvýšiť!
Každý rybí druh reaguje na zmenu počasia inak
Rôzne rybie druhy majú rozličnú potravu, preto je logické, že nikdy nebudú brať všetky druhy rýb naraz. Preto sledujme nasledovné faktory a vyskúšajme sa nimi riadiť.
Teplota vody
Teplota vody má na aktivitu rýb obrovský vplyv. Zatiaľ čo kapre so znižujúcou sa teplotou v jeseni a zime potravu prestávajú prijímať, sezóna dravcov a nás – prívlačiarov sa dostáva na svoj vrchol! Aj keď sa môže zdať, že aktivita dravcov v zime niekedy klesá, opak je pravdou! Nástrahy aj väčších rozmerov berú dôveryhodnejšie a frekvencia záberov prudko stúpa. Naopak v lete keď má voda extrémne vysokú teplotu nehádžme flintu do žita! Stačí ísť na ryby pri východe či západe slnka, kedy s večerným ochladením stúpa aj aktivita dravcov.
Smer vetra
Tento faktor pri love rýb na prívlač nie je najdôležitejší, no môže byť rozhodujúci. Vietor a následne vzniknuté vlny premiešavajú vodu a potravu v nej, následkom čoho sa ryby môžu kŕmiť aj v stĺpci a za nimi prídu aj dravce. Rozhodne sa smer vetra oplatí odsledovať a pokiaľ to je možné loviť na veternej strane.
Tlak vzduchu
Vo všeobecnosti platí že sú ryby aktívne pri ustálenom tlaku, alebo mierne stúpajúcom. Prudké zmeny atmosférického tlaku ryby nemajú rady a často sa stane, že v tomto prípade prestanú prijímať potravu aj na pár dní. Platí však, že ryby sú nevyspytateľné a niekedy môže byť efekt opačný teda pozor, aby ste neprišli o rybačku svojho života!
Slnečný svit, zamračené, noc?
Ako som už spomínal a platí to hlavne v lete pri svitaní a stmievaní sa voda ochladzuje a aktivita dravcov prudko stúpa, no čo priame slnko a oblačnosť? Stále ide o kombináciu spomínaných faktorov. Slnko v lete je iné ako slnko v zime, slnko v lete niektorým rybím druhom neprekáža. Napríklad lov boleňov v lete je možný aj počas najhorúcejších letných a slnečných dní, no naopak lov zubáča odporúčame odložiť na neskorý večer až noc. V noci sú totiž dravce počas leta najaktívnejšie, a to platí takmer pre všetky – zubáč, sumec, šťuka. V zime, keď je voda chladnejšia slnko nemá až tak negatívny efekt na lov dravcov a naopak, je ich možné loviť počas celého dňa!
Zvýšená oblačnosť zvyšuje aj naše šance! Keď je zatiahnuté je to takmer stále pozitívny príznak a aktivita rýb je počas tohto obdobia zvýšená ako v zime tak aj v lete.
Ročné obdobie
Do tohto faktoru sme už z časti zašli v odseku vyššie a ovplyvňuje všetky ostatné faktory. Teplotu vody, vietor, tlak… Pre mnohých rybárov je práve ročné obdobie rozhodujúcim faktorom kedy ísť na ryby, nakoľko v niektorých ročných obdobiach ako je napríklad jeseň či zima sú veľmi často ideálne podmienky na lov dravcov. A majú pravdu! V tomto období sú takmer stále podmienky ideálne a aktivita rýb oveľa vyššia. Ale kto by chcel chodiť na ryby len v jeseni?
Jar – voda sa otepľuje a s tým sa spúšťajú ďalšie rozhodujúce faktory ako je napríklad liahnutie a rojenie hmyzu, ktoré pokračuje aj v lete. Práve toto je ideálne obdobie na lov pstruhov na larvy a napodobeniny hmyzu.
Leto – začiatok hlavnej prívlačovej sezóny a zároveň najslabšie ročné obdobie na lov dravcov. Zameriavame sa na bolene, pstruhy, alebo večerné, nočné a ranné rybárčenie.
Jeseň – blíži sa vrchol sezóny a čas šťúk, zubáčov, ale aj iných dravcov!
Zima – vrchol prívlačovej sezóny, ktorý si každý prívlačiar užíva! Vysoký počet úlovkov našej snáď najcennejšej ryby – zubáča.
Teda kedy na ryby?
Stručne v pár bodoch vám zhrniem moje skúsenosti, kedy sa mi osvedčila vychádzka k vode najviac.
- Ustálený alebo mierne stúpajúci tlak
- V lete podvečer alebo skoro ráno
- Keď je zamračené alebo po búrke
- Na pstruhy celý rok
- Jeseň a zima
- Pri stálom počasí bez prudkých zmien
Trochu potešenia na záver
Ryby našťastie nesledujú naše návody, rady, tipy a triky. A preto, že sú takto nevyspytateľné, šancu na svoj životný úlovok máte kedykoľvek! Preto, ak máte chuť ísť na ryby len tak zrelaxovať a nesledovať všetky hore spomínané faktory, choďte, oddychujte a možno vás práve rybia nevyspytateľnosť prekvapí!