Boleň dravý je veľmi plachá a pre mnohých rybárov aj tajomná ryba. Koľko krát sa už stalo, že bolene lovia v našej tesnej blízkosti a my skúšame celý arzenál našich nástrah, a on nie a nie sa chytiť!! Áno je to na nervy… no len do času, kým prídeme na to, ako tieto bojovné a extrémne rýchle dravce loviť.
Keď prídete na správnu techniku a zažijete útoky boleňa na Vašu nástrahu, tento typ rybačky si naozaj zamilujete, lebo je to skutočný adrenalín a zábava. Len si predstavte, ako priťahujete hladinový wobler a v tom uvidíte výbuch na vodnej hladine a zároveň ucítite obrovskú ranu do prútu! Je to neopísateľný pocit, ktorý prajem zažiť každému rybárovi.
Preto Vám v tomto článku trochu priblížim techniku, s ktorou konečne ulovíte svojho prvého boleňa, či rapídne zvýšite efektivitu lovu.
Keď sa chystáme loviť bolene, musíme sa pripraviť. Je to veľmi dynamická, zábavná a rýchla rybačka, preto musíme mať všetko potrebné po ruke a nesmieme hlavne zabudnúť na spoľahlivé náradie. Ako prvé by som začal asi nástrahami a technikou lovu, nakoľko toto je kľúč k úspechu pri love boleňov.
Aké nástrahy na bolene použiť?
Poppery, ploppery, pencily, plandavky, rotačky, spinner bait-y, plytko potápavé woblery, to je všetko, čo na bolenepotrebujete. Ale ako a kedy ich použiť? Záleží na viacerých faktoroch, ako je ročné obdobie a aktuálna situácia pri vode.
Ako prvé odporúčam odsledovať, či je na vašom lovnom mieste vo vode poter, či malé rybky. Od toho sa to celé odvíja, veď keď bolene nemajú čo loviť, jednoducho tam nebudú ☺. Pokiaľ rybky pri vode nájdete, je to jednoduchšia polovica úspechu.
Je čas na výber nástrahy, ktorá by sa mala čo najviac podobať na aktuálnu potravu vo vode. Z pravidla to je na začiatku sezóny menší poter, teda ideálne je siahnuť po ‘‘železe‘‘ plandavke, či menšom woblere. Či už zvolíte popper, hladinový wobler alebo železo, musíte odsledovať, čo vám aktuálne funguje. Pokiaľ ryby nereagujú na hladinové nástrahy, určite treba skúsiť lov tesne pod hladinou, čo mám v tomto období odskúšané, lov pod hladinou patrí medzi najúspešnejšie metódy. V druhej polovici leta a jesene, bolene krásne reagujú na nástrahy z hladiny. Medzi moje najúspešnejšie nástrahy patria jednoznačne woblery typu pencil.
Druhá častá otázka rybárov znie: Akú farbu vybrať? Ako som už spomínal, musíme čo najvernejšie napodobniť aktuálnu potravu boleňov. Pokiaľ lovíme bolene pri svitaní a stmievaní (najlepší čas na lov boleňov), je potrebné vyberať farbu, ktorú bolene dobre vidia. Medzi najúspešnejšie patria napríklad biela a ‘‘citrónka‘‘. Počas slnečného dňa sú naopak veľmi účinné prírodné farby napríklad zelenkavé, hnedé a je dobré keď majú strieborný odlesk. V prikalenej vode môžeme použiť nástrahy so silným odleskom a krikľavé farby.
To by bol skrátený pohľad na výber nástrahy, no poďme si povedať niečo k technike vedenia jednotlivých nástrah
Ako ich viesť, aby sme bolene zaujali?
Veľa rybárov a ‘‘boleňolovcov‘‘ tvrdí veľmi často a určite ste to už počuli aj vy radu typu: ,,stačí ťahať najrýchlejšie, ako vieš‘‘. Aj keď táto technika funguje, nemusíte s ňou byť úspešní stále. Každá nástraha si žiada iný štýl vedenia, a ja vám stručne napíšem, ako podľa mnohých tie nateraz ‘‘prekliate‘‘ hladinovky vodiť.
‘‘Železo‘‘, plandavka, rotačka
Pri týchto nástrahách najčastejšie platí ,,stačí ťahať najrýchlejšie ako vieš‘‘, a naozaj to funguje, aj keď s tou rýchlosťou by som to až tak nepreháňal. Vo väčšine prípadov stačí nástrahu monotónne priťahovať so zdvihnutou špičkou prútu, aby nástraha plávala tesne pod hladinou. Pri plandavkách sa mi mnoho krát osvedčili aj skoky na hladine, ktoré dosiahnete práve zbesilým priťahovaním. No garantujem vám, že takto sa vyčerpáte skôr ako nejakého boleňa vôbec chytíte.
Plopper, spinner bait
Plopper je relatívne nová nástraha a u rybárov nie až tak známa, čo bude spôsobené skôr jeho účinnosťou. Pri love boleňov môže byť plopper veľmi účinná nástraha, no postrehol som, že si ho bolene veľmi rýchlo ‘‘okukajú‘‘ a po čase nejavia o nástrahu záujem. Stačí ho monotónne priťahovať, môžete pridať občasnú pauzu a vrtuľka spraví všetku prácu za Vás. Jednoduché a účinné, no z mojej strany nie riešenie na celú rybačku (aspoň nie na jednom mieste). Spinnerbaity poznáme hladinové, aj potápavé a práve jeden by som chcel spomenúť. Ide o DUO realis Spinnerbait, ktorý je rýchlo potápavý a vieme ním zacieliť aj na bolene loviace rybky pri dne. Priťahujeme ho takisto rovnakým tempom a takisto môžeme striedať s občasnou pauzou.
Popper
Lov s popperom patrí medzi jedny z najzábavnejších techník pri love boleňov. Tu už ale potrebujete trochu cviku a ‘‘dostať to do ruky‘‘. Je nevyhnutné robiť krátke šklbnutia špičkou prútu, aby papuľka na popperi robila takzvané ‘‘popnutia‘‘. Wobler priťahujeme rovnakým tempom (nezastavujeme, zastavujeme hlavne pri love ostriežov, či šťúk) s pravidelnými aj menej pravidelnými šklbnutiami prútu. Druhou technikou môže byť aj monotónne priťahovanie a nechať popper, aby razil vodu pred sebou sám – niekedy veľmi účinná metóda. Medzi moje obľúbené poppery patrí napríkald DUO Realis Popper
Pencil
Woblery typu pencil patria medzi moje najúspešnejšie nástrahy pri love boleňov. Vysoká účinnosť a relatívna nenáročnosť vedenia týchto nástrah z nich robia ozajstnú zbraň na bolene! Aj keď ide o hladinové woblery, pencily by som rozdelil do dvoch kategórii a to plávajúce a potápavé. Potápavé pencily (napr. Illex Water Monitor), patria medzi moje obľúbené nástrahy a to vďaka univerzálnosti použitia. Vieme ich viesť na hladine, aj tesne pod, kedy vytvárame jemné vlnky, čo bolene zbožňujú. Vedenie spočíva v monotónnom priťahovaní(treba skúšať aj úplne pomaly, aj rýchlejšie), so šklbnutiami špičkou prútu skloneného k vodnej hladine. Ak chceme nástrahu viesť na hladine, stačí zdvihnuť prút do vyššej polohy. Cieľom tohto vedenia je rozkmitať wobler do strán, tzv. ‘‘walk the dog‘‘, alebo cik cak. Wobler celý čas sledujeme a šklbnutia robíme v takom inervale, aby nám robil želaný cik cak pohyb. Akonáhle sa wobler pohne doprava, krátkym šklbnutím prútu okamžite zmení smer doľava. To isté platí aj pri vedení plávajúcich pencilov a ide o najúspešnejšiu metódu pri love boleňov. Účinné sú všetky plávajúce pencily ako OWNER Cultiva, DUO Realis Pencil, či Illex Bonnie.
Vybavenie na lov boleňov
Na lov boleňov je ideálne použiť dlhšie a tuhšie prívlačové prúty od 2,4-3m, nakoľko nás často vedia prekvapiť a začnú loviť veľmi ďaleko, kde s krátkym prútom nieje možné dohodiť. Ideálna gramáž je od 10-50g, no to už je na preferencii rybára. Ja osobne používam na lov boleňov prút 2,91m s gramážou 14-56g konkrétne Black Force od Hearty Rise. Na navijak odporúčam šnúru 0,10-0,12mm a na konci silný fluorocarbónový nadväzec o priemere 0,40-0,50mm. Je to z dôvodu, že bolene majú výborný zrak a fluorocarbón je vo vode takmer neviditeľný. Hrubší priemer používame hlavne kvôli častým útokom šťuky. Aj pri takto hrubom priemere nástraha nestráca svoj chod. Ideálny je navijak s veľkosťou 3000-4000, s rýchlejším prevodom.
Tip na záver
Aj keď sa to možno mnohým rybárom nezdá, lov boleňov je celkom fyzicky náročná disciplína a po čase nám už odpadáva pravá ruka, no ja často využívam veľmi efektívnu metódu. Ak sú bolene aktívne, odporúčam čakať s odklopenou cievkou a prútom nachystaným na náhod za chrbtom. Len čakáme a sledujeme vodnú hladinu. Akonáhle uvidíme aktivitu boleňa, okamžite nahadzujeme. Pri klasickom lovení boleňa nástrahu nahadzujeme tesne za jeho lovné miesto, kedy sa často stáva, že nástrahu doberá na viac krát, a dovolím si tvrdiť že pri tejto technike príde záber na každé druhé nahodenie. Efektivita je teda naozaj vysoká!
Druhou možnosťou môže byť, že spozorujeme hliadkujúce bolene, ktoré vyhľadávajú svoju korisť a plávajú tesne pod hladinou. Buď ich vidíme priamo, alebo vidíme len ako sa čerí hladina do tvaru V. Vtedy nástrahu takisto okamžite nahadzujeme, no tu už musíme byť opatrnejší. Nástrahu nahadzujeme do takej vzdialenosti aby sa plachý boleň nevyľakal a okamžite nezmenil smer. Musíme nahodiť minimálne 10 metrov od neho a načasovať priťahovanie nástrahy tak, aby sa skrížila s plánovanou trasou boleňa. Ak boleňa nevyľakáme, zábery sú takisto veľmi časté.
Verím že som týmto článkom objasnil a uľahčil mnohým, začínajúcim aj pokročilým rybárom, ktorým sa nedarilo úspešne zdolávať tieto naše športové a bojovné ryby, techniky a spôsoby lovu, ktoré im dopomôžu k úspechu pri rybolove!