Blog

Sumec a jeho lov na prívlač

lazy

Lov sumcov na prívlač patrí medzi jednu z najťažších disciplín pri športovom rybolove. Existuje viac faktorov, ktoré ovplyvňujú toto tvrdenie, no pri dodržaní určitých pravidiel, môžeme dosiahnuť úspešný, cielený lov sumcov! Väčšina rybárov uloví sumce na prívlač skôr náhodou pri love napríklad zubáčov, či šťúk, no poďme sa zamerať na cielený lov sumcov – kráľov našich vôd. Pre úspešný lov veľkých sumcov, musíme v prvom rade poznať ako samotných sumcov, tak aj ich správanie a následne tomu prispôsobiť taktiku lovu týchto dravcov.

Opis a správanie sumcov

Sumec veľký (Silurus glanis)

Sumec sa vyznačuje širokou a plochou hlavou, ktorá postupne prechádza do pretiahnutého tela, ktoré je pokryté kožou a slizom. Sumčia tlama je vyzbrojená dvomi dlhými chrupkovými fúzami a štyrmi kratšími v spodnej časti tlamy. Tieto fúzy slúžia sumcom na viac účelov. Majú v nich ukryté chemoreceptory a chuťové bunky, no hlavne nahradzujú slabý zrak sumcov. Extrémne silné a tvrdé čeľuste sú vybavené obrovským množstvom drobných zubov, nazývané tiež ,,kartáče‘‘, slúžia ako akési strúhadlo. Ako sme už spomínali, sumec má veľmi zlý zrak, a to je spôsobené malými očami. To je najzákladnejší a stručný popis, ktorý nám ale stačí pre pochopenie ako tieto krásne dravce lovia.

Potrava sumcov

Sumce sa živia v priebehu ich života naozaj širokou škálou potravy, no v neskorom veku tam už spadá takmer všetko. V útlom štádiu veku sa živí zooplanktónom, neskôr rôzne menšie ryby, obojživelníky, červy, pijavice, hady a najväčšie sumce obľubujú dokonca cicavce ako sú potkany, myši, ale aj vodné vtáctvo – tomu sa budeme snažiť prispôsobiť aj naše nástrahy, ktoré budeme vyberať pri cielenom love sumcov.

Kedy loviť sumce?

Na základe dlhoročných skúseností mnohých a úspešných lovcov sumcov platí, že ideálne obdobie je hlavne v letných mesiacoch, v hustej tme a ideálne pred búrkou. Názory sa však v poslednej dobe líšia, a sumca je podľa mňa možné uloviť takmer kedykoľvek, s výnimkou obdobia kedy sú sumce v trení a neprejavujú takmer žiadny záujem o ponúkané nástrahy. Dôležitejšie je však vedieť kde sumce sú a nájsť ideálne lovné miesto.

Kde sumce hľadať?

Sumec ako je nám známe, patrí medzi teritoriálne dravce. Pokiaľ sa prezradí, máme takmer istotu, že tam konkrétny jedinec bude loviť aj v najbližších dňoch. No ako rozoznať zalovenie sumca? Jednoducho, nezameniteľný zvuk silného ‘‘mľasknutia‘‘, ktorý vzniká pri love jeho potravy. Vzniká nasaním jeho koristi obrovským podtlakom, a jeho korisť nemá takmer žiadnu šancu na útek! Druhou možnosťou je výber lovného miesta na základe okolitého terénu a aktuálnych podmienok. Sumce milujú rôzne prekážkyako sú potopené stromy, rôzne zlomy a jamy na dne, podmyté brehy, mostné piliere a rôzne vodné stavby, ale aj silné prúdy na výpustoch vodných nádrží a na riekach.

Lov sumcov

Pri samotnom love sumcov na prívlač musíme myslieť na 2 základné otázky, ktorými sú:

  • Máme dostatočne silnú výbavu na zdolanie veľkých sumcov?
  • Akú nástrahu vybrať a ako ju viesť?

Odpovede na tieto otázky nájdete nižšie.

Máme dostatočne silnú výbavu na zdolanie veľkých sumcov?

Prívlačový prút, navijak, silná šnúra a trojháky z hrubých drôtov. Asi nikoho neprekvapí, že toto sú základné komponenty pri love sumcov. V prvom rade nesmieme zabudnúť na to, že sa môže stať, že na háčik sa nám môže zavesiť aj sumec cez 2 metre! Takéhoto sumca žiaľ s prútom s gramážou 10-30g a 0,20mm silónom nezdoláme a náš vysnívaný 2 metrový sumec si odpláva naspäť do jeho domova.

Prívlačový prút na sumce

Pri výbere prívlačového prútu na sumce záleží hlavne na tom, kde budeme loviť. Dĺžka prútu sa líši podľa toho, či budeme loviť z brehu, alebo z lode. Pri love z lode odporúčam zvoliť prút s dĺžkou maximálne do 2,2m. Je to kvôli pohodlnej manipulácii na lodi a hlavne pre úspešné zdolanie sumca. Pri love z brehu môžete siahnuť aj na dlhšie prúty, vďaka čomu svoju nástrahu nahodíme oveľa ďalej. Čo sa týka gramáže platí, že volíme prúty s najvyššími dostupnými gramážami, s ktorými je možné jednak nahodiť veľkú nástrahu, ale hlavne zdolať aj tie najväčšie sumce! Vrhacia záťaž pri niektorých prútoch presahuje aj 0,5kg, teda lov s takýmito nástrahami nie je prechádzka ružovou záhradou a dá zabrať aj najväčším chlapom. Našťastie pre úspešný lov sumcov neplatí, že musíme nahadzovať polkilové nástrahy.

Akú nástrahu vybrať a ako ju viesť?

Ako som už spomínal, pri love sumcov neplatí rovnica: veľká nástraha=veľký sumec. Aj keď v niektorých prípadoch to môže vyselektovať a vymedziť malé ryby, no ja to nerobím lebo poteší aj menší sumec. Raz sa mi dokonca pritrafilo, že náhodným úlovkom pri UL prívlači, zobral sumec s veľkosťou cez meter maličký twistrík s veľkosťou 3cm! Pre cielený lov sumcov môžeme použiť väčšie gumené nástrahy ako sú kopytá, či twistre, plandavky a rotačky. Medzi moje najúčinnejšie nástrahy na lov sumcov patria hlavne woblery s tučným telom typu crank, ale aj jerkbaity, vibračné woblery, či tailspinnery. Výber nástrah vhodných na lov sumcov nájdete aj v našom obchode, kde sme ich vyfiltrovali pre jednoduchšie hľadanie. Čo sa týka vedenia nástrahy, v zásade to nie je žiadna zmena oproti klasickej prívlači. Záleží na type nástrahy ktorú použijeme. S gumenými nástrahami môžeme jigovať, swimbaity pomaličky pošklbávame. Woblery typu crank stačí monotónne priťahovať s občasnými pauzami.

Navijak a šnúra na prívlač

Pri výbere navijaku a šnúry takisto nesmieme situáciu podceniť. Ideálne sú navijaky s veľkosťou cievky aspoň 4000, 5000 dokonca až 6000! Stačia aj navijaky s pomalým prevodom a určite nesmieme voliť najlacnejšie kusy. Nechceme predsa, aby pri zdolávaní krásneho sumca náš navijak za pár €, aj keď je v správnej veľkosti ostal zošrotovaný a nechceme ani jednorazovku. Šnúry odporúčame použiť s priemerom minimálne 0,2mm a viac.

Pridaj komentár