Spôsobov ako nastražiť gumené nástrahy je obrovské množstvo, tak som sa rozhodol napísať pár výhod a nevýhod pri každom z nastražení. V tomto článku nájdete detailný postup ako, a ktoré nástrahy použiť s jigom, čeburaškou, či aké háčiky použiť. Pre skúsených prívlačiarov nič nové, no je mnoho začínajúcich rybárov, ktorým tento návod určite pomôže.
Klasika – len jigová hlavička a nástraha
Najbežnejší a najjednoduchší spôsob akým sa dá gumená nástraha nastražiť. Je to jednoducho obľúbená klasika, ktorá nikdy nesklame. No pozor! Nie je vždy ideálna. Nehodí sa pre použitie vo vodách s bujnou vegetáciou a rôznymi prekážkami pod hladinou, ako sú ponorené stromy, korene, veľké kamene alebo ostré zlomy. Na týchto miestach by nám nástraha často uviazla a veľmi jednoducho by sme ju stratili, čo samozrejme pri prívlači nie je našim cieľom. Výhodou je široký výber gumených nástrah, s ktorými sa dajú jigové hlavy použiť.
Výhody:
- Jednoduché nastraženie
- Dá sa použiť s takmer každou nástrahou
- Klasika, ktorá funguje
Nevýhody:
- Ľahko uviazne v prekážkach
- Znížená pohyblivosť nástrahy
Postup nastraženia klasickej jigovej hlavy
- Prichystáme si vhodnú veľkosť a váhu jigovej hlavičky k nástrahe, na ktorú chceme loviť.
- Hrot jigového háčika vpichneme to prednej časti nástrahy a prevlečieme popod chrbátik cez nástrahu v dĺžke použitej jigovej hlavy.
- Hotovo! Nástrahu môžeme pripnúť do karabínky alebo priamo naviazať na vlasec. Treba si ale dať pozor, aby hrot háčika nebol príliš hlboko v nástrahe, nakoľko to razantne zníži počet úspešných zásekov.
Nastraženie čeburašky s klasickým čeburaškovým háčikom
Veľmi obľúbený spôsob nastraženia gumených nástrah. Najväčšou výhodou takéhoto nastraženia je zvýšená pohyblivosť nástrahy, čo je obrovským lákadlom pre každého dravca! Je to spôsobené čeburaškou – klbovým závažím, ktoré práve vďaka kĺbovému spojeniu nie je fixne spojené s nástrahou, čo spôsobuje vysokú pohyblivosť v každej fáze navíjania, či pri prepade.
Výhody:
- Vyšší počet záberov
- Zvýšená a prirodzená pohyblivosť nástrahy
- Vysoké % premenených záberov
Nevýhody:
- Vysoká šanca uviaznutia nástrahy v prekážkach
- Nutnosť použitia karabínky
Postup nastraženia čeburašky a klasického čeburaškového háčika:
- Pripravíme si správnu veľkosť čeburaškového háčika a želanú veľkosť čeburašky.
- Postup je rovnaký ako pri nastražení klasického jigu. Nástrahu prepichneme od hlavy a vyjdeme v chrbtovej časti v mieste kde končí oblúčik háčika
- Očko háčika necháme trčať z nástrahy len minimálne, aby nám pri love nástraha z háčika neskĺzla.
- Na očko háčika pripneme čeburašku tak, aby oblúčik na závlačke smeroval do hora. Čeburaška musí byť otočená väčšou a ťažšou časťou smerom dole, aby nástraha fungovala správne. Pozor, pri love s čeburaškou musíte na konci vlasca stále použiť karabínku. Pri naviazaní vlasca priamo na závlačku karabínky by sa nám čeburaška odopla, alebo prerezala vlasec!
Nastraženie čeburašky s offsetovým háčikom
Offsetový háčik je nevyhnutnou pomôckou pri prívlači v ťažkom teréne. Všade kde sa pod vodou nachádzajú rôzne prekážky, stromy, korene či zlomy je použitie offsetového háčika často jedinou možnosťou. Výhodou tohto nastraženia je, že je hrot háčika ukrytý v samotnej nástrahe, vďaka čomu sa nástraha po prekážke len hladko prekĺzne a percento uviaznutia nástrahy sa rapídne znižuje.
Na druhej strane má aj miernu nevýhodu a tou je znížený počet úspešných zásekov. Tým, že je háčik ukrytý v nástrahe, je šanca na zásek zubáča ukrytého v koreňoch nižšia, no nie veľmi. Iné nastraženie, kde háčik z nástrahy vytŕča nie je možné, nakoľko by sme každým náhodom o svoju nástrahu mohli prísť. Offsetový háčik sa používa len v kombinácii s čeburaškou.
Výhody:
- Možný lov v prekážkach
- Menej uviaznutí nástrahy
- Zvýšený a lákavý pohyb vďaka čeburaške
Nevýhody:
- Znížený počet úspešných zásekov
- Komplikovanejšie nastraženie
Postup nastraženia offsetového háčika s čeburaškou
- Pripravíme si vhodnú veľkosť háčika a čeburašky
- Hrot háčika vpichneme do prednej časti nástrahy, no háčik máme otočený smerom k brušku nástrahy
- S hrotom háčika vyjdeme z nástrahy hneď pod hlavičkou. Zakrivená časť háčika funguje ako zarážka a tá ostáva skrytá v mieste, cez ktoré sme háčik prepichli.
- Háčik celý prevlečieme
- Háčik pretočíme smerom k nástrahe a prednú, zakrivenú časť pri očku vtiahneme do miesta kde je nástraha prepichnutá
- Nechtom si háčik pridržíme pri nástrahe, čím si zároveň odmeriame jeho dĺžku.
- V mieste, kde sme si nástrahu nechtom pridržali, háčik zo spodnej časti nástrahy prepichneme skrz tak, aby vyšiel v hornej časti nástrahy.
- Hrot háčika nasmerujeme do prednej časti, tým sa nástraha pekne natiahne.
9. Po stlačení nástrahy sa musí hrot háčika vysunúť. Tak zistíme, že je háčik správne nastražený a nič nebráni úspešnému zaseknutiu pri útoku dravca.
- Pripneme čeburašku, ktorú vložíme do karabínky a môžeme loviť aj v najväčších prekážkach.
Nastraženie čeburašky s čeburaškovým dvojháčikom
Čeburaškový dvojháčik je alternatíva ku klasickému čeburaškovému jednoháčiku no s jedným zásadným rozdielom, ktorý je zároveň jeho najväčšou výhodou. 2 hroty sú viac ako jeden. Práve vďaka 2 hrotom na tomto čeburaškovom háčiku zvýšite vašu úspešnosť v počte zaseknutých a zdolaných rýb. Menšou nevýhodou je nemožnosť použitia so všetkými nástrahami. Čeburaškový dvojhák je možné použiť len s nástrahami, ktoré majú krátke telíčko. Ideálny je najmä pre použitie s nymfami, Fanatik Gipnoz alebo ako jediné kopyto, s ktorým to je možné použitie bez akejkoľvek úpravy je Fanatik Lady Bandit, ktoré je patentované pre tento spôsob lovu.
Výhody:
- Vyšší počet záberov
- Zvýšená a prirodzená pohyblivosť nástrahy
- Najvyššie % premenených záberov
Nevýhody:
- Vysoká šanca uviaznutia nástrahy v prekážkach
- Nutnosť použitia karabínky
- Nemožnosť použitia so všetkými nástrahami
Postup pri nastražení čeburaškového dvojháčika
- Pripravíme si háčik, ktorý je približne rovnako dlhý, ako telíčko nástrahy.
- Správnu veľkosť háčika odhadneme jednoducho – priložením k nástrahe.
- Zásadná zmena oproti použitiu s klasickým jednoháčikom. Nástrahu prepichujeme od jej zadnej časti a to tak, že do nej vtlačíme očko háčika, ktoré prevlečieme skrz, až vyjde v prednej časti
- Na očko, ktoré vyšlo v prednej časti pripneme karabínku a môžeme loviť.
Nastraženie za pomoci zavrtávacej jigovej hlavy a stingera
Výhodou tohto nastraženia je, že nemusíte premýšľať nad veľkosťou háčika, ktorý musíte použiť. Nastraženie so zavrtávacou hlavou je výborným riešením najmä pri použití väčších nástrah, kde by nám dlhá jigová hlavička eliminovala prirodzený chod nástrahy. Výhodou pri veľkých nástrahách je aj použitie dvoch stingrov, ktoré si môžete umiestniť na nástrahu ľubovoľne. Na druhú stranu zase musíte riešiť prikúpenie alebo výrobu vlastných stingrov. Stinger je na konci vybavený trojháčikom, čo samozrejme zvyšuje úspešnosť zaseknutých aj zdolaných rýb.
Výhody:
- Vyšší počet záberov
- Zvýšená a prirodzená pohyblivosť nástrahy
- Vysoké % premenených záberov
Nevýhody:
- Vysoká šanca uviaznutia nástrahy v prekážkach
- Dokúpenie stingerov alebo vlastná výroba
Postup nastraženia za pomoci zavrtávacej hlavy a stingera:
- Pripravíme si dostatočne dlhý stinger a želanú gramáž zavrtávacej hlavy.
- Zavrtávaciu hlavu do nástrahy zavŕtame jednoducho ako vývrtku do vína :-).
- Nástraha musí byť tesne za hlavičkou
- Stinger pripevníme do očka zavrtávacej hlavy.
- Trojháčik na konci stingera jednoducho zapichneme do nástrahy a môžeme loviť.
Toto sú najviac využívané metódy nastraženia pri love s gumenými nástrahami. Samozrejme si to môžete rôzne modifikovať a prispôsobovať podmienkam, v akých aktuálne lovíte. Rôzne typy záťaží a háčikov môžete kombinovať s rôznymi nástrahami, za dodržania určitých nepísaných pravidiel. Nástraha musí mať háčik umiestnený tak, aby bolo rybu možné zaseknúť a použiť také závažie, ktoré sa pre danú nástrahu hodí. Pamätajte si že nástrahy sú z gumy, teda stále je dodatočná možnosť úpravy .